Foto: Panthermedia/Scanpix/LETA

Investīciju samazinājums apdraud nākotni 0

Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā 55
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Lasīt citas ziņas

Jaunākais Eiropas Investīciju bankas kārtējais, piektais, pētījums par investīciju tendencēm liecina, ka investīciju apjomi samazinās un, ja šī tendence turpināsies, tiks apdraudēti Eiropas Savienības ilgtermiņa plāni Zaļā kursa un digitālās transformācijas ieviešanā.

45% uzņēmumu Eiropas Savienībā (ES) pašreizējā finanšu gadā investēs mazāk, nekā sākotnēji bija plānojuši. Vēl vairāk, vairākums no uzņēmumiem ir noskaņoti pesimistiski par politisko un regulēšanas klimatu Eiropā tuvākajā nākotnē. Šis noskaņojums nav saistīts tikai ar Covid-19 krīzi, uzņēmumi ES ir pesimistiski noskaņoti jau kopš 2018. gada.

CITI ŠOBRĪD LASA

Konkrēti šobrīd lielākais šķērslis investīcijām ir neskaidrība par nākotni – 81% uzņēmumu tādu izjūt, otrs nozīmīgākais šķērslis ir investīciju izmaksas. Neskatoties uz šo neziņu un izmaksām, 42% uzņēmumu ir vai nu attīstījuši jaunus produktus, procesus vai pakalpojumus, vai ieviesuši tos.

Veiktā aptauja liecina, ka svarīgākās ilgtermiņa sekas Covid-19 krīzei būs digitālo tehnoloģiju izmantošanas pieaugums. Turklāt lielie uzņēmumi to apgalvo biežāk (58%) nekā mazie (43%). Aptuveni divas trešdaļas aptaujāto uzņēmumu pilnībā vai daļēji ieviesuši vismaz vienu digitālo tehnoloģiju. 12% uzņēmumu organizējuši visu savu biznesu ap vienu šādu tehnoloģiju.

Taču pētījums liecina, ka 37% uzņēmumu nav ieviesuši nevienu digitālo tehnoloģiju, salīdzinājumam – ASV šis skaitlis ir tikai 27%. Īpaši lielu handikapu ASV ieguvušas lietu interneta (nākotnes tehnoloģija, kas paredz sadzīves tehnikas pievienošanu internetam un saziņu) un dronu izmantošanas jomās. Arī šajā jomā ir vērojams, ka lielie uzņēmumi digitālās tehnoloģijas ievieš daudz apņēmīgāk nekā mazie – attiecīgi 75 un 52% gadījumu.

Runājot par investīcijām klimata pārmaiņu ierobežošanai, vērojamas krasas reģionālas atšķirības šādu investīciju veikšanā. Vairākumā Ziemeļeiropas valstu uzņēmumi šādas investīcijas veic, piemēram, Beļģijā 80% uzņēmumu, Somijā 77%, Nīderlandē 73%, Francijā un Vācijā 72%, bet Slovākijā tikai 39% uzņēmumu veikuši šādas investīcijas, savukārt Grieķijā 33%.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.