Pirtskrāsns akmeņi baltajā pirtī.
Pirtskrāsns akmeņi baltajā pirtī.
Foto: Indulis Burka

Laukakmeņiem vieta latviešu pirtiņā: lielvārdieša Ojāra pieredze 0

Indulis Burka, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Vai Krievijas armija ir gana spēcīga, lai stātos pretī NATO armijai? Atbild NBS kapteinis
VIDEO. Sieviete slimnīcā slepus ienes rumu, lai dalītos pēdējā dzērienā ar savu mirstošo tēvu
Eiropas gāzes krātuves jāuzpilda gandrīz pilnībā. Inčukalna krātuve ir izņēmums
Lasīt citas ziņas

Pirtskrāsns nav iedomājama bez akmens krāvuma neatkarīgi no tā, vai ir sauna, baltā vai melnā pirts. Tieši akmens krāvums gādā par to, lai pirtī būtu pietiekams siltums ilgāku laiku. Dzirdēts, ka laukakmens, ko gadsimtiem pirtīs izmantojuši mūsu senči, nemaz neesot tik labs un tā vietā labāk izmantot pirtskrāsnīm domātos importa vulkāniskos iežus. Vienota viedokļa šajā jautājumā nav, taču ikvienam pirts cienītājam tas ir savs. Tāds ir arī pirtniekam, lielvārdietim Ojāram Bistrovam, kurš saimnieko pirtī Šalkas.

Kuri labāki – vietējie vai importa?

CITI ŠOBRĪD LASA

“Pirts akmeņu izvēli nosaka pirts veids, izmērs un krāsns veids. Vieni akmeņi vairāk piemēroti būs elektriskajām krāsniņām saunās, citi melnajām pirtīm, kur liesmas pieskaras tieši akmens krāvumam. Vēl citi būs iederīgāki tradicionālajās baltajās pirtīs, kur dūmi no krāsns nenonāk pirts telpā, bet tiek ievadīti skurstenī. Atšķirsies arī temperatūra, līdz kuram akmeņus paredzēts uzkarsēt,” skaidro pirtnieks.

Lielākoties individuālajās pirtīs izmanto metāla pirtskrāsnis, kurām apkārt aplikts akmens krāvums.

Bistrova kungs iesaka nepārcensties ar krāsns un akmens krāvuma izmēriem. Tiem jābūt samērojamiem ar pērtuves izmēriem. Ja krāsns un akmens krāvums būs par lielu, pirtī nevarēs uzturēties – tajā vienkārši būs par karstu.

Jo mazāka krāsniņa, jo mazāka izmēra akmeņi jāizvēlas. Jo lielāka – jo lielāki akmeņi nepieciešami.

“Kāpēc sākusies diskusija par to, vai uz lauka vai upē salasītie akmeņi pirtij nemaz neesot tik piemēroti? Iespējams tāpēc, ka īsti nav zināms, kādas vielas var būt paslēptas akmens sastāvā un kā tās uzvedas augstā temperatūrā. Vai šie akmeņi neizdala kādas kaitīgas gāzes.

Vēl kāda nianse, ko nevar neņemt vērā, – ja pirms gadiem divdesmit centāmies atklāt sen aizmirstas lietas par pirti, pašlaik pirts un tās aprīkojums ir kļuvis par biznesu. Ja tas ir bizness, tam jānes peļņa, un tiek radīti stāsti par tās vai citas lietas labajām īpašībām. Tas veicina pārdošanu, tāpēc ikviens stāsts jāizvērtē kritiski,” pārliecināts pirtnieks.

Foto: Indulis Burka

Pirtskrāsns akmeņi melnajā pirtī.

Kā izvēlēties akmeņus

Ja plānots akmeņus salasīt uz lauka vai izcelt no ūdens, tie jāizvēlas ar iespējami smalkāku struktūru. Šādi akmeņi būs blīvāki, smagāki un labāk saglabās siltumu. Piemēram, lielgraudu granīta gabali nebūs piemēroti – tie plīsīs un drups, neturēs karstumu. Latvijā sastopamo granīta laukakmeņu svars svārstās no trim līdz astoņām tonnām. Tās ir lielas atšķirības.

Ir vairākas metodes, kā noteikt, vai akmens der pirtij. Piemēram, der tie, kas vēlā vakarā pēc saulainas dienas vēl ir silti. Var nolikt akmeņus zālē un no rīta vērot, uz kura ātrāk nožūst rasa.

