Māris Sproga
Māris Sproga
Publicitātes foto

Māris Sproga: Politiķi turpina maldināt sabiedrību – solītā papildu nauda onkoloģijai neienāk 9

Autors: Māris Sproga, Bezdūmu nozares asociācijas valdes priekšsēdētājs

Izlasot Ilzes Indriksones un Imanta Parādnieka viedokļa rakstu, no vienas puses bija prieks, ka vismaz daži politiķi šoreiz ir sadzirdējuši otras puses viedokli par to, ka cigarešu smēķēšanas mazināšana ir visas sabiedrības interesēs.

LA
LA.LV
Ziņas
“Vai nu vakcinējies, vai arī dzīvo ar citiem noteikumiem!” Ēķis par savu draugu nāvi no Covid-19 un vakcināciju 144
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Atraktīvā stiliste Žanna Dubska publisko savu kailfoto un mudina tautu meklēt papardes ziedu 55
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paplašinātas pulcēšanās iespējas gan privātos, gan publiskos pasākumos. Kad izmaiņas stāsies spēka? 21
14 stundas
Lasīt citas ziņas

Jo dabisks nākamais cigarešu kaitējuma seku mazināšanas solis būtu atziņa, ka arī Latvijā, līdzīgi kā citās attīstītajās valstīs, ir lietderīgi izmēģināt un atbalstīt jaunus, inovatīvus risinājumus.

Diemžēl nācās konstatēt, ka lielākā daļa raksta bija veltīta nevis sabiedrības interešu atspoguļošanai – kā mazināt kaitīgo cigarešu lietotāju skaitu un to patēriņu Latvijā, bet gluži pretēji – kā pamatot Latvijas politiķu īpašo labvēlību pret tradicionālo cigarešu industriju.

Jāuzsver, ka tā ir ļoti netipiska parādībā uz citu Eiropas valstu fona.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tā vietā, lai godīgi atzītu, ka akcīzes nodokļa ieņēmumi nebūs tādi kā cerēts un ka onkoloģijai līdzekļi būs jāmeklē citur, raksta autoru tandēms – I. Parādnieks un I. Indriksone tomēr cenšas pierādīt savu taisnību un turpina maldināt, jeb, iespējams, paši savā labticībā un vēlmē kalpot sabiedrībai, ir tikuši maldināti.

Diemžēl Finanšu ministrijas un Valsts ieņēmuma dienesta (VID) dati, kurus savā rakstā cenšas apšaubīt abi politiķi, runā paši par sevi.

Četros mēnešos patiešām ir iekasēts mazāk nekā plānots

Šā gada pirmajos trīs mēnešos no karsējamās tabakas patiešām ir iekasēts mazāk. Par to Saeimā onkoloģijas darba grupas sēdē informēja Finanšu ministrijas Nodokļu analīzes departamenta direktore Kristīne Bāra, norādot, ka samazinājums ir 2,1 miljoni eiro.

Nevis mistiskā industrija vai kāds Māris Sproga, bet Finanšu ministrijas pārstāve. Aprīlī ar akcīzes nodokļa no karsējamās tabakas iekasēšanu ir veicies nedaudz labāk, bet tāpat no šogad paredzētajiem papildus 4,8 miljoniem eiro pirmajos četros mēnešos ir izdevies iekasēt tikai 839 tūkstošus, kas viennozīmīgi parāda, ka solītie miljoni valsts budžetam ies garām.

Pie tam reālais pieaugums ir vēl mazāks, jo par pamatu salīdzinājumam tiek ņemti pērnā gada sākuma dati, kad karsējamās tabakas apgrozījums bija salīdzinoši mazāks nekā gada beigās.

Savukārt abu politiķu rakstā minētais 2,5 miljonu eiro pieaugums rodas tikai tad, ja pieskaitīti tiek arī papildus ieņēmumi no parasto cigarešu un smēķējamās tabakas patēriņa pieauguma.

Tā ir visai prasta datu manipulācija, lai slēptu patieso situāciju. Kā, piemēram, saskaitot kopā gurķus un kabačus un pasakot, ka gurķu raža šogad būs lielāka.

Pretēji ekspertu ieteikumiem veiktajām akcīzes nodokļa izmaiņām ir loģiskas sekas – bezdūmu alternatīvu patēriņš sarucis, bet veco cigarešu patēriņš ir palielinājies.

