Foto: SHUTTERSTOCK

Latvijā ēnu ekonomikas rādītājs ir pietuvojies Eiropas valstu vidējam. Kā tas izdevies? 67

Latvijas ēnu ekonomikas rādītājs ir pietuvojies Eiropas valstu vidējam rādītājam un pašlaik tas ir par 2,6 procentpunktiem lielāks, teikts Finanšu ministrijas (FM) sagatavotajā un saskaņošanai iesniegtajā informatīvajā ziņojumā “Par Ēnu ekonomikas ierobežošanas plāna 2021./2022.gadam pasākumu izpildi”.

Kokteilis
FOTO. “Pat prātā nenāk uzturēt savus bērnus!” – Liene Kiviča Londonā it kā iegādājas zīmola somiņu par teju 6000 eiro, un nokaitina soctīklu lietotājus
Ukrainā ir tikai ziediņi: Lukašenko pēc sarunām ar Putinu dod mājienu, ka karš var turpināties citā valstī
“Pieturā stāv ome ar mazdēlu. Garām brauc auto un apšļāc stāvētājus…” stāsts ar negaidītām beigām piedzīvots Pārdaugavā
Lasīt citas ziņas

Ziņojumā sniegts plāna izpildes novērtējums, kura ietvaros plāna īstenošanā iesaistītas nozaru ministrijas sniedza savu viedokli par paveikto un veica izvērtējumu par īstenoto pasākumu efektivitāti un lietderību, informēja par ieguvumu valsts budžetam, kur tas ir iespējams, kā arī par ietekmi uz plāna mērķa sasniegšanu.

Plānā noteikto piecu rīcības virzienu ietvaros tika īstenoti 43 pasākumi, no kuriem lielāka daļa jeb 67% pasākumu ir izpildīti, un to FM ieskatā var vērtēt kā sekmīgu plāna izpildes rezultātu. Pārējo pasākumu izpilde tiks turpināta gan jaunā plāna ietvaros, gan vērtējot vidēja termiņa Nodokļu politikas pamatnostādņu 2024.-2027.gadam sagatavošanas laikā, savukārt viens pasākums “Samazināt nelegālas izcelsmes degvielas apgrozījumu” ir zaudējis aktualitāti ģeopolitisko apstākļu dēļ.

CITI ŠOBRĪD LASA

Plāna īstenošanas periodā pieņemti vairāki normatīvo aktu grozījumi, tostarp likumā “Par nodokļiem un nodevām”, kuriem ir tieša ietekme uz ēnu ekonomikas ierobežošanu – noteikts, kas ir neizpildītas saistības nodokļu jomā, lai liegtu publiskajos iepirkumos piedalīties nodokļu maksātājam, kuriem ir nodokļu parāds un nav iesniegtas nodokļu deklarācijas.

Tāpat likumā noteikts jauns tiesiskais risinājums labprātīgai nokavēto nodokļu maksājumu saistību izpildei jeb atkārtota samaksas termiņa pagarinājuma piešķiršana gadījumos, kad nodokļu maksātāja saimniecisko darbību ilgstoši ir nelabvēlīgi ietekmējuši nepārvaramas varas radīto apstākļu izraisītās sekas.

Noteikts, ka saimnieciskās darbības ieņēmumu konta risinājumu turpmāk varēs saviem klientiem piedāvāt arī Latvijā licencētā maksājumu iestādē, vai Latvijā licencētā elektroniskās naudas iestādē, vai dalībvalstī licencēto šo iestāžu filiālē Latvijā.

FM ziņo, ka ir ieviesta automātiskā informācijas apmaiņa par digitālo platformu rīcībā esošo informāciju par ienākumiem, ko gūst pārdevēji, kuri, izmantojot digitālās platformas, sniedz noteikta veida pakalpojumus vai pārdod preces.

Tāpat plāna izpildes laikā optimizēti nodokļu kontroles un pārbaužu veidi, lai uzlabotu nodokļu kontroles un pārbaužu efektivitāti, noteikts pienākums Valsts ieņēmumu dienestam (VID) nodrošināt noteikto nodokļu maksātāju reitinga kopējā novērtējuma publicēšanu. Reitings būs balstīts uz vienotiem iestādes riska analīzes sistēmas principiem, ļaus efektīvāk novērtēt darījuma partnera uzticamību un darījuma riskus.

