Ekonomika
Bizness

Latvijas lielo uzņēmumu vadītāji atklāj, kā izmantos brīvos līdzekļus šogad0

Foto: Fotolia

“SEB bankas” veiktās Baltijas lielo kompāniju finanšu direktoru aptaujas rezultāti liecina, ka 46% no Latvijas lielajiem uzņēmumiem 2019. gadā plāno ieguldīt sava biznesa attīstībā.

Tomēr lielie uzņēmumi Lietuvā un Igaunijā šajā jomā ir ambiciozāki: šogad investīcijas savā biznesā plāno 64% Lietuvas un 62% Igaunijas lielo kompāniju.

Savukārt Latvijā ir vislielākais to uzņēmumu īpatsvars, kas savus brīvos līdzekļus izmaksās dividendēs akcionāriem – Latvijā šādi rīkosies 30% lielo kompāniju, kamēr Igaunijā šādi plāni ir 15%, bet Lietuvā 13% kompāniju.

Vēl 13% lielo uzņēmumu Latvijā izmantos savus brīvos līdzekļus, lai pirms termiņa atmaksātu savas saistības, bet 11% tos uzkrās.

“SEB bankas” valdes loceklis Ints Krasts atzīmē, ka aizvien vairāk Latvijas uzņēmumu ambīcijas sniedzas pāri valsts robežām. To īpatsvars ir pieaudzis no 2% līdz 11%.

“Ne tikai no aptaujas rezultātiem, bet arī no sarunām ar klientiem un noslēgtajiem darījumiem redzam, ka ir pieaudzis to uzņēmumu skaits, kas aktīvi meklē iespējas paplašināt savu darbību eksporta tirgos.”

Daži aktīvāk meklē biznesa iespējas ārpus Latvijas, vēloties nokļūt tuvāk saviem gala patērētājiem. Daži arī izvērtē iespējas iegādāties uzņēmumus ārvalstīs. Citi vēlas augt vairāk, nekā atļauj Latvijas tirgus potenciāls.

“No otras puses, Igaunijas un Lietuvas lielie uzņēmumi investīcijas gan savā mājas tirgū, gan ārzemēs plāno krietni aktīvāk. Šī tendence ir vērojama jau vairākus gadus, tādēļ ir pamats bažām, ka kaimiņvalstu kompānijas konkurētspējā var mūs apsteigt.”

“Tādēļ mēs vēlētos šogad redzēt vairāk uzņēmumu, kas investē inovatīvās tehnoloģijās un citos risinājumos, kas audzēs to efektivitāti nākamajos biznesa ciklos. Turklāt pašreiz tirgū valdošajam brīvo darba roku trūkumam vajadzētu kalpot kā katalizatoram šādiem ieguldījumiem,” norāda I. Krasts.

“SEB bankas” valdes loceklis Ints Krasts.
Publicitātes foto
Saistītie raksti

“SEB banka” Baltijas lielāko uzņēmumu finanšu direktoru aptauju veic reizi gadā, vaicājot finansistu prognozes par uzņēmējdarbības vidi, būtiskākajiem izaicinājumiem un citiem jautājumiem.

Aptauja veikta 2018. gada septembrī, un tajā piedalījušies 226 uzņēmumi no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas ar gada apgrozījumu virs 20 miljoniem eiro.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ekonomika
Šuvajevs: Kamēr “Facebook” un “Amazon” paliek bagātāki, citviet augt nevienlīdzība
14 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Iztirgo “Dzintara” ražotni 1
22 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Igaunijas un Lietuvas tūristi pie mums vēl nedrūzmējas 1
22 stundas

Lasītākie

SK
Skaties.lv
Ekonomika
Latvija viena no pirmajām pasaulē, kas izmēģinās “Apple” un “Google” Covid-19 izsekošanas lietotni 3
9 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Kā sieviete uz Vanšu tilta vienlaicīgi sadauzīja gan policijas auto, gan dārgu “Bentliju” 4
9 stundas
LE
LETA
Dabā
Šodien gaidāms vasarīgs un saulains laiks, bet lietussargs var noderēt
23 minūtes
VB
Valdis Bērziņš
Pasaulē
Tramps pamet “Atvērto debesu” līgumu un pasaule kļūst bīstamāka 1
10 stundas
AK
Aija Kaukule
Kultūra
“Pa vadiem” kopā spēlēt nav iespējams! Saruna ar “Sinfonietta Rīga” māksliniecisko vadītāju ­Normundu Šnē
10 stundas