Starp pirmajiem Jāņa Baltvilka radošās un meditatīvās takas iestaigātājiem dzejnieka dzimtajās mājās “Zīlītēs” arī Jāņa Baltvilka
kolēģis un draugs, literāts Māris Rungulis.
Starp pirmajiem Jāņa Baltvilka radošās un meditatīvās takas iestaigātājiem dzejnieka dzimtajās mājās “Zīlītēs” arī Jāņa Baltvilka kolēģis un draugs, literāts Māris Rungulis.
Foto: Guna Roze

Pasniegta Baltvilka vārdā nosauktā balva, ko piešķir latviešu valodā izdotu bērnu grāmatu autoriem un ilustratoriem 0

Guna Roze, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
Vai mežā kritušu koku drīkst sazāģēt un vest to mājās, lai izmantotu malkai? 95
Slepenas pazemes pilis ar mākslīgiem dārziem un peldbaseiniem, pārtikas krājumi pieciem gadiem – miljardieri gatavojas apokalipsei
Lasīt citas ziņas

Pagājušajā nedēļā dzejnieka un ornitologa Jāņa Baltvilka dzimšanas dienā, 24. jūlijā, tradicionāli tika pasniegta Baltvilka vārdā nosauktā balva, ko piešķir latviešu valodā izdotu bērnu grāmatu autoriem un ilustratoriem.

Tā ir prestiža balva ar izteikti vertikālu mērķi – veicināt bērnu literatūras attīstību Latvijā, tās starptautisko atpazīstamību, kā arī stiprināt grāmatu lasīšanas tradīcijas sabiedrībā. Šogad to pasniedza jau 17. reizi – balva iedibināta 2005. gadā, divus gadus pēc dzejnieka traģiskās nāves.

CITI ŠOBRĪD LASA

Svētdien, 25. jūlijā, dzejnieka dzimtajās mājās tika atklāta “Baltvilka radošā un meditatīvā taka”.

Apmeklētāju netrūka, un gluži neierasti šā brīža situācijai cilvēkus nešķiroja, nevakcinētos nenoskaidroja un neizraidīja.

Starp pirmajiem takas iestaigātājiem bija arī Jāņa Baltvilka kolēģis un draugs, literāts Māris Rungulis (trīskārtējs Jāņa Baltvilka balvas laureāts) ar aizraujošu atmiņu stāstījumu.

Sava laika simbols

Mums, latviešiem, dzejnieku vesels bars, bet sava balva vai muzejs – vien retajam. Tomēr jāpiekrīt, ka Jāņa Baltvilka kultūrvēsturiskais mantojums līdz šim ir nepelnīti nepētīts.

Iespējams, Baltvilka balva jūtas kā putns debesīs, kam īsti nav zara, kur piemesties. Vieta pat būtu – pieminētās dzejnieka dzimtās mājas Tukuma novada Smārdes pagastā ar simbolisko vārdu “Zīlītes”.

Jā, topošais ornitologs dzimis mājās ar putna vārdu, turklāt strādājis par bērnu žurnāla “Zīlīte” redaktoru. “No darba uz mājām jeb no vienas zīlītes pie otras – tā ritēja Jāņa dienas,” taku atklāšanas uzrunās “Zīlīšu” pagalmā sacīja Māris Rungulis.

Pirms dažiem gadiem kādā citā Baltvilkam veltītā pasākumā cienījamais literāts pauda: “Jānis Baltvilks nav mazāk nozīmīgs par Ernestu Birznieku-Upīti! Cita laika, citas paaudzes simbols, bet tikpat spilgts un nozīmīgs.”

Sapnis par Putnu kalnu

Šī sajūta nepamet arī Baltvilka māsasmeitu Inesi Vismani, tāpēc kopā ar domubiedriem viņa 2017. gada pavasarī nodibināja biedrību “Baltā vilka takas” ar mērķi “Zīlītes” padarīt par tādu kā Baltvilka brīvdabas muzeju , – vietu, kur tikt tuvāk dzejnieka neremdināmajai dvēselei; kur var atbraukt, lai pasēdētu ap ugunskuru, lasītu dzeju vai klausītos putnu dziesmas.

