Keris: Nauda dalīta pa labi, pa kreisi, tāpēc teikt, ka ārstiem nevar atrast 30 miljonus, ir cinisms 52

Vai mediķi protestē un vērš valdības uzmanību tieši atalgojuma dēļ vai ir vēl kādas ārstu prasības, ko rudenī tie vēlas, lai Veselības ministrija īsteno?

Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā cilvēki interesējās par iespējām aizbēgt no Latvijas. Kā ir šobrīd? 55
VIDEO. Lavrovs dod mājienu, kura valsts varētu kļūt par nākamo Krievijas agresijas upuri 6
ACULIECINIEKA VIDEO. Rīgas centrā pa dzelzceļu ieved desmitiem tanku un militāro tehniku. Kas īsti notiek? 79
Lasīt citas ziņas

Šobrīd tiešām izskatās, ka ir pie vainas zināmā mērā ļauna spītība, jo par naudas trūkumu mēs runāt nevaram. Ir zināms, ka pēdējo mēnešu laikā ir miljoni dalīti pa labi un pa kreisi dažādiem mērķiem. Uz tā fona teikt, ka nevar atrast 30 miljonus, lai daļēji izpildītu to, ko valdība iepriekšējos gados rakstiski mediķiem solījusi, tas ir cinisms,” TV24 raidījumā “Dienas personība ar Veltu Puriņu” stāsta Valdis Keris, Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs.

Jau ziņots, ka Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) rīkotā veselības nozares protesta akcija pie Veselības ministrijas (VM) trešdien, 27. jūlijā pulcēja ap 500 cilvēku.

CITI ŠOBRĪD LASA

Protesta akcijas dalībnieki pārstāvēja dažādas ārstniecības profesijas – viņu vidū bija māsas, māsu palīgi, atbalsta personas, sanitāri un citi profesiju pārstāvji.

Protestētāji turēja dažādus plakātus, kas pauda, piemēram, “Es gribu pie ārsta šodien, bet ne pēc nāves!”, “Valdība mūs nedzird!”, “Valdība, mīliet mediķus, jo nebūsiet mūžīgi veseli!”, “Līdz vēlēšanām solījumi, pēc vēlēšanām – amnēzija!”.

Mediķu arodbiedrības rīkotā nozares protesta akcija pie VM pulcē ap 500 cilvēku

Starp protestētājiem bija arī Latvijas Universitātes ķīmiķis Artūrs Šilaks, uzsverot pedagogu un mediķu solidaritāti. Viņa vērtējumā valdībai nerūp, kas notiek veselības un izglītības nozarēs, ņemot vērā, ka darbinieki izdeg un dodas strādāt citās jomās.

“Mēs tagad atrodamies blokādes režīmā. Mēs pat mūsu iekārtas nevaram salabot, jo nav naudas. Mēs nevaram tālāk strādāt, piemēram, izstrādājot jaunas vielas, jaunas metodes, lai mūsu veselība būtu labāka un analīzes efektīvākas. Mēs nevaram turpināt darbu, jo mums nedod finansējumu,” aģentūrai LETA pauda Šilaks.

Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas arodorganizācijas priekšsēdētāja, streika komitejas vadītājas vietniece Sarmīte Plūme protesta laikā atzina, ka Latvijā daudzi ārsti saņem labus atalgojumus un nav ieinteresēti neko mainīt, taču tikpat daudzi savu atalgojumu nopelna, strādājot vairākās darba vietās – valsts un privātajās struktūrās. Viņa norādīja, ka pacientu ārstēšanā iesaistās gan ārsta palīgi, medicīnas māsas, māsu palīgi, krāvēji, uzkopšanas darbinieki un citi, un katrs no tiem ir pelnījis cienīgu atalgojumu.

Plūme ir vīlusies, ka veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) nav pievienojies šodienas protesta akcijai. Viņasprāt, ministram ir jābūt starp saviem nozares darbiniekiem un tie jāatbalsta.

Savukārt Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) prezidente Ilze Aizsilniece norādīja, ka Eiropā vidējais patēriņš uz vienu iedzīvotāju veselības aprūpē ir aptuveni 2500 eiro, kamēr Latvijā tie ir 850 eiro, līdz ar to problēma nav tikai mediķu algās. Aizsilniece uzsver, ka runa ir arī par laicīgiem izmeklējumiem, medikamentiem, savlaicīgām operācijām, lai pacientam nenāktos stāvēt rindā.