Akcīzes nodokļa likmes palielinājums karsējamai tabakai par 113% nav attaisnojies, jo nodokļa ieņēmumi palielinājās neproporcionāli maz – tikai par 29%. Saskaņā ar VID datiem šā gada pirmajos četros mēnešos karsējamās tabakas patēriņš ir samazinājies par 26%.

Tāpēc jau šobrīd droši varam teikt, ka lai politiķi spētu pildīt savus solījumus par papildus naudu onkoloģijai, šo naudu būs nepieciešams atrast (atņemt) no kādiem citiem mērķiem paredzētajiem līdzekļiem.

Cigarešu industrijas lobijs

Aizdomāties liek I. Indriksones un I. Parādnieka kopīgā raksta publicēšana vienlaikus ar Tradicionālo un bezdūmu tabakas izstrādājumu apvienības (Cigarešu apvienības) tajā pašā dienā izplatīto preses relīzi.

Tajā bija izklāstīta informācija par to, cik lielu pienesumu Latvijas valsts budžetam dod tradicionālo cigarešu industrija, un cik nepareizi no valsts viedokļa būtu vērsties pret parasto cigarešu smēķēšanu.

Šo Cigarešu apvienību nesen izveidoja divi cigarešu industrijas giganti – Japan Tabacco International un British American Tabacco, kas kopā kontrolē lielāko Latvijas cigarešu tirgus daļu (aptuveni divas trešdaļas).

Abi uzņēmumi pagājušā gada nogalē ar jau minēto politiķu aktīvu iesaisti panāca to, ka parasto cigarešu tirgu apdraudošajām mazāk kaitīgajām alternatīvām tiek palielināti nodokļi par 113% (fona pēc parastajām cigaretēm nodokļus palielināja tikai par 5%).

Var jau būt, ka ar šo atbalstu tradicionālo cigarešu industrijai, politiķi vēlējās iegūt simpātijas smēķējošo iedzīvotāju vidū. Tomēr vienīgais reālais šī atbalsta guvējs ir tradicionālo cigarešu ražotāji un tirgotāji.

Latvija, diemžēl, ir nostājusies lēto cigarešu ražotāju pusē, neļaujot to apdraudēt alternatīviem produktiem, kurus, savukārt atbalsta tās valstis, kas šobrīd ļoti aktīvi meklē modernus risinājumus cigarešu smēķētāju skaita mazināšanai (piemēram, ASV un Lielbritānija).

Drauds vecajiem ieradumiem un domāšanai

Jautāsiet, kāpēc tradicionālo cigarešu ražotāji tik ļoti baidās no alternatīviem bezdūmu risinājumiem? Tas ir tāpēc, ka zinātniskos pētījumos ir secināts – vislielāko kaitējumu cilvēkam nodara ne tik daudz cigaretēs esošais nikotīns, bet gan cigaretes dedzināšanas process un dūmi, kas rodas degšanas procesa laikā.

Nikotīns gan ir spēcīga atkarību izraisoša viela, tomēr tā tiešā ietekme uz cilvēka veselību ir ievērojami mazāka par tām ķīmiskajām vielām un kancerogēniem, kas rodas tradicionālo cigarešu degšanas laikā.

Tradicionālo cigarešu degšanas laikā gaisā nokļūst vairāki tūkstoši dažādu ķīmisko vielu, kas ir primārais nāves cēlonis no smēķēšanas. Tāpēc visā pasaulē šobrīd ļoti labi saprot, ka veicinot cigarešu smēķēšanas izplatību, ir visai naivi iedomāties, ka tas rezultēsies jebkādos sabiedrības veselības ieguvumos.

Savukārt Latvijas nostāja šobrīd būtībā ir ļoti absurda: jāatbalsta tradicionālās cigaretes un smēķētāji, lai it kā varētu palielināt veselības budžetu. Cigarešu lobijs pērn piesolīja, ka tādejādi tiks iegūti arī papildus līdzekļi vēža ārstēšanai un diagnostikai.

Neskatoties uz idejas absurdumu un ekspertu kategoriskiem iebildumiem, Saeima tomēr pērn pieņēma grozījumus Akcīzes likumā, neierasti radikāli palielinot nodokļus dažādām mazāk kaitīgām bezdūmu alternatīvām un cigarešu aizstājējiem.

