Ivars Godmanis: “Šis ir tas brīdis, kad īsti nevar celt nodokļus un nodrošināt lineāro algu pieaugumu” 82

“Ir jāpasaka viena lieta, ka šis ir tas brīdis, kad nav īsti iespējas uzcelt nodokļus,” tā TV24 raidījumā “Ziņu Top” sacīja Ivars Godmanis, bijušais Latvijas ministru prezidents (1990-1993; 2007-2009), runājot par aktuālo tematu saistībā ar nodokļu politiku un iespējamo nodokļu paaugstināšanu Latvijā, par ko teikts arī jaunizveidotās Evikas Siliņas (JV) valdības deklarācijā.

FOTO. Tikai stundas braucienā no Rīgas meža kamerās vairākkārt nofilmēti lāči: arī lācene ar mazuļiem 18
“Tas var būtiski mainīt kara gaitu.” Rajevs komentē, kas notiktu, ja krievi karā Ukrainā iesaistītu Ziemeļkorejas karavīrus 103
Jautājums “Centrālajai laboratorijai”: Uz Covid-19 rēķina sapelnījāt miljonus. Cik bagāti palikāt?
Lasīt citas ziņas

Ja izlemj šobrīd paaugstināt nekustamā īpašu nodokli (NĪN), tad, pēc Godmaņa domām, uzreiz parādās divas problēmas. “Viena ir veca – kā nosargāt tos, ja ceļ augšā nodokli, kam ir tas viens dzīvoklis, viena māja, kur viņš tur dzīvo no seniem laikiem? Iet no mājas ārā? Tā uzreiz būs problēma. Otra problēma ir: nebūs investori, te neviens nenāks neko būvēt! Viņi paskatīsies, kāda ir starpība starp Igauniju, Lietuvu un Latviju, ja te viss būs augstāks [nodokļi – red.], tad viņi te nenāks,” tā TV24 raidījumā uzsvēra Godmanis.

Savukārt runājot par pievienotās vērtības nodokli (PVN), bijušais premjers norādīja, ka PVN paaugstināšana “visvairāk sit pa nabadzīgajiem”.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Pateikšu, kāpēc? Nu, piemēram, redziet, no tiem pašiem 15%, kas ir tā inflācija gads pret gadu, visaugstākie rādītāji kā par nelaimi ir tieši maizei. Un tie ir kādi 23%. Tātad tas ir tas, ko ēd vienalga, cik tu esi bagāts – maizi ēd! Otrā vietā tur ir gaļa…Paldies dievam, ka piena cena pēdējā brīdī nesāka tik traki iet uz augšu. To tu nevari [paaugstināt PVN – red.]. Ja tu ej pa darbaspēka nodokļiem – tie jau ir ienākuma nodoklis…Ja tu ej tajā virzienā, tad tas ir tas, ko mēs visu laiku sakām, ka mums, pirmkārt, vajadzētu izlīdzināties ar kaimiņiem – tad tur taisa tās kompānijas vaļā blakus…Tas diez vai,” tā pamatoja savu viedokli Godmanis, stāstot, kādēļ šobrīd nav iespējas paaugstināt nodokļus, ko plāno darīt nodokļu politikas veidotāji valstī.

Akcīzes nodoklim savukārt esot “zināms ierobežojums”, domā bijušais premjers. “Var pacelt uz alkoholu, azartspēlēm – var celt, var celt, var celt! Bet tad nonāks tajā brīdī, kad var pacelt ļoti augstu nodokli, tad tur nedabūs iekšā naudu, jo taisīs kreiso preci. Tas ir jau bijis kādreiz 90.gados. Tad, godīgi sakot, fiskālais mērķis pretēji nostrādās! Vai būs nelegāla spēļu lieta…Bet…Nu labi! Bet, ja šis ir tas brīdis, kad nodokļus celt pie šādas inflācijas ir gandrīz nepareizi, jo arī tas nodoklis, ko par bankām runā, – tas jau nesamazinās kredītprocentu. Nu, labi, peļņas nodoklis vēl tā…Bet, cilvēki, kam ir jau kredīti, viņi nesagaidīs, kad bankas samazinās procentus, jo viņiem uzliek nodokli. Un tie, kas gribēs iet pēc jauna kredīta, redzēs, ka viņiem vēl vairāk prasīs uz tā rēķina, ka bankai jāmaksā nodoklis,” tā skaidroja Godmanis intervija TV24 raidījumā “Ziņu Top”.

