Foto: Karikatūras/ Ieva Lūka/LETA/LA.LV kolāža

Kārlis Streips: Politiķi grib atlaist grožus. Vīruss par to saka paldies! 138

Divas karikatūras, viena no 19. gadsimta beigām, otra no pagājušā gadsimta 30. gadiem, un abos gadījumos saistībā ar vakcīnām un vakcinēšanos. Šajā gadījumā runa ir par vakcīnu pret bakām, kas kādreiz bija ļoti biedējoša slimība, jo tā varēja radīt visnotaļ groteskas sekas tiem, kuri ar tām bija saslimuši.

Starp šiem attēliem ir būtiska atšķirība.

IE
Ināra Egle
Ziņas
Pēc Zolitūdes traģēdijas Pavļuts neuzņēmās atbildību un krita visa valdība. Vai vēsture atkārtosies? 108
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 155
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Pārmaiņas var skart ikvienu. Šoreiz – arī tevi! Horoskopi 28.oktobrim
19 stundas
Lasīt citas ziņas
Vecākajā karikatūrā vakcīna vienkārši tiek prezentēta kā baisa čūska, no kuras sievietei ar bērnu rokās ir jāmūk prom.

Savukārt nesenākajā attēlā, mākslinieks ir sapratis, ka iebildumi pret vakcīnām ir muļķīgi.

Uz klints, no kuras karikatūrā redzamie cilvēki gatavojas nokāpt, ir rakstīts “dezinformācija.” Pirmajam cilvēkam uz krūtīm rakstīts “antivakseris,” bet uz ķiveres ir vārds “aizspriedumi.” Nākamajam cilvēkam uz jakas ir teksts “sekoju modīgām ģeķībām,” tālāk ir cilvēks ar tekstu “misters bezrūpīgais,” un tad visbeidzot cilvēks ar tekstu “esmu pret visu ko pēc kārtas.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Baku vakcīnu izgudroja angļu zinātnieks Edvards Dženers 18. gadsimta beigās. Viņš kļuva pazīstams kā “imunoloģijas pamatlicējs,” aprēķināts, ka viņš, iespējams, glāba vairāk dzīvību nekā jebkurš cilvēks pirms viņa. 1821. gadā Dženers kļuva par Lielbritānijas karaļa Džordža IV personisko ārstu. Viņš aizgāja mūžībā 1823. gadā un 73 gadu vecumā.

Nav īpaši pārsteidzoši, ka sākotnēji cilvēki par Dženera izgudrojumu nebija īpaši labās domās. Vakcīnas pamatā bija govju baku injicēšana, lai radītu imunitāti pret cilvēka bakām.

Droši vien bija pietiekami daudz ļaužu, kuri baidījās, ka viņi saslims ar govju baku, lai gan, protams, viņi nebija govis. Tā arī varēja rasties karikatūra, kurā vakcīna tika prezentēta kā indīga un bīstama čūska.

Mūsdienās, protams, zinātne un vismaz daļa sabiedrības ir krietni zinošāka par cilvēka veselību, saslimšanām un veidiem, kā ar tām tikt galā vai arī tās novērst. Vienmēr ir bijuši un droši vien vienmēr būs cilvēki, kuri tāda vai cita iemesla dēļ izvēlas zinātni ignorēt vai apšaubīt.

Taču ir vēl viena lieta, kura ir mainījusies kopš minēto karikatūru publicēšanas. Edvarda Dženera laikā, kā arī pagājušā gadsimta 30. gados, nebija interneta un sociālo tīklu, caur kuriem informāciju un dezinformāciju var izplatīt daudz, daudz plašāk un ātrāk nekā tas bija pirms tam.

Kādreiz, ja gribēji paust savu viedokli, nācās uzrakstīt vēstuli laikraksta vai žurnāla lasītāju slejai. Ja palaimējās, varbūt kāds no televīzijas vai radio gribēja tevi intervēt, bet ar to apmēram viss bija pateikts.

Rakstu šo tekstu 17. jūlijā. Slimību profilakses un kontroles centrs šorīt vēstīja, ka iepriekšējās diennakts laikā reģistrētas 39 jaunas saslimšanas un, ka viens gados vecs Covid-19 pacients aizgāja mūžībā.

