Latviešu izcelsmes brazīliešu pianists Paolo Šteinbergs pēc koncerta Bruknas muižā 2017. gadā.
Latviešu izcelsmes brazīliešu pianists Paolo Šteinbergs pēc koncerta Bruknas muižā 2017. gadā.
Foto no Paolo Šteinberga personiskā arhīva

“Ja esi latvietis – būsim draugi!” Saruna ar latviešu izcelsmes brazīliešu pianistu Paolo Šteinbergu 3

Diāna Jance, “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”

Tiek uzskatīts, ka aptuveni 20 tūkstošiem Brazīlijas iedzīvotāju ir latviskas saknes. Saruna ar vienu no viņiem – pianistu, Amerikas Džeimsa Medisona universitātes profesoru PAOLO ŠTEINBERGU.

– Ko jums nozīmē būt latvietim?

LE
LETA
Ziņas
Noziedznieki šobrīd izmanto divas shēmas, kā izkrāpt naudu no Latvijas iedzīvotājiem. Kādas? 28
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Reakcijai jābūt asai!” Vaidere par ANO ieteikumu atjaunot Latvijā divvalodību izglītības sistēmā 114
8 stundas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Vakcīnu iepirkums satricina ierēdniecību: ZVA direktors Henkuzens neklusē un atspēko Pavļuta pārmetumus par melošanu valdībai 101
1 diena
Lasīt citas ziņas

P. Šteinbergs: – Diemžēl latviski nerunāju, bet man ļoti patīk klausīties latviešu valodu. Sevi uzskatu par simtprocentīgu latvieti – mans tēvs bija dzimis Rīgā, arī manas mātes abi vecāki bija dzimuši Latvijā.

Nesen veicu DNS testu, un analīzes liecināja, ka esmu austrumeiropietis, 93 procenti latvietis un septiņi procenti soms. Protams, tur itin nekā nav no brazīlieša gēniem, jo visi mani vecvecāki nākuši no Latvijas.

CITI ŠOBRĪD LASA
LA
LA.LV
Veselam
Andris Ameriks par nevakcinēto nākotni: “Ja neesi vakcinēts, nenāc iekšā, klausies koncertu ārā, nelido ar lidmašīnu, minies ar velosipēdu!”
15 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Lielbritānija atvadās no prinča Filipa: kara kuģi šauj zalves, cilvēki dodas pie pils un noliek ziedus 3
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Dižciltīgi tituli, skaudra bērnība, nabadzība un īsta mīlestība: prinča Filipa dzīvesstāsts un 8 interesanti fakti par viņu 5
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Latviešu sportists Kaspars Kambala atklāj: dzīves laikā esot pārgulējis ar aptuveni pustūkstoti sieviešu 29
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Sabiedriskā dzīve atjaunojusies, restorāni atvērti: Izraēlas pieredze Covid-19 krīzes pārvarēšanā 36
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Šorīt pie Ķīpsalas halles jau pirms durvju vēršanas iedzīvotāji izrāda lielu interesi pēc Covid-19 vakcīnas, gaidot “dzīvajā rindā” 29
8 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien uz svariem būs liktas attiecības ar kādu tev tuvu cilvēku! Horoskopi 10.aprīlim 1
23 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Francijā masku valkāšanu uzraudzīs, izmantojot “gudro video” 15
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ar divriteni brauc tie, kuriem nav darba un bērnu!” Sociālo tīklu lietotāji sašutuši par Valsts policijas amatpersonas izteikumiem 144
21 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Loģika saka priekšā – gribi amatu Saeimā, ļauj, lai tevi aiz čupra sagrābj KNAB un aiz apkakles velk Ģenerālprokuratūra. Egila Līcīša feļetons 6
21 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tev jābūt piesardzīgam un ļoti uzmanīgam savos izteicienos! Horoskopi 9.aprīlim 1
1 diena
Ieva Ēvalde
Ziņas
“Lēmumu pieņēmēji Rīgā laikam nav bieži viesi reģionu veikalos!” Kā pirmo mazo veikalu darba dienu aizvadīja veikalnieki reģionos? 21
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgas tirdzniecības centri paziņo par došanos ārpus telpām, lai būtu tuvāk saviem klientiem 11
1 diena
LE
LETA
Kokteilis
FOTO. Nesagaidot 100.dzimšanas dienu, miris Lielbritānijas karalienes vīrs, princis Filips
1 diena
LE
LETA
Veselam
Pavļuts parakstījis rīkojumu, kad sāks vakcinēt pedagogus 8
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Blakus laivai atrada sievietes līķi. Vēl nav atrasta otra, iespējams, Tērvetē noslīkusī sieviete 4
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Loģiski, ka cilvēki devās iepirkties! Viņi ir noguruši no ierobežojumiem.” Saeimas deputāte par milzu rindām pie veikaliem 80
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Atnāks Aldis, sāks mētāties ar krēsliem. Tas arī viss!” Klaišis par premjera demisijas pieprasījumu 71
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Nevar būt situācija, kad vakcīnas stāv dīkā. Ir cilvēki, kuri grib vakcinēties!” Politiķis atzinīgi vērtē vakcinācijas “brīvās rindas” ieviešanu 33
1 diena
AS
Aldis Sāvičs
Medības
Copmaņi paliek “bezkaunīgāki”: patur visu lomu un nelikumīgi cenšas tikt arī pie nēģiem un līdakām 11
1 diena
LE
LETA
Veselam
Vakcinācijas centros “dzīvajā rindā” iestājušos potēs ar “AstraZeneca” 13
1 diena