Noteikts pienākums galvenajam būvdarbu veicējam un visiem tā apakšuzņēmējiem sniegt informāciju par visiem ar saviem apakšuzņēmējiem un attiecīgi būvniecības ierosinātāju iepriekšējā mēnesī noslēgtajiem būvdarbu līgumiem bez līguma summas ierobežojuma.

Tāpat noteikts pienākums būvkomersantam Elektroniskajā darba laika uzskaites sistēmā (EDLUS) reģistrēt un iesniegt Vienotajā elektroniskajā darba laika uzskaites datu bāzē (VEDLUDB) informāciju par veiktiem norēķiniem ar apakšuzņēmējiem noslēgto būvdarbu līgumu ietvaros, kā arī būvniecības ierosinātāja veiktos norēķinus, gan ar galveno būvdarbu veicēju, gan ar atsevišķiem būvdarbu veicējiem.

FM ziņojumā norāda, ka Austrijas profesora Fridriha Šneidera veiktā pētījuma dati liecina, ka Covid-19 pandēmijas ietekmē, kas izraisīja ekonomikas kritumu un bezdarba pieaugumu, ēnu ekonomikas īpatsvars 2020.gadā ir palielinājies visās Eiropas valstīs, tostarp arī Latvijā, veicinot vidējā radītāja palielinājumu. Latvijā ēnu ekonomikas kāpums bijis salīdzinoši zemāks nekā vidēji citās valstīs un, saskaņā ar Šneidera pētījuma datiem, mazākais starp Baltijas valstīm.

Vienlaikus FM uzsver, ka 2020.-2022.gadā Latvijā bija vērojama ēnu ekonomikas apjoma samazinājuma tendence – 2020.gadā – 20,9%, 2021.gadā – 20,2%, 2022.gadā -19,9%. Ēnu ekonomikas rādītājs 2022.gadā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, ir samazinājies par 0,3 procentpunktiem.

Vienlaikus FM atzīmē, ka arī saskaņā ar “SSE Riga” Ilgtspējīga biznesa centra pētnieku Arņa Saukas un Tāļa Putniņa pētījuma “Ēnu ekonomikas indekss Baltijas valstīs 2009.-2022.gadā” datiem ēnu ekonomikas apjoms Latvijā 2022.gadā bija 26,5% no iekšzemes kopprodukta (IKP), kas ir par 0,1 procentpunktu mazāk nekā 2021.gadā. 2022.gadā pārtikas un energoresursu cenu kāpums, inflācijas pieaugums, augstas būvniecības izmaksas un saspringta ģeopolitiskā situācija neveicināja krasu ēnu ekonomikas samazinājumu un pastāv risks, ka ēnu ekonomika tuvākajos gados var nemazināties.

Analizējot plānam noteikto rezultatīvo rādītāju – veicināt ēnu ekonomikas samazinājumu, tuvinot tās īpatsvaru Latvijā Eiropas valstu vidējām rādītājam – tika izmantoti Šneidera publicētie aktuālie pētījuma dati par ēnu ekonomikas īpatsvaru Eiropas valstīs. 2022.gadā 28 Eiropas Savienības (ES) valstu ēnu ekonomikas vidējais rādītājs ir sasniedzis 2017.gada līmeni – 2020.gadā – 17,9%, 2021.gadā – 17,4%, 2022.gadā – 17,3%.

FM ziņojumā norāda, ka Latvijas ēnu ekonomikas rādītājs ir pietuvojies Eiropas valstu vidējam rādītājam un pašlaik tas ir par 2,6 procentpunktiem lielāks. Vienlaikus FM atzīst, ka ēnu ekonomikas apjoms Latvijā vēl joprojām ir augsts salīdzinājumā ar citām Eiropas valstīm. Tādēļ tiks turpināta ēnu ekonomikas ierobežošanas pasākumu īstenošana uzņēmējdarbības vides sakārtošanai un labprātīgas nodokļu saistību izpildes veicināšanai, samazinot administratīvo slogu un veicinot nodokļu ieņēmumu palielinājumu valsts budžetā.