Šķiet tas bija sen, kad katru dienu jaunatklāto infekciju skaits bija trīs un reizēm pat četros ciparos mērāms.

Vasara mums bijusi karsta, ir viegli aizmirsties un padomāt, ka pandēmija, ļoti iespējams, ir beigusies.

Nav tā beigusies. Nebūt tā nav beigusies, un par to sevišķi būtu jādomā cilvēkiem mūsu valstī, kur vairākus mēnešus pēc tam, kad vakcīnas pret Covid-19 ir bijušas pieejamas brīvi un visiem pēc kārtas, vienu dozu ir saņēmuši 37,5, bet pilnībā vakcinēti ir 33,1% iedzīvotāju. Mazliet zem trešdaļas.

Tas nav labi, jo daudzviet pasaulē patlaban ir redzams, ka pārsteidzīgi uzskatīt, ka pandēmija ir beigusies un tāpēc var atlaist visus ierobežojumus un visu pārējo, izrādās neesam prāta darbs. Raugi:

• Pagājušajā nedēļā portālā rakstīju par Misūri štatu Amerikā, kur pandēmija pēdējo nedēļu laikā ir situsi ļoti augstu vilni. Nedēļas laikā tur nekas nav uzlabojies, tieši pretēji – tas ir pamatīgi pasliktinājies;
• Tokijā, kur šī gada Olimpiskajām spēlēm paredzēts sākties nākamnedēļ piektdien, 16. jūlijā atrasta inficēta persona pilsētiņā, kur paredzēts dzīvot visiem sportistiem, kuri tur piedalīsies;
• Losandželosa pirms pāris dienām atjaunoja prasību visiem telpās nēsāt sejas maskas, lai arī pavisam nesen prasība tika atcelta;
• Lielbritānija nupat ir noteikusi, ka britiem, kuri atgriežas no atpūtas Francijā, ir jāizolējas 10 dienas, arī tad, ja tie ir pilnībā vakcinēti. Tas ir ne mazums tāpēc, ka pāris dienas pirms premjerministra Borisa Džonsona lēmuma atcelt pilnīgi visus ierobežojumus pēc kārtas, Lielbritānija piereģistrēja gandrīz 52 tūkstošus jaunu infekciju;
• Floridas štatā Amerikā patlaban ir ceturtais augstākais saslimstības rādītājs visā valstī, uz ko štata gubernators, republikānis Rons Desantess, ir reaģējis, savas nākamā gada priekšvēlēšanu kampaņas mājaslapā tirgojot krekliņus un citus priekšmetus ar tekstu “Don’t Fauci my Florida,” ar ko domāts Amerikas galvenais infektologs Antonijs Fauči. Nevajag viņa zināšanas un informāciju Floridā. Lai arī tur ir ceturtais augstākais infekciju rādītājs visā Amerikā, un Floridā vienā pašā ir 20% jaunatklāto infekciju.

Visos minētajos gadījumos ir skaidri un uz delnas redzams, ka Covid-19 vīrusam nav ne mazākās intereses par to, ko dara vai nedara valstis, valdības un politiķi.

Politiķi grib atlaist grožus. Un vīruss par to tikai un vienīgi pasaka paldies.

Nav, nav un vēlreiz nav iemesla domāt, ka Latvijā situācija būs citādāka. Infekciozais Delta variants jau ir uzradies, un, lai arī karstas nedēļas beigās var likties, ka tā tas nebūs, pavisam drīz būs klāt vēsāks laiks, kas mudinās cilvēkus atkal pulcēties iekštelpās. Vīruss atkal teiks paldies.

Un, diemžēl mūsu valstī ir pietiekami dzirdīgu ausu visdažādākā veida dezinformācijai.

Nupat Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam nācās publiski noraidīt informāciju, kāda bija izskanējusi kaut kur internetā, proti, ka NMPD bija vedis 15 gadus vecu pusaudzi uz slimnīcu, jo 15 gadus vecam pusaudzim bijusi baisa reakcija pret Covid-19 vakcīnu.

Nebija nekāda pusaudža, nebija nekādas reakcijas.