Mans tēvs bija dzimis 1903. gadā Rīgā, viņa ģimene uz Brazīliju izceļoja ap 1905. gadu. Mammas vecāki Brazīlijā nokļuva 20. gadu beigās, starp citu, viņiem bija rets uzvārds – Pontuška. Tēvs ar māti satikās daudz vēlāk, tēvs bija 37 gadus vecāks nekā māte.

Domājot par asins balsi – tieši tā es arī jūtos. Tiesa, esmu dzimis Brazīlijā, runāju portugāļu, nevis latviešu valodā, kaut gan atceros, ka vecāki ar mani runāja latviski, kad biju mazs.

Bērnībā bieži gājām uz baznīcu, un arī mūsdienās lielākā daļa draudzes locekļu ir latvieši. Tā tiek saukta par latviešu baptistu baznīcu. Bērnībā ap mani bija latvieši, latviešu valoda, latviešu mūzika, latviešu ēdiens.

“Dievs ir mīlestība” – to mana mamma dziedāja bērnībā (to Paolo pasaka latviski).

Jā, esmu latvietis! Bet, tā kā esmu dzimis Brazīlijā, vienlaikus uzskatu sevi arī par brazīlieti. Tagad dzīvoju Amerikā, tādējādi ir trīs valstis, kurām jūtos piederīgs.

Uz mana rakstāmgalda stāv trīs karodziņi – Latvijas, Brazīlijas un Amerikas. Ar Latviju esmu uzaudzis, un man ir svarīga saikne ar citiem latviešiem manā dzimtajā pilsētā Novā Odesā un citviet, arī latviešu kopienā “Vārpa”.

Tomēr kaut kad nākotnē vēlos sevi saistīt ar Latviju vairāk.

– Kāds ir bijis jūsu ceļš mūzikā?

– Sākums bija latviešu baznīca, tur bija bērnu orķestris un mums jau pavisam maziem deva spēlēt dažādus instrumentus. Man teica – neej mācīties mūziku, ar to nevar nopelnīt, mācīties vajag ko tādu, kas nes naudu, mēģini datorzinātni.

Tā nu es mēģināju datorzinātni, un, lai gan man vienmēr ir bijušas vislabākās A atzīmes, studējot programmēšanu, noslīdēju līdz pat atzīmei F. Sapratu, ka datorzinātne nav domāta man, un atgriezos pie klavierēm.

No tā brīža viss gāja strauji – uzvarēju konkursos, ieguvu Brazīlijas valdības stipendiju, lai varētu turpināt studijas Amerikā, kļuvu par mācībspēku universitātē un uzstājos koncertos.

