Egils Levits.
Egils Levits.
Foto: Ilmārs Znotiņš/Valsts prezidenta kanceleja

Neviens mākslas kritiķis nepateiks, kā norīvējās, kur noberzās un atlupa Levita prezidentālais zeltījums. Līcīša feļetons 41

Egils Līcītis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Mums sola miljonu eiro, ja piekrītam slēgt vidusskolu.” Kas izrādīsies stiprāks – domnieki vai vecpiebaldzēnu spīts? 6
Noklausītā telefonsarunā dzirdētais atklāj iespējamu noziegumu – staltbrieža dēļ var nākties atvadīties no darba VUGD
VIDEO APTAUJA. Vai Jūs vēlētos, lai Egils Levits paliek Valsts prezidenta amatā uz otro termiņu? 42
Lasīt citas ziņas

Šīgada notikums nr. 1 Latvijas iekšpolitiskajā dzīvē nešaubīgi būs valsts prezidenta vēlēšanas vasarā. Pašreizējā Rīgas pils rezidētāja Egila Levita četrgades cikls amatā tuvojas noslēgumam, un prezidents nav sniedzis jāvārdu, ka kandidēs uz otro termiņu atkārtoti.

Tas licis sarosīties politoloģisko skudru pūznim, kur jau vārās, smadzeņo un prognozē, ka “ļoti sarežģīti prognozēt”, “pagaidām trūkst balsu”, “būs jāiet caur diviem dzirnakmeņiem”.
CITI ŠOBRĪD LASA

Vārdu sakot, sāk gruzdēt cienījamo politologu iekuri, komentētāju runājamie salmi, bet kā jau cilvēki, kas neķer perimetru, visziņi nevar izburtot atbildi, kas skaidri uzrakstīta uz Levita kunga augstās pieres un izlasāma zilo, godīgo acu atklātajā skatienā.

Necerēti īss medusmēnesis ar tautu izvērtās, kā pirms četriem gadiem likās, līderībā nepārspējamam, cilvēku iemīļotam, nacionāli noskaņotam valsts galvam Levitam, un idilliskās attiecības prezidenta un pilsoņu starpā beidzās, tā īsti nesākušās. Kāpēc notika, kā notika, šodien nepalīdzēs noskaidrot pat Starptautisko valstsvīru estētikas pētījumu centra ģenerālsekretārs, un neviens mākslas kritiķis nepateiks, kā norīvējās, kur noberzās un atlupa Levita prezidentālais zeltījums. Izskaidrojums ir mistikas un okulto zinātņu atbildības jomā.

Starptautiski atzītais jurists Egils Levits atgriezās Latvijā kā neapstrīdama autoritāte, viens no nedaudziem atlikušajiem neapgāztiem pētertorņiem, konstitucionālo tiesību zinātājs, teju vai rada vēsturiski kolektīvajiem, nekļūdīgajiem un nemaldīgajiem “Satversmes tēviem”.

Viņš prata iedvesmot cilvēkus, nebija slikts oratora mākslā, asi uzstājās pret “gļēvlatviešiem”.

Viss bija kārtībā ar nākamās valsts pirmās personas bezpartijiskumu – Levita politiskās simpātijas nepārprotami bija nacionāli konservatīvas. Augstais reprezentatīvais amatkrēsls juridiskajam spīdeklim derēja un piestāvēja vismaz tikpat labi kā Eiropas līmeņa tiesneša talārs.

Prezidenta pienākumus pildīdams, Levits nav izcūkojis amata prestižu, nav apzadzies, nav piesedzis noziegumus pret valsti – nu, iespējams, šķitis auditorijai pasauss intelektuālis, tomēr jautājums paliek? Kāpēc čākstēja, čākstēja, līdz izčākstēja un neticami zemos mīnusos tika nolaists valsts galvas reitings?

Varbūt noticis līdzīgs gadījums, kāds aprakstīts 1880. gadā žurnālā “La Nature”? Proti, kādam zobenu un nažu rijējam nelabumu radījusi dakšiņa, kas viņam nevilšus iekļuvusi kuņģī, vakariņojot kopā ar draugiem. Tikai daktera ķirurģiska iejaukšanās glābusi stāvokli. Tātad mūsu labajam cilvēkam Levitam, rūdītam un pieredzes bagātam vīram valsts vadīšanā, arī kaitējusi un “radījusi nelabumu” aizrīšanās ar sīku blakuslietu?