Un NMPD paziņojumā atzīts, ka “tā kā sociālajos tīklos izplatītajā ekrānšāviņā ir acīmredzami dota atsauce uz it kā mūsu dienesta ikdienas darbā pieredzēto, kas neatbilst patiesībai, dienests vērsīsies par šo viltus ziņu Valsts policijā.”

Ar kādu mērķi cilvēki izplata šādas muļķības?

Ar kādu mērķi Aldis Gobzems cenšas prasību pēc vakcinācijas salīdzināt ar sešu miljonu cilvēku nogalināšanu Holokaustā? Ar kādu mērķi pirms pāris dienām man viena sieviete Feisbukā uzrakstīja tekstu no sērijas “bet kāpēc neviens neņem vērā, ko ŠIE ārsti ir teikuši,” un aplūkojot viņas piedāvātos ārstus, protams, izrādījās, ka tie bija visīstākie šarlatāni?

Ar kādu mērķi cilvēki apgalvo, ka vakcīnas nav pietiekami pārbaudītas? Ar kādu mērķi cilvēki ar brašu krūti bazūnē, ka viņi nu nekādi, nekādi nevakcinēsies?

To jautāju tāpēc, ka reizes rēķins te nav īpaši sarežģīts. Jo zemāks vakcinēto personu procents, jo lielāks būs saslimušo skaits. Par to nav pilnīgi nekāda jautājuma vispār, un tas jau ir redzēts daudz, daudz, daudzviet pasaulē. Atkārtošos, bet vīrusam ir štrunts vienalga, ko kāds par viņu domā vai nedomā.

Un tāpēc visiem antivakseriem un citiem, kuri patlaban ir nodrošinājuši tik zemu vakcinēšanās procentu, man būtu viens konkrēts jautājums: tad, kad kaut kad rudenī vai ziemā tu sevi atradīsi slimnīcā un zem ventilatora tāpēc, ka pats vairs nespēj paelpot, vai būsi tikpat bravūrīgs attiecībā uz tavām “cilvēka tiesībām” nevakcinēties?

Pagājušajā nedēļa zem mana komentāra par šo tēmu, replikas atstāja gandrīz 400 cilvēki, lielākoties slikti audzināti un rupji indivīdi.

Pieļauju, šonedēļ būs kaut kas līdzīgs, jo internets nudien daudziem rada iespaidu, ka viņi ir anonīmi un tāpēc var rakstīt da jebko. Tā tas nav, un dievs ar tiem.

Bet tiem, kuri manus tekstus lasot, prot domāt par kaut ko plašāku nekā tikai faktu, ka autors ir gejs, tas pats jautājums.

SAISTĪTIE RAKSTI
Tiešām īstu vai iedomātu “cilvēka tiesību” dēļ tu esi gatavs riskēt ar ļoti smagu saslimšanu?

Savus bērnus bērnībā vakcinēji? Protams, ka vakcinēji, jo bija tāda prasība.

Kāpēc tu tagad tirinies? Te tik tiešām ir tāds vai nu, vai nu moments. Vai nu daudz lielāks procents iedzīvotāju vakcinēsies, vai arī mēs atkal rudeni, ziemu un pavasari pavadīsim ar daudz lielākiem ierobežojumiem, nekā mēs varbūt varētu vēlēties. Tas tik tiešām ir tas, ko Gobzems un viņam līdzīgie grib? Un, ja tā – kāda velna pēc?