“It kā parasta lauku māja,” tā Inese teica taku atklāšanā. “Tomēr tik īpaša.” Šai mājā mīt dvēsele. Dziļa, skaista un rāma.

Ineses sapnis ir mājas pagalmā izveidot vides objektu “Putnu kalns”, kura vizualizāciju jau pirms vairākiem gadiem radījis tēlnieks Kārlis Īle.

Projekta prezentācijas pasākumā pirms vairākiem gadiem māk­slinieks skaidroja: “Iecere ir veidot tādu kā lidojošu kalnu. Akmeņi, kas pacelti uz nerūsējošā tērauda stieņiem, rada sajūtu, it kā tie lido tādā kā kalna formā. Un uz šiem akmeņiem satupuši nerūsējošā tērauda putni.”

Ideja ir, finansējuma nav – nekā jauna. “Pašvaldība [tobrīd Engures novads] pa druskai kaut ko iedod,” saka Inese. “Bet tās ir mazas summiņas, ko nevar iekrāt lielajam objektam, jo par izlietojumu laikus jāatskaitās. Pašam galvenajam naudu nepiešķir.”

No mazajām summiņām tapis svētdien atklātais stends un planšetes ar putniem veltītiem Baltvilka dzejoļiem, ko papildina fotogrāfijas. Vairāk nekā nekas, bet… zara, kur piesēst krustiņiem debesīs, joprojām nav.

Atklājums – zive akvārijā

Visi zina dziesmu “Lielā zive”, pat ja nezina, ka tās teksta autors ir Jānis Baltvilks. Svētdien “Zīlītēs” plašākai publikai šī dzejoļa tapšanas stāstu un tā zemtekstu atklāja biedrības “Baltā vilka takas” aktīviste un Eduarda Pāvula zāles vadītāja Dace Ulpe. Padomju vara nacionālradikāli Baltvilku, maigi sakot, nemīlēja.

Reiz dzejnieks bija izsaukts uz pārrunām Stūra mājā. Lūk, tieši par šo epizodi uzreiz pēc tam tapis dzejolis “Lielā zive”. Kad to zini, rodas pilnīgi cita konotācija gan pašai lielajai zivij, gan tikai pabaidīšanai, gan akvārija zemtekstam.

2021. gada Starptautiskās Jāņa Baltvilka balvas laureāti

Rakstniecībā – dzejnieks Marts Pujāts par dzejoļu krājumu “Ej nu ej”, ilustrējusi Lāsma Pujāte (“Liels un mazs”).

Labākais bērnu un jauniešu grāmatu mākslinieks – Reinis Pētersons par ilustrācijām trīs darbiem: Ineses Zanderes garstāstam “Puika ar suni. Otrā burtnīca. Bunkurs” (“Liels un mazs”), Anti Sāra garstāstam “Perts sprukās” (“Liels un mazs”) un Daniila Harmsa dzejoļu krājumam “Ļoti briesmīgs notikums” (“Liels un mazs”).

Debija bērnu literatūrā un grāmatu mākslā (AS “Latvijas valsts meži” balva “Jaunaudze”) – Kitija Role par ilustrācijām Lienes Bērziņas literārajai pasakai “Ķiverēns” (“Be the Bear”).