Pēc Godmaņa domām, tad jaunajai premjerministrei Siliņai ir jāiztur šis brīdis un jāpasaka, ka “nevarēsim jums apsolīt algu pieauguma trepi“, kamēr inflācija nav nostabilizējusies.

“Nebūs trepes…Tas nozīmē, ka nebūs tā konstantā trepe, par ko cīnās arodbiedrības. Viņi varēs atbalstīt kaut kādas atsevišķas daļas, kas ir visvairāk trūcīgās – ar kaut kādiem pabalstiem vai kaut kā savādāk…Bet tas, ka iedot lineāru trepi tagad visiem – ja viņi to izdarīs, tad arodbiedrība spiedīs no pirmā brīža. Keris jau pateica, ka neder ministrs, ka tūliņ būs streiks, un Vanaga noteikti nāks atkal: kur ir mūsu trepe? Bet šinī brīdī nevar trepi iedot. Saprotiet – iedot trepi, tas nozīmē, ka visiem ceļ augšā [nodokļus – red.]. Tas, pirmkārt, inflāciju nemazinās, bet pat pastiprinās. Tā ir tāda skriešana ar velnu! Šis ir tas brīdis, kad īsti nevar celt nodokļus, bet godīgi jāpasaka, ka nevar arī nodrošināt to lineāro pieaugumu – šitais nav tas brīdis, diemžēl! Jāgaida, kad tā dārdzība apstāsies. To ir ļoti grūti cilvēkiem izstāstīt – viņi nekad tam nepiekritīs, jo viņi uzskata, ka viņiem ir jātiek līdzi tai inflācijai,” tā TV24 raidījumā pauda bijušais premjers Godmanis, runājot par nodokļu politiku Latvijā.

Jau vēstīts, ka jaunajai valdībai būs jāvērtē Valsts nodokļu politikas pamatnostādņu izstrādes darba grupas priekšlikumi par nodokļu izmaiņām, kuras varētu virzīt apstiprināšanai kopā ar 2024.gada budžetu, tā 14.septembrī pavēstīja Finanšu ministrijas (FM) pārstāvji.

SAISTĪTIE RAKSTI

Jaunajai valdībai būs jāskata informatīvais ziņojums “Par Valsts nodokļu politikas pamatnostādņu 2024. – 2027.gadam izstrādes virzību”, kurā FM piedāvā nākamā gada budžetā iekļaut gan jaunu banku nodokli – īpašo uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) režīmu bankām un nebanku kreditētājiem -, gan pakāpeniski pārskatīt akcīzes nodokļus, lai harmonizētu akcīzes nodokļa politiku Baltijas valstu starpā, kā arī virkni citu iniciatīvu.

