Ilze Indriksone, Imants Parādnieks
Ilze Indriksone, Imants Parādnieks
Foto: Zane Bitere/LETA, Ieva Leiniša/LETA

Ilze Indriksone, Imants Parādnieks: Maldināšana tabakas industrijas gaumē jeb kādas maldināšanas dekonstrukcija 3

Autori: Ilze Indriksone, Imants Parādnieks

Tabakas industrija ar saviem lobijiem pēc jauno akcīzes nodokļa likmju ieviešanas 1. janvārī visiem spēkiem cenšas izplatīt maldinošu informāciju, ka šis solis bijis nepareizs, jo valsts budžetā neienākot vairāk naudas un gaidīto finansējuma pieaugumu onkoloģisko slimību pacienti nesaņemšot.

LA
LA.LV
Ziņas
“Vai nu vakcinējies, vai arī dzīvo ar citiem noteikumiem!” Ēķis par savu draugu nāvi no Covid-19 un vakcināciju 161
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Atraktīvā stiliste Žanna Dubska publisko savu kailfoto un mudina tautu meklēt papardes ziedu 55
23 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paplašinātas pulcēšanās iespējas gan privātos, gan publiskos pasākumos. Kad izmaiņas stāsies spēka? 22
15 stundas
Lasīt citas ziņas

Tāpat viņi kultivē viedokli par jauno tabakas produktu it kā mazāk kaitīgu ietekmi uz veselību. Visi trīs apgalvojumi neiztur kritiku, un reālā situācija ir pavisam citāda

Četros mēnešos iekasēts vairāk nekā plānots

Tabakas industrijas dzēlieni par to, ka palielinātā akcīzes nodokļa dēļ tā iekasēšanas apjomi krītas, izskanēja pāragri – visai nozarei un institūcijām ir labi zināms, ka gada pirmajos mēnešos tie ir zemāki ne tikai nodokļu pieauguma, bet arī sezonalitātes dēļ.

CITI ŠOBRĪD LASA

Zinot par nodokļa pieaugumu, ražotāji novembrī un decembrī deklarē un no akcīzes preču noliktavām izved ievērojami vairāk produkcijas, un tā ir ierasta prakse. Tāpēc drīzāk par maldināšanu varētu saukt plašsaziņas līdzekļos izskanējušo “šoku” par šķietami zemiem ienākumiem paaugstinātā akcīzes nodokļa dēļ.

Kā 10. maijā kādā publikācijā izpaudies Bezdūmu nozares asociācijas valdes priekšsēdētājs Māris Sproga – ir pienācis pavasaris, un deputāti esot šokā – paredzētie ieņēmumi ir nevis palielinājušies, bet gluži pretēji – samazinājušies par 2,1 miljonu eiro un atpaliekot no plānotā par 3,3 miljoniem eiro.

Finanšu ministrija un Valsts ieņēmumu dienests (VID) pēc mūsu lūguma 12. maijā atsūtīja apkopotos pirmā ceturkšņa un gada pirmo četru mēnešu rezultātus.

Gada sākumā ieņēmumi tiešām bija mazāki nekā plānots, bet četru mēnešu griezumā iekasētais akcīzes nodoklis pārsniedzis plānoto par vairāk nekā 2,5 miljoniem eiro jeb 3,6%. Arī turpmākajos mēnešos budžetā ienākošā nodokļa summa svārstīsies – un tā bijis arī iepriekšējos gados, bet kopumā ieņēmumi no jaunā tabakas akcīzes nodokļa stabilizējas un pat pārpilda plānu.

Šobrīd nav liela riska, ka šī gada tabakas akcīzes ieņēmumu plānu varētu neizpildīt. Nekorekti ir apzināti izdarīt secinājumus plašsaziņas līdzekļos, balstoties tikai uz gada pirmo divu mēnešu nodokļu ieņēmumu datiem, tā ir manipulatīva spēlēšanās ar datiem. Tie, kas uz šī pamata būvē lielas teorijas un pārmetumus Saeimai par nepareizu nodokļu politiku, nodarbojas ar apzinātu maldināšanu.

Paskaidrosim tirgotāju rīcību, kura tabakas industrijas lobijiem ļāvusi radīt maldinošās teorijas. 2020. gada decembrī karsējamās tabakas īpatsvara pieaugums tirgū, salīdzinot ar tā paša gada novembri, bija 218%.

