Jana Čivžele: “Mans trumpis, – ka pati esmu aktrise, taču tā manī nekad nekonkurē ar kostīmu mākslinieci.”
Jana Čivžele: “Mans trumpis, – ka pati esmu aktrise, taču tā manī nekad nekonkurē ar kostīmu mākslinieci.”
Foto: Karīna Miezāja

“Patiesībā sievietei nav ne spēka, ne jaudas, viņa vienkārši dara, velk.” Saruna ar aktrisi Janu Čivželi 5

Vita Krauja, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

JANA ČIVŽELE ne vienā vien Jaunā Rīgas teātra (JRT) iestudējumā ir gan aktrise, gan kostīmu māksliniece. Viņas jaunāko veikumu abos ampluā skatītāji gaida Alvja Hermaņa iestudētajā izrādē “Sievietes un vīrieši”, kas balstīta vācu autores, sieviešu līdztiesības cīnītājas Majas Codes lugā “Status guo” un piedāvā tādu realitātes modeli, kur sieviešu un vīriešu sociālās lomas ir samainītas vietām.

VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Latvija izmisīgi lūdzas, gaudo un mēģina iežēlināt!” Krievijas ziņu lentēs sācies īsts viesulis 91
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Infektoloģe Baiba Rozentāle “pieķerta” TV ēterā ar kvalitatīvu, nesen veiktu manikīru: sociālo tīklu lietotāji – kā tas iespējams? 24
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Princis Viljams un Keita pagājušajā nedēļā ģimenē piedzīvojuši zaudējumu: tikai tagad tas atklāts publiski 9
3 dienas

Šim iestudējumam pandēmija liek kāju priekšā nu jau otro reizi – pirmizrāde bija ieplānota 13. martā, kas kļuva par pirmo ārkārtas situācijas dienu, un nu priekškara vēršana negaidīti atlikta uz 19. novembri, jo ar nelāgo vīrusu saslimis viens no JRT aktieriem.

Jana, Jaunajā Rīgas teātrī spēlē jau septiņpadsmit gadus. Par kuriem darbiem tu teiktu paldies, ka tev tie bijuši?

J. Čivžele: Ienācu teātrī ar ļoti jaudīgo izrādi “Tālāk”. Retais piedzīvojis ko tādu kā mēs, dzīvojot uz skatuves “stikla kastē”. Otra ir “Ledus” pie Alvja Hermaņa – izrāde, kurā katru reizi ar mani kaut kas notika.

Spēlēju, būdama pat astotajā mēnesī. Ainā, kur visi izrādes varoņi iet mīļoties, apskauties, Alvis teica – tu gan paliec savā krēslā, ka, spiežoties ar savu punci, tādā barā vēl nenobaidi skatītāju. Bet man tik ļoti gribējās būt ar visiem kopā, nepalikt malā! Mārai Ķimelei esmu pateicīga par Noru “Leļļu namā” (par šo lomu Jana Čivžele “Spēlmaņu nakts” 2016./2017. gada sezonā tika nominēta kā Gada aktrise).

Jau piekto gadu Ģertrūdes ielas teātrī iet “Rondo”, kur mans partneris ir Mārtiņš Upenieks. Izrādē desmit pāri un desmit ainas.

Šo izrādi man ļoti patīk spēlēt, jo tajā trauciņā sakrituši visi mani iedvesmojošie aspekti – režisors, dramaturģija, partneris, manas aktrises robežas, kuras katrā izrādē varu paplašināt un pārkāpt. Izrādei ir stipri pamati, taču drīksti tos it kā apiet un atkal nonākt tajā pašā punktā…

Tevi ievērojusi arī kinokamera.

Šad tad. Sarodu ar to, ka pēc izskata neesmu visnotaļ klasiska latviešu meitene, līdz ar to bieži dzirdu – atnāc uz provēm, esi vizuāli tik īpatnēja… Sāku to pieņemt un pat lepojos, ja jau manā ciltskokā spāniete, no kā tumšie mati, deguns, sejas panti un arī karstasinīgums. Bet kino man nav liela pieredze.