Ja runājam šauri, akcīzes ieņēmumu ziņā, tad cigarešu industrijai ir taisnība – atbalsts vecajām cigaretēm tiešām garantēs ilgtermiņa akcīzes nodokļa ieņēmumus. Savukārt atbalsts bezdūmu alternatīvām tos var apdraudēt, jo to iespaidā samazināsies kopējais smēķētāju skaits.

Palīgs smēķēšanas atmešanā

Eiropas Komisijas Eirobarometra pētījuma dati liecina, ka aptuveni 80% smēķētāju savu smēķēšanas pieredzi ir sākuši un arī turpina ar tradicionālajām cigaretēm, bet tikai līdz 2% sākuši lietot nikotīnu ar bezdūmu produktiem – e-cigaretēm vai karsējamo tabaku.

Tāpat pētījumā noskaidrots, ka bezdūmu produktus smēķētāji izvēlas, lai samazinātu tradicionālo cigarešu smēķēšanu, un 30% šie produkti palīdzējuši smēķēšanu atmest pilnībā.

Līdzīgus secinājumus ir izdarījusi arī Lielbritānija, kas šobrīd starptautiski ir izvirzījusies līderos cīņā pret smēķēšanu. Tur veikti neskaitāmi pētījumi par cigarešu ietekmi uz cilvēku veselību un smēķēšanas atmešanas risinājumiem.

Analizējot pētījumu rezultātus, Lielbritānija par stratēģisku mērķi ir izvirzījusi nepieciešamību līdz 2030. gadam kļūt par valsti, kas ir pilnībā brīva no kaitīgajiem cigarešu dūmiem.

Lielbritānija ir secinājusi, ka smēķēšanas atmešanas procesā arvien lielāku lomu mūsdienās spēlē mazāk kaitīgās bezdūmu alternatīvas.

Pētnieki atzīst, ka tās ir veiksmīgi izmantojamas kā starpposms ceļā uz smēķēšanas atmešanu tiem, kuri citādi turpinātu smēķēt cigaretes. Lielbritānijā bezdūmu alternatīvas jau šobrīd ir visizplatītākais instruments smēķēšanas atmešanai.

Tostarp 2019. gadā smēķēšanu izdevies atmest 59,7% smēķētāju, kas parastās cigaretes aizstāja ar bezdūmu alternatīvām, bet 2020. gadā tas izdevies jau 74%.

SAISTĪTIE RAKSTI

Pirms nodēvējat šo par kārtējo maldināšanu un industrijas pasūtījumu, aicinu ielūkoties Lielbritānijas valdības kompetentās iestādes (Public Health England) mājas lapā, kur visai uzskatāma analīze un ieteikumi par smēķēšanas atmešanu, tai skaitā ar e-cigarešu palīdzību.