Akmeņi bez ieslēgumiem

Nav ieteicams izvēlēties akmeņus ar dažādu citu minerālu ieslēgumiem, dzīslām. Dažādi minerāli karstumā izplešas atšķirīgi, un šāds ieslēgums karstumā var akmeni saplēst.

“Dzirdēts, ka pirts akmens uzsprāgst, pirms tam vēl uzliets ūdens. Tas tāpēc, ka akmens izpleties nevienmērīgi. Taču vai tāpēc jāatsakās no mūsu tradicionālā laukakmens? Es tam negribētu piekrist. Protams, ievestajiem akmeņiem tiek piedēvētas dažādas dziednieciskas īpašības. Katram akmenim tvaiks ir citāds, bet vai tāpēc visa krāsns jāapliek ar šādiem importa akmeņiem? Turklāt tas ir ļoti dārgi. Vai varam atļauties par akmeņiem vien samaksāt 1000 eiro? Un cik ilgi tie kalpos? Vieni apgalvo, ka 50, citi – 100 kurināšanas reizes. Un tad nu šie akmeņi jāmaina…” skaidro pirtnieks.

Mazākām pirtīm – mazāki

Mazai krāsnij nemaz nav iespējams izmantot lielus laukakmeņus, un, iespējams, vērts izvēlēties ievestos akmeņus, kuriem ir lielāks blīvums un kuri labāk saglabā siltumu – tas kartupeļa lieluma akmens ilgāk būs karsts.

No ievestajiem akmeņiem izplatītākie ir sarkanais kvarcīts, Gabro diabāzs, ziepjakmens un žadeīts. Tāpat akmens krāvumā mēdz likt čuguna bumbas. Tās novieto dziļāk krāvumā un ūdeni uz šīm bumbām nelej. To uzdevums – ilgāk saglabāt siltumu.

Pastāv dažādas teorijas

“Ir teorijas, ka enerģētiski vērtīgāki ir apaļas formas akmeņi, nevis šķeltie. Bet visi ievestie akmeņi ir drupināti un šķelti, arī pulētie. Arī laukakmeņi pirms tam bija daļa no kāda lielāka akmens, ko laiks ir nogludinājis. Man šķiet, ka teorijas tiek radītas un pieslīpētas katrai konkrētai vajadzībai. Izvēli nosaka tas, kura teorija konkrētam cilvēkam patīk labāk,” – tā Ojārs Bistrovs.

“Kā nomērīt, cik liela nozīme pirtī procentuāli ir akmeņiem? Ja viss kopā ir simts, cik no tiem ir pirts telpa, slotiņa, krāsns, akmeņi? Es teiktu – 50 procentu. Bet, ja izmanto laukakmeni vai žadeītu? Kā izmainīsies šie procenti? Manuprāt, šos īpašos akmeņus var izmantot kā piedevu. Pamatmasu veido rūpīgi izvēlēts laukakmens, bet gara uzmešanas vietā var uzbērt, piemēram, spaini žadeīta.”

Uzziņai:

• Žadeīts – zaļš minerāls, pusdārgakmens. Liela blīvuma žadeīts tiek izmantots pirtskrāsnīm, jo tas ir ķīmiski inerts un nereaģē ar ūdeni pat augstā temperatūrā. Iztur sasilšanu līdz 1000 grādiem, nedeformējas un nesabrūk, strauji mainoties temperatūrai. Uzskata, ka minerāls veicina sārņu izvadīšanu no organisma, normalizē urīnizvadsistēmas darbību, nostiprina nervu un sirds-asinsvadu sistēmas darbību. 10 kilogramu šā minerāla nopērkami par aptuveni 45 eiro.

• Sarkanais kvarcīts – ļoti ciets, smalkgraudains minerāls, kas lielākoties sastāv no kvarca. Tas var izturēt sakaršanu līdz 1600 grādiem. Sarkanais kvarcīts neplaisā pat krasās temperatūras izmaiņās. Labi uztur siltumu. Cena – ap 10 eiro par 20 kilogramiem.

