Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Toass/SHUTTERSTOCK

Par videi nedraudzīgām automašīnām jāmaksā vairāk. Skaidrojam nodokļa aprēķina kārtību 5

Droši vien jau katra pamanīta ziņa: “No 1. janvāra mainījusies transportlīdzekļu ekspluatācijas nodokļa (TEN) likme automašīnām, kas pirmo reizi reģistrētas pēc 2008. gada 31. decembra. Jaunais nodokļa apmērs būs atkarīgs no CO2 izmešu daudzuma.”

Sadedzinājusi tiltus: primadonna Alla Pugačova uz visiem laikiem devusies prom no Krievijas
“Aizbēgs un rokā nesamedīs!”: Kaimiņš aicina steidzami aizturēt Gobzemu, kam esot saistība ar “Gazprom”. Tikmēr Aldis šorīt it kā jau redzēts lidostā 11
Vecāki jautā: Kāpēc par bērnu ēdināšanu nauda jāpārskaita uz Lietuvas bankas kontu? 5
Lasīt citas ziņas

Vispirms precizējam. Tas nav jauns nodoklis. Vienkārši spēkā stājas pirms vairākiem gadiem ar likumu apstiprinātā transportlīdzekļu ekspluatācijas nodokļa likmju izmaiņas. Un nez vai ir vērts atsākt toreizējās vētrainās diskusijas par turpmāk vienīgā kritērija pamatotību, taisnīgumu, mērķtiecību. Izredzes, ka nodokļa apmēra aprēķina kārtība (Eiropas tendencēm pieskaņota un atbilstoša) tuvākajā laikā tiks mainīta, ir niecīgas. Atliek to saprast un un pieņemt. Maksāt, kā noteikts, par savu pašreizējo auto. Paturēt nodokli vērā, jaunu (vai citu) braucamo izvēloties.

Kas un cik maksās par CO2?

CITI ŠOBRĪD LASA

Nu jau krietni lielāka auto īpašnieku daļa. Visi, kuru īpašums nav vecāks par 10 gadiem. Nebūs viņiem vairs vecās triju kritēriju (svars, jauda, dzinēja darba tilpums) nodevu summas. Būs viens skaitlis, kurš redzams pievienotajā tabulā.

Aprēķins tātad kļuvis vienkāršāks. Tomēr vienu neizpratni redzam šīs ziņas interneta komentāros. Kāds tad ir mans CO2? Kāds tas ir automobilim, kuru gatavojos pirkt? Vecā aprēķina trīs “izejvielas” bija redzamas auto tehniskajā pasē. CO2 – nav. Bieži vien šo datu nav arī ražotāja tehnisko datu tabulās (sevišķi vecākiem auto). Ko nu?!

Ieskats datu superavotā

Visiem, kas lieto internetu, skatīt ttps://www.csdd.lv/videjais-degvielas-paterins/rokasgramatas-par-videjo-degvielas-paterinu-un-co2-izpludi. Šis ir gadījums, kad CSDD nav pietiekami popularizējusi izveidoto patiešām visaptverošo un viegli pārskatāmo datu krājumu, kas palīdz ne tikai pašreizējo situāciju, bet arī nākotnes perspektīvas noskaidrot. Dodies tajā iekšā!

Vispirms, protams, ņem sava auto pirmās reģistrācijas gada rokasgrāmatu. Un redzi, piemēram, ko šādu.

Viens no Latvijā populārākajiem krosoveriem “Nissan Qashqai”. 2010. gads. Divu litru benzīna motors. CO2 – 199 g/km. Jaunais nodoklis tātad – 168 eiro. Bet pērn bija 115 eiro… (Un piedevām šie 115 joprojām paliek kaimiņam, kura tieši tāds pats auto ir reģistrēts 2008. gadā).

Visai pieticīgs “VW Golf”. Tas pats 2010. gads. 1,6 l benzīna motors. Automātiska ātrumkārba. CO2 – 195 g/km. 168 eiro. Bet pērn nebija pat simts…

Vēl mazāka “Opel Corsa”. Vēl mazāks un taupīgāks motors. 163 g/km. 144 eiro gadā agrāko 60 vietā. Loģiski?

