
Kad steidzami jādodas pie ārsta: 5 pazīmes, kas var liecināt par paaugstinātu holesterīna līmeni 0
Gadu gaitā holesterīns ieguvis sliktu slavu – tas bieži tiek dēvēts par “kluso slepkavu”. Taču vai tas tiešām ir tik bīstams? Un kā saprast, kad holesterīna līmenis asinīs ir par augstu?
Lai arī lielākā daļa no mums zina, ka pastāv saistība starp holesterīnu un sirds veselību, informācija šajā jomā nereti ir pretrunīga.
Kas īsti ir holesterīns?
Holesterīns ir taukaina, vaskveidīga viela, kas nepieciešama gandrīz katrai organisma šūnai. Bez holesterīna dzīvība nav iespējama – tas palīdz veidot hormonus (piemēram, estrogēnu un testosteronu), ir svarīgs D vitamīna sintēzei un nepieciešams arī skābju ražošanai, kas palīdz mums absorbēt taukus.
Tomēr viss nav tik vienkārši.
Ja organismā ir pārāk daudz “sliktā” holesterīna – zema blīvuma lipoproteīna jeb ZBL – palielinās aterosklerozes (asinsvadu sašaurināšanās) risks. Tas savukārt var novest pie sirdslēkmes vai insulta.
Viena no bīstamākajām holesterīna īpašībām ir tā, ka tas ilgu laiku neizraisa nekādus simptomus. Cilvēks var justies pilnīgi vesels, kamēr asinīs pamazām pieaug holesterīna līmenis un aizsprosto artērijas.
Tomēr ir dažas pazīmes, kas var liecināt par risku, tostarp tādi dzīvesveida faktori kā liekais svars vai aptaukošanās, mazkustīgums, smēķēšana, pārmērīgs alkohola patēriņš, slikts miegs, augsts stresa līmenis un uzturs, kurā ir daudz piesātināto tauku, pārstrādātu produktu un cukura.
Tāpat lomu spēlē iedzimtība – piemēram, ģimenes hiperholesterinēmija, kas paaugstina risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām jau agrā vecumā.
Lai gan holesterīns parasti “klusē”, ilgstoši paaugstināts līmenis var atstāt arī redzamas pēdas. Lūk, piecas pazīmes, kas var liecināt par paaugstinātu holesterīna līmeni: