
Kādas jaunas iespējas parādījušās brīvdomātāju, ūdens un vēja cienītāju sporta veidā 0
Gints Narogs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Burāšana sporta pasaulē tiek uzskatīta par elitāru nodarbi līdzīgi kā jāšanas sports, taču tā nebūt nav. Šis sporta veids ir brīvdomātāju, ūdens un vēja cienītāju nodarbe. Latvijā burāšana allaž ir bijusi cieņā, kas ir tikai saprotami cilvēkiem, kas dzīvo pie “dzintara jūras”.
Kopš valstiskās neatkarības atgūšanas mums burāšanā ir pieci olimpisko spēļu dalībnieki – Ansis Dāle, Ilona Dzelme-Grīnberga, Vita Matīse, Žaklīna Litauniece un Ketija Birzule.
Dāle, Dzelme-Grīnberga un Matīse olimpisko atmosfēru baudīja pa divām reizēm, Birzule 2016. gadā Riodežaneiro (līdz šim pēdējās vasaras olimpiskās spēles) bija jaunākā Latvijas komandas dalībniece. Visi viņi startēja vindsērfingā, kas 2024. gadā Parīzē piedzīvos ko jaunu. Pirmo reizi sacensības notiks ar “IQFOIL” klases dēļiem, kurus nu mēģina “apseglot” arī Latvijā.
Paceļ spārnos pie maza vēja
Neliela atkāpe. Pirmo reizi vindsērfings olimpisko spēļu programmā bija iekļauts 1984. gadā Losandželosā. Tolaik brauca ar “Windglider” klases dēļiem. Nākamajās divās olimpiskajās spēlēs Seulā un Barselonā jau bija “Lechner” klase, tad trīs olimpiādēs labākie vindsērfingā tika noskaidroti ar “Mistral” klases dēļiem, bet kopš 2008. gada līdz Tokijai (ja nu šīs spēles notiks) braukts ar “RS:X” dēļiem. Nu jaunas izmaiņas. Kāpēc tā, “Latvijas Avīzei” stāsta viens no titulētākajiem Latvijas vindsērfinga meistariem Jānis Preiss.
“Izmaiņas tiek veiktas, jo burāšana iet līdzi tehniskajai attīstībai. Burāšana ir tehniskais sporta veids, tāpēc, lai varētu pēc iespējas vājākā vējā dinamiskāk burāt, tiek izdomāts kas jauns. Nenoliedzami “IQFOIL” klase ir jauns “trends” pasaulē, līdz ar to tika apstiprināts 2024. gada olimpisko spēļu programmā.
Līdz šim olimpiskajās spēlēs bijušas diezgan konservatīvas izvēles, taču tagad arī viņi mainās, spēļu programmā ir iekļauti sērfings, skeitbords, kādu laiku jau snovbords. Modernas lietas, kas patīk jaunatnei, un tas nāk par labu arī burāšanai, kas mainās un attīstās,” spriež Preiss.
“IQFOIL” klases dēļi parametros ir kaut kur līdzīgi “Formula” klasei, kas nav bijusi olimpisko spēļu programmā, taču ne tas pats. Šiem dēļiem ir deviņu kvadrātmetru bura, bet galvenais ir ķīlis zem ūdens, kā zemūdens spārni, kas ļauj uzņemt lidojuma režīmu jau pat 2,5–3 m/s vējā un sacensties.
Tieši tas bija viens no priekšnoteikumiem, kāpēc šādu klasi iekļāva olimpiskajās spēlēs, jo neviena televīzija negrib gaidīt vēju, pārcelt pārraides, bet ar šādu dēli var burāt ļoti plašā vēja amplitūdā – no vāja līdz stipram. Šādi dēļi pasaulē ir trīs četrus gadus. Bija mēģinājumi taisīt ko līdzīgu, bet tie nebija sekmīgi, netika realizēti līdz plašākam patēriņam. Ar šo inventāru ir fiziski vieglāk braukt, jo bura ir mazāka.
Tiesa, ja aiziet “pumpēšanas” režīmā, tad mazā svara pārstāvjiem ir lielāka priekšrocība, bet stiprākā vējā šis dēlis nav tik daudz atkarīgs no sportista svara. Līdz ar to var teikt, ka izlīdzinās iespējas, piemērotākas plašākam dalībnieku lokam.
Interese liela
Uz Latviju tika atvesti deviņi jaunā inventāra komplekti. “Mūsu sportisti ir sasparojušies, interese ir liela, visiem patīk. Komplekti tika iegādāti ar “World Sailing” (starptautiskās federācijas) atbalstu, izsniegti braucējiem, kas jau iepriekš ieguvuši pieredzi.
Mums ir labi un perspektīvi braucēji. Tiesa, šajā laikā notiek pasaules čempionāts Šveicē, uz kuru diemžēl neaizbraucām vīrusa dēļ. Var redzēt, ka pasaulē interese ir liela, parādās jauni uzvārdi, dalībnieku pieplūdums ir liels. Protams, jāiet līdzi, nevar atpalikt, ar inventāra iegādi vien nekas nebūs. Ļoti ceru, ka izdosies sagatavoties un kādam parādīt savu varēšanu, tiekot pie olimpiskās ceļazīmes. Arī krīzes laikā mēs joprojām burājam, bijušas sacīkstes Igaunijā, Baltijas kausā.
Burāšanā ievērot distanci nav problēmu, tas nav kontakta sporta veids,” saka Preiss, kurš par savā līdzšinējā karjerā lielāko panākumu uzskata 2015. gadā izcīnīto pasaules vicečempiona titulu “Formula” klasē. “Četrus gadus vēlāk kļuvu arī par pasaules čempionu, taču tad konkurence jau bija vājāka, lai gan to teikt sportistam neklātos. Arī uzvara 2018. gadā Eiropas čempionātā, panākumi Baltijas kausā, bet Latvijas čempionātu medaļas es vairs nespēju saskaitīt.”
Jauniešiem patīk
Vita Matīse (Latvijas Zēģelētāju savienības ģenerālsekretāre, divkārtēja olimpisko spēļu dalībniece): Ir meitenes un puiši, viņiem gan nav lielu sasniegumu, jo inventārs ir jauns, viss tikai tagad sākas. Uz Latviju ir atceļojuši deviņi inventāra komplekti – pa trīs sievietēm un vīriešiem un trīs jauniešiem. Pusi no inventāra cenas maksāja “World Sailing”, kas mums ļoti palīdzēja.
Šī ir ļoti dinamiska un ātra vindsērfinga klase, līdz ar to jauniešiem ir liela interese, jo viņiem tādas lietas patīk. Šī klase ir demokrātiskāka, kurā var izšaut, ja tiek ieguldīts darbs. Ir labs pamats, lai kāds izlektu ārā un pacīnītos par ceļazīmi uz olimpiskajām spēlēm. Inventārs ir, iespējas ir, strādāšanas vaina. Mums notiek sacensības ar igauņiem, arī somi piedalās, bet šis laiks kā jebkuram sporta veidam ir sarežģīts.