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IE
Ināra Egle
Ziņas
Pēc Zolitūdes traģēdijas Pavļuts neuzņēmās atbildību un krita visa valdība. Vai vēsture atkārtosies? 108
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 155
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Pārmaiņas var skart ikvienu. Šoreiz – arī tevi! Horoskopi 28.oktobrim
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Deputāts atklāj, vai pēc 15. novembra vakcinētie iedzīvotāji varēs atgriezties normālā dzīvē 148
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Sistēmā, ko Latvija ievieš, ir robi, kas veicina vīrusa izplatību.” Ģirģens par mājsēdes un citu ierobežojumu efektivitāti 30
7 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Vakar Latvijā sasniegts Covid-19 mirušo upuru rekords
3 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Nav morāla, tiesiska pamata prasīt no citiem, ja pats dara citādāk.” Judins par izņēmumiem obligātajā vakcinācijā 19
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Jēkabpils novadā komandantstundu izmantos lietderīgi, lai mēnesī ietaupītu 6500 eiro 4
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Tiesībsargs: Vakcinēt nevar piespiedu kārtā, bet valsts var ieviest obligātu vakcinācijas politiku 90
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vakar Latvijā sasniegts Covid-19 mirušo upuru rekords
13:38
LE
LETA
Ziņas
Otro dienu pēc kārtas nedaudz sarūk Covid-19 pacientu skaits slimnīcās
13:35
LA
LA.LV
Veselam
Ko iedzīvotāji domā par savu imunitāti?
13:24
LA
LA.LV
Kokteilis
“Varbūt es tev patīku, bet tu nezini kā to izrādīt?!”: pēc TV kanāla slēgšanas Žaklīna Cinovska soctīklos “iekož” NEPLP padomes priekšsēdētājam Ivaram Āboliņam 25
1 stunda
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Covid-19 kā degviela propagandai: krievi Latvijā sadzīti dzīvot pārblīvētos geto rajonos, tāpēc inficējas daudz vairāk 82
4 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Līdzdzīvotāji, kas runā dejas valodā.” Intervija ar kustību māksliniekiem Elīnu un Rūdolfu Geidiņiem
54 minūtes
PR
Praktiski.lv
Praktiski
TOP recepte: marinēts ķirbis korejiešu gaumē
15 minūtes
Inita Šteinberga
Praktiski
Mēslot, grābt lapas? Kā sakopt mauriņu pirms ziemas?
43 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Viņš jutās bezpalīdzīgs….”: princis Harijs esot bijis panikā, uzzinot, ka vecmāmiņa Elizabete II atrodas slimnīcā 5
1 stunda
IE
Ināra Egle
Ziņas
Pēc Zolitūdes traģēdijas Pavļuts neuzņēmās atbildību un krita visa valdība. Vai vēsture atkārtosies? 108
6 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Vēža pacientu ārstēšana: akcīzes nauda tikai mazs ielāps, vēsta portāls 4
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Danusēvičs: Kad nebūs ko ēst, cilvēki būs spiesti vakcinēties 86
7 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Kā izjūtat mājsēdes ierobežojumus? 33
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Īsi pirms veikalu darba laika beigām pircēji veido rindas pie tirdzniecības vietām 18
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Elvi” komercdirektore: “Lidl” darbība noteikti ieviesīs korekcijas Latvijas mazumtirdzniecības tirgū 12
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Sistēmā, ko Latvija ievieš, ir robi, kas veicina vīrusa izplatību.” Ģirģens par mājsēdes un citu ierobežojumu efektivitāti 30
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts: Ir sajūta, ka mani izmanto par zibensnovedēju 80
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Tirgotāju asociācija: Valdība mūs soda, ka pie mums strādā nevakcinēti cilvēki 60
21 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Dodas pie veterinār­ārstiem pēc attārpošanas zālēm kā Covid-19 apturēšanas līdzekļa – kas notiek cilvēku galvās? 55
16 stundas
LA
LA
Ziņas
FOTO. Tukši spokainās Rīgas ielas. Kā galvaspilsēta izskatās komandantstundā 27
14 stundas
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Iespējams, ūdens nemaz neeksistē! Respektablu zinātnieku paziņojums raisa jautājumu “jūru” 42
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pret stulbo arī paši dievi cīnās veltīgi!” Šadurskis uzskata, ka skolotāju atklātajai vēstulei vieta miskastē 330
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Morozovs: Ir jāapvienojas un jāaizmirst par etniskiem jautājumiem. Slimība nevienu nešķiro pēc valodas 68
23 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
“Šis cilvēks ir ļauns un, iespējams, mentāli slims”: deputāts Artuss Kaimiņš brīdina par Gobzemu 94
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. The Ludvig atgriezies mūzikā ar jaunu vārdu un brīnišķīgu dziesmu 2
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Latvijai nav lielas izvēles, kā tikai vakcinētajiem atcelt “lokdaunu” paredzētajā datumā 142
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Ņina, Ninona, Antoņina, Oksana
59 minūtes