“Ja negribēsim riskēt, tad neko arī neiegūsim. Katru dienu ir sajūtas, ka lecu no klints, un ceru, ka izdosies. Ja neizdodas – ir lieliska mācība. Pilnīgi  normāli mūsdienu biznesā,” saka Airida Žolīte.
“Ja negribēsim riskēt, tad neko arī neiegūsim. Katru dienu ir sajūtas, ka lecu no klints, un ceru, ka izdosies. Ja neizdodas – ir lieliska mācība. Pilnīgi normāli mūsdienu biznesā,” saka Airida Žolīte.
SIA “Sugar Skin” publicitātes foto

“Katru dienu ir sajūtas, ka lecu no klints, un ceru, ka izdosies,” latviešu uzņēmēja Airida par dzīvi starp Latviju un Dāniju 9

Ilmārs Randers, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Man kategoriski nepatīk cilvēku šķirošana pa valstīm – kura svarīgāka. Saziņā ar Latviju paziņas aizvien uzdod jautājumu – nu, vai tu tomēr negribi atgriezties mājās, Latvijā? Bet es jau esmu mājās!” saka uzņēmēja Airida Žolīte, kura tagad pastāvīgi dzīvo Dānijā, taču katru dienu savu klātbūtni inovatīvā veidā nodrošina arī Latvijā, jo vada apģērbu ražošanas un tirdzniecības uzņēmumu SIA “Sugar Skin”, kas reģistrēts un sava dizaina preci ražo Priekulē.

LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 301
23 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Krievijas dezinformācijas apskats: Bijušais Latvijas iekšlietu ministrs dzeršanas laikā dabūjis Putina plānu uzbrukumam Baltijai 41
21 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Kamēr mēs ņemamies ar Covid-19, pavisam nemanāmi ir piezagusies cita nelaime 66
11 stundas
Lasīt citas ziņas

“Oficiāli pēc tautības esmu lietuviete, arī ģimenē pamatvaloda ir tieši lietuviešu, nevis latviešu. Vecāki Dānijā pastāvīgi dzīvo jau 20 gadus, protams, ka viņi perfekti runā arī dāniski. Es pavisam šeit pārvācos pēc vidusskolas Priekulē.”

Par pirmajā brīdī grūti izsekojamām dzīves gājuma šķautnēm, kas veidojušas Airidas personību, uzņēmīgā jaunā sieviete sāka stāstīt, taču – ne uzreiz. Tomēr tieši šos fragmentus, manuprāt, bija nepieciešams izvilkt pašā sākumā kopumā ārkārtīgi pārsteidzošajai sarunai, kas vispār aizsākās ar pavisam nevainīgu tēmu – diasporas latviešu uzņēmējdarbību Latvijā.

“Šokējošais” ieteikums no LIAA

CITI ŠOBRĪD LASA

Iedomājieties: Airidai iezvanās telefons it kā ļoti izšķirīgas attālinātās prezentācijas laikā konkursā, lai uzņēmums tiktu uz Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) inkubatora atbalsta pro­grammu, bet viņa komisijai sakot apmēram tā – pagaidiet, man tagad zvana par biznesa darījumu, es atbildēšu, labi? Ierēdņi mēmi, uzņemšanas komisija šokā! Uzreiz esot bijis skaidrs, ka tā meitene no Dānijas atbalstu dabūs – tik intriģējoša bija kādas LIAA pārstāves reklāma par blondo meiteni no Latvijas, kura tagad dzīvojot Dānijā.

Ar darbos aizņemto jauno sievieti man sazināties nebija grūti, taču, lai atrastu laiku garākai sarunai, pieklājīgi nācās pastāvēt rindā.

Par izglītošanos

“Priekule ir pie Lietuvas robežas. Pusstundas braucienā no Liepājas. Es tur uzaugu. Tētis uz pastāvīgu darbu un dzīvi Dānijā pārcēlās 1999. gadā, kad man bija pieci gadi. Paliku Priekulē kopā ar mammu, vēlāk, kad arī mamma devās prom sezonas darbos, nonācu vecmammas uzraudzībā.

Turpat Priekulē sāku arī iet skolā. Kad tā pavasaros noslēdzās, abas ar māsu vienmēr braucām pie vecākiem uz Dāniju. Tādēļ pa īstam nemaz nezinu, kādas ir Latvijas vasaras, jo arī Dānija jau bija manas otrās mājas kopš bērnības,” atceras Airida. Tā nu var teikt, ka starptautiskā domāšana ģimenē bija “iežadzināta” jau no mazotnes.

Pieaugusi viņa esot ātri, jo vecāku prombūtnes dēļ ļoti agri sākusi izjust atbildību arī par jaunāko māsu. Iespējams, ka tieši šī ātrā pieaugšana ļāvusi attīstīties izteiktai mērķtiecībai un līderībai. Pirmā pašas nopelnītā nauda esot bijusi jau skolas laikā.