Ziņojumā teikts, ka 2023.gada 30.martā apstiprināts Ministru kabineta (MK) rīkojums “Par Ēnu ekonomikas ierobežošanas plāna 2023.-2025.gadam izstrādi”, kurā noteiktas ēnu ekonomikas mazināšanai trīs prioritārās nozares – būvniecība, veselības aizsardzība, vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība.

Plāna pasākumu izstrādei izveidotas četras darba grupas. FM vadībā viena darba grupa horizontālo pasākumu virzienā izvērtēja un noteica pasākumus saistībā ar skaidras naudas izmantošanu savstarpējos darījumos, īpaši mazumtirdzniecības un vairumtirdzniecības jomā, un otra darba grupa – apzināja informācijas paplašināšanu un pieejamību valsts iestādēm un nodokļu maksātājiem, efektīvu datu apmaiņu starp valsts iestāžu reģistriem, kā arī informācijas iegūšanu no trešajām pusēm.

Ekonomikas ministrijas būvniecības nozares politikas un tiesiskā regulējuma sakārtošanai darba grupā tika diskutēti tādi pasākumi kā ģenerālvienošanās aktualizēšana būvniecības nozarē, datu apmaiņas formāta pilnveidošana starp Būvniecības informācijas sistēmu un VID uzturētajām informācijas sistēmām, EDLUS ieviešanas sliekšņa pazemināšana un citi.

SAISTĪTIE RAKSTI

Veselības ministrijas veselības nozares politikas un tiesiskā regulējuma sakārtošanai ēnu ekonomikas ierobežošanai darba grupā tika diskutēti tādi pasākumi kā skaistumkopšanas jomas sakārtošana, informācijas nodrošināšana veselības informācijas sistēmā, e-kvīts ieviešana, riska sistēmas ieviešana un citi.