“Nevar būt tā, ka Latvija nevar sasniegt vajadzīgos rezultātus. Mums ir efektīva veselības aprūpe. Mums nav tie sliktākie veselības rādītāji daudzās jomās, bet mums tie ir uz veselības aprūpes strādājošo rēķina. LĀB apzinās, ka veselības aprūpe ir komandas darbs, kurā iesaistītas māsas, māsu palīgi, ārstu palīgi un citi, un mūsu komandai ir jābūt stiprai,” sacīja LĀB prezidente.

LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris aģentūrai LETA atzina, ka protesta akcija savu mērķi sasniedza un sabiedrība, VM, kā arī politiķi tika informēti gan par finansējuma trūkumu veselības nozarē kopumā gan par neadekvāti zemām mediķu algām, kas nespēj nodrošināt pietiekamu darba spēka pieplūdumu nozarē.

“Mēs ļoti cerējām, ka iznāks [veselības] ministrs [Daniels Pavļuts] un pateiks: “Nomierinieties, viss kārtībā. Mēs esam vienojušies.” Tā vietā iznāca valsts sekretāre [Indra Dreika] ar tukšām runām, aicinot streika komiteju uz pārrunām. Tas laiks ir beidzies. Uz veselības ministru mēs vairs neceram, bet ceram uz ministru prezidentu,” uzsvēra Keris.

Viņš informēja, ka 27.septembrī un 28.septembrī pie VM plānots pilna formāta veselības nozares streiks.

LVSADA aģentūrai LETA iepriekš prognozēja, ka protesta akcijā varētu piedalīties līdz 1000 dalībnieku.

Jūnijā LVSADA padome pieņēma lēmumu rīkot veselības nozares brīdinājuma streiku un protesta akciju pie VM. Organizācijā apgalvo, ka, meklējot kompromisu, LVSADA kopš 2021.gada rudens izlīgšanas sarunās ar VM atkārtoti mīkstināja sākotnējās streika prasības. Patlaban ir palikusi tikai viena – LVSADA uzsver, ka saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem ārstiem un funkcionālajiem speciālistiem būtu jāsaņem vismaz 1862 eiro, ārstniecības un pacientu aprūpes personām un funkcionālo speciālistu asistentiem vismaz 1117 eiro, bet ārstniecības un pacientu aprūpes atbalsta personām – vismaz 745 eiro.

Atbilstoši minētajai prasībai, valsts garantētajai vidējai darba samaksai 2022.gada otrajā pusē būtu jāsasniedz: ārstiem un funkcionālajiem speciālistiem – 2 048 eiro, ārstniecības un pacientu aprūpes personām un funkcionālo speciālistu asistentiem – 1 229 eiro, ārstniecības un pacientu aprūpes atbalsta personām – 820 eiro pirms nodokļu samaksas.

LVSADA atgādina, ka Ministru kabinets (MK) 2017.gada augustā apstiprināja konceptuālu ziņojumu par veselības aprūpes sistēmas reformu, kurā bijis rakstīts, ka 2022.gadā valsts garantētajai mēneša vidējai darba samaksai bija jāsasniedz ārstam – 2327 eiro, māsām, vecmātēm, ārstu palīgiem – 1396 eiro, un māsu palīgiem – 931 eiro pirms nodokļu samaksas.

SAISTĪTIE RAKSTI

LVSADA uzver, ka arodbiedrība piedāvā taisnīgu un saprātīgu kompromisu, nevis izpildīt rīkojumu pilnībā. Lai prasību izpildītu papildus aptuveni 30 miljoni eiro.

LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris norāda, ka veselības ministra Daniela Pavļuta (AP) nostāja būtībā pauž necieņu pret Ministru kabineta 2017.gadā apstiprinātajām darba samaksas garantijām veselības aprūpes nozares darbiniekiem. Viņa vērtējumā, valdība nolēmusi vājināt valsts garantēto veselības aprūpi, un no arodbiedrības viedokļa tas ir nepieņemami, bet no pacienta viedokļa – bīstami dzīvībai.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā cilvēki interesējās par iespējām aizbēgt no Latvijas. Kā ir šobrīd? 55
VIDEO. Lavrovs dod mājienu, kura valsts varētu kļūt par nākamo Krievijas agresijas upuri 6
ACULIECINIEKA VIDEO. Rīgas centrā pa dzelzceļu ieved desmitiem tanku un militāro tehniku. Kas īsti notiek? 79
“Tas bija liela militāra apvērsuma izmēģinājums,” Piontkovskis ir pārliecināts, ka karu noslēgs ģenerāļi
Ja jums ir derīga pase, lūdzu, nenāciet šobrīd formēt jaunu e-ID karti! Tā iesaka PMLP vadītāja 68
Lasīt citas ziņas
Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā cilvēki interesējās par iespējām aizbēgt no Latvijas. Kā ir šobrīd? 55
VIDEO. Lavrovs dod mājienu, kura valsts varētu kļūt par nākamo Krievijas agresijas upuri 6
VIDEO. Dubļi, sniegs, aukstums – Ukrainas karavīru ikdiena valsts ziemeļaustrumos 25
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievija gatavojas jaunam masīvam uzbrukumam – Putins pavēlējis mēneša laikā sagrābt divus Ukrainas apgabalus
Nekārtības uz šaursliežu dzelzceļa. Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem
23:08
Madonietis spēcīgākais – Ritvars Ļepeškins Eiropas jaunatnes čempionātā izcīna zeltu
22:36
APTAUJA. Kas būtu jādara, lai valstī mazinātu birokrātiju?
22:02
FOTO. Drāma aristokrātu ģimenē: miljonu mantiniece uz ielas dzemdē bērnu un pazūd mīklainos apstākļos 8
Latvijas sportisti gatavi boikotēt Parīzes spēles, ja startēs arī agresori
Mūžībā devies kādreizējais Saeimas deputāts Joahims Zīgerists
“Tas bija liela militāra apvērsuma izmēģinājums,” Piontkovskis ir pārliecināts, ka karu noslēgs ģenerāļi
“Viņas visas paliek līdzīgas viena otrai!” Popdīva Olga Rajecka nostrostē jaunās dziedātājas, ka bojā izskatu ar mākslīgo skaistumu
Politoloģe par amatpersonu atalgojumiem: Beidziet cilvēkiem jaukt prātus! Jūs pieņemiet likumus!
Slaidiņš par tankiem, kas tiek ievesti Latvijā: “Krievijas propaganda atkal teiks, ka tie ir draudi Krievijai”
FOTO. Karalis Čārlzs III tomēr tiek pāri aizvainojumam – aicinās uz savu kronēšanu princi Hariju un Meganu Mārklu
ASV par atbalstu Krievijai vērš sankcijas pret Latvijas pilsoni un viņam piederošu uzņēmumu
VIDEO. Tūlītēja atmaksa! Tūrists iemet ūdens pudeli šimpanzes mītnē. Dzīvnieks sadusmojas un iemet to atpakaļ tūristu pūlī 7
Ziņo, ka uz aktiera Edgara Liepiņa pieminekļa uzkrāsots “Z” burts. Pašvaldība skaidro, vai tā ir patiesība 12
Par kādu cenu ASV tagad palīdz Ukrainai? Piekļuves titāna atradnēm ir Ukrainas uzvaras vērtas 74
“Kapā nost un dunči mugurā!” Ramona Petraviča atzīst, ka nav viegli būt sievišķīgi pievilcīgai politiķu vidē
Novērotāji: Šķiet, ka vāgnerieša Prigožina zvaigzne strauji noriet. Putins dod “iespēju” graut Ukrainu citiem 40
ES plāno līdz 24.februārim piemērot Krievijai jaunas sankcijas. Kādas tās būs?
Piektdien laiks kļūs saulaināks un vēsāks, pieturēsies neliels sals
Latvijas realitāte – katram pašam jāparūpējas par to, cik finansiāli nodrošināts būsi vecumdienās
Smejies vai ne – ja negribi nokrist uz slidena ceļa, jāstaigā kā pingvīnam!
Pentagons netic, ka Ukraina tuvākajā laikā spētu atkarot Krimu no Krievijas 42
Zviedrija nepiekāpsies Turcijai vārda brīvības jomā – reliģija neietilpst NATO priekšnoteikumos 13
Ar valsts finansējumu esot par maz: “Kustība Par” soctīklos aicina ziedot partijai 7
Ja jums ir derīga pase, lūdzu, nenāciet šobrīd formēt jaunu e-ID karti! Tā iesaka PMLP vadītāja 68
Policija veiksmīgi izmanto dronus pārkāpēju novērošanai; reidos izņemtas sevišķi bīstamas narkotikas 1
FOTO, VIDEO. Filma, bez kuras nav iedomājama Valentīndiena