Tas norāda, ka karsējamā tabaka tika deklarēta 2,2 reizes vairāk (~935 000 pret ~421 000 eiro), lai, visticamākais, izvairītos no lielākas nodokļa nomaksas 2021. gada sākumā. Tas ir viens no izskaidrojumiem mazāka aprēķinātā nodokļa apjomam janvārī un februārī (attiecīgi ~168 000 un ~563 000 eiro).

Vēl fakti – pērnā gada decembrī, salīdzinot ar 2019. gada decembri, realizācijai nodoto karsējamās tabakas produktu apjoms pieaudzis 2,85 reizes, kas liecina, ka jauno tabakas produktu tirgus Latvijā stabili pieaug līdzīgi tam, kā tas ir ES kaimiņvalstīs.

Un 2020. gadā ikmēneša aprēķinātais akcīzes nodoklis no karsējamās tabakas svārstījās robežās no ~ 420 000 līdz ~472 000 eiro mēnesī, vidēji veidojot ~455 000 eiro, taču jau šī gada martā ~ 812 000 eiro, t.i. pēc tam, kad industrijas “sashēmotā” akcīzes apmaksa vēl uz vecās likmes bāzes vairs nedarbojās. Salīdzinot ar 2020. gada marta ieņēmumiem (~394 000 eiro) tieši karsējamās tabakas grupā, tie, pateicoties nodokļa palielinājumam, ir pieauguši vairāk nekā dubultā (!!).

Atgādināsim, ka no 1. janvāra ir spēkā paaugstināts akcīzes nodoklis elektroniskām cigaretēm, karsējamai tabakai un nikotīna spilventiņiem, un no pavasara – arī cigaretēm un citiem tabakas produktiem.

Ieinteresētie ražotāji ir izteikuši daudzus pārmetumus likumdevējiem par it kā pārāk lielo nodokļu paaugstinājumu tieši jaunajiem tabakas produktiem, jo īpaši karsējamai tabakai. Tomēr svarīgi ir atcerēties, ka karsējamās tabakas akcīzes nodoklis bija piecas reizes zemāks nekā cigaretēm (!!). Šobrīd, pēc nodokļa pieauguma, tas joprojām ir trīsreiz zemāks nekā cigaretēm.

Šo situāciju nekādi nevar nosaukt par “milzīgu netaisnību” pret karsējamās tabakas ražotājiem. Nav nekāda pamatojuma, kāpēc ilgstoši vajadzētu nodokļa likmes saglabāt tikpat zemas kā bija iepriekš.

Tabakas nodokļu ieņēmumi – onkoloģijai

Rudenī lemjot par akcīzes nodokļa paaugstināšanu tabakas produktiem, likumdevējs paredzēja daļu ieņēmumu novirzīt onkoloģijas pacientu ārstēšanai, un tieši tā tas arī tika ierakstīts Valsts budžeta likumā. Tāpēc sabiedrību maldinošs ir tabakas industrijas lobiju apgalvojums, ka it kā “mazāku akcīzes ieņēmumu dēļ” vēža slimnieku ārstēšanai papildu finansējums netiks iegūts.

Fakti liecina ko citu. Nacionālais veselības dienests (NVD) valsts apmaksāto manipulāciju sarakstā iekļāvis jaunus izmeklējumus plaušu vēža pacientiem un diagnostisko skrīningu agrīnai prostatas vēža noteikšanai. Tāpat izsludināta pakalpojumu sniedzēju atlase laboratoriskajiem izmeklējumiem dzemdes kakla vēža pacientēm, un šis pakalpojums būs pieejams no 1. jūlija.

Šie fakti ir pretrunā apgalvojumiem, ka onkoloģiskajiem pacientiem no akcīzes pieauguma neesot nekāda ieguvuma. Publiski pieejamos skaidrojumos NVD īpaši min, ka šo pakalpojumu apmaksa no valsts budžeta iespējama, pateicoties akcīzes nodoklim karsējamai tabakai. Atgādināsim, ka Saeimas deputāti no visām koalīcijas frakcijām savā priekšlikumā rudenī papildu ienākumus no tabakas nodokļa paredzēja arī tieši šeit minētajiem mērķiem, un tas tika iestrādāts valsts budžetā – novirzot tam 1,8 milj. eiro.

Tātad arī šajā gadījumā tabakas industrija izplata maldinošus apgalvojumus.

