Kāpēc “112” aplikāciju izmanto tik maza iedzīvotāju daļa? Cilvēki norāda uz trūkumiem 0
Vai zini, kā glābēji ātri un precīzi var noteikt tavu atrašanās vietu, ja nonāc nelaimē? Sociālajā tīklā “Threads” aizsākusies diskusija pēc kāda lietotāja ieraksta par mobilās lietotnes “112” izmantošanu.
Viņš dalās pārdomās, ka tikai neliela daļa iedzīvotāju savos telefonos ir lejupielādējusi oficiālo “112” aplikāciju, lai gan ārkārtas situācijā tā spēj noteikt atrašanās vietu ar 5–10 metru precizitāti.

Ieraksta komentētāji steidz nomierināt, ka glābēji cilvēku atrod arī bez GPS un aplikācijas, bet citi atzīst, ka līdz šim nemaz nebija aizdomājušies par šādas aplikācijas nepieciešamību.
Kāds raksta: “GPS nav jābūt ieslēgtam, ārkārtas zvana gadījumā viņš tiek aktivizēts jebkurā gadījumā un atrašanās vieta nosūtīta dispečeram.
Attiecas arī uz zvanu, ne tikai aplikāciju. Pat telefonam bez GPS atrašanās vieta tiek noteikta ar triangulāciju.”
“Arī bez aplikācijas viņi lieliski nosaka tavu atrašanās vietu,” vēl kāds piebalso.
“Es varbūt kaut ko nesaprotu, bet, ja nonākšu tādā situācijā, tad ar uzinstalēšu tādu aplikāciju. Kēdēļ piedrazot telefonu ar aplikācijām, kas man nav nepieciešamas?” skeptisks ir vēl kāds komentētājs.
Citam radies jautājums, ko darīt podziņtelefonu lietotājiem.
Vēl kādai ir nelāga pieredze: “Nu… es šogad biju situācijā, kad saucu sev ātros no 112 aplikācijas… diez kāda velna pēc operatore man vairākas minūtes tincināja, kur tieši es atrodos, jo nemācēju uzreiz izskaidrot, kuras šosejas malā, kurā kilometrā atrodos… es vēl teicu, ka zvanu taču no aplikācijas… saucu koordinātes, ko rāda aplikācijā, bet tāpat nemācēja tur kaut ko ieraudzīt. Beigās jau atrada mani, un viss ok. Bet pārliecība par aplikāciju pilnīgi nekāda pēc tam.”
Jāsecina, ka diskusijas dalībnieki uz uz “112” aplikāciju raugās ar pamatīgu skepsi. Daļa uzskata, ka pietiek ar parastu zvanu, jo dispečeri tāpat spēj noteikt atrašanās vietu, citi dalās pieredzē, ka arī ar aplikāciju glābēji ne vienmēr ātri atrod precīzas koordinātes. Vairāki komentētāji spriež, ka tālrunī vienkārši nav vietas vai vajadzības pēc vēl vienas lietotnes.
Vai tu esi lejupielādējis šo aplikāciju?
Kā vēstīts 112.lv mājaslapā, lietotne “1 1 2 Latvija” ir bezmaksas mūsdienīga mobilā aplikācija (turpmāk tekstā – Lietotne), kas uzlabo iespēju iedzīvotājiem, it īpaši cilvēkiem ar dzirdes un runas problēmām, sazināties ar vienoto ārkārtas palīdzības izsaukuma numuru 1 1 2, kā arī saņemt un uzzināt informāciju, kas ir būtiska, lai sagatavotos iespējamam apdraudējumam un mazinātu negadījuma sekas.
Lietotnes priekšrocības:
- sniedz iespēju piezvanīt vai nosūtīt īsziņu uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukuma numuru 1 1 2:
- īsziņu nosūtīšanas iespēja veicina vienotā ārkārtas palīdzības izsaukuma numura 1 1 2 pieejamību cilvēkiem ar runas un dzirdes traucējumiem un cilvēkiem, kuriem ir izsniegtas citu valstu mobilo sakaru operatoru SIM kartes;
- zvanot vai sūtot īsziņu, izmantojot Lietotni, zvana vai īsziņas saņemšanas brīdī 1 1 2 kontaktu centra dispečeri redz aptuvenu zvanītāja/ īsziņas sūtītāja atrašanās vietu. Tas sniedz iespēju operatīvāk sniegt palīdzību tad, kad iedzīvotājs nevar precīzi izstāstīt negadījuma vietu. Būtiski! Lai būtu redzamas atrašanās vietas koordinātes, viedierīcē obligāti ir jābūt ieslēgtai atrašanās vietas noteikšanas funkcijai, kā arī jābūt pieejamam internetam;
sniedz zināšanas par pareizu rīcību apdraudējuma gadījumos un kā tiem sagatavoties; - informē par iespējamu apdraudējumu, piemēram, ekstremāli stipru karstumu;
- sniedz iespēju iegūt informācīju par savai atrašanās vietai vistuvāk izvietotajām patvertnēm, kā arī citām Latvijas teritorijā izvietotajām patvertnēm.
Ārkārtas paziņojumi tiek nosūtīti apdraudējuma gadījumos, kad iedzīvotājiem ir jābūt gataviem nepieciešamības gadījumā rīkoties vai prasa iedzīvotājiem rīkoties nekavējoties. Piemēram, gadījumos, kad ir izsludināts Sarkanais brīdinājums par ekstremālu karstumu, kad pastāv plūdu draudi un tamlīdzīgi.
Ārkārtas paziņojums uzrādās Lietotnes sākuma lapā. Būtiski! Lai šī iespēja darbotos, ir jāļauj Lietotnei nosūtīt šos paziņojumus, kā arī ir jābūt pieejamam internetam.
Patvertnes
Lietotnes “112 Latvija” lietotāji var kartē pārskatāmi redzēt ne tikai savai atrašanās vietai vistuvāk izvietotās patvertnes, kuru pagrabstāvi ir atzīti par atbilstošiem vai daļēji atbilstošiem patvertnes vajadzībām, bet arī apskatīt citas Latvijā izvietotās patvertnes, kā arī iegūt pamatinformāciju par tām.
Lietotnes Patvertņu sadaļā ir iestrādāts informatīvs logs, kas ļauj iedzīvotājam uzzināt, vai viņam drošā attālumā ir izvietota patvertne, vai nav, kā arī saņemt skaidrojošus ieteikumus, kā apdraudējuma situācijā rīkoties, ja viņš atrodas iekštelpās vai ārpus telpām. Papildus lietotnē ir izveidota funkcija, kas palīdz tās lietotājam ātri atvērt tālrunī esošo navigācijas sistēmu, ar kuras palīdzību iedzīvotājs var nokļūt izvēlētajā patvertnē.
Rēķinoties, ka ārkārtas situāciju laikā var tikt traucēti sakari, lietotnē ir nodrošināts tas, ka informācija par patvertnēm tiks uzrādīta arī gadījumos, kad tālrunim nebūs pieejams interneta savienojums.



