Tālis Linkaits (no kreisās), šķiet, nav Jāņa Bordāna tuvāko domubiedru grupā un nereti par JKP valdes lēmumiem uzzina tikai pēc to publiskošanas. Viņš nav arī partijas valdē.
Tālis Linkaits (no kreisās), šķiet, nav Jāņa Bordāna tuvāko domubiedru grupā un nereti par JKP valdes lēmumiem uzzina tikai pēc to publiskošanas. Viņš nav arī partijas valdē.
Foto: Zane Bitere/LETA

JKP nostāda neveiklā situācijā savu ministru 4

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Pagājušās nedēļas nogalē, kad sociālo mediju lietotāji apsprieda satiksmes ministra Tāļa Linkaita (JKP) paziņojumu, ka atteikšanās no vecāku automašīnu reģistrācijas nodokļa attālinās jaunu reģionālo vilcienu iepirkumu, satiksmes ministrs kopā ar Jaunās konservatīvās partijas priekšsēdētāju, tieslietu ministru Jāni Bordānu Zilajākalnā iemēģināja todien atklāto sliežu velosipēdu ceļu.

Tā abiem JKP ministriem ir sirdslieta, bet citādi T. Linkaits, šķiet, nav J. Bordāna tuvāko domubiedru grupā un nereti par JKP valdes lēmumiem uzzina tikai pēc to publiskošanas.

Atšķirībā no citām partijām, kur valdes darbā piedalās liela daļa deputātu un visi ministri, JKP valdē ir tikai J. Bordāns, viņa vietnieks Krišjānis Feldmans, frakcijas vadītājs Juris Jurašs un Saeimas deputāts Gatis Eglītis. Taču šajā partijā tieši valde ir tās varas centrs.

Iespaids, ka JKP Saeimas frakcijas un partijas vadības darbība nav saskaņota ar tās ministru rīcību, radās pēc diskusijām par Satiksmes ministrijas rosinātajām izmaiņām likumā, kas paredzēja ieviest transportlīdzekļa reģistrācijas nodokli par pieciem gadiem vecākām vieglajām automašīnām.

Pieaugot sabiedrības neapmierinātībai, Jaunā konservatīvā partija (JKP) paziņoja, ka tā neatbalsta Satiksmes ministrijas virzītos grozījumus likumā.

Apgalvojumi, ka ideja patiesībā nāk no koalīcijas partneriem, bet Satiksmes ministrija to virza kā savas kompetences jautājumu, tika atspēkota pēc pāris dienām, kad T. Linkaits izteica nožēlu par atteikšanos no tās. Viņš atzina, ka no transporta līdzekļa reģistrācijas nodokļa ieņēmumiem bija plānots daļēji finansēt jaunu reģionālo vilcienu iegādi.

 

Iebildumi iepriekš neesot izskanējuši

Lūgts to komentēt, šonedēļ T. Linkaits “Latvijas Avīzei” atzina, ka JKP, tāpat kā citos politiskajos spēkos, ir viedokļu dažādība.

Partijai esot visas tiesības lemt citādi, taču no partijas biedriem, kas piedalījās koalīcijas darba grupā, viņš iepriekš nebija dzirdējis iebildumus.

Visvairāk jautājumus esot uzdevusi Nacionālās apvienības deputāte Ilze Indriksone, ar kuru arī saskaņota projekta gala redakcija. “Darba procesā var būt dažādi viedokļi, bet agri vai vēlu pie šā jautājuma mēs atgriezīsimies,” uzskata T. Linkaits. Viņaprāt, ir jāsagatavo atbalsta mehānisms, lai veicinātu jaunu un videi draudzīgāku automašīnu iegādi, “lai mēs nekļūstam par veco automašīnu kapsētu, jo citās Eiropas valstīs tāds atbalsts ir”.

Viens no JKP faktiskajiem līderiem ar lielu ietekmi ir frakcijas un arī partijas priekšsēdētāja vietnieks Krišjānis Feldmans, kurš “Latvijas Avīzei” atzina, ka tas bija partijas valdes paziņojums, kas tapis, konsultējoties ar Saeimas frakciju. Viņaprāt, tieši frakcija esot varas centrs. Mērķis bijis panākt, lai minētās likuma izmaiņas nenonāk līdz Saeimai.

