Foto Lauris Viksne

Markus Riva: “Skolas laikā mani apcēla, jo biju apaļīgs un ne vienmēr varēju izpildīt visus vingrinājumus sportā” 0

87% Rīgas skolēnu vecāku atzīst, ka šobrīd bērnu un pusaudžu vidū ļoti aktuāla problēma ir kibermobings jeb emocionālā pazemošana internetā, liecina aptaujas dati*. Mobilo sakaru operators BITE turpina pērn aizsākto iniciatīvu “Iekod pirkstā!”. Lai veicinātu atbildīgu mobilo ierīču un interneta lietošanu, kā arī sniegtu padomus, kā rīkoties, saskaroties ar kibermobinga situācijām, šonedēļ iniciatīvas eksperti organizēja Kiberdienu Rīgas Hanzas vidusskolā.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dana Reizniece-Ozola kaila izpeldas ledainā ūdenī mīnus 23 grādos: “Savā āliņģī nevarētu iekļūt bez dēla neatlaidības un āmura!” 42
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī diena dāvās tev uzvaras sajūtu! Horoskopi 19.janvārim 2
15 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
“Liela daļa Latvijas iedzīvotāju, arī viņš pats, ļoti vēlētos saņemt Krievijas vakcīnu.” Krievijas dezinformācijas apskats 53
17 stundas
Lasīt citas ziņas

Kibermobinga aktualitāti apliecina arī statistikas dati: Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) Uzticības tālrunis pērn saņēma aptuveni 200 ziņojumus par vardarbības gadījumiem interneta vidē, savukārt Latvijas Drošāka interneta centrs (LDIC) ik dienas saņem 1-2 šādus ziņojumus. Tomēr eksperti norāda, ka šādu gadījumu ir daudz vairāk, jo par tiem bieži netiek ziņots.

Piemēram, aptaujas dati liecina, ka 71% aptaujāto vecāku nezinātu, kā rīkoties, ja viņu bērnus skartu kibermobings. Pie kam, katrs otrais uzskata, ka arī izglītības iestādēs par šo tēmu runā maz.

“Pieaugušie nepazinās, ka kibermobinga situācijas var izraisīt pat šķietami nevainīgs joks!”

“Jāatzīst, ka ne tikai mācību iestādēs, bet sabiedrībā kopumā zināšanas par kibermobingu nav pietiekamas. Piemēram, daudzi skolēni, kā arī pieaugušie īsti neapzinās, ka nopietnas kibermobinga situācijas var izraisīt pat šķietami nevainīgs joks internetā. Tāpat līdzšinējā pieredze liecina, ka Latvijas skolās kibermobinga situācijas tiek piedzīvotas regulāri. Ņemot vērā, ka kibermbingu, atšķirībā no citām jauniešu vardarbības formām, var izvērst 24 stundas diennaktī, kā arī novērtējot skolu lielo interesi runāt par šo tēmu, šogad turpināsim pērn aizsākto iniciatīvu “Iekod pirkstā!”, organizējot gan Kiberdienu dažādās Latvijas skolās, gan arī citas aktivitātes,” atklāj BITES sabiedrisko attiecību vadītāja Karīna Javtušenko.

Viņa piebilst, ka Latvijas skolās biežāk izplatīti ir kibermobinga gadījumi, kad bērns regulāri saņem rupjus un aizvainojošus komentārus dažādās saziņas platformās vai tiek izslēgts no klases kopīgās sarakstes saziņas platformā “WhatsApp”, kur klasesbiedri turpina viņu izsmiet. Taču ir arī situācijas, kad bērnu izsmiešana notiek sociālajos tīklos, sūtot viņam aizvainojošas īsziņas u.tml., kā arī situācijas, kad bērns tiek nofotografēts vai nofilmēts neērtās situācijās, pašam to nereti pat nenojaušot, bet šie video un foto faili pēcāk tiek izplatīti interneta vidē u.tml.
Mobilo ierīču nozīme mūsu ikdienā aizvien palielinās, tāpēc ir būtiski, lai tās tiek lietotas atbildīgi, tā veicinot cieņpilnas attiecības starp lietotājiem, bet īpaši – starp dažādu vecumu bērniem. Tāpēc Rīgas Hanzas vidusskolas skolēniem Kiberdienas pasākuma ietvaros bija iespēja iesaistīties vairākās izglītojošas aktivitātēs. Īpaši lielu interesi skolēnos – kā mazāko klašu, tā arī 8. un 9. klašu audzēkņos – raisīja gan mūziķa Marka Rivas un citu iniciatīvas kibersargu pieredzes stāsti, gan izglītojoši izklaidējošā improvizācijas teātra aktieru aktivitāte, kuras laikā tika atspoguļotas tipiskākās kibermobinga situācijas, liekot skolēniem iejusties upura, varmākas un klusējošā vairākuma lomās.