“Piestrādāju par fotogrāfi, lai arī amatiera līmenī, bet māksla mani vienmēr ir interesējusi. Materiāli mēs bijām nodrošinātas ļoti labi, jo par to gādāja vecāki, taču man fotografēšana ļoti patika! Tādā veidā ātri arī sapratu, ka augšana jebkurā jomā ir darba rezultāts – nopelni tik, cik ieliec un strādā. Neesmu sapņaina meitene, kura lidinās pa mākoņiem un priecājas – kā man ir paveicies!

Patiesībā es neticu veiksmei, plika talanta nopelniem vai laimīgai lozei. Visur ir jāiegulda darbs. Jā, vecāki man ir īpaši, daudz iemācījuši un devuši, taču – ja es nezinātu pati, ko ar to darīt, nekāda rezultāta jau nebūtu. Pati izlēmu, ka vidusskolu gribu pabeigt Priekulē. Pēc tam diezgan loģiskā secībā nonācu pie tā, ka studēšu Dānijā.

Atbraucu šurp un tā arī paliku pavisam. Ja šo epizodi paņem kā atsevišķu dzīves fragmentu, var jau teikt – paveicās, jo Dānijā iegūtā izglītība un tās pielietojums tomēr ir pavisam citā rangā.

Man jau draugi pastāsta, kā viņi mācās un dzīvo Latvijā, – ja es būtu tur palikusi, nezinu, vai tagad tomēr būtu tik pozitīva,” atzīst Airida.

Par biznesu

Dānijā ar pašas lietu pirms trim gadiem viss esot sācies tā, ka vispirms kaut ko uzšuvusi sev. “Man patīk lietas darīt ļoti kārtīgi un pārdomāti, ar labu saturu. Dziļi kaut kur iekšā bija arī cerība, ka tas varētu patikt vēl kādam, un tā tas arī notika! Safotografēju preci, pati arī uztaisīju pirmo internetveikalu – nekas tik ļoti sarežģīts tur nemaz arī nebija. Tikai jādara.

Radās pieprasījums, paralēli studēju un zināju, kā to pareizi organizēt, kontrolēt un vadīt. Un darot jau mēs arī iemācāmies daudz ko jaunu. Studēju divās augstskolās mārketinga menedžmentu, kā arī mazumtirdzniecības vadību un dizainu – veikalu noformējumu, pircēju ieradumus, cilvēku psiholoģijas vājumus, lai izdarītu pirkumus, utt.”

Priekulē reģistrētais uzņēmums SIA “Sugar Skin” darbojoties divos virzienos: privāto klientu segmentā, kas iepērkas viņu internet­veikalā, un izpildot biznesa klientu pasūtījumus. Jūtams, ka par šo jomu uzņēmēja aizrautīgi var stāstīt stundām, taču pati tūlīt arī atzīst – it kā vienkārša šūšanas un apģērbu tirdzniecības uzņēmuma pastāvēšana un attīstība mūsdienu apstākļos niansēs ir ārkārtīgi sarežģīta.

“Man uzņēmums ir ļoti starptautisks. Pati esmu Dānijā, kāds Londonā, ražošanas speciālisti – Latvijā.

Pandēmijas laikā pieprasījums un apgrozījums ir pieaudzis gandrīz trīs reizes. Pētām, testējam dažādas stratēģijas, analizējam rezultātus.

Redzam, ka biznesa klientu skaits strauji aug un ļoti attīstās, kā pasūtītāji klāt nākuši arī blogeri un to privātie zīmoli. Arī paši laižam klajā visādus jaunus produktus, ko var redzēt mūsu internetveikalā.

Nupat nācām klajā ar pavisam jaunu mājas līniju – gultasveļas, pledi, arī ķermeņa kopšanas līdzekļi. Šobrīd joprojām strādājam abos klientu segmentos, tomēr drīz būs jāizšķiras par vienu vai krietni jāpaplašinās, jo zinātājs sapratīs, ka tie tomēr ir divi pilnīgi dažādi uzņēmumi.”

Tas arī bijis iemesls, lai SIA “Sugar Skin” beigās tomēr iesniegtu pieteikumu LIAA atbalstam. Nepieciešams liels lēciens uz augšu. Darīt visu uzreiz vai izstiept piecu gadu intervālā. Taču arī ar LIAA viss nenotikšot ātri – atbalsta modelis jāsaprot un uzņēmuma darbība jāpakārto iestādes noteikumiem. Tas pats esot ar telpām uzņēmuma tālākai attīstībai. “Taču kā palīgrīks, protams, LIAA atbalsts ir milzīgs. Tā ir vesela kopiena, kurā cilvēki ir gatavi viens otram palīdzēt ar padomu, motivē viens otru, dalās ar kontaktiem.”