Arī nākotnē papildu ieņēmumus, atbilstoši pieņemtajam likumam, likumdevējs varēs novirzīt gan onkoloģijas slimniekiem, gan veselības aprūpes nozarei kopumā.

Piesaista jauniešus, par mazāku kaitīgumu trūkst datu

Pasaules Veselības organizācija (PVO) vairākkārt norādījusi, ka jaunie tabakas produkti ir īpaši pievilcīgi jauniešiem, un ražotāji apzināti veicina to izplatību šai auditorijai. Tajā pat laikā par šo produktu plaši reklamēto “mazāku kaitīgumu veselībai” trūkst drošu un ticamu pētījumu datu, jo šie produkti vienkārši bijuši apritē pārāk īsu laika periodu.

Izveidot un īstenot jauniešiem pievilcīgu mārketinga stratēģiju var nesalīdzināmi ātrāk! Ražotāji to arī dara. Industrija aktīvi manipulējot ar bērniem un jauniešiem, lai viņus iesaistītu kaitīgo produktu patēriņā, atzīst PVO.

PVO 2020. gadā publicēja ziņojumu, kurā analizēts tabakas lietojums tieši jauniešu vidū 18 Eiropas valstīs. Īpaši satraucoši ir par smēķēšanas paradumiem minētie dati attiecībā uz Latviju: 2019. gadā elektroniskās cigaretes lietojuši 18% bērnu vecumā no 13 līdz 15 gadiem. Šis rādītājs ir viens no augstākajiem Eiropā, kur līdere e-cigarešu lietošanā jauniešu vidū ir Bulgārija (28,8%).

Kopumā jāsaka, ka šajā ziņojumā situācija Latvijā vairākos parametros ir slikta. Tātad Latvijā vēl ir lieli riski, jo jaunieši uzsāk smēķēšanu agrā vecumā, kas nav pieļaujami.

Elektroniskās cigaretes bieži tiek reklamētas kā “samazināta riska” un “bezdūmu” patēriņa preces, lai arī faktiski to emisijas parasti satur toksiskas vielas, kas ir kaitīgas gan lietotājiem, gan nelietotājiem, kas ir pakļauti to tvaiku ietekmei.

Šīs pārdošanas veicināšanas stratēģijas ir īpaši efektīvas, vēršoties pie bērniem un pusaudžiem, un tās var ilgtermiņā veicināt atkarību veicinošu, kaitīgu nikotīna produktu lietošanu, jo tie ir šķietami veselīgāka alternatīva. Jauniešu aizsardzība pret šiem produktiem ir steidzams jautājums sabiedrības veselībai.

Bātas Universitātes Tabakas kontroles pētījumu grupas atzinumā teikts, ka tradicionālo un jauno tabakas produktu ražotāji diversificē katras produktu grupas virzīšanu tirgū, lai aptvertu plašu pircēju auditoriju: “Tas tiek darīts, lai veidotu kontaktus ar plašāku auditoriju un iejustos patērētāju ikdienas dzīvē, palielinot efektivitāti un ietekmi.”

Jauniešu iesaiste sākas ar elektroniskajām cigaretēm, kas tiek pasniegtas kā daļa no progresīva dzīvesveida. Patiesībā tā aizvilina jauniešus uz augstu atkarību veicinošiem, kaitīgiem produktiem, liekot peļņu augstāk par veselību, uzsver pētījuma autori.

Pētījumi ir laba lieta, bet jāsagaida vēl arī oficiālo institūciju atzinumi.

Ietekme uz veselību vēl tiek pētīta

Tabakas industrijas lobiju virzītais apgalvojums, ka jaunie produkti, īpaši karsējamā tabaka, esot mazāk kaitīgi, nav pilnībā pamatoti. Pēc tam, kad attiecīgās ES institūcijas būs saņēmušas vairāku gadu garumā veiktu pētījumu secinājumus, būs nepieciešams attiecīgajās ES direktīvās iekļaut noteiktus atzinumus par jaunajiem tabakas produktiem.

Eiropas Komisijas zinātniskā komiteja veselības, vides un jauno risku jautājumos aprīlī publiskoja savu viedokli par e-cigaretēm, citu secinājumu vidū uzsverot, ka tās ir “vārti uz smēķēšanu” jauniem cilvēkiem.

