Ekonomika
Auto un tehnoloģijas

Neejiet uz randiņiem ar kibernoziedzniekiem: “Kaspersky” drošības padomi par iepazīšanos internetā0

Foto: Panthermedia/Scanpix/LETA

Digitālās tehnoloģijas, it sevišķi viedierīces, ir mainījušas daudzas mūsu sabiedrības šķautnes, tostarp līdzekļus, kā ļaudis iepazīstas un veido romantiskas vai citas attiecības.

Pēdējos gados pamazām arvien pozitīvāka kļūst attieksme pret iepazīšanās lietotnēm un pakalpojumiem, tomēr joprojām pastāv daudz bažu.

68% iepazīšanās portālu lietotāju bažījas par drošību

“Kaspersky” pētījums liecina, ka 68% šo lietotāju ir noraizējušies par personisko un personas datu drošību. Un tam ir pamats — Rīgas tiesas apgabala prokuratūra ir ierosinājusi krimināllietu pret vīrieti, kurš pēc iepazīšanās internetā aplaupījis sievietes un nogalinājis vienu no viņām.

Prokuratūra informē, ka apsūdzētais ir nozadzis maksāšanas līdzekļus, klēpjdatorus un mobilo tālruni un pēc tam ar nozagtu kredītkarti saņēmis aizdevumu tiešsaistē, veicis darījumus, izmantojot cietušās bankas kontus, un no kāda konta izņēmis skaidru naudu.

Nezaudēt modrību

Lai iepazīšanās tiešsaistē noritētu bez sarežģījumiem, vispirms ir jāatzīst, ka riskam ir pakļauts ikviens. Noziedznieki manipulē ar upuriem, lai viņi zaudētu piesardzību un sāktu ticēt ideālās nākotnes ilūzijai.

Saskarsmē ar svešinieku ir svarīgi nezaudēt modrību un ievērot pretrunas viņa apgalvojumos. Tikpat svarīga ir pieejamās informācijas, it sevišķi ārzemnieku, pārbaude internetā.

Obligāti jānodrošina, ka ierīces ir aizsargātas ar paroli un bloķētas, kad netiek lietotas, kā arī tajās ir instalēta aizsardzības programmatūra.

Šifrēt datus

Izmantojiet ierīces šifrēšanu, lai aizsargātu datus, kas parasti ir daudz vērtīgāki par pašu ierīci.

Operētājsistēmas Android jaunākās versijas automātiski šifrē ierīces, un iOS pārvaldītas ierīces ir aizsargātas ar paroli vai ieejas kodu. Diska šifrēšanas norādījumus operētājsistēmai Windows var atrast šeit un operētājsistēmai macOS — šeit.

„Izlikšanās par kādu citu internetā ir ikdiena, ar ko var saskarties ikviens — es, jūs, mūsu bērni. Ļaudis, kas vēlas izveidot attiecības, mēdz idealizēt potenciālo partneri un viegli kļūst par krāpšanas upuriem.

Noziedznieku nolūks ir piekļūt naudai un datiem, un parasti viņi izmanto daudzkārt aprobētas shēmas.

Viņi viegli iegūst uzticēšanos, izrāda vai izraisa līdzjūtību un iegūst labvēlību un pieķeršanos, izmantojot visus tam noderīgos līdzekļus. Bieži vien tas beidzas ar visdažādākā lieluma naudas summu pārskaitīšanu viltus mīļotajiem vai upuris pat zaudē vai ieķīlā īpašumu.

Ja kaut kas šķiet pārāk labs, tad tas nav īsts

Ja internetā kaut kas šķiet pārāk labs, lai būtu īsts, visticamāk, tas arī nav īsts,” komentē Kaspersky vadītājs Baltijas valstīs Andis Šteinmanis.

Stila un modes eksperte Žanna Dubska dalās pārdomās pēc pieredzes iepazīšanās vietnēs: „Kara laika plakāti aicināja būt modriem. Kā nu ne! Visapkārt taču bija Štirlicam vai Džeimsam Bondam līdzīgi spiegi un diversanti — patīkami smaržojoši, labi ģērbti, ar lieliskām manierēm —, kas cenšas iegūt ļaužu uzticēšanos, izmantot viņu noslēpumus savos nolūkos, izpostīt viņu dzīvi.

Tagad milzīgajos interneta plašumos klīst citi apburoši un vientuļi Bondi un Štirlici, kas meklē vienīgo un neatkārtojamo, kāda tik ļoti gribat justies.

Taču nav izslēgts, ka viņi grib jums atņemt vērtīgas lietas vai tikai paņemt to, kam viegli var piekļūt.

Es cenšos viņus nepievilināt ar vieglprātību, rūpējos, lai nekam nevar viegli piekļūt, lai viss ir aizsargāts ar drošām parolēm un slēdzenēm. Mācos lietot programmas, kas nodrošina manu aizsardzību un drošību.

Es cenšos uzmanīgi pavērot Džeimsus Bondus ar saldo balsi un ieklausīties intuīcijā, bet neaizmirstu par aizsardzību.”

Kā iepazīšanas portālos ievērot drošību

“Kaspersky” ekspertu ieteikumi, lai saziņa un iepazīšanās internetā būtu drošāka.

• Kad izmantojat iepazīšanās lietotnes/vietnes, neveidojiet savienojumu ar publiski pieejamiem Wi-Fi piekļuves punktiem, it sevišķi, ja tiem nav paroles.

• Izmantojiet virtuālā privātā tīkla starpniekserveri, lai izveidotu drošu savienojumu ar publisku Wi-Fi kanālu, un antivīrusu programmatūru viedtālrunī, lai saņemtu brīdinājumus par ļaunprogrammatūrām un krāpšanas riskiem.

• Iepazīšanās lietotņu kontos nenorādiet darbavietas nosaukumu un citu identificējošu informāciju.

Saistītie raksti

• Nesūtiet intīmas fotogrāfijas jauniegūtam paziņam — tas ļaundarim dod iespēju šantažēt pārsteidzīgu upuri.

• Aizsargājiet visas ierīces ar paroli un bloķējiet, kad tās netiek lietotas.

• Izmantojiet ierīces šifrēšanu, lai aizsargātu datus, kas parasti ir daudz vērtīgāki par pašu ierīci.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Raivis Šveicars
Ekonomika
Lidojam vairāk, bet vai “Zaļais kurss” neapcirtīs spārnus?
22 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ekonomika
Metāla izstrādājumu ražotāja “Valpro” apgrozījums un peļņa samazinājusies 1
23 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Pateicoties ūdens pieplūdumam un HES darbībai, elektrības cena strauji krīt
1 diena

Lasītākie raksti

DT
Dace Terzena
Latvijā
Kāpēc Latvijai vajadzīgi Makašāni. Saruna ar Gundegu un Antonu Rancāniem
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
“Sadales tīkls” paaugstina operatīvo gatavību gaidāmā vēja dēļ
16 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Burovs biedru izstāšanos no partijas neuztver negatīvi
31 minūtes
LE
LETA/LA.LV
Sports
Rīgas “Dinamo” neizdodas pirmo reizi sezonā tikt pie trim uzvarām pēc kārtas
1 stunda
LA
LA.LV
Sports
Noskaties! Otrs tālākais lēciens sieviešu trīssoļlēkšanas vēsturē
34 minūtes