Aizbraucot studēt un dzīvot uz Ameriku, man pietrūka Brazīlijas, tāpēc 2017. gadā izdevu disku ar brazīliešu mūziku. To popularizējot, devos koncertturnejā pa Eiropu, toreiz spēlēju arī Latvijā.

Tas ir bijis mans pirmais un pagaidām vienīgais, ļoti emocionāls ceļojums uz zemi, kur dzimis mans tēvs. Vai nav brīnišķīgi, kā mūsu valoda un kultūra mūs visus var vienot? Uzstājos arī Luksemburgā, un uz koncertu bija atnākuši latvieši.

Pat nezināju, ka viņi tur ir. Pēc tam iepazināmies, un noslēgumā visi kopā dziedājām Latvijas himnu, tas bija tik spēcīgs brīdis, mums acīs bija asaras. Toreiz teicu: mana ģimene ir tālu projām, jūs mani pat nepazīstat, bet jūtos, kā atradis īstus radiniekus.

Man ir interesants stāsts par latviešu satikšanos un mūziku no pavisam nesena laika – uz savas mašīnas bampera esmu uzlīmējis uzlīmi “sveiks”. Kāda pilsētā nesen ieradusies latviete bija to pamanījusi un sākusi man sekot.

Atstāju mašīnu stāvvietā un atgriežoties atradu pie loga pielīmētu lapiņu: “Hei, sveiks, tas ir latviešu vārds, lūdzu, pastāsti, vai tu esi latvietis? Ja jā, lūdzu, būsim draugi!” – un pierakstīts telefons un e-pasts.

Es aizrakstīju un atklāju, ka Una Ulla ir džeza dziedātāja. Mēs ieskaņojām divas dziesmas, viena ir ļoti slavena (“Sasala jūrīna”), esmu to dzirdējis latviešu dziesmu svētkos.

Spēlējām attālināti – viņa dziedāja, es viņu klausījos austiņās un pavadīju, tad ierakstu nosūtīju un Ulla dziedāja vēlreiz. Izklausās, it kā mēs tik tiešām skaņdarbu ieskaņotu kopā.

– Kā jūs raksturotu šo laiku? Un kur smeļaties iedvesmu?

– Esmu ļoti mierīgs cilvēks, un man patīk šis klusums. Varu koncentrēties savām domām un izmēģināt arī kādas jaunas lietas, esmu pat pirmoreiz mūžā cepis pīrāgus (šo vārdu mūziķis pasaka latviski).

Nesen iemācījos spēlēt arfu, līdz šim man tam visam nebija laika. Skatos brīnumainus saulrietus, agrāk ap to laiku vienmēr strādāju, nebiju mājās. Mani iedvesmo daba, daudz staigāju un pat uzraku dažas dobes, izaudzēju dārzeņus.

Man tas viss ļoti patīk. Šis laiks ir devis iespēju atgriezties pašam pie sevis un pat vairāk sazināties ar citiem, tagad attālumi liekas sarukuši, sazvanos ar daudziem, kurus agrāk pavisam reti satiku.

Arī meistarklašu pasniegšana ir mainījusies, agrāk tās noturēju reizi vai divas gadā, tagad ir bijušas jau septiņas – strādājot ar “Zoom”, ir daudz vairāk iespēju.

Šis laiks ir palīdzējis strādāt rezultatīvāk, arī mani koncerti ir daudz vairāk pamanīti, jo varu izdarīt vairāk.

– Esmu gan dzirdējusi māksliniekus sūdzamies, ka tiešsaistes koncerti nav uzskatāmi par īstiem koncertiem.

– Protams, tas nav tas pats, jo neatrodamies koncertzālē, kopā ar klausītājiem nevaram sajust vibrācijas, tas nav iespējams ar “Zoom”. Tā ir sliktā puse.

Bet labā ziņa ir tā, ka tiešsaistē varam sasniegt daudz vairāk klausītāju. Tagad esmu uzstādījis vairākas kameras, notīm lietoju atsevišķu ekrānu. Ir tik daudz iespēju!