“Melānijas hronikā” esmu pāris epizodēs. Tas laiks man bija ļoti grūts. Pēdējo filmēšanas dienu pametu, jo mana mamma bija ļoti slima un iekrita komā. Latgalē mani iesēdināja Rīgas autobusā kā no filmēšanas lopu vagonā – šausmīgos zābakos, netīrās biksēs, izspūrušiem matiem… Uz mani tā nedaudz dīvaini nolūkojās – droši vien no kādas nelabvēlīgas ģimenes…

Šovasar vienā brīnišķīgā mazā epizodē filmējos pie Matīsa Kažas topošajā spēlfilmā “Neona pavasaris”, spēlēju mammu gandrīz divus metrus staltam puisim, kuru atveido mūsu JRT jaunais aktieris Gerds Lapoška.

Patīk Matīsa pieeja, ka mammām nebūt nav jāizskatās mammas gados. Super! Vēl viena šīs vasaras pieredze ir JRT filmētajā seriālā “Aģentūra”, kur veidoju kostīmus.

Jā, kas tevi īsti saista tērpu pasaulē? Pirms trim gadiem Mākslas akadēmijā ieguvi maģistra grādu modes mākslā.

Jau  iepriekš biju veidojusi kostīmus izrādēm, tā varētu turpināt, bet… Teātrī paklīda runas par izmaiņām trupā. Tāda doma tika izmesta, taču nezinājām, kad un kurus (tajā sezonā no JRT atlaida sešus aktierus. – V. K.).

Braucot ar riteni, skaudri iedomājos – ko darīšu, ja tā kārts kritīs arī uz manu pusi? Biju zaudējusi mammu, kura vienmēr bijusi mans atbalsts… Tajā mirklī sapratu, ka jārīkojas pašai. Atvēru mājās datoru un ieraudzīju – ir tikai pusotra nedēļa, lai pieteiktos studijām maģistrantūrā. Mana mamma arī ļoti vēlējās, lai studēju.

Pēc profesijas mediķe, viņa pati ilgu laiku turpināja studēt, LU pabeidza piecdesmit triju gadu vecumā. Kādreiz mums sanāca visai asi, kad viņa mudināja – tu arī varētu vēl studēt! Bet, ja studēju otru reizi, tad nevis studēšanas pēc, bet to, ko ļoti vēlos.

Kad  sapratu, ka tā ir modes māksla, man bija trīsdesmit četri gadi. Man patiesi ļoti patīk strādāt ar kostīmiem, tas mani iedvesmo un aizrauj. Trumpis, ka pati esmu aktrise, taču tā manī nekad nekonkurē ar kostīmu mākslinieci.

Kad Dailes teātrī Intara Rešetina iestudētajā “Mātē” Lilitas Ozoliņas spēlētās sievas un mātes rokās nonāca sarkana, erotiska, bet nekādi vairs neuzvelkama kleita, uzslavēju tavu kostīmu mākslinieces fantāziju!

Sarkanajai kleitai ir dziļa, jēgpilna nozīme. Režisora vēlme bija iekļauties melnbaltās kostīmu krāsās. Bet kas cits, ja ne sarkanais, varētu būt vienīgais spilgtais akcents, turklāt kaisles, aizrautības,  mīlestības un greizsirdības simbols?

Taču labi apzinājos – cits tonis un nevis tieši tīri, indīgi sārtais – tērpu padarītu klišejisku. Audumu meklēju pusmēnesi – pie piegādātājiem, pa veikaliem, pat Lietuvā, rakos katalogos… Ieraudzīju mazā veikaliņā Barona un Stabu ielas stūrī: ir!

Tādus mirkļus saucu par Visuma dāvanām. Kā balva par to, ka, par spīti  termiņiem, kas steidzina, laika trūkumam, neesmu padevusies, bet turpinājusi meklēt, kamēr īstais iekrīt rokās.

Savukārt turpat, Dailē, izrādē bērniem “Inspektors Tutū” kostīmi  ārkārtīgi krāšņi, vērienīgi, Velns fliteru, gliteru spīdīgā kleitā, aktrises spēlētais Vilks ādas kažokā, plīvojošu spalvu un augstpapēžu zābakos…

Ļoti sekoju līdzi augstajā modē notiekošajam, tas ir mans hobijs. Bet Velns šajā izrādē ir mans mīļākais tēls, mīļākais varonis arī manam divpadsmitgadīgajam dēlam.

Un Niklāvs Kurpnieks to nospēlē debešķīgi! Likās, ka ar spīdīgo kleitu piešķiršu šim tēlam vēl kādu negantumu klāt.

Turklāt vīrieši mūsdienās ģērbjas sievišķīgāk – arī modes pasaulē šobrīd tas tiek iezīmēts. Pieeja Velnam kļuva par manu atslēgu un impulsu pārējiem kostīmiem.

Un nu – par izrādi “Sievietes un vīrieši”. Par ko, tavuprāt, stāsts?

Kas notiktu – un savā ziņā tas  jau notiek –, kad sievietes uzņemas vairāk un kļūst vīrišķīgākas, savukārt vīrieši – maigāki, nodarbojoties ar lietām, kas nešķiet viņiem radītas.

Bet es domāju, ka te ir katra paša brīva izvēle.

Es, piemēram, nevēlos kļūt par  veci vai vīreni, kā par mūsu varonēm saka mana kolēģe Elita Kļaviņa.

Ausīs pielipis no vīriešu mutēm sievietēm sacītais, ko agrāk uzskatīju par komplimentu, bet tagad vairāk uztveru kā aizvainojumu – oi, cik tu stipra, cik daudz vari!

Patiesībā sievietei nav ne spēka, ne jaudas, viņa vienkārši dara, velk.

Tādi “komplimenti” drīzāk ir manipulācija, vēlēšanās sievietes pleciem vēl vairāk uzkraut, un tu esi spiesta tāda būt, patiesībā izdegot…

Alvis Hermanis izrādes kontekstā teicis, ka  “Me Too” kustība radikāli izmainījusi sadzīves uzvedības kodus, taču politkorektuma terors un cīņa par upura lomu dialogu starp dzimumiem tikai sarežģī… Izrādē tava teātra literārās daļas vadītāja Alise kopā ar režisori, īstu “vīreni” izvērtē jaunos aktierus vīriešus – izbaudot, izgaršojot savu varu, ar tikko uztveramiem seksuāliem  mājieniem valšķīgās piezīmēs…

Teātris balstās arī zināmās simpātijās. Protams, lomas dalot, no svara tava varēšana, aktieriskā amplitūda, talants, tēla piemērotība, bet izšķiršanās mirklī starp vienu  vai otru aktieri savu nospēlē arī režisorā izraisītās simpātijas, vai iekrīti acīs vai ne.

Kaut kas tajā visā objektīvi pastāv. Bet, lai es pati kādu lomu būtu dabūjusi tādēļ, ka būtu bijusi paļāvīgāka…Nu nē!

Un kā esi tērpusi šīs vai visu varošās “vīrenes”?

Kā haizivis! Un kā izskatās sievietes, pasaules haizivis? Piemēram, Amala Klūnija, Melānija Trampa, Šārona Stouna, Makrona kundze… Pārsvarā  izvēlējos glancētus kostīmus, jo kostīms rada spēcīgu formu, kam vienmēr nāk līdzi zināms seksapīls.

Apģērbs jau ir tikai ārējais karkass, stipra čaula. Un ļoti svarīgs akcents man personīgi šajā izrādē  ir apavi. Nezinu, vai to skatītāji redzēs arī desmitajā rindā, bet katrai varonei tie ir ļoti glancēti, pārdomāti līdz niansei, zoles krāsai, papēža augstumam.

Ar apaviem saistās vēl viens eņģeļa  pieskāriens. Ilgi nevarēju atrast kurpes Baibai Brokai JRT izrādei “Rudens sonāte”.

Meklēju elegantas sieviešu laiviņas uz četru centimetru papēža. Nekur!