Smaidīgāks šāds aprēķins iznāk – dīzeļiem… Pat pirms “Eiro 6” izmešu standarta tie ogļskābo gāzi radīja mazāk. 2010. gada “Golf”, piemēram, dīzeļversijā spēja iztikt pat ar 107 g/km. Un nodoklis tam praktiski nemainīsies. Pat nedaudz samazināsies.

Atliek ar nožēlu atkārtot pirms diviem gadiem teikto – likuma autori pilnībā ignorējuši faktu, ka CO2 ziņā “tīrākie” dīzeļdzinēji rada daudz vairāk slāpekļa oksīdu maisījuma, kas ne tikai piedalās globālās sasilšanas procesos, bet ir arī (atšķirībā no ogļskābās gāzes) tiešā veidā cilvēkam kaitīgs. Sevišķi lielās pilsētās, kur tā koncentrācija augsta.

Mazāk skarbi šī dīzeļu nepārprotamā un nepelnītā glorificēšana izpaužas, ja sākam meklēt ko jaunāku. Te benzīna motori gan kļuvuši “tīrāki”. Bet joprojām nodokļu tabulas mums rekomendē ražot NOx dvingu.

Šķiram, piemēram, vaļā 2015. gada (“Eiro 6” standarta sākums) rokasgrāmatu. Tas pats “Golf” ar benzīna dzinējiem zem 100 gramiem CO2 palīst joprojām nespēj. Dīzelis – var. Ejam vēl tuvāk pavisam jauniem pirkumiem. Pēdējos gados niecīgi CO2 izmeši (un tātad mazs nodoklis) ir pat milzu jaudas dīzeļiem. 300 ZS Audi “Q7”, piemēram, Latvijā maksās mazāku TEN nekā augstāk pieminētie pusmūža “Golf” un “Qashqai”. Kā jums patīk šādas audzinošas, uz ekoloģisku pārvietošanos virzošas metodes?

 

Vai kāds nemaksās nemaz?

Kuri tad ir tie, kuru CO2 devums nepārsniedz 50 g/km? Joprojām ļoti dārgie elektromobiļi, protams. Citi, lētāki? Datu rokasgrāmatā ir arī nevis pēc auto markām, bet izmešu daudzuma grupēta sadaļa. Tajā par 50 mazāki kontrolskaitļi ir tikai deviņiem. Visi – tā sauktie hibrīdi. Arī pagaidām visai dārgi. Nākamajā “plauktā” (līdz 95 g/km, gada nodoklis simbolisks – 12 eiro) iekārtojas gandrīz 100 pagājušā gada ražojumu. Kāds desmits hibrīdu, bars mazu dīzelīšu un tikai daži “benzīnnieki”. Arī nelieli (“Toyota Auris”, piemēram).

Kurp šāda nodokļu politika mūs virza? Šķiet – nekur. Sevišķi tādēļ, ka maksājumu pakāpieni ir visai zemi. Un varam, protams, mierināt sevi, padalot gada likmi uz mēnešiem un konstatējot, ka nemaz tik grūti nav sadārdzinājuma tiesu ietaupīt. 10 eiro mēnesī var pavisam vienkārši iekrāt, konsekventi atsakoties no nevajadzīgiem dinamiskiem manevriem. Var pat kādu dienu vai divas braukt mazāk vai nebraukt nemaz. Var arī iecerēt auto nomaiņu uz dīzeli. Var. Bet vai vajag? Samērā nelieliem pilsētā veicamiem attālumiem tas nu nekādi nav labāks par klusākajiem, ātrāk iesilstošajiem benzīna motoriem. Arī šī degviela Latvijā vairs nav būtiski lētāka. Hibrīdi un elektromobiļi? Joprojām tālu sapņu nākotne.

Tādas nu ir tās jaunās TEN likmes. Par ekoloģiju patiešām veicinošām nez vai atzīstamas. Drīzāk par formālām, reālajai Latvijas autoparka situācijai neatbilstošām. Un tādēļ uzticību likumdevējiem mazinošām.

