“Jūs nespējat iedomāties, cik ļoti Putins ienīst Zelenski!” Zatlers norāda saistību ar Saakašvili, Navaļniju un Prigožinu 0
Viens no pagājušās nedēļas ārpolitikas skaļākajiem notikumiem bija Zelenska un Putina paredzētā tikšanās Stambulā, uz kuru Putins neieradās. TV24 raidījumā “Nedēļa. Post Scriptum” Valdis Zatlers, Valsts prezidents (2007-2011) skaidro, kāpēc viņu tas vispār nepārsteidz.
“Tam, ka viņš neieradās, ir vairāki iemesli. Pirmkārt, Putins ienīst Zelenski tā, kā mēs nespējam iedomāties. Ja paskatāmies, cik ilgstošs ir viņa naids, tātad Miheils Saakašvili Gruzijā sēž cietumā un droši vien sēdēs vēl ilgi, prezidents Kačiņskis gāja bojā aviokatastrofā, Ņemcovs, Navaļnijs un pat Prigožins ir beigti. Tas naids nav īslaicīgs. Šeit vēlēšanās izrēķināties ar Zelenski, pastāvēs ilgi. Ar amerikāņu, krievu vai ukraiņu rokām – tas nav svarīgi!” Zatlers skaidro.
Otrkārt, svarīgs iekšpolitiskais aspekts.
Ja viņš brauktu uz sarunām, kas būtu pirmās pēc 3 gadu pārtraukuma, viņam būtu jāuzņemas atbildība Krievijas priekšā. Viņš nevar aizbraukt un tikai nofotografēties, lai ko viņš darītu, tam varētu būt atsauces un atskaņas pašā Krievijā. Nosūtot šo delegāciju, viņš signalizē, ka nekas nav mainījies.
Putins noteikti mājās vērotu, kāda ir Krievijas reakcija uz sarunām, ja negatīva – ieslēgs “es tur nebiju” taktiku, ja pozitīva – tad plūks laurus.
Krievijas valsts mediji 19.maijā ziņoja, ka notikusi telefonsaruna starp bijušo ASV prezidentu Donaldu Trampu un Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, kas ilga vairāk nekā divas stundas, ziņo Sky News.
Putins sarunu raksturoja kā informatīvu, atklātu un ļoti noderīgu, vēsta ziņu aģentūra RIA Novosti.
Putins norādījis, ka pamiera iespējamība Ukrainā “uz noteiktu laiku” ir iespējama, ja tiks panākta atbilstoša vienošanās. Tāpat viņš paudis, ka Krievija ir gatava sadarboties ar Kijivu, lai noslēgtu iespējamu miera līgumu, ziņo aģentūra TASS.
Saskaņā ar TASS informāciju Tramps esot atzinis, ka Krievija it kā atbalsta konflikta mierīgu atrisinājumu, neraugoties uz to, ka Maskava bija tā, kas vienpusēji uzsāka iebrukumu un uz nesenajām miera sarunām nosūtīja tikai zema līmeņa delegāciju.
Savukārt Interfax citē Putinu, kurš uzsvēris, ka “jānovērš konflikta cēloņi” – frāze, ko Krievijas līderis bieži izmanto kā eifēmismu, runājot par Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska gāšanu, Krievijai lojālas valdības ievēlēšanu un piecu Ukrainas reģionu integrēšanu Krievijas sastāvā.
Arī Tramps paziņojis, ka divu stundu saruna ar Kremļa diktatoru noritējusi ļoti labi. Pēc viņa teiktā, Krievija un Ukraina “nekavējoties” sāks sarunas par pamieru un pilnīgu kara izbeigšanu.
“Par noteikumiem vienosies abas puses — kā tam arī jābūt, jo tikai viņas zina sarunu procesa detaļas, kas nav pieejamas nevienam citam. Sarunas tonis un gars bija izcils,” viņš rakstīja vietnē “Truth Social”.
Turklāt Tramps paziņoja, ka Krievija pēc kara beigām vēlas attīstīt liela mēroga tirdzniecību ar ASV. Viņš personīgi atbalstot šo ideju. Amerikāņu līderis uzskata, ka Krievijai ir lieliskas iespējas radīt jaunas darbavietas un palielināt savu iedzīvotāju labklājību.
“Tās potenciāls ir neierobežots. Arī Ukraina var būt galvenais ieguvējs no tirdzniecības attiecībām, atjaunojot savu valsti,” piebilda Tramps.
Viņš uzsvēra, ka par nepieciešamību nekavējoties sākt sarunas starp valstīm ir paziņojis Ukrainas prezidentam Volodimiram Zelenskim, Eiropas Komisijas prezidentei Urzulai fon der Leienai, Francijas prezidentam Emanuelam Makronam, Itālijas premjerministrei Džordžai Meloni, Vācijas kancleram Frīdriham Mercam un Somijas prezidentam Aleksandram Stubam.
Tramps arī sacīja, ka Vatikāns ir paudis lielu interesi par šo procesu.