Tā kā kurpju vēl nebija, bet pirmizrāde jau 8. janvārī, vēl Vecgadā līdz astoņiem vakarā ķemmēju lielveikalu, joņoju arī janvāra pirmajās dienās, viss ciet, kasēs skaita naudu, līdz  beidzot  Čakmarijas ielā – ir!

Aizsūtu bildi aktrisei, jā, derēs, bet – mega cena. Kurpēm atvēlētajā teātra kontā tik daudz nav. Pārdevējai stāstu, teātrī būs pirmizrāde, bet aktrise bez kurpēm. Un man tos apavus pārdeva par tādu naudu, cik man bija.

Es to uztvēru kā Visuma dāvanu. Veikals, protams, nav tirgus, kur kaulēties, bet pārdevējas vai veikala vadītājas personā biju satikusi teātri saprotošu un mīlošu cilvēku, kurš novērtē teātra mākslu.

Kur  tavuprāt ir teātra  vērtība?

Spējā dziedēt, atvērt stīgas, iedot  grūdienu domai. Teātris var mainīt cilvēku. Ne visus, ne baru, bet kādu. Un katru savā veidā. Nupat kā kostīmu māksliniece biju uzaicināta Elitas Kļaviņas režisētajā dokumentālajā filmā par sieviešu cietumu.

Iļģuciemā ieslodzītās spēlē Čehova “Trīs māsas”. Olgu  atveido Sarmīte. Ļoti trausla, viņai ir 32. izmērs, introverta, pieklusināta. Kā viņa spēlēs, kas viņu – teātrim tik šķietami neatbilstošu – motivē. Bet Olgas monologu sieviete norunāja tik brīvi, ka pārsteigta apmulsu.

Protams, sapratu noteikumus, lomas – es nāku no āra, bet viņas ir tur, ieslodzījumā, – taču pēkšņi sajutos vājākā. Mūs iepriekš brīdināja – izrādes laikā varot izskanēt komentāri, svilpieni, taču pirmizrādē pilnā zālē valdīja kapa klusums. Pēcāk ovācijas.

Braucot mašīnā no cietuma pār tiltu, domāju, cik Rīga ir skaista pelēkajā dūmakā.

Bet no pārdzīvotā netiku vaļā, gāju dušā, skrēju savu krosu, taču  trīs dienas urdīja: kas ar mani īsti Iļģuciemā notika, kas tā bija par sajūtu, ko tur radīja Čehovs un šīs sievietes?

Minēji robežas, kuras esi pārkāpusi, bet ko tu nekad nepārkāptu?

Saistītie raksti

Ceru, ka nekad nemēģināšu uzspiest savu. Kostīms daudz ko var dot, ar kostīmu var  atrisināt pat tēlu, bet ar to nedrīkst iznīcināt, lauzt aktrisi.

Es nekad nevēlētos plivināt savus spārnus kā kostīmu māksliniece uz aktrises brutālas pazemošanas rēķina. Jo tad nebūs kopēja lidojuma.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Latvija izmisīgi lūdzas, gaudo un mēģina iežēlināt!” Krievijas ziņu lentēs sācies īsts viesulis 91
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Infektoloģe Baiba Rozentāle “pieķerta” TV ēterā ar kvalitatīvu, nesen veiktu manikīru: sociālo tīklu lietotāji – kā tas iespējams? 24
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Princis Viljams un Keita pagājušajā nedēļā ģimenē piedzīvojuši zaudējumu: tikai tagad tas atklāts publiski 9
3 dienas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Sandris netīšām avārijā apskādē pašvaldības ūdens hidrantu, bet nesaprot, kāpēc OCTA prasa pašam atmaksāt tūkstošiem eiro 18
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Neizaicini šodien likteni, tas nebūs tev labvēlīgs! Horoskopi 28.novembrim 1
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ulberte: Darbu nelegāli turpina lielākā daļa skaistumkopšanas nozarē strādājošo
7 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
“Nespēlēsim loteriju ar savu veselību un dzīvību!” Kariņš aicina sabiedrību sargāt sevi 2
4 stundas
LE
LETA
Veselam
Latvijā pētīs iedzīvotāju imunitāti pret Covid-19 5
10 stundas
AK
Aija Kaukule
Stāsti
“Politkorektuma terors ir postošs.” Saruna ar Alvi Hermani 9
Intervija 12 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
“Nespēlēsim loteriju ar savu veselību un dzīvību!” Kariņš aicina sabiedrību sargāt sevi 2
23:38
LE
LETA/AFP
Ziņas
Beļģijā no 1.decembra pircējiem durvis atkal vērs veikali
23:05
LE
LETA
Ziņas
Tiesa noraidījusi pēdējos Trampa centienus apstrīdēt vēlēšanu iznākumu 1
22:41
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Infektoloģe Baiba Rozentāle “pieķerta” TV ēterā ar kvalitatīvu, nesen veiktu manikīru: sociālo tīklu lietotāji – kā tas iespējams? 24
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Rakstniece Nora Ikstena vīlusies Latvijas valdībā: es maksāju nodokļus, maksāju tā, ka drīz būšu bez ādas, tāpat kā mēs visi šai valstī 35
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Nerimst strīdi par troņa mantošanu. Princis Endrjū nokaitināts: “Princis Čārlzs nekad nekļūs par labu karali!” 2
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Policija Saldus apkārtnē meklē vīrieti, kuram būtu jāatrodas apcietinājumā
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Dukuriem Siguldā pirmās divas vietas Pasaules kausa otrajās sacensībās
10 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Smaga avārija uz Tallinas šosejas. Nopietnas traumas guvis mazs bērns
6 stundas
GN
Gints Narogs
Stāsti
No ielas puikas līdz Dieva rokai. Futbola ģēnijs Maradona dzīvoja kā rokzvaigzne
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Tiesa noraidījusi pēdējos Trampa centienus apstrīdēt vēlēšanu iznākumu 1
5 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Pirmo reizi zinātnieki konstatējuši procesu, kas rada galveno enerģijas avotu Visumā 2
12 stundas
GP
Gunta Paavola
Ziņas
Pandēmijas blakne Somijā – ierobežoto pusaudžu vardarbība
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Iemīļotākie muzeji Latvijā pandēmijas laikā apvienojas asprātīgā izaicinājumā “Neviens vairs…”
17 stundas
Raivis Šveicars
Ziņas
Vai jaunu iekšdedzes auto ražošanai pienāks gals? “Euro 7” izmešu standarts sabiedējis auto īpašniekus 4
11 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Latvija izmisīgi lūdzas, gaudo un mēģina iežēlināt!” Krievijas ziņu lentēs sācies īsts viesulis 91
20 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Agita par zoba raušanu atdeva visu naudu, kas tobrīd viņai bija. Kā to spētu maznodrošināts iedzīvotājs? 30
20 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Valkāt maskas un nesarokoties aicināja jau pirms 100 gadiem. Kas bija postošā Spāņu gripa? 3
20 stundas
IA
Ieva Alberte
Veselam
“Mēs neredzam tam beigas.” Infektoloģe pieļauj, ka distancēsimies maskās vēl divus gadus 34
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO. 20+ radošas idejas adventes vainagiem: no tradicionāliem līdz ļoti oriģināliem
15 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Vai var izveseļoties, ja Covid-19 pacients bijis pieslēgts pie mākslīgās elpināšanas aparāta? Atbild Fūrmanis 9
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. VIDEO. “Instagramīgākā” pilsētā Latvijā? Ogrē ierodas krāšņa Ziemassvētku kariete 6
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izdosies pat iesācējiem virtuvē: mājās gatavoti čebureki!
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
VID pieķer shēmotāju trijotni – valdes priekšsēdētāju, valdes locekli un grāmatvedi. Kādā jomā uzņēmums darbojies? 9
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vai populārais TV šovs ir “feiks”? “Ekstrasensu cīņu” vadītājs Safornovs pieķerts krāpniecībā – pārdevis dalībniekiem uzvaras 7
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 28. novembra līdz 4. decembrim: kādas vēlmes piepildīsies
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Lauris un Norberts 1
16 stundas