PVO atkārtoti uzsver, ka samazināts kontakts ar kaitīgām ķīmiskām vielām karsējamās tabakas produktos un e-cigaretēs nepadara tās nekaitīgas.Tāpat nevar viennozīmīgi teikt, ka tās mazāk apdraudētu cilvēka veselību. Karsējamās tabakas tvaikos daži toksīni ir pat augstākā līmenī nekā tradicionālo cigarešu dūmos, savukārt karsējamā tabakā ir citas par kaitīgām atzītas vielas, kuru nav tradicionālajās cigaretēs.

Kādu kaitējumu tās var nodarīt veselībai, šobrīd vēl nav zināms.

“ASV Pārtikas un zāļu pārvalde noraidījusi apgalvojumus, ka (karsējamās tabakas) produktu lietošana būtu mazāk kaitīga vai samazinātu apdraudējumu veselībai,” teikts PVO paziņojumā.

Jā, ir arī citi pētījumi, kur cenšas pierādīt pretējo, lai attaisnotu tabakas un nikotīna lietošanu kā tādu, taču visa aina ir jāskata pilnībā, nevis izvelkot vienu vai otru “ērtāko” daļu.

Apzinoties šo situāciju, Latvijā, vajadzētu apsvērt papildus priekšlikumus, kā stingrāk ierobežot jauno tabakas produktu pieejamību un tabakas patēriņu kopumā. PVO jau iepriekš atzinusi, ka augstāka cena ir viens no efektīvākajiem pieejamības ierobežošanas instrumentiem.

Viens no valsts rīcībā esošajiem mehānismiem ir tieši augstāki nodokļi, lai turpinātu ierobežot tabakas produktu pieejamību.

Pēc visa izklāstītā, atgādinot Bezdūmu nozares asociācijas valdes priekšsēdētāja Māra Sprogas sacīto – “Naudas vēža slimniekiem nav, bet karsējamās tabakas patēriņš šā gada pirmajos divos mēnešos ir samazinājies par 50%.

SAISTĪTIE RAKSTI

Dati ļauj domāt, ka, pateicoties nodokļu paaugstināšanai, aptuveni 1/5 daļa karsējamās tabakas lietotāju ir atsākuši smēķēt parastās cigaretes.”* – ir gana skaidrs, kurš ko patiesībā un kādās interesēs mēģina piemuļķot!

Izmantotie avoti:
https://www.vmnvd.gov.lv/lv/ievies-valsts-apmaksatu-profilaktisko-parbaudi-prostatas-veza-noteiksanai
https://www.vmnvd.gov.lv/lv/pazinojums-par-veselibas-aprupes-pakalpojumu-sniedzeju-atlasi-dzemdes-kakla-veza-laboratoriskajiem-izmeklejumi-ar-skidruma-citologijas-metodi
https://www.vmnvd.gov.lv/lv/pakalpojumu-tarifi
https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/336752/WHO-EURO-2020-1513-41263-56157-eng.pdf?sequence=1&isAllowed=y
WHO/Europe | The secret’s out: the tobacco industry targets a new generation
https://www.who.int/news/item/27-07-2020-who-statement-on-heated-tobacco-products-and-the-us-fda-decision-regarding-iqos
https://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0008/443663/Heated-tobacco-products-brief-eng.pdf?ua=1
https://tobacco.ucsf.edu/pmi%E2%80%99s-own-data-shows-iqos-bad-lungs-cigarette-including-depressing-immune-function