Esmu sapratis, ka ekrānā roku kustības var redzēt daudz tuvāk, un tāpēc vairāk nekā agrāk varu pievērst lielāku uzmanību detaļām. Tehnoloģijas strādā aizvien labāk, mācību stundās vienā aplikācijā lietoju attēlu, otra ir ar profesionālu skaņu, tā varu dzirdēt visas nianses.

Es visam cenšos atrast labās puses, lai kompensētu sliktās. Nesen gan beidzot radās iespēja spēlēt koncertzālē ar divpadsmit apmeklētājiem.

Pašu pirmo reizi, kad atkal muzicējām, tā bija tik brīnumaina sajūta – dzīvā instrumenta skaņa lielā zālē.

– Kas būtu pirmais, ko jūs gribētu darīt, šim laikam beidzoties?

– Es gribētu apmeklēt koncertus – ne tikai, lai klausītos dzīvu mūziku, koncerti ir arī saviesīgas tikšanās, kad satiek draugus, redz smaidus viņu sejās un var pasmaidīt pretim. No maskām brīvas ir tikai acis.

Gaidu normālas dzīves atgriešanos – ēst, iedzert vīnu kopā ar draugiem, kopīgi smieties. Man ļoti patīk ceļot, bet nu jau divus gadus neesmu pat apciemojis ģimeni Brazīlijā. Tagad situācija tur ir tik slikta, ka vēl kādu laiku nevarēs braukt.

Par ceļošanu runājot – katru septīto gadu universitātē ir iespēja paņemt brīvu semestri.

SAISTĪTIE RAKSTI

Nākamo brīvo semestri ceru aizvadīt Latvijā, mācīties valodu un iepazīties ar latviešu mūziku un komponistiem, būt Latvijas vidē, jo tas labāk palīdzētu saprast latviešu mūziku.

Tad koncertos nākotnē es varētu vairāk izpildīt un popularizēt latviešu mūziku.

– Vai ir kāds skaņdarbs, ko jūs iedomājaties, kad domājat par Latviju? Kādas ir Latvijas skaņas?