Pirmoreiz publika sarauca uzacis prezidenta kronēšanas runā, kad amatā nozīmētais valsts vadītājs minēja obligatorisku nepieciešamību veidot Valsts padomi. Kas tas būs par Vecajo saietu, kāda joda pēc jādibina papildu jumtorganizācija – cilvēki netika gudri.

Tik cieši Levita kandidatūru prezidenta vēlēšanās atbalstījusī Saeimas koalīcija, viņam amatā esot, neklausīja pirmās personas diriģenta zizlim un noraidīja jebkādas Rīgas pils iniciatīvas, tieši vai netieši afišējot – mūsu darīšanās degunu nebāz!

Tas lika nācijas tēvam ar dziestošām (bet ne dzisušām) cerībām raudzīties uz savu likumdevēja, valsts iekārtas reformētāja un modernizētāja tieksmju piepildījumu.

Tad arvien biežāk prezidents aizgāja valdības pavadā, piemēram, neiebildis, lika parakstu zem administratīvi teritoriālās reformas likuma, atbalstīja pandēmijas apkarošanas nesamērības.

Pēc tam gadījās neveiklas pārteikšanās reizes, kas tautā sajūsmu neradīja, līdz Levits pavisam zaudēja līdzsvara sajūtu, vēloties ar zvanu no Amerikas noregulēt uzticamās palīdzes iekārtošanu par tiesnesi Satversmes tiesā. Kļūdu epizode sekoja epizodei, prezidents zaudēja uzticamus draugus, atbalstītājus.

Sliktākais, ka no Eiropas importētā izcilība netiecās tikties ar provinces cilvēkiem vērienīgās izbraukuma vizītēs, un, neiemantojot lauku ļaužu uzticību un atbalstu, noplaka sākotnējā prezidenta popularitāte. Arī atjaunojot darbību starptautiskā arēnā, izrādījās, ka mūsu līderis nemaz nav tik apdāvināts ar izveicīga diplomāta dotībām, kā varēja gaidīt. Levita citējamība ir salīdzinoši neliela.

SAISTĪTIE RAKSTI

Turklāt arvien skaļāk jāsauc – sirmie mati, atkāpieties, vecum, mūc! Prezidenta dzīvē ir ienācis rudens.