Ja priekšlikumi saņems jaunās valdība atbalstu, FM sagatavos attiecīgos likumprojektus izskatīšanai valsts budžeta pavadošo likumprojektu pakā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
FOTO. Tikai stundas braucienā no Rīgas meža kamerās vairākkārt nofilmēti lāči: arī lācene ar mazuļiem
“Tas var būtiski mainīt kara gaitu.” Rajevs komentē, kas notiktu, ja krievi karā Ukrainā iesaistītu Ziemeļkorejas karavīrus
Jautājums “Centrālajai laboratorijai”: Uz Covid-19 rēķina sapelnījāt miljonus. Cik bagāti palikāt?
VIDEO. “Apbrīnojami, ka viņš joprojām ir Latvijas pilsonis!” Andrejs Mamikins Krievijas televīzijā mudina reaģēt uz notikumiem Latvijā
Vietām stipri līs, iespējams arī pērkona negaiss. Laika prognoze sestdienai
Lasīt citas ziņas
Streičs: Es Kariņam dotu Antiņa lomu – viņš jāj stikla kalnā, bet Saulcerītes vietā nones Koalīciju
Arno Jundze: Stāsts par veselību kā prioritāti ir sabiedriskās attiecības – tam nav nekāda seguma
Uriekstes ielā Rīgā joprojām notiek ugunsnelaimes likvidēšanas darbi. Ugunsdzēsēji objektā strādā jau ilgāk par divām diennaktīm
Aptuveni 30 cilvēku piketē par sabiedriskā transporta joslas ieviešanu Krišjāņa Valdemāra ielā
Receptes
3 izcili našķi, ko pagatavot no auzu pārslām: cepumi ar šokolādi vai kokosriekstu skaidiņām un kūka ar mandelēm
22:09
Veselam
Vesels kā rutks! Kas rutkā ir vērtīgs?
21:21
“Satori.lv” redaktors: Sabiedriskajos medijos jāienāk saturam “ar un par krievvalodīgajiem”
20:41
Ukraina oficiāli ļauj rakstīt “Krievija” un “Maskava” ar mazo sākumburtu
Erdogans: “Putins tiecas uz drīzām kara beigām, bet karš notiks ļoti ilgi.” Vai viņš dzīvo savā politiskajā naratīvā?
VIDEO. “Apbrīnojami, ka viņš joprojām ir Latvijas pilsonis!” Andrejs Mamikins Krievijas televīzijā mudina reaģēt uz notikumiem Latvijā
VIDEO. Policija ar drona palīdzību divu stundu laikā pieķer 20 autovadītājus, kuri pārkāpa noteikumus
Mājas
Ilgstoši pie mājas stāv auto – vai to var prasīt aizvākt?
VIDEO. Tūkstošiem etniskio armēņu plūst uz vienīgo lidostu Kalnu Karabā, kamēr notiek “reintegrācijas” sarunas
Andris Bite par valdības deklarāciju: Izskatās, ka to “sacepa” pēdējā vakarā – viss ir tādā kā sajūtu līmenī
SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā
Plāno izmaiņas, lai liegtu Latvijā uzturēties Krievijā un Baltkrievijā reģistrētiem transportlīdzekļiem
“Satori.lv” redaktors: Sabiedriskajos medijos jāienāk saturam “ar un par krievvalodīgajiem”
Būvniecības nozares ģenerālvienošanās puses vienojas par grozījumiem koplīgumā – palielinās minimālās algas likmes
Receptes
3 izcili našķi, ko pagatavot no auzu pārslām: cepumi ar šokolādi vai kokosriekstu skaidiņām un kūka ar mandelēm
Dienvidkoreja saka, ka nestāvēs mierā, ja Krievija Ziemeļkorejai sniegs palīdzību saistībā ar kodolieročiem
Valsts lielākajā daļā pārspēts šīs dienas siltuma rekords
Kopš augusta sākuma par ātruma pārsniegšanu izrakstītie sodi sodi esot nelikumīgi un atceļami
Veselam
Vesels kā rutks! Kas rutkā ir vērtīgs?
Izvairoties no atbildības, apsūdzētā inscenējusi savas bēres un vairākus gadus sekmīgi izlikusies par mirušu
Jautājums “Centrālajai laboratorijai”: Uz Covid-19 rēķina sapelnījāt miljonus. Cik bagāti palikāt?
Ukraiņi devuši raķešu triecienu Krievijas Melnās jūras kara flotes štābam, iespējams, ir daudz bojāgājušo
FOTO. Tikai stundas braucienā no Rīgas meža kamerās vairākkārt nofilmēti lāči: arī lācene ar mazuļiem
Kokteilis
VIDEO. “Kāpēc šeit viņa uzskrūvē cenu?” Latvijā pazīstami vīrieši atklāj, cik maksā prostitūtu pakalpojumi
Dārzs
Zemeņu audzētājs atklāj, kāpēc šobrīd vairs nevajadzētu ravēt zemenes
Kokteilis
VIDEO. Iemīļotais TV24 raidījuma vadītājs Jānis Labucs “cīnās” ar faniem uz ielas un īsziņās: viņš atbild ar kādu ilgi gaidītu ziņu
Vietām stipri līs, iespējams arī pērkona negaiss. Laika prognoze sestdienai