Distance neko nemaina

Visērtākā saziņa ar darbiniecēm Latvijā notiekot tīmeklī “Google Workspace”, kur visi specifiskie procesi redzami un pēc vajadzības koriģējami “dzīvajā”. Tad arī mobilajās lietotnēs vai vienkārši pa telefonu, ja kaut ko esot nepieciešams pateikt vai apskatīt supersteidzami. Darba vietā izvietotas arī kameras. Airida uzsver – nevis lai kontrolētu meitenes, bet redzētu, vai, piemēram, rozā džemperīši iepirkumu grozam jau ir sašūti un meitenēm nav jāuzdod lieki jautājumi, jā­traucē, kad viņas strādā.

“Tā ir ļoti skaista inovācija, ko nesen ieviesām, – man atvieglo dzīvi un vispār nejūtos tālu prom. Atceros, kad pretendēju LIAA atbalsta grantiem, konkursa žūrija vaicāja – kā es spējot izkontrolēt produkcijas kvalitāti, būdama tik tālu prom. Apmulsu no tāda jautājuma – nu, cilvēki, kurā gadsimtā mēs dzīvojam!

Kā es varu neuzticēties saviem darbiniekiem? Tad viņi vienkārši ir jāatlaiž! Darba kvalitāte jāpārbauda pirmajā nedēļā, nevis pēc diviem vai trim kopā nostrādātiem gadiem! Savu darbinieku spējas zinu, es viņiem uzticos, un, piedodiet, man nekas viņu paveiktajā nav jākontrolē. Tādēļ distance manā gadījumā pilnīgi neko nemaina šajā jautājumā,” par attālināto uzņēmuma vadīšanas specifiku stāsta Airida.

Par mājām un dzīves mērķiem

“Aptaujās noskaidrots, ka Dānijā esot laimīgākie cilvēki pasaulē. Jā, arī es esmu vienreizēji laimīga tur, kur esmu! Tomēr ne jau Dānija ir izšķirošais, lai es tāda justos. Lai arī šī ir vienreizēja valsts ar savu pārvaldes sistēmu un kultūru, taču ir ļoti daudz nianšu, ko mīlu arī Lietuvā un Latvijā – pat neskatoties uz to, ka, tur atkal aizbraucot, jau pēc pāris stundām esmu visapkārt cilvēkos jūtamajā stresā.

Tomēr jāatzīst, ka visprecīzāk mani definēt būtu kā pasaules pilsoni – jo katra vieta un kultūra ir tik neatkārtojama un iedvesmo, no katras varam paņemt ko skaistu sev līdzi.

Mūžīgais stress ir arī modes industrijā – vismaz pusgadu uz priekšu viss jāplāno un arī jāražo. Šobrīd esmu kā labprātīgā melnstrādniece, dažreiz jādara padsmit cilvēku pienākumi, taču man ir gandarījums, ka kopumā eju pareizā virzienā – iespējams, pavisam drīz nedēļas laikā man parādīsies pāris papildu stundas, vēlāk jau tā būs diena, tad vairākas, kad varēšu domāt tikai par ģimeni un bērniem, nevis uzņēmumu. Bet daļa no manis darbs būs vienmēr, tas mani dzen uz priekšu un palīdz būt nemitīgi labākai un piepildītākai.

Šajā dzīves posmā nevaru apgalvot, ka kādreiz atgriezīšos Latvijā vai mans mērķis ir dzīvot Dānijā un vadīt uzņēmumu no turienes ar domu, ka kādreiz atgriezīšos. Arī to nevaru pateikt.
SAISTĪTIE RAKSTI

Iespējams, ka kādam cilvēkam ārpus Latvijas mans stāsts varētu šķist iedvesmojošs, bet es arī gribētu, lai viņš to saprot pareizā veidā – es nemudinu cilvēkus, esot prom, vadīt uzņēmumus Latvijā.