SAISTĪTIE RAKSTI

• Gabro diabāzs – smalkgraudains vulkāniskais iezis tumši pelēkā vai zaļganmelnā krāsā. Ķīmiski un minerālu sastāvā tuvs bazaltam. Gabro diabāzs labi uzkrāj un pēc tam izdala siltumu. Tam nav nepatīkamas smakas, iztur ap 300 sildīšanas un dzesēšanas ciklu. Uzskata, ka minerāls stimulē sirds un asinsvadu sistēmas darbību, nomierina nervu sistēmu, pozitīvi ietekmē aknas un nieres. 20 kilogramu šā minerāla nopērkami par aptuveni 6 eiro.

• Ziepjakmens – ciets iezis, izveidojies magnezīta un talka kombinācijas rezultātā. Tas iztur vairāk nekā 500 sildīšanas un dzesēšanas ciklu, neplaisā un nenoārdās. Uzkrāto siltumu atdod ilgi un vienmērīgi. Uzskata, ka ziepjakmens spēj palielināt imunitāti un palīdz cīnīties ar daudzām saaukstēšanās un vīrusu slimībām. Ziepjakmens ietekmē pazeminās asinsspiediens, uzlabojas elpošanas sistēmas stāvoklis, vielmaiņa, stabilizējas asinsrite. Cena – aptuveni 9 eiro par 20 kilogramiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Būtiskas izmaiņas Augu aizsardzības līdzekļu reģistrā
Latvijā pieaug vilku uzbrukumi: nosauc pagastus, kur plēsēji uzbrukuši visbiežāk
Vairs nebūsim miljonāri? Bioloģiski vērtīgās pļavas uz iznīkšanas robežas
Kolorado vaboles dodas uzbrukumā: audzētāji šogad ziņo par sevišķi plašu kartupeļu lapgraužu izplatību
Vai Krievijas armija ir gana spēcīga, lai stātos pretī NATO armijai? Atbild NBS kapteinis
VIDEO. Sieviete slimnīcā slepus ienes rumu, lai dalītos pēdējā dzērienā ar savu mirstošo tēvu
Eiropas gāzes krātuves jāuzpilda gandrīz pilnībā. Inčukalna krātuve ir izņēmums
VIDEO. Linda Mūrniece: “Beidzot man ir kārtīgs, stabils vīrietis, kurš nemēģina ievākties manā dzīvoklī vai aizņemties mašīnu…”
Mikam Indrašim patriotisma trūkumu nevarēja pārmest. Kas tad mainījās?
Lasīt citas ziņas
Vasarāji Vidzemē sākuši dzeltēt karstuma dēļ
Kāpēc siena zārds vairs nav populāra guļasvieta?
Rika ir ražīgākā piena devēja Latvijā – 144,4 tonnas visa mūža laikā! Iveta no Viesītes lepojas
Vai labību rind­starpu rušināšana būtu ieteicamāka nekā līdz šim jau labi zināmā sējumu ecēšana?
Kuri pērn bija lielākie rapšu audzētāji Latvijā?
Paši sev gan kungi, gan kalpi. Ciemos Zeiliņu ģimenes saimniecībā, kur no ķiplokiem gatavo arī alu!
Turpmāk, konstatējot pērtiķu bakas, noteiks arī kontaktpersonas
“Kamēr mēs te runājam, Latvijā joprojām ienāk Krievijas gāze.” Sprūde par to, ka karš Krievijai ir ekonomiski izdevīgs
Mikam Indrašim patriotisma trūkumu nevarēja pārmest. Kas tad mainījās?
Vai Krievijas armija ir gana spēcīga, lai stātos pretī NATO armijai? Atbild NBS kapteinis
Tie nav viegli darbiņi! Prinča Viljama un Keitas Midltones trim bērniem mājās ir savi pienākumi
VIDEO. Linda Mūrniece: “Beidzot man ir kārtīgs, stabils vīrietis, kurš nemēģina ievākties manā dzīvoklī vai aizņemties mašīnu…”
Dziedātājas Samantas Tīnas dzīvē noticis bēdīgs notikums
FOTO. Smalkajā “pop-up” piknikā līdz rīta gaismai ballējušās slavenības un cilvēki no visas Latvijas
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
“Kamēr mēs te runājam, Latvijā joprojām ienāk Krievijas gāze.” Sprūde par to, ka karš Krievijai ir ekonomiski izdevīgs
13:14
NATO sākusi ratifikācijas procesu Somijas un Zviedrijas uzņemšanai
13:09
FOTO. Smalkajā “pop-up” piknikā līdz rīta gaismai ballējušās slavenības un cilvēki no visas Latvijas
13:02