
Krievu oligarhu villas: sapelējušas, izdemolētas, žurkām un baložiem pilnas 0
Dāvida Davidoviča īpašums – tukšs un pussabrucis – ir zīme tam, kas varētu notikt ar daudziem Londonas greznākajiem īpašumiem, kas pieder Krievijas oligarhiem, raksta Politico.
Šis īpašums perfekti raksturo oligarha greznību: divas milzīgas piecstāvu savrupmājas ar baltām gruzīnu stila kolonnām un skatu uz Kensingtonas pili, apvienotas vienā supervillā. Taču šobrīd vienīgie iemītnieki ir baložu ģimene.
Divi īpašumi Prince of Wales Terrace, vienā no Lielbritānijas dārgākajiem pasta indeksiem, tika iegādāti par 16 miljoniem mārciņu 2018. gadā, ar plānu pārvērst tos no pamesta viesnīcas kompleksa par luksusa dzīvokļiem. Taču pēc sankciju piemērošanas Davidovičam 2022. gada aprīlī šie īpašumi pamesti novārtā.
Sankcionētie Krievijas miljonāri nedrīkst apmeklēt, pārdot vai izīrēt savus īpašumus, un pat remontdarbi ir teju neiespējami. Rezultātā 18. un 19. nams ir avārijas stāvoklī – no kolonnām lobās krāsa, fasādes saplaisājušas, logi izsisti, un balkonos ligzdo baloži.
Vietējie iedzīvotāju sašutuši. “Kāds apgalvo, ka šie īpašumi faktiski ir Krievijas valsts aktīvi,” teica kāds kaimiņš. Citi norāda uz bīstamām atlūzām, ūdens noplūdēm un to, ka īpašumi bojā apkārtnes tēlu.
Apkaimes parlamenta deputāts Džo Pauels – viens no Lielbritānijas korupcijas apkarošanas līderiem – aicina valdību rīkoties. Viņš brīdina, ka līdzīgi pamesti īpašumi kļūs arvien biežāka parādība, ja nekas netiks mainīts.
Davidovičs īpašumu iegādājās jau sliktā stāvoklī un saņēma atļauju to pārveidot, taču sankcijas projektus apturēja. Tādu ēku kā šī Londonā ir desmitiem – un to īpašnieki ir Krievijas oligarhi.
Pēc sankciju piemērošanas īpašnieks nedrīkst veikt vērtības uzlabošanas darbus bez atsevišķas atļaujas. Taču, kā skaidro juristi, sankciju uzraudzības birojs (OFSI) ir pārslogots un atbildes var kavēties mēnešiem – pat uz lūgumu salabot cauruļvadu.
Juriste Angela Helvegere min Lībijas sankcionētos īpašumus, kas gadiem stāv pamesti. Krievijas īpašumu apjoms Londonā ir daudz lielāks, un daudzi atrodas kultūrvēsturiski nozīmīgās vietās.
Transparency International 2022. gadā lēsa, ka Krievijas pilsoņiem Londonā pieder īpašumi vismaz 1,5 miljardu mārciņu vērtībā – reālā summa varētu būt daudz lielāka, jo īpašumi bieži slēpti aiz ārzonu firmām.
Vēl kāds advokāts atklāj: “Mēs risinājām gadījumu ar greznu biroju ēku Londonā, kur sankcionētajam īpašniekam nācās izīrēt pārvietojamās tualetes, jo remontēt santehniku juridiski nebija iespējams.”
Davidovičs savu bagātību guvis no gaļas pārstrādes biznesa Krievijā. Abramovičs, kurš viņam nodeva daļu uzņēmumu, karu dienā pārrakstīja aktīvus Davidovičam. Viņš tika sankcionēts drīz pēc tam.
Kamēr daļa valstu mēģina panākt pamieru Ukrainā, par sankciju atcelšanu nav ne runas. Un pat, ja pamieru panāks, būs sarežģīti atkal atrisināt īpašumu likteņus.
Pauels rosina šos īpašumus pārdot un naudu turēt trešajā kontā, līdz tiks pieņemts politisks lēmums.
Taču problēma ir lielāka – ap 40% īpašumu Kensingtonā un Čelsijā pieder caur trasta fondiem, kas slēpj patiesos īpašniekus.
“Daudzi bagātie ārzemnieki nemaz šeit nedzīvo. Viņi slēdz dzīvokļus un pazūd. Viņi nav daļa no sabiedrības,” saka vietējais.
Londona kļūst par spoku pilsētu, kur greznība pārvēršas par graustiem.