SAISTĪTIE RAKSTI

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Sadedzinājusi tiltus: primadonna Alla Pugačova uz visiem laikiem devusies prom no Krievijas
“Aizbēgs un rokā nesamedīs!”: Kaimiņš aicina steidzami aizturēt Gobzemu, kam esot saistība ar “Gazprom”. Tikmēr Aldis šorīt it kā jau redzēts lidostā 11
Vecāki jautā: Kāpēc par bērnu ēdināšanu nauda jāpārskaita uz Lietuvas bankas kontu? 5
Šlesers aicinās KNAB un VDD ierosināt kriminālprocesu par izskanējušo informāciju saistībā ar divu miljonu it kā saņemšanu no Putina 23
VIDEO. Aculiecinieks nakts laikā netālu no Preiļiem nofilmē dīvainus dzīvniekus
Lasīt citas ziņas
Levits pilnvarojis Kariņu sākt konsultācijas par iespējamas koalīcijas izveidošanu 2
Kaktiņš: Latvijas krievvalodīgos vairs nav iespējams saturēt vienā ideoloģiskā rāmī vai partijā
Šlesers aicinās KNAB un VDD ierosināt kriminālprocesu par izskanējušo informāciju saistībā ar divu miljonu it kā saņemšanu no Putina 23
Vecāki jautā: Kāpēc par bērnu ēdināšanu nauda jāpārskaita uz Lietuvas bankas kontu? 5
Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1922. gada 3. oktobrī
23:45
Šī diena var izrādīties ļoti negaidītu sakritību pārpildīta! Horoskopi 4.oktobrim 2
23:12
1932. gada 3. oktobrī. “Latvijas kroniku” ražošana
23:10
ASV amatpersona: Kara noziegumi bija daļa no Putina iebrukuma plāna 82
VIDEO. Lūdz atpazīt autoru video, kurā autovadītājs nežēlīgi tiranizē lāci
Prokuratūra Zolitūdes traģēdijas krimināllietā lūdz notiesāt visas iepriekš attaisnotās personas
VIDEO, FOTO. Princis Viljams, tiekoties ar britiem, pajoko par bērnu audzināšanu – tas sajūsmina un sasmīdina fanus
“Aizbēgs un rokā nesamedīs!”: Kaimiņš aicina steidzami aizturēt Gobzemu, kam esot saistība ar “Gazprom”. Tikmēr Aldis šorīt it kā jau redzēts lidostā 11
TIEŠRAIDE. Jaunākais par karu Ukrainā ar Jāni Slaidiņu
Muižniece: Manas darbības laikā valdībā tika pieņemti dažādi vēsturiski un lieli lēmumi
Stāda augļukokus un ogulājus, krūmus, pavasara sīpolpuķes. Kas darāms dārzā no 3. līdz 8.oktobrim? 1
FOTO. Svinīgi ieskandināts Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra jaunās sezonas atklāšanas koncerts
FOTO. Dejas, līksmība, rūgtas pārdomas un bēdu slīcināšana glāzē…Kur un kā partijas pavadīja pēcvēlēšanu nakti?
Par smaržu zādzību Tukumā aizturēts vīrietis, pret kuru ierosināts jau 39.kriminālprocess
Vai laikapstākļi uzlabosies? Prognoze otrdienai 1
“Progresīvie” Levitam apliecina gatavību būt daļa no topošās koalīcijas
Par “Progresīvo” iekļaušanu topošajā koalīcijā vēl runās
Saeimas vēlēšanās Rīgas apkaimēs ir bijuši divi izteikti līderi. Par ko visvairāk balsojuši rīdzinieki?
Nākamās Saeimas sastāvs neatvieglos jaunās valdības veidošanu
Eglītis: “Konservatīvie” pēc neiekļūšanas Saeimā neplāno pamest politisko laukumu 31
Pietrūka tikai aptuveni 250 balsis… Pabriks atklāj, vai mudinās AP apstrīdēt vēlēšanu rezultātus
“No 2023.gada obligāti vajadzēs eID kartes? Kādus sodus piemēros, ja nepaspēs noformēt?”: jautā lasītāja 28
Kariņš pauž gatavību ieņemt Ministru prezidenta amatu arī jaunajā valdībā
VIDEO. Aculiecinieks nakts laikā netālu no Preiļiem nofilmē dīvainus dzīvniekus
Sadedzinājusi tiltus: primadonna Alla Pugačova uz visiem laikiem devusies prom no Krievijas
Levits nosauc galvenos uzstādījumus valdības veidošanas sarunās
Izskan versija, kāpēc, neraugoties uz FSB iebildumiem, Putins apmainīja Medvedčuku pret “Azovstaļ” aizstāvjiem