Arī Latvijai ir jāizvēlas – turpināsim paklausīgi soļot kaitīgās cigarešu industrijas un tās lobistu pavadā, vai tomēr izvēlēsimies paši savu alternatīvo – bezdūmu ceļu kopā ar citām attīstītajām pasaules valstīm.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai nu vakcinējies, vai arī dzīvo ar citiem noteikumiem!” Ēķis par savu draugu nāvi no Covid-19 un vakcināciju 144
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Atraktīvā stiliste Žanna Dubska publisko savu kailfoto un mudina tautu meklēt papardes ziedu 55
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paplašinātas pulcēšanās iespējas gan privātos, gan publiskos pasākumos. Kad izmaiņas stāsies spēka? 21
14 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tu šodien izvirzīsi pārāk augstus mērķus! Horoskopi 23.jūnijam
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vai patiesībā viss bija citādi? Iespējams, atklāts patiesais iemesls, kāpēc princis Harijs un Megana Mārkla pameta britu karalisko ģimeni 22
19 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kāda velna pēc tur darbojas cilvēki, kas samazina mūsu valsts vērtību?!” Rungainis skarbi par valsts maldīšanos “trijās priedēs” 10
2 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Braukšana reibumā ir kā tradīcija: “īsts vecis var turēt un sēdēt pie stūres”! Vai reklāma “pa pieri” palīdz? 4
1 stunda
ZB
Zigmunds Bekmanis
Ziņas
“Visa laba jāņu zāle, ko plūc Jāņu vakarā!” Kā apsaimniekot bioloģiski vērtīgus dabiskos zālājus?
54 minūtes
AT
Andris Tiļļa
Stāsti
Nesen pabeidzis darbus pie Pētera Pirmā namiņa Liepājā. Kā Uzvaras līdumā līgos kalējs Jānis Vaivods?
12 minūtes
AT
Andris Tiļļa
Stāsti
Nesen pabeidzis darbus pie Pētera Pirmā namiņa Liepājā. Kā Uzvaras līdumā līgos kalējs Jānis Vaivods?
08:03
ZB
Zigmunds Bekmanis
Ziņas
“Visa laba jāņu zāle, ko plūc Jāņu vakarā!” Kā apsaimniekot bioloģiski vērtīgus dabiskos zālājus?
07:21
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Braukšana reibumā ir kā tradīcija: “īsts vecis var turēt un sēdēt pie stūres”! Vai reklāma “pa pieri” palīdz? 4
06:43
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai nu vakcinējies, vai arī dzīvo ar citiem noteikumiem!” Ēķis par savu draugu nāvi no Covid-19 un vakcināciju 144
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš aicina līgot saprātīgi un atbildīgi 41
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lembergs tiesas procesa laikā organizējis prokura izsekošanu! Ko vēl atklāj “Lemberga lietas” materiāli? 48
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paplašinātas pulcēšanās iespējas gan privātos, gan publiskos pasākumos. Kad izmaiņas stāsies spēka? 21
14 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Karstajos Jāņos – vēsu prātu! Kādi ir līdzšinējie Līgo un Jāņu gaisa temperatūru rekordi? 5
10 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA: Kā svinēsiet vasaras saulgriežus? 1
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mūsā pie Bauskas sasniegts ūdens temperatūras rekords. Līdz cik grādiem sakarsis ūdens upē? 5
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Anglijas futbolisti izcīna pirmo vietu apakšgrupā 1
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Ryanair” izpilddirektors atklāj, kāpēc nolemts atvērt lidmašīnu bāzi Rīgā pandēmijas laikā 19
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izplatība: Vairums vakar atklāto gadījumu reģistrēti divās pilsētās 4
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vai patiesībā viss bija citādi? Iespējams, atklāts patiesais iemesls, kāpēc princis Harijs un Megana Mārkla pameta britu karalisko ģimeni 22
19 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
10 vērtīgi dārznieces padomi: kā pareizi laistīt dārzu tveicē? 2
18 stundas
LE
LETA
Veselam
Konstatēts viens nāves gadījums pēc vakcinācijas, par kuru tiek gaidīti patologanatomiskās izmeklēšanas rezultāti 86
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas ir ļoti, ļoti bīstami.” Birks par to, ka labklājības ministra ideja var sagraut pensiju sistēmu 41
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Par precētu vīrieti kļuvis autosportists Reinis Nitišs 3
21 stundas
GL
Gunta Lūse
Veselam
Jūnija pirts prieks – skrubis un berzītis! Kādus augus izmantot? 1
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Pagājušās nedēļas izskaņā atklāj Mazās Mežotnes pils koncertsezonu. Viesu vidū arī Valdis Zatlers 6
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Stāsti
Kad dzimtenes pietrūkst līdz asarām. Intervija ar ērģelnieci Ivetu Apkalnu 17
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Katrīne Sauliete publiski “iedzeļ” mīļotajam Pēterim: “Tu esi zems reitings. Es esmu ļoti augsts reitings!” 29
22 stundas
IB
Inta Brikere
Veselam
12 vērtīgi garšaugi latviešu dārzā: ko tie dod labu veselībai 2
1 diena
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Var iedzert un braukt? Eksperimentē, kas notiek, kad trīs vīri dažādos vecumos, sēž pie stūres reibumā 21
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja atļauj LGBTQ+ praidu, tad nākotnē varbūt tādu taisīs arī nevakcinētie,” minējumus izdara mūziķis Veits 61
1 diena
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 21. jūnija līdz 5.jūlijam: sēj zālāju, stāda kokus,apgriež noziedējušās puķes 4
1 diena
KA
Kristīne Akmentiņa
Kokteilis
2021.gads Vēža zodiaka zīmē dzimušajiem: ko sola zvaigznes?
19 stundas