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai nu vakcinējies, vai arī dzīvo ar citiem noteikumiem!” Ēķis par savu draugu nāvi no Covid-19 un vakcināciju 161
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Atraktīvā stiliste Žanna Dubska publisko savu kailfoto un mudina tautu meklēt papardes ziedu 55
23 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paplašinātas pulcēšanās iespējas gan privātos, gan publiskos pasākumos. Kad izmaiņas stāsies spēka? 22
15 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tu šodien izvirzīsi pārāk augstus mērķus! Horoskopi 23.jūnijam
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kāda velna pēc tur darbojas cilvēki, kas samazina mūsu valsts vērtību?!” Rungainis skarbi par valsts maldīšanos “trijās priedēs” 20
3 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kāda velna pēc tur darbojas cilvēki, kas samazina mūsu valsts vērtību?!” Rungainis skarbi par valsts maldīšanos “trijās priedēs” 20
3 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Braukšana reibumā ir kā tradīcija: “īsts vecis var turēt un sēdēt pie stūres”! Vai reklāma “pa pieri” palīdz? 5
2 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Ziņas
“Visa laba jāņu zāle, ko plūc Jāņu vakarā!” Kā apsaimniekot bioloģiski vērtīgus dabiskos zālājus?
1 stunda
AT
Andris Tiļļa
Stāsti
Nesen pabeidzis darbus pie Pētera Pirmā namiņa Liepājā. Kā Uzvaras līdumā līgos kalējs Jānis Vaivods?
1 stunda
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
“Lai mirdz jāņuguns!” Vasaras saulgriežos var dedzināt arī uguns skulptūras un veidot ugunsbumbas
08:46
AT
Andris Tiļļa
Stāsti
Nesen pabeidzis darbus pie Pētera Pirmā namiņa Liepājā. Kā Uzvaras līdumā līgos kalējs Jānis Vaivods?
08:03
ZB
Zigmunds Bekmanis
Ziņas
“Visa laba jāņu zāle, ko plūc Jāņu vakarā!” Kā apsaimniekot bioloģiski vērtīgus dabiskos zālājus?
07:21
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
“Lai mirdz jāņuguns!” Vasaras saulgriežos var dedzināt arī uguns skulptūras un veidot ugunsbumbas
29 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai nu vakcinējies, vai arī dzīvo ar citiem noteikumiem!” Ēķis par savu draugu nāvi no Covid-19 un vakcināciju 161
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš aicina līgot saprātīgi un atbildīgi 41
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lembergs tiesas procesa laikā organizējis prokura izsekošanu! Ko vēl atklāj “Lemberga lietas” materiāli? 48
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paplašinātas pulcēšanās iespējas gan privātos, gan publiskos pasākumos. Kad izmaiņas stāsies spēka? 22
15 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Karstajos Jāņos – vēsu prātu! Kādi ir līdzšinējie Līgo un Jāņu gaisa temperatūru rekordi? 5
11 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA: Kā svinēsiet vasaras saulgriežus? 1
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mūsā pie Bauskas sasniegts ūdens temperatūras rekords. Līdz cik grādiem sakarsis ūdens upē? 6
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Anglijas futbolisti izcīna pirmo vietu apakšgrupā 1
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Ryanair” izpilddirektors atklāj, kāpēc nolemts atvērt lidmašīnu bāzi Rīgā pandēmijas laikā 19
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izplatība: Vairums vakar atklāto gadījumu reģistrēti divās pilsētās 4
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vai patiesībā viss bija citādi? Iespējams, atklāts patiesais iemesls, kāpēc princis Harijs un Megana Mārkla pameta britu karalisko ģimeni 23
20 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
10 vērtīgi dārznieces padomi: kā pareizi laistīt dārzu tveicē? 2
19 stundas
LE
LETA
Veselam
Konstatēts viens nāves gadījums pēc vakcinācijas, par kuru tiek gaidīti patologanatomiskās izmeklēšanas rezultāti 86
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Par precētu vīrieti kļuvis autosportists Reinis Nitišs 3
22 stundas
GL
Gunta Lūse
Veselam
Jūnija pirts prieks – skrubis un berzītis! Kādus augus izmantot? 1
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Pagājušās nedēļas izskaņā atklāj Mazās Mežotnes pils koncertsezonu. Viesu vidū arī Valdis Zatlers 6
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Stāsti
Kad dzimtenes pietrūkst līdz asarām. Intervija ar ērģelnieci Ivetu Apkalnu 17
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Katrīne Sauliete publiski “iedzeļ” mīļotajam Pēterim: “Tu esi zems reitings. Es esmu ļoti augsts reitings!” 31
23 stundas
IB
Inta Brikere
Veselam
12 vērtīgi garšaugi latviešu dārzā: ko tie dod labu veselībai 2
1 diena
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Var iedzert un braukt? Eksperimentē, kas notiek, kad trīs vīri dažādos vecumos, sēž pie stūres reibumā 21
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja atļauj LGBTQ+ praidu, tad nākotnē varbūt tādu taisīs arī nevakcinētie,” minējumus izdara mūziķis Veits 61
1 diena
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 21. jūnija līdz 5.jūlijam: sēj zālāju, stāda kokus,apgriež noziedējušās puķes 4
1 diena
KA
Kristīne Akmentiņa
Kokteilis
2021.gads Vēža zodiaka zīmē dzimušajiem: ko sola zvaigznes?
20 stundas