Ekrānšāviņš no video

VIDEO. No poda birstēm, no pudelēm? Radi pats neparastu svētku eglīti no tā, kas mājās 0

Nevieni Ziemassvētki nav iedomājami bez šo svētku galvenās rotas – Ziemassvētku eglītes. Un laikā, kad arvien vairāk pieaug to cilvēku skaits, kuri taupa dabas resursus, arvien aktuālāks kļūst arī jautājums par to, kā eglītes izvēli padarīt par dabai draudzīgu un ilgtspējīgu notikumu.

Galkina koncertā Jūrmalā noticis kāds nepatīkams starpgadījums. Policija sākusi pārbaudi
Krievu jaunieši negrib mirt Ukrainā 2
Ukraiņiem šonakt izdevies iznīcināt vērā ņemamu daudzumu krievu militārās tehnikas un okupantu 2
Lasīt citas ziņas

Lūk, noderīgi padomi patiesi zaļai eglītei zaļiem Ziemassvētkiem. Radi un svini svētkus zaļi!

Mākslīgā eglīte nav labākā izvēle

CITI ŠOBRĪD LASA

Tuvojoties svētkiem, veikalos arvien biežāk tiek piedāvāts iegādāties dažādu veidu un garumu mākslīgo eglīšu, kas sākotnēji varētu šķist lieliska alternatīva īstajai eglītei. Tomēr, kā izrādās, tad mākslīgā eglīte nebūt nav labākā izvēle, ja vēlies būt patiesi dabai draudzīgs.

Izrādās, ka 85% no visām mākslīgajām eglītēm, kas atceļo uz Latviju, tiek ražotas Ķīnā. To ceļš uz Latviju ilgst vidēji 2 mēnešus jeb vidēji 15 000 jūras jūdzes. Tas nozīmē to, ka viens kravas kuģis gada laikā nodara tikpat lielu kaitējumu videi kā 50 miljoni automašīnas.

Turklāt mākslīgo eglīšu sastāvā ir 43% naftas, un tās ražo no polivininhlorīda, kā rezultātā to ražošanas process atstāj negatīvu ietekmi uz apkārtējo vidi.

Un lai arī mākslīgās eglītes pielietojuma laiks ir gana ilgs, jo vidēji tās var tikt izmantotas un atkārtoti lietotas 7-10 gadus, jāatceras, ka šādas eglītes nevar pārstrādāt. Tās tiek apglabātas poligonā un dabā nekad nepārstrādājas,
radot kaitējumu videi.

No meža pārnestu svētku eglīti izmanto lietderīgi

Turpinot svētku tradīcijas, vairums cilvēku joprojām izvēlas savu svētku eglīti mājās pārvest tieši no meža. Ja arī tu esi viens no viņiem, tad zini, ka Latvijā uz vienu iedzīvotāju ik gadu decembrī uz svētkiem ļauts nocirst vienu eglīti valsts mežā, kas atrodas meža ceļu malās, grāvju malās, uz stigām, zem elektrolīnijām, pieaugušā mežā zem lielajiem kokiem.

Atceries, ka eglīti aizliegts cirst jaunaudzēs un jauktā jaunu koku mežā, kā arī privātos mežos, dabas parkos, īpaši aizsargājamā dabas teritorijā, kas atzīmēta ar norādi – ozollapa. Rūpējoties par dabas resursiem, valsts meži tiek regulāri atjaunoti.

Ņemot vērā, ka viena eglīte gada laikā piesaista 12 kg CO², bet viena hektāra liela platība nodrošina nepieciešamo dienas skābekļa devu 45 cilvēkiem, vienas nocirstas eglītes vietā tiek iestādītas trīs.

Lai arī īstās eglītes, atšķirībā no mākslīgajām eglītēm, svētkos spēj priecēt vien vidēji 6 dienas, tomēr tieši to izvēle liecina par ilgtspējīgu un dabai draudzīgu rīcību, jo arī pēc svētkiem īsto eglīti iespējams izmantot lietderīgi, piešķirot tai otro dzīvi vairākos veidos.

Ziemassvētku eglīti var izmantot iekuram vai pielietot dārzā, kā arī nodot otrreizējai pārstrādei, lai pārvērstu tās mulčā vai stiprinātu smilšu kāpas.

Jāpiemin gan, ka pēdējo gadu laikā populāras ir kļuvušas arī eglītes podiņos – tās var gan iegādāties, ja plāno tās pēc tam pārstādīt dārzā vai mežā, gan arī iznomāt. Ja esi lēmis iegādāties, tad izvēlies eglītes 10 l podiņos, jo 5 l podos eglītes saknes ir apgrieztas un samazinās iespēja to pārstādīt.

Interesanti, ka 98% no Ziemassvētku eglītēm speciāli tiek audzētas Ziemassvētkiem, un to audzēšanas vidējais laiks ir 7 gadi. Latvijā pirmā audzētava tika ierīkota 1994. gadā.

Egle no tualetes poda birstēm

Vai zināji, ka pirmā alternatīvā egle bija taisīta no tualetes poda birstēm tālajā 1930.gadā? Arī mūsdienās, kad zaļā jeb dabai draudzīgā domāšana un dzīvesstils ieņem arvien nozīmīgāku lomu mūsdienu sabiedrībā, radīt pašam savu svētku eglīti varētu būt vislabākā izvēle.

Turklāt arī ekonomiski izdevīga, jo izmantot var visu to, kas jau atrodas mājās, tādējādi piešķirot lietām otro dzīvi. Lai radītu dabai draudzīgu eglīti, nepieciešama radoša pieeja, laiks un vēlēšanās.

