“Ļoti svarīgi vēl pirms rēķinu saņemšanas izvērtēt, kāds pieslēgums ir nepieciešams.” Saruna ar Aldu Ozolu par jaunajiem elektroenerģijas tarifiem 192

Augustā saņemsim elektrības rēķinus ar maksu, ko ir ietekmējuši jaunie elektrības pārvades un sadales sistēmas pakalpojumu tarifi. Par to saruna “Dienas personība” ar Aldu Ozolu, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas priekšsēdētāju.

Cik gadi ir jānostrādā, lai varētu saņemt valsts garantēto minimālo pensiju? 126
STOPkadri: No 1. septembra Latvijā pilnībā likvidēta Ceļu policija
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus 12
Lasīt citas ziņas

Sāksim ar pavisam neseno vēsturi. Kāpēc regulators apstiprināja šos tarifus?

Alda Ozola: Ja runājam par neseno vēsturi, tad tarifu projektu pieteikumu regulators no “Sadales tīkliem” saņēma jau pagājušā gada novembrī. Kopš tā brīža sākās ļoti rūpīgs tarifu vērtēšanas process, proti, mēs gājām cauri visām izmaksu pozīcijām, tai skaitā, plānotajai elektroenerģijas cenai, par kādu ir plānots iepirkt elektroenerģijas zudumus, arī atalgojumam, investīcijām. Visām izmaksu pozīcijām mūsu eksperti veica ļoti rūpīgu un pamatīgu darbu. No “Sadales tīkliem” prasījām arī papildus informāciju. Šī visa procesa rezultātā izmaksas, kas tiek attiecinātas uz sadales tarifu, tika ļoti būtiski samazinātas. Ja sākotnējais pieaugums bija paredzēts vēl daudz lielāks, un kā mēs runājām, bija visai plašs sašutums arī sabiedrībā, un tika prasīti skaidrojumi, kādēļ tādas izmaiņas, tad ir izdevies to tarifa pieaugumu mazināt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā jau Jūs zināt, no 1. jūlija ir spēkā šie jaunie sadales pakalpojumu tarifi un iedzīvotāji to arī savos rēķinos redzēs augustā. Tas, kas būtu ļoti svarīgi vēl pirms rēķinu saņemšanas, izvērtēt, kāda veida pieslēgums no tehniskā parametru viedokļa – kāda jauda un strāvas stiprums – ir nepieciešams katram objektam. Mēs runājam par dzīvokļiem, mājām, arī par kādiem objektiem, kas tiek izmantoti tikai sezonāli. Katram lietotājam ir ļoti būtiski izvērtēt šos parametrus.

Ja cilvēks nav izvēlējies sev to piemērotāko pieslēgumu, vai tas ir tik vienkārši nomaināms?

Jā, tas tiešām ir visai viegli izdarāms. Ejot “Sadales tīkla” klientu apkalpošanas portālā, tur gan var redzēt, kāda ir pašreizējā pieslēgtā jauda, gan arī var atteikties no jaudas, kas varētu būt lieka. Piemēram, privātmājām vai dzīvokļiem, ja ir trīs fāžu pieslēgums, iespējams, tas nav nepieciešams, var to samazināt. Vai arī var samazināt ampēru skaitu. Saprotu, ka iedzīvotājiem ne vienmēr tas ir saprotams, kas tās ir par fāzēm un ampēriem, tāpēc tas, ko “Sadales tīkls” ir darījis un arī mēs kā regulators aicinām pievērst uzmanību un izmantot slodzes kalkulatoru “Sadales tīkla” portālā. Respektīvi, zinot kādas mājās ir iekārtas, kas ir jādarbina ar elektrību, jau var saprast, cik liels un jaudīgs pieslēgums ir vajadzīgs.

Vai Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija ir vērtējusi arī piedāvātos pieslēgumu variantus?

“Sadales tīkls” nāca ar šādu piedāvājumu. Faktiski no 1. jūlija visi lietotāji automātiski tika ielikti Pamata tarifa kategorijā. “Sadales tīkls” arī ļoti plaši ir izvērtis informācijas kampaņu, aicinot pavērtēt kāds ir pašreizējais pieslēgums. Proti, ja kāds objekts netiek izmantots visu gadu vai tiek izmantots sezonāli, tad, iespējams, ir izdevīgāk lietotājam izvēlēties Speciālo tarifu, kas nozīmē, ka fiksētā “Sadales tīkla” daļa tarifā būs mazāka, savukārt mainīgā daļa – augstāka.

Publiski ir izskanējusi informācija, ka sadales sistēmas pakalpojumu tarifi pagaidām tikai par vienu trešdaļu būs ietekmējuši kopējo elektroenerģijas rēķina maksu, bet pirms raidījuma Jūs teicāt, ka tā gluži nebūs.