– Esmu spēlējis “Melanholisko valsi” un teiktu, ka latviešu mūzikā ir daudz melanholijas, līdzīgi, kā tā skan brazīliešu mūzikā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Noziedznieki šobrīd izmanto divas shēmas, kā izkrāpt naudu no Latvijas iedzīvotājiem. Kādas? 28
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Reakcijai jābūt asai!” Vaidere par ANO ieteikumu atjaunot Latvijā divvalodību izglītības sistēmā 114
8 stundas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Vakcīnu iepirkums satricina ierēdniecību: ZVA direktors Henkuzens neklusē un atspēko Pavļuta pārmetumus par melošanu valdībai 101
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien uz svariem būs liktas attiecības ar kādu tev tuvu cilvēku! Horoskopi 10.aprīlim 1
23 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Tuvākajā laikā Latviju pametīs Krievijas vēstnieks Lukjanovs. Politologi skaidro, ko tas varētu nozīmēt 18
23 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Lielbritānija atvadās no prinča Filipa: kara kuģi šauj zalves, cilvēki dodas pie pils un noliek ziedus 3
1 stunda
LA
LA.LV
Veselam
Andris Ameriks par nevakcinēto nākotni: “Ja neesi vakcinēts, nenāc iekšā, klausies koncertu ārā, nelido ar lidmašīnu, minies ar velosipēdu!”
13 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Reakcijai jābūt asai!” Vaidere par ANO ieteikumu atjaunot Latvijā divvalodību izglītības sistēmā 114
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Sabiedriskā dzīve atjaunojusies, restorāni atvērti: Izraēlas pieredze Covid-19 krīzes pārvarēšanā 36
6 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Andris Ameriks par nevakcinēto nākotni: “Ja neesi vakcinēts, nenāc iekšā, klausies koncertu ārā, nelido ar lidmašīnu, minies ar velosipēdu!”
17:36
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Lielbritānija atvadās no prinča Filipa: kara kuģi šauj zalves, cilvēki dodas pie pils un noliek ziedus 3
15:55
LA
LA.LV
Ziņas
Skolotājiem palielinās algas? Šuplinska skaidro, vai jaunais pedagogu atalgojuma modelis varētu gūt valdības atbalstu 10
13:52
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Dižciltīgi tituli, skaudra bērnība, nabadzība un īsta mīlestība: prinča Filipa dzīvesstāsts un 8 interesanti fakti par viņu 5
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Skolotājiem palielinās algas? Šuplinska skaidro, vai jaunais pedagogu atalgojuma modelis varētu gūt valdības atbalstu 10
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Latviešu sportists Kaspars Kambala atklāj: dzīves laikā esot pārgulējis ar aptuveni pustūkstoti sieviešu 29
6 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Nenokavē! Ir īstais laiks sēt tomātus un piparus stādīšanai uz lauka
4 stundas
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Šiverēšanu pa virtuvi “kovidlaikā” pārvērš par savu pirmo darbiņu: skolnieces Madaras Apses veiksmes stāsts 1
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā un Viļņā kāpj degvielas cenas. Cik jau tagad maksā viens litrs? 8
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Interneta veikalam – gigantam “Alibaba” piespriež 2,33 miljardu eiro naudas sods 2
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Šorīt pie Ķīpsalas halles jau pirms durvju vēršanas iedzīvotāji izrāda lielu interesi pēc Covid-19 vakcīnas, gaidot “dzīvajā rindā” 29
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ar divriteni brauc tie, kuriem nav darba un bērnu!” Sociālo tīklu lietotāji sašutuši par Valsts policijas amatpersonas izteikumiem 144
21 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Vecumniekos dzīvoklī uz grīdas atrod noslēpumainos apstākļos mirušu vīrieti. Vietējajiem ir sava versija par notikušo
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Līs, snigs sniegs, būs krusa: kādus vēl pārsteigumus daba sagatavojusi sestdien? 2
7 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Valsti pārvalda ierēdņi un birokrātiskā mašīna!” Saruna ar Edgaru Zalānu 19
Intervija 8 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Edgars Tavars: “Esmu sapratis, ka atsevišķiem deputātiem ir ne tikai selektīva dzirde, bet arī redze!” 10
5 stundas
Ieva Ēvalde
Ziņas
“Lēmumu pieņēmēji Rīgā laikam nav bieži viesi reģionu veikalos!” Kā pirmo mazo veikalu darba dienu aizvadīja veikalnieki reģionos? 21
22 stundas
LE
LETA
Kokteilis
FOTO. Nesagaidot 100.dzimšanas dienu, miris Lielbritānijas karalienes vīrs, princis Filips
1 diena
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
“Elektriskais krēsls” putniem. Vēlas sodīt par ērgļu, balto stārķu un citu aizsargājamo sugu putnu nāvi 12
1 diena
LE
LETA
Veselam
Kurus neaicina stāties “dzīvajā rindā” pēc vakcīnas pret Covid-19? 22
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Mums ir jārēķinās, ka “AstraZeneca” ir noiets etaps!” Apinis par to, ko tagad gaidīt un darīt tālāk 126
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Anita, Anitra, Annika un Zīle 1
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Prinča Viljama un Keitas Midltones mērs ir pilns: vērienīgā TV intervijā viņi “atspēkos” prinča Harija un Meganas apgalvojumus 33
2 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kad ir īstais laiks piķēt tomātus, gurķus, papriku un salātus? 2
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Gobzems pēc paziņojuma, ka šķiras no sievas, saņēmis vairākus uzmanības apliecinājumus: “Meitenes, es neesmu dildo! Ļaujiet man tagad padzīvot ar sevi…” 56
2 dienas
KA
Kristīne Akmentiņa
Kokteilis
Veiksmīgākās un bīstamākās dienas aprīlī: Vērša laika padomi 1
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 10. līdz 16.aprīlim: kādas vēlmes piepildīsies 3
1 diena