Publicitātes foto
Publicitātes foto

Tuvojoties svētkiem, arī Latvijas Zaļais punkts dalās ar idejām, kā pašiem radīt savu svētku eglīti no otrreizēji pārstrādājamiem materiāliem.

Iedvesmojies arī tu!

Radi Ziemassvētku eglīti pats!

1. variants

2.variants

Dabīgo materiālu rotas un videi draudzīgs dāvanu iepakojums

Tāpat kā eglīti, arī eglīšu rotas iespējams izveidot pašiem, izmantojot dažādus dabīgos materiālus – čiekurus, egļu zarus, koku zarus, audumu, kartonu, metālu, kā arī mājās atrodamas lietas – pogas, krelles u.c.

Tāpat iespējams pašiem arī apgleznot dažādas stikla burciņas un izmantot kā svečturus. Tas būs gan oriģināli, gan ilgtspējīgi! Arī domājot par dāvanu iepakojumu, galvenais, ko atcerēties, ir – nepārpakot!

Dāvanu saiņošanai izmanto to, kas palicis pāri no iepriekšējiem gadiem. Bet ja krājumos nekā nav, tad izvēlies dabai draudzīgus un pārstrādājamus saiņošanas materiālus, jo, piemēram, tādus iepakojumus kā balinātu, laminētu vai ar spīdumiem apstrādātu papīru nav iespējams pārstrādāt.

Savukārt plastikāta vai tekstila lentu vietā izvēlies dabīgus dekorus – koka rotājumus, čiekurus, sūnas, dažādu koku zariņus utt. Dāvanai pievieno tādu kartīti, kas var tikt pārstrādāta vai arī uzreiz pielietojama, piemēram, koka figūriņu kā eglītes rotājumu.

SAISTĪTIE RAKSTI

Atceries arī savu saņemto dāvanu iepakojumu pēc tam sašķirot, dodot tam jaunu dzīvi!

Radi eglīšu rotājumus pats!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Stāda kokus, laista augus, veido vainagus ķiršiem. Kas darāms dārzā no 8. līdz 15.augustam?
Vai var atstumt savus mantiniekus? Skaidro zvērināta notāre
Šis neesot tomātu gads. Kā parūpēties, lai augi neslimotu un raža labi saglabātos?
FOTO. Atgriešanās pie dabas un pamatvērtībām. Kādos toņos izvēlēties mājas tekstilu šosezon? 3
Galkina koncertā Jūrmalā noticis kāds nepatīkams starpgadījums. Policija sākusi pārbaudi
Krievu jaunieši negrib mirt Ukrainā 2
Ukraiņiem šonakt izdevies iznīcināt vērā ņemamu daudzumu krievu militārās tehnikas un okupantu 2
Vai var atstumt savus mantiniekus? Skaidro zvērināta notāre
Streips: Te drīkstu un tāpēc arī paudīšu gandrīz simtprocentīgu pārliecību, ka nevienai no šīm trim partijām nespīd tikt pat tuvu piecu procentu barjerai
Lasīt citas ziņas
Mēneša sākums – nelabvēlīgs laiks stādīšanai, sēšanai un ražas novākšanai! Kas darāms dārzā no 1. līdz 6.augustam 2
izdzīvot un ērti justies mājas birojā, strādājot attālināti? 1
“Saldos ķiršus ne tikai drīkst, bet vajag regulāri apzāģēt!”: iesaka stādaudzētavas saimnieks 4
“Neviens te nav jāglābj un ar piena pudeli pakaļ nav jāskrien!”: Ingmārs Līdaka iesaka, ko darīt ar pļavās gulošajiem stirnu mazuļiem 2
Baklažānu rullīši ar fetas sieru
Ar Sporta pils dārzos izdiedzētu gurķi mūsējie nominēti prestižam ES apbalvojumam
Factum: Partiju līderu trijniekā ir izmaiņas, vadībā izvirzījušās Jaunā Vienotība, Saskaņa un Nacionālā Apvienība 11
Pilnībā indeksējamās pensijas līdz 534 EUR pieaugs vidēji par 23%, kas varētu nosegt prognozējamo inflācijas pieaugumu 20
“Latvijas vēja parki” apņēmušies investēt līdz vienam miljardam eiro, uzstādot vēja enerģijas ģeneratorus mežu masīvos un nodrošinot līdz 30% elektroenerģijas patēriņa
A. Muižniece: “Neraugoties uz izstrādātajām platformām vai drukātām un elektroniskām mācību grāmatām, skolotājiem jāsaglabā izvēles brīvība” 5
FOTO. Izskanējis Cēsu mākslas festivāla brīvdabas notikums ar smalkiem apmeklētājiem un R. Paulu pie klavierēm 2
FOTO. Daugavpilieši saviļņo “Prāta Vētru”, lūdzot atkārtot dziesmu, kas veltīta Ukrainas karā cietušajiem
P. Strautiņš: Politiķiem ir jāaptur inflācijas skaitītājs, iejaucoties regulatoru lēmumos!
Vai otrdien laika apstākļi Latvijā būtiski mainīsies? 1
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1922. gada 8. augustā
20:05
Factum: Partiju līderu trijniekā ir izmaiņas, vadībā izvirzījušās Jaunā Vienotība, Saskaņa un Nacionālā Apvienība 11
19:35
SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālākais par karu Ukrainā ar Jāni Slaidiņu 4
18:45