SAISTĪTIE RAKSTI

No 1. jūlija jaunie tarifi katru lietotāju ietekmēs atšķirīgi. Jāskatās, kāds ir šī brīža pieslēgums, kāds ir elektroenerģijas patēriņš. Te drošvien vietā būtu piesaukt skaitļus eiro izteiksmē. Ja skatāmies uz dzīvokli, kur ir viena fāze un 16 ampēru pieslēgums un patēriņš ir aptuveni 100 kilovatstundas mēnesī, tad, ja šobrīd sadales sistēmas daļa kopējā elektroenerģijas rēķinā ir aptuveni 6 eiro, tad ar jaunajiem tarifiem tas būs aptuveni 12 eiro. Respektīvi pieaugums ir no 5 līdz 7 eiro mēnesī atkarībā arī no tā, cik daudz elektroenerģijas tiek patērēts, jo tarifam ir fiksētā daļa un ir mainīgā daļa par katru patērēto kilovatstundu. Ja skatāmies uz privātmājām, kur bieži vien ir trīs fāžu pieslēgumi, tur ikmēneša sadales komponentes izmaksu pieaugums būs aptuveni no 12 līdz 15 eiro robežās.

Visu sarunu ar Aldu Ozolu skaties video!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Cik gadi ir jānostrādā, lai varētu saņemt valsts garantēto minimālo pensiju?
STOPkadri: No 1. septembra Latvijā pilnībā likvidēta Ceļu policija
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus
Kokteilis
“Man likās, ka šādi ģērbjas tikai Kirkorovs” – Jāņa Zuzāna mīļotā sieviete uz pirmizrādi ierodas ģērbusies luksusa zīmolos “no galvas līdz kājām”
VIDEO. “Mēs pastāvam tik ilgi, kamēr mēs apspiežam citus.” Krievs skaidro, kāpēc Krievija nevar iztikt bez karošanas
Lasīt citas ziņas
STOPkadri: No 1. septembra Latvijā pilnībā likvidēta Ceļu policija
Top likums kredītu procentu likmju samazināšanai – bankas draud pārtraukt kreditēšanu
Vai Rietumi ar nodomu Ukrainai piegādā bojātu militāro tehniku?
FOTO. Ķirbji, kūkas, sieri, kartupeļi un citi rudens labumi – visīstākā latvietības sajūta un garša Straupes Zirgu pasta tirdziņā
VIDEO. Ukraiņu karavīri apgūst Vācijas dāvināto “Biber” tanku priekšrocības tiltu celtniecībai
22:49
Veselam
Asinszāle – augs pret 99 vainām
22:12
Circene: Lai redzētu, kur tā nauda aiziet, vispirms tā ir jāieliek vienā sistēmā
21:07
Streičs: Latgale ir valsts drošības jautājums. Tur būs pirmie upuri, ja nāks tanki
It kā nogalinātais Krievijas admirālis “augšāmceļas” un runā video intervijā
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus
Problēma jau nav viens Putins. Problēma ir visā krievu tautā. Saruna ar Ukrainas žurnālistu Dmitriju Gordonu
Dārzs
Gribu pavairot lavandas krūmus! Ir divi veidi, kā to izdarīt
Rīgā krīt pasaules rekordi jūdzes skrējienā
Kokteilis
“Tas tā kā tāds standup comedy pasākums domāts?” – Didrihsone lasīs lekciju, soctīklu lietotāji neslēpj savu izbrīnu
Jānis Vimba: Es neuzskatu, ka mūsdienās ir iespējama tāda virzība, kā kādreiz Tautas fronte
Receptes
Cik ilgi un kādā temperatūrā drīkst sautēt vistu, lai tā nepaliek sausa?
Latvijas iedzīvotājus brīdina par došanos uz Turciju, aicinot izvairīties no no masveida pulcēšanās vietām
Pilnībā atjaunota avārijas dēļ slēgtā satiksme uz Tallinas šosejas
Mājas
Ekoloģiskākais un lētākais “veļas pulveris” – kastaņi. Praktisko padomi to izmantošanai veļas mazgāšanā
Oktobra pirmajā nedēļā laika apstākļus Latvijā noteiks ciklonu darbība. Ko sola sinoptiķi?
Ielu intervijas: Kāda pensija jums šķistu pietiekama? Vai būtu gatavs maksāt lielākus nodokļus, lai saņemtu lielāku pensiju?
Kokteilis
“Kaut kāds ārprāts” – Magones kavalieris no Londonas nosauc viņu par slepkavu
Uzdodoties par bērniem, no senioriem divos mēnešos izkrāpj vairāk nekā 30 000 eiro
Jautā skatītājs: vai veselības apdrošināšanas polises īpašniekiem arī būs jāmaksā par analīzēm?
Veselam
Asinszāle – augs pret 99 vainām
Kokteilis
Esi gatavs negaidītiem likteņa pavērsieniem! Horoskopi 2.oktobrim
Pieaug Krievijas specdienestu agresīvu operāciju risks Latvijā
VIDEO. “Mēs pastāvam tik ilgi, kamēr mēs apspiežam citus.” Krievs skaidro, kāpēc Krievija nevar iztikt bez karošanas
Traģiska diennakts uz Latvijas auto ceļiem: satiksmes negadījumos gājuši bojā trīs cilvēki, tostarp divi jaunieši
Patīkami jaunumi hipotekāro kredītu maksātājiem! Tiek virzīts likumprojekts, ar ko plānots palīdzēt 127 00 Latvijas ģimeņu
Receptes
Baravikas saldā krējuma mērcē ar kartupeļu klimpām