“Kibermobings šodien skar arī mani!”

Publicitātes foto

Kā sarunā ar skolēniem atklāja mūziķis Markus Riva, skolas laikā vienaudži viņu bieži apcēla, jo puisis bija nedaudz apaļīgs un ne vienmēr varēja izpildīt visus vingrinājumus sporta stundās. Atskatoties atpakaļ pagātnē, mūziķis gribētu, lai viņam tolaik būtu bijis vienalga, ko domā skolasbiedri, jo piedzīvotie aizvainojumi bija emocionāli ļoti sāpīgi. Tieši šo taktiku – ignorēt pāridarījumus, viņš piekopj šobrīd, kad ar mobingu jeb emocionālo vardarbību saskaras interneta vidē.

“Diemžēl kibermobings šodien skar arī mani un ar to visbiežāk sastopos sociālajos tīklos. Iepriekš esmu gan atklājis viltus “Instagram” profilu, kas izveidots ar manu vārdu, gan publicētas izķēmotas manas bildes. Esmu arī sastapies ar virkni nejauku komentāru. Lai mazinātu kibermobingu, pats ievēroju vairākus “baušļus” un iesaku to darīt arī citiem. Pirmkārt, neuzticieties cilvēkiem internetā. Otrkārt, “iekodiet pirkstā”, pirms rakstiet kaut ko internetā. Treškārt, nekautrējieties meklēt palīdzību, ja tāda nepieciešama!” tā Markus Riva.

“Svarīgi situācijas risināšanā iesaistīt pieaugušos!”

Publicitātes foto

Arī Latvijas Drošāka interneta centra vēstnese Sandra Magrina uzsver, ka bērniem ir ne vien atbildīgi jāizvērtē, kādu informāciju publicēt virtuālajā vidē, bet arī jāiemācās atpazīt kibermobinga situācijas un pareizi rīkoties, saskaroties ar tām: “Ir svarīgi arī neatbildēt uz varmākas ziņām un komentāriem. Ir svarīgi nepalikt vienaldzīgam un iesaistīt kibermobinga situāciju risināšanā pieaugušos – vecākus, pedagogus, neatkarīgi no tā, vai ar šīm situācijām esi saskāries pats vai arī emocionālā pazemošana internetā tiek vērsta pret tavu draugu, skolasbiedru u.tml. Tāpat būtiski saglabāt pierādījumus – ekrānuzņēmumus, kuros redzamas varmākas aktivitātes.”

Tāpēc, piedaloties kopīgā foto aktivitātē, bērni simboliski pauda apņemšanos ikdienā ievērot “Kibermobinga baušļus”, kuru pamatā ir gan cieņpilnas savstarpējās attiecības, gan rīcība, saskaroties ar kibermobinga situācijām.

Lai gan vairums respondentu atzīst, ka viņus kibermobinga kontekstā visvairāk uztrauc tā izpausmes formas, 81% aptaujāto vecāku Rīgā norāda, ka satraucošs ir arī bērnu un pusaudžu vidū valdošais uzskats, ka virtuālajā pasaulē var darīt visu, par to nesaņemot sodu. Tāpat 56% atklāj, ka viņiem nav pieņemama sabiedrības, jo īpaši vecāku un pedagogu, vienaldzība pret šādiem gadījumiem, piemēram, uzskats, ka kibermobings ir normāla bērnu un pusaudžu savstarpējo attiecību izpausme.