Tātad, no vienas puses skatot, nav Levits tautas prezidents, tomēr bijis valstij noderīgs. No vienas puses skatot, nav autoritāte ārzemēs, tomēr kolēģa Zelenska dēvēts par “dārgo draugu”. No vienas puses skatot, jau vecs vīrs, tomēr vēlēsim Levita kungam izturību tālākā darbā valsts labā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Mums sola miljonu eiro, ja piekrītam slēgt vidusskolu.” Kas izrādīsies stiprāks – domnieki vai vecpiebaldzēnu spīts?
Noklausītā telefonsarunā dzirdētais atklāj iespējamu noziegumu – staltbrieža dēļ var nākties atvadīties no darba VUGD
VIDEO APTAUJA. Vai Jūs vēlētos, lai Egils Levits paliek Valsts prezidenta amatā uz otro termiņu?
Aizdomīgās sakritības. Kas ir Ēriks Ezeriņš, kas lēma par armijas pārtikas iepirkuma līgumu?
Putins bija plānojis Ukrainā “totālu tīrīšanu no mājas uz māju”, to atklāj nopludināti dokumenti
Lasīt citas ziņas
“Mums sola miljonu eiro, ja piekrītam slēgt vidusskolu.” Kas izrādīsies stiprāks – domnieki vai vecpiebaldzēnu spīts?
Meņģelsone: Veselības nozarei šogad vajadzētu papildu 150 miljonus eiro
Kažociņš: Krievija jebkurā laikā var viegli un ātri izvietot taktisko kodolieročus Baltkrievijā
FOTO. Dabas varenība visā savā košumā – Gauja pie Zvārtavas izkāpusi no krastiem
Krapāne 2021. gadā parakstījusi vēstuli par informācijas nesniegšanu Covid-19 jautājumos – tiesas spriedums ir viņai par sliktu
23:09
Tu šodien būsi izlēmis, ka neatrisināmi jautājumi neeksistē! Horoskopi 28.martam
22:52
“Kariņa kabinets nr. 2 ir dāvana latviešu tautai ar domājošiem, saprotošiem, profesionāliem ministriem,” Egila Līcīša feļetons
22:29
VIDEO, FOTO. Ja satiksi Zelenski nodot viņam… Aktieris Orlando Blūms Ukrainas prezidentam nodod vēstījumu no savas mammas
Pedofils uz 15 gadiem aiz restēm: “tēvoča” Dmitrija noziedzīgie nodarījumi nāca gaismā pēc kādām Pierīgā notikušām viesībām
FOTO. Moderni materiāli, jaunas tehnoloģijas un idejas visiem, kas būvē vai remontē. Nedēļas nogalē aizvadīta izstāde “Māja I 2023”.
Labs ēdiens skolās un bērnudārzos – pašvaldību rokās
Nepatīkamu pārsteigumu vakar piedzīvojuši Rīgas koru skates dalībnieki: rezultāts augsts, bet uz “Koru kariem” viņi netiks
Live
TEKSTA TIEŠRAIDE. KARŠ UKRAINĀ. Krievija nodevusi Irānai kiberieročus apmaiņā pret droniem
Krapāne 2021. gadā parakstījusi vēstuli par informācijas nesniegšanu Covid-19 jautājumos – tiesas spriedums ir viņai par sliktu
VIDEO APTAUJA. Vai Jūs vēlētos, lai Egils Levits paliek Valsts prezidenta amatā uz otro termiņu?
Noklausītā telefonsarunā dzirdētais atklāj iespējamu noziegumu – staltbrieža dēļ var nākties atvadīties no darba VUGD
Vietām Latvijā gaidāma ilgstoša un stipra snigšana. Prognoze otrdienai
Visiem nav ģimnāzijās jāmācās! Soctīklos asas diskusijas par ieceri aizliegt iestājeksāmenu organizēšanu vidusskolās
FOTO. Kremlis nicīgi komentē prinča Viljama viesošanos Polijā, “aizmirstot” viņa titulu
Kā Krievijas troļļi ātri un vienkārši apmāna “Meta” robotu un ietekmē saturu. Eksperts: “Katram ir jāpiedomā, ko viņš publicē sociālajos tīklos!”
“Kariņa kabinets nr. 2 ir dāvana latviešu tautai ar domājošiem, saprotošiem, profesionāliem ministriem,” Egila Līcīša feļetons
“Pobeda” zem lupas: daudzās pašmāju tirdzniecības vietās pieejams visai plašs uzņēmumā ražoto saldumu sortiments
VIDEO. Populārā dziedātāja Laima Vaikule: “Būt vecam ir pretīgi! Pat nešaubieties!”
Sēj salātus, apstrādā augsni, pārstāda vasaras puķes. Kas darāms dārzā no 27.marta līdz 3.aprīlim?
Kur kompots? Izglītības iestādes pamazām atsakās no cukurotajiem dzērieniem
Rajevs par Putina dubultniekiem: “Tas laikam tomēr ir ar sazvērestības teoriju piegaršu”
Aizdomīgās sakritības. Kas ir Ēriks Ezeriņš, kas lēma par armijas pārtikas iepirkuma līgumu?
FOTO. “Pie manis no aizmugures piespiedās ķermenis”: apsūdzētā Gvineta Paltrova tiesā apgalvo, ka vīrietis ar lauztajām ribām viņai patiesībā esot uzmācies
Cilvēki mirst, zaudē redzi, dažiem pat jāizņem acu āboli – tirdzniecībā ASV nonākuši bīstami acu pilieni
Sakarā ar varoņu izmantošanu Krievijas kara propagandā Leļļu teātris atsakās no izrādes “Krokodils Gena un Pekausis”
Tu šodien būsi izlēmis, ka neatrisināmi jautājumi neeksistē! Horoskopi 28.martam