Ārpus darba mani nesaista sabiedrība un sarunas par darbu, kurās runā tikai par naudu un to, cik daudz jau ir apmierinātas personīgās vajadzības. Vai esi harmonijā ar sevi, redzi savu misiju, kādēļ te vispār uz zemes dzīvo – tās ir tēmas, ko pārrunājam draugu lokā. Diemžēl tieši šo jautājumu dēļ tas palicis diezgan šaurs, taču tie ir cilvēki, kuri iedvesmo viens otru, apzinās, kādēļ ir šajā pasaulē un ko tai var dot. Tāda ir mana dzīves filozofija,” savās pārdomās dalās uzņēmēja Airida Žolīte.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 301
23 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Krievijas dezinformācijas apskats: Bijušais Latvijas iekšlietu ministrs dzeršanas laikā dabūjis Putina plānu uzbrukumam Baltijai 41
21 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Kamēr mēs ņemamies ar Covid-19, pavisam nemanāmi ir piezagusies cita nelaime 66
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 36
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas pensionārus novedīs vēl lielākā nabadzībā!” Petraviča par pensiju 2. līmeņa pārlikšanu 49
20 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
Kāpēc tas nabaga skolotājs ir “jānošpricē”? Petraviča par ieceri noteikt obligāto vakcināciju pedagogiem 30
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 126
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Tuvākajā diennaktī pastiprināsies vējš un biežāk iespējams lietus
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Turpmāk par Covid-19 testiem būs jāmaksā! Stājas spēkā jauna kārtība 33
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
JRT paziņo, ar kādiem noteikumiem jārēķinās skatītājiem augustā
17:36
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Ugunsgrēku sezona: Eiropas dienvidus piemeklējuši plaši un bīstami mežu ugunsgrēki
17:11
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Sagurums beidzot mani ir noķēris!” Latvijas riteņbraucējs par sniegumu olimpiskajās spēlēs
16:52
LE
LETA
Ziņas
Pēc kontakta ar Covid-19 slimnieku Tokijā pašizolācijā nonākuši četri LTV pārstāvji 48
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
CVK lūgs juristiem un ministrijām vērtēt Gobzema partijas referenduma ierosinājumu par vakcinācijas brīvprātību 48
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 36
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ir jābūt ļoti uzmanīgiem ar solījumiem. Vilks par ieceri celt pensiju neatliekamo minimumu līdz 500 eiro 10
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vakcinācijas pret Covid-19 loterijai plāno novirzīt 1,218 miljonus eiro. Cik lieli laimesti plānoti? 67
3 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Traucēta ceļa servitūta lietošana: kā rīkoties?
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam spiesti paaugstināt.” Rīdziniekiem no 1. septembra būtiski pieaugs maksa par siltumenerģiju 37
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Nav pagājis vēl mēnesis, bet mēs saprotam – labi nebūs…” Egle par izmaiņām nodokļos 34
7 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Sagurums beidzot mani ir noķēris!” Latvijas riteņbraucējs par sniegumu olimpiskajās spēlēs
53 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Točs: Pludmales volejbols ir brīnišķīga spēle – vari uzvarēt jebkuru un zaudēt jebkuram 1
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Par rasistiskiem izteikumiem no olimpiskajām spēlēm mājās aizsūtīts Vācijas riteņbraucēju komandas sporta direktors 7
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Noslēdza daudzmiljonu darījumus, pēc tam atteicās no pienākumiem karaliskajā ģimenē: princis Harijs un Megana plānoja savu “neatkarību” jau pirms kāzām? 9
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 52
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pret divām augstām VID amatpersonām ierosinātas disciplinārlietas. Jaunzeme skaidro, kāpēc sperts šāds solis 5
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. VIDEO. Likvidēts paaugstinātās bīstamības ugunsgrēks Rumbulā 3
7 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Sausuma dēļ ogas sīkas un raža – pieticīga! Cik šobrīd Centrāltirgū maksā Latvijas mellenes? 7
10 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Kamēr mēs ņemamies ar Covid-19, pavisam nemanāmi ir piezagusies cita nelaime 66
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visam pieeju ar vieglu smaidu, kam paredzēts mirt, tas nomirs, kam jādzīvo, tas dzīvos,” Maestro Raimonds Pauls par uzkurināto tautu 77
10 stundas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Režisore Aija Strazdiņa laulības ostā iestūrējusi otro reizi: “Ir jāļauj vīrietim būt. Sievietes gudrība ir saprast, ka mēs visu varam, bet ne vienmēr visu vajag.” 6
Intervija 8 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Krievijas dezinformācijas apskats: Bijušais Latvijas iekšlietu ministrs dzeršanas laikā dabūjis Putina plānu uzbrukumam Baltijai 41
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 301
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas pensionārus novedīs vēl lielākā nabadzībā!” Petraviča par pensiju 2. līmeņa pārlikšanu 49
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Prinča Harija un Meganas jaundzimusī meita oficiāli iekļauta britu karaliskās ģimenes troņmantnieku sarakstā 15
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Man pat negribas vairs tos gājienus ar “cik es labs un tā””: deputāts Gobzems publisko bildi ar atkailinātu torsu 44
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušās svarcēlājas Rebekas Kohas un viņas vīra ģimenē notikusi traģēdija 12
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Labāk tā eleganti ar godu pateikt paldies…uz skatuves tomēr pavadīti 70 gadi!” Maestro Raimonds Pauls par atvadīšanos no klausītājiem 32
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Edmunds, Edžus un Vidmants
6 stundas