Eksperti norāda, ka pieaugušajiem ir ļoti nozīmīga loma kibermobinga mazināšanā, tāpēc rīt, 26.martā, Kiberdienas ietvaros Rīgas Hanzas vidusskolā notiks arī izglītojoša saruna par emocionālo vardarbību interneta vidē bērnu vecākiem un pedagogiem, piedaloties LDIC vadītājai Maijai Katkovskai, bērnu un pusaudžu psiholoģei Gunitai Kleinbergai, kā arī Valsts policijas pārstāvim.

Ņemot vērā to, ka kibermobinga mazināšanā būtiski iesaistīties katru dienu, iniciatīvas eksperti kopā ar kibersargiem ir sagatavojuši skolēniem “Kibermobinga baušļus”, kas jāņem vērā, lai mazinātu kibermobingu:

Publicitātes foto

# Es domāju, pirms sūtu un publicēju internetā!
# Es ziņoju par kibermobingu – vecākiem, pedagogiem, vietnē Drošsinternets.lv, mobilajā aplikācijā “Drošs Internets” vai zvanot uz Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas bezmaksas Uzticības tālruni 116111!
# Es rūpīgi glabāju savas paroles!
# Tiklīdz ieraugu riebīgu komentāru vai ziņu, es bloķēju vai ziņoju par agresīvo komentētāju!
# Es neatbildu uz riebīgām ziņām, lai neprovocētu agresoru un, aizstāvot sevi, netīšām nekļūtu par tādu!
# Es saglabāju kibermobinga pierādījumus – fotogrāfijas, ekrānšāviņus u.c.!
# Es neesmu vienaldzīgs, ja manu draugu vai skolas biedru ir skāris kibermobings!

*Aptauju veica BITE sadarbībā ar pētījumu kompāniju “Norstat Latvija”. Tā īstenota 2018. gadā, aptaujājot 700 Latvijas iedzīvotājus, kuriem ir bērni vecumā no 8-16 gadiem.