Balvas starptautiskais laureāts – franču rakstniece Delfīne de Vigāna par romānu “No un es” (Jāņa Rozes apgāds) un šī darba tulkotāja Inta Šmite.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
Vai mežā kritušu koku drīkst sazāģēt un vest to mājās, lai izmantotu malkai? 95
Slepenas pazemes pilis ar mākslīgiem dārziem un peldbaseiniem, pārtikas krājumi pieciem gadiem – miljardieri gatavojas apokalipsei
FOTO. Princis Harijs karalienes nāves dienā bijis tik saniknots, ka noraidījis sava tēva Čārlza ielūgumu uz vakariņām. Kas starp abiem notika? 27
Krievu, kurš protestēja pret tanka T-34 Narvā pārvietošanu, deportē no Igaunijas
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
FOTO. VIDEO. Policija brutāli izrēķinās ar Krievijas iedzīvotājiem, kuri izgājuši ielās, protestējot pret mobilizāciju 43
Pēc mobilizācijas izsludināšanas Krievijā Putins aizbraucis atpūsties 33
Krievu, kurš protestēja pret tanka T-34 Narvā pārvietošanu, deportē no Igaunijas
Slepenas pazemes pilis ar mākslīgiem dārziem un peldbaseiniem, pārtikas krājumi pieciem gadiem – miljardieri gatavojas apokalipsei
Biedrību “Hospiss LV” novērtē Eiropā – Latvijā paliatīvās aprūpes sistēma joprojām nav sakārtota
22:31
Latvijas kosmosa industrijas pirmie soļi kosmosā
21:59
Mediķi pauduši pārliecību, ka tas esot neatgriezeniski… Kungam ļoti nepaveicās ar to koronavīrusu
21:47
Vai tiešām sašķobījusies Raimonda Paula veselība? Krauze atklāj, kā patiesībā jūtas komponists 16
VIDEO. Igaunijas mežos pamanīts liels retums – lācene ar četriem mazuļiem 2
Putinam bija interese par vienu cilvēku… Erdogans atklāj ukraiņu gūstekņu atbrīvošanas aizkulises
VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
Atklāj, cik Krievijas pilsoņi jau lūguši patvērumu Latvijā mobilizācijas dēļ
Mūžībā aizgājusi kādreizējā NEPLP vadītāja Aija Dulevska Cālīte
Putins nav atļāvis Krievijas ģenerāļiem atkāpties no Hersonas, jo tas izskatītos pēc pazemojošas sakāves 95
Naktī nezināmi vandaļi Krievijas karoga krāsās nokrāsojuši uzrakstu “Bolderāja” 24
ASV draud Krievijai ar smagām sankcijām aneksijas gadījumā
“Pēc Vairas Vīķes-Freibergas neviens prezidents nav uzstādījis Latvijas ilgtermiņa attīstības plānus!” norāda Ēķis 31
“Ir jāceļ minimālās algas, lai izvilktu darbinieku no verdzības stāvokļa!” Feldmans skaidro, kā rīkojās igauņi 41
Bijušais mājas vecākais atklāj, ka iekaustīts, kad mēģinājis pārliecināt iedzīvotājus par nepieciešamību veikt ēkas siltināšanu
“Neturēt vaļā logus, netecināt ūdeni, mazgājot zobus!” Eksperti stāsta, kā mājsaimniecībām taupīt energokrīzes laikā 194
Ainārs vēl 23. februārī bij galvenais tiltu būvētājs uz Maskavu! Egila Līcīša feļetons
FOTO. “Apbrīnas vērtais ozolkoka parkets un 1938. gada trauku bufete!” Kādā mājā dzīvoja Prezidenta pils galvenais elektriķis
Izmantojot hidrauliskos instrumentus, Rīgā no avarējuša auto atbrīvo cietušo
“Krieviem jāpaliek un jācīnās pret Putinu.” Lietuva nedos patvērumu Krievijas pilsoņiem, kas bēg no mobilizācijas 23
Vai šī būs diena, kad beidzot laikapstākļi mūs lutinās? Prognoze sestdienai
Palestīniešu fermeris netīšām uzgājis lieliski saglabātai Bizantijas laiku ēkas grīdas mozaīkai 11
Ķīpsalā top viedā pilsēta, kurā būs gudrās stāvvietas, viedais apgaismojums un citi risinājumi
Plaušu veselības rādītāji. Kad klepus kļūst bīstams?
Rīgā atvērta automatizētā picērija – pica top 3 minūšu laikā
Azovstaļ gūsteknis pirms un pēc gūsta – tik šausminoši, ka trūkst vārdu, veroties fotogrāfijā 53
Ārste skaidro, kāpēc nav vērts laboratorijās pārbaudīt ērces: “Nevienam to neiesaku”