Plāna pasākumiem noteikti izmērāmi rezultatīvie rādītāji, un šie pasākumi nedublēs citu institūciju attīstības plānošanas dokumentos iekļautos uzdevumus. Atbilstoši MK rīkojumā noteiktajam nozaru ministrijas sadarbībā ar sociālajiem un sadarbības partneriem iesniedza FM priekšlikumus plāna projektam. FM 2023.gada 28.jūlijā iesniedza Vienotajā tiesību aktu projektu izstrādes un saskaņošanas portālā izstrādāto “Ēnu ekonomikas ierobežošanas plāna 2024.-2027.gadam” projektu saskaņošanai ar nozaru ministrijām, sociālajiem un sadarbības partneriem, kā arī citām institūcijām.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Kokteilis
FOTO. “Pat prātā nenāk uzturēt savus bērnus!” – Liene Kiviča Londonā it kā iegādājas zīmola somiņu par teju 6000 eiro, un nokaitina soctīklu lietotājus
Ukrainā ir tikai ziediņi: Lukašenko pēc sarunām ar Putinu dod mājienu, ka karš var turpināties citā valstī
“Pieturā stāv ome ar mazdēlu. Garām brauc auto un apšļāc stāvētājus…” stāsts ar negaidītām beigām piedzīvots Pārdaugavā
Receptes
Mājās “aizķēries” biezpiens ar beigušos derīguma termiņu? Tēta īpašā sirņiku recepte no Latgales
Krievija gatavojas milzīgam kritušo skaitam. Miršanas apliecību iepirkums atklāj, cik daudz okupantu varētu iet bojā Ukrainā
Lasīt citas ziņas
FM rosina hipotekāro kredītprocentu maksājumus uz laiku iekļaut IIN attaisnotajos izdevumos
Triecienā pa Krievijas Melnās jūras karaflotes štābu nogalināti desmitiem krievu virsnieku, ieskaitot flotes komandieri
VIDEO. “Vilks bija ļoti drošs!” – strādnieks Ludzas novadā satiek un nofilmē vilku ar netipisku uzvedību
VIDEO. Ekskluzīvi. Putins atpūšas Somijā – gaužām neveikls, kautrīgs un absolūti “tautiskā stilā”
FM rosina hipotekāro kredītprocentu maksājumus uz laiku iekļaut IIN attaisnotajos izdevumos
16:12
VIDEO. Rīgas ostā atklāj jaunu saules paneļu parku
16:10
Triecienā pa Krievijas Melnās jūras karaflotes štābu nogalināti desmitiem krievu virsnieku, ieskaitot flotes komandieri
16:00
Kokteilis
“Vai esi izdarījusi kaut ko tādu, lai vīrietim tev gribētos dāvināt ziedus?” Jānis atklāj, kāpēc vīrieši pirmajā randiņā sievietēm nedāvina ziedus
“Pieturā stāv ome ar mazdēlu. Garām brauc auto un apšļāc stāvētājus…” stāsts ar negaidītām beigām piedzīvots Pārdaugavā
TIEŠRAIDE. Ekspertu seminārs. Kā mazināt sociālekonomisko slogu budžetam, biznesam, ģimenēm? Onkoloģija
Dārzs
Kad ražu vākt, bet kad dārzu labāk netraucēt? Dārza darbu kalendārs no 25. septembra līdz 2. oktobrim
CEĻOJUMA APRAKSTS. Kā Aija brauca Venēciju iepazīt, izbaudot picas un iegūstot cieņu pret Latvijas odiem
Jaunā apkures sezona sāksies ar zemākiem siltumenerģijas tarifiem nekā pērn
Zelenskis: ASV “Abrams” tanki ieradušies Ukrainā
Kokteilis
FOTO. “Megana ir kā dīva! Bet princis Harijs – viņas pavadonis” – Saseksas hercogi ierodas kinozvaigžņu ballītē Santa Barbarā
Naktī gaidāma pirmā rudens salna. Vai auksts būs arī pa dienu? Laika prognoze otrdienai
Nauda iestrēgusi: jau nedēļu kavējas Krievijas pensiju izmaksa
Kokteilis
VIDEO. “Tas bija liels pārsteigums!” – Raimonds Vējonis pirmo reizi publiski komentē, ko bija iedzēris no “kolas” pudelītes skatītāju tribīnēs basketbola spēles laikā
Kokteilis
FOTO. “Pat prātā nenāk uzturēt savus bērnus!” – Liene Kiviča Londonā it kā iegādājas zīmola somiņu par teju 6000 eiro, un nokaitina soctīklu lietotājus
Vien 50 gadu vecumā nomiris Saeimas deputāts Atis Deksnis
Ir pienācis laiks pārskatīt savus nākotnes plānus! Horoskopi no 25. septembra līdz 1.oktobrim
Krievijas ziņu aģentūra “Meduza”: Mūsu telefona uzlaušanas pamatā ir kāda Eiropas valsts. Kāpēc Latvija un Vācija neuzsāk izmeklēšanu?
Kokteilis
FOTO. Jaunā latviešu seriālā Intars Rešetins sapulcina talantīgākos un pazīstamākos latviešu aktierus: lomā nofilmējas arī pats
Pabriks: Austrumu robežu jāpadara par militāri aizsargājamu vietu – līdzīgu Manerheima līnijai atbilstoši 21.gadsimtam
Aigars Ruņģis: “Pēdējo 15 gadu laikā Latvija no pārliecoša alus ražotāja un eksportētāja ir kļuvusi par alus importētāju”
Vai sajūti savā maciņā? Latvijā fiksēts straujākais algu pieaugums 15 gadu laikā
Receptes
Mājās “aizķēries” biezpiens ar beigušos derīguma termiņu? Tēta īpašā sirņiku recepte no Latgales
Krievija gatavojas milzīgam kritušo skaitam. Miršanas apliecību iepirkums atklāj, cik daudz okupantu varētu iet bojā Ukrainā
Latvijas Universitāte izsludinājusi konkursu uz rektora amatu – alga teju 12 000 eiro mēnesī
Veselam
Šogad iedzīvotājiem būs pieejamas trīs dažādas gripas vakcīnas
VIDEO. Ukraiņu “kamuflāžas karaliene” palīdz aizsargāt karavīrus un dārgās ieroču sistēmas no Krievijas spēkiem