Par iniciatīvu:
Lai veicinātu atbildīgu mobilo ierīču un interneta lietošanu, kā arī mazinātu kibermobingu bērnu un pusaudžu vidū, mobilo sakaru operators BITE, sadarbojoties ar Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju, Valsts policiju, Latvijas Drošāka interneta centru, psihologiem, tehnoloģiju un komunikācijas ekspertiem šoruden uzsāka iniciatīvu “Iekod pirkstā!”. Tās ietvaros visā Latvijā tiek īstenotas dažādas informatīvi izglītojošas aktivitātes, skaidrojot gan skolēniem, gan viņu vecākiem un pedagogiem, kas ir kibermobings, kā to atpazīt un kā ar to cīnīties.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs un Megana Mārkla kļuvuši par “vispārdotākajām karaliskajām personām” vēsturē: viņi var kļūt par miljardieriem
41 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TV un radio personība Sipeniece-Gavare pirmo reizi iepazīstina ar savu mammu Austru, izpelnoties gan apbrīnu, gan kritiku
17 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Linda Mūrniece divus mēnešus pēc kāzām atkal brīva sieviete? 1
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Andulis un Alnis
13 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dana Reizniece-Ozola kaila izpeldas ledainā ūdenī mīnus 23 grādos: “Savā āliņģī nevarētu iekļūt bez dēla neatlaidības un āmura!” 42
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī diena dāvās tev uzvaras sajūtu! Horoskopi 19.janvārim 2
15 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
“Liela daļa Latvijas iedzīvotāju, arī viņš pats, ļoti vēlētos saņemt Krievijas vakcīnu.” Krievijas dezinformācijas apskats 53
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dziedātāja Laura Reinika mīļotā māsa Rūta atklājusi, ka sava pirmā bērniņa gaidīšanas laiku viņa tā arī neiemācījās izbaudīt 10
23 stundas
SK
Skaties.lv
Kokteilis
No pamātes par sievu! Viens no Krievijas skandalozākajiem pāriem sagaidījuši pēcnācēju 22
15 stundas
Lasīt citas ziņas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princeses Diānas divi rokas pulksteņi, ko viņa nēsāja: beidzot noslēpums atklāts
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dana Reizniece-Ozola kaila izpeldas ledainā ūdenī mīnus 23 grādos: “Savā āliņģī nevarētu iekļūt bez dēla neatlaidības un āmura!” 42
1 diena
SK
Skaties.lv
Kokteilis
No pamātes par sievu! Viens no Krievijas skandalozākajiem pāriem sagaidījuši pēcnācēju 22
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dziedātāja Laura Reinika mīļotā māsa Rūta atklājusi, ka sava pirmā bērniņa gaidīšanas laiku viņa tā arī neiemācījās izbaudīt 10
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu fotogrāfe iemūžina ziemas skaistumu neatkārtojamās bildēs: brīnišķīgā Latvijas daba 6
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī diena dāvās tev uzvaras sajūtu! Horoskopi 19.janvārim 2
15 stundas
Raivis Šveicars
Ziņas
Gāzīs no troņa “Dolby”: Vienam no izcilākajiem Latvijas jaunuzņēmumiem netrūkst ambiciozu plānu
45 minūtes
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Par 100 miljonu sadali lēma dažās stundās 2
4 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Speciāliste skaidro, cik ticams ir Covid-19 testa rezultāts, ja vienā dienā tas ir pozitīvs, bet nākamajā – negatīvs? 1
1 stunda
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Kravas auto vadītājs Aleksandrs, brauca pa galveno ceļu, tomēr vainīgs 5
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Linda Mūrniece divus mēnešus pēc kāzām atkal brīva sieviete? 1
1 stunda
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Parādījušies simptomi, bet tuvumā nav analīžu nodošanas punkta. Kā nodot Covid-19 analīzi? 1
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs un Megana Mārkla kļuvuši par “vispārdotākajām karaliskajām personām” vēsturē: viņi var kļūt par miljardieriem
41 minūtes
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sportā sen visu izšķir nauda – tā pārliecina arī federācijas stīvāko tiepšu. Egila Līcīša feļetons
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dziedātāja Laura Reinika mīļotā māsa Rūta atklājusi, ka sava pirmā bērniņa gaidīšanas laiku viņa tā arī neiemācījās izbaudīt 10
23 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Neparasts gadījums – dakteris Jakovins. Krāpnieks tiesu izpildītāja mantijā? Nedēļas notikumu apskats 11
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu fotogrāfe iemūžina ziemas skaistumu neatkārtojamās bildēs: brīnišķīgā Latvijas daba 6
1 diena
SK
Skaties.lv
Ziņas
Jauns skandāls? Pūces stāvvietu atļaujas lietā atklājušies jauni apstākļi 24
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Nekad mūžā nespēju iedomāties, ka kādreiz to teikšu!”. Producents Juris Millers atklāj, ka pašmāju sabiedriskā TV uzdevumu šobrīd veic Krievijas galvenais TV kanāls 73
2 dienas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Pabriks atklāj, ka Latvijas aizsardzības resors gatavojas iepirkt kara hospitāli 20
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Saldummīļi sarosās! Mājās gatavota saldā rulete ar aprikožu džemu un zemesriekstiem 1
22 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
“Nekad vēl tā nav bijis, ka nodod preci veikalam un tūlīt vajag vēl.” Audzis pieprasījums pēc zāļu tējām 9
1 diena
IK
Ilze Kalve
Ziņas
Jaunie imigrācijas noteikumi ir sarežģīti: Vai Latvijā dzīvojoša sieva ar bērniem varēs pārcelties pie AK strādājošā vīra? 11
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Andulis un Alnis
11:32
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TV un radio personība Sipeniece-Gavare pirmo reizi iepazīstina ar savu mammu Austru, izpelnoties gan apbrīnu, gan kritiku
11:27
TA
Tavs Auto TV
Ziņas
Vai jauda sacensību trasē izšķir visu? Brāļi Neikšāni testē “Škoda Kamiq” un “Škoda Octavia RS”
11:17