Taču viņš turpināja apgalvot, ka Satiksmes ministrija neesot vieglo automašīnu reģistrācijas nodokļa iniciatore, jo par vides kvalitāti atbildot Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, bet par nodokļu politiku – Finanšu ministrija.

Satiksmes ministrija esot bijusi ķīlnieka lomā, jo tai tas bijis jāvirza. Uz atgādni, ka nodokļa ieņēmumi bija sasaistīti arī jaunu vilcienu iepirkumu, K. Feldmans atbildēja – tas esot bijis mēģinājums nodrošināties, lai šis finansējums no nodokļa paliktu nozarē.

 

Bordāns slavē satiksmes ministru

Notiekošais JKP ir kā medusmaize Zaļo un zemnieku savienībai, kura tieši JKP dēļ tika atstāta opozīcijā. “Uzmet savu ministru un neatbalsta viņa virzītu iniciatīvu, bet vēl mēģina pārlikt atbildību uz citiem valdības pārstāvjiem. Nu jau kļūst reāli grūti nodefinēt, kas JKP ir par veidojumu,” tā tviterī bija ierakstījis ZZS frakcijas vadītājs Uldis Augulis.

Viņš arī pamanīja portālā “Valmieras ziņas” atspoguļoto T. Linkaita un J. Bordāna piedalīšanos Zilākalna perona un jaunā velosipēdu sliežu ceļa atklāšanā, kur abi valdības pārstāvji devās izmēģinājuma braucienā.

“Jauno JKP vilcienu svinīgā palaišana dzīvē. Un nav nozīmes – elktro/dīzeļ. Tu tuuuu! Tik uz priekšu – godīgi, drosmīgi, gudri!” tviterī ironizē U. Augulis.

Te gan jāteic, ka ne tikai satiksmes ministra, bet arī J. Bordāna klātbūtne pasākumā bija likumsakarīga, jo tieslietu ministrs bijis Latvijas Zaļo ceļu asociācijas prezidents. Uz pilnvaru laiku valdībā viņš darbību šajā amatā ir apturējis.

J. Bordāns “Latvijas Avīzei” atgādināja, ka ne U. Augulis, ne viņa priekšgājējs satiksmes ministra amatā Ainārs Šlesers neesot atbalstījuši zaļo dzelzceļu kustību, ko T. Linkaits tagad darot.

“Vides aizsardzība ietilpst konservatīvo ideoloģijā, bet, runājot par klimatneitrālo politiku, ir jautājums, cik lielu maksājumu slogu var uzlikt vidusslānim,” sacīja J. Bordāns.

Ar to viņš pamato JKP iebildes pret transportlīdzekļa reģistrācijas nodokļa paredzēšanu vecākiem vieglajiem auto. Šajā jautājumā viņš redz JKP pretrunas ar “Jauno Vienotību” un “Attīstībai/Par”, bet ne savas partijas iekšienē.

Tiesa, J. Bordāns atzina: “Mēs esam dzīva partija, kas īsteno vairākas reformas. Ja neveic nekādas reformas, tad problēmas nerodas. Mūsu gadījumā ir tā, ka ne visi partijā uzreiz tās saprot, tad par to ir diskusija un parādās atšķirīgi viedokļi. Taču es te neredzu nekādas problēmas.”

Uz jautājumu, cik droši satiksmes ministrs var justies savā amatā, J. Bordāns apgalvoja, ka T. Linkaits esot viens no labākajiem ministriem. Oficiāli visi JKP pārstāvji apgalvoja, ka partijā valdot komandas gars un saticība.

Saistītie raksti
Neoficiāli ir atzinuši, ka pēc JKP frakcijas vadītājas Jutas Strīķes aiziešanas mūžībā viņi jutušies kā izsisti no sliedēm, jo J. Strīķe bijusi tā, kas visu organizēja un pieskatīja.

Kopš tā laika sadarbības koordinācija vairs neesot tik veiksmīga. Daļēji uz to savu iespaidu atstājusi arī Covid-19 krīze, jo daudzas sanāksmes notiek attālināti, cilvēki vairs nesatiekoties un nevarot atklāti izrunāties.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
Kāpēc nedarījām visu, lai maskas ražotu Latvijā? Muižniece par ASV izbrāķētajiem respiratoriem miljonu vērtībā 1
1 stunda
KD
Krista Draveniece
Stāsti
“Kad veda uz slimnīcu, bērniem šoks, suns gaudo, tas bija sirreāli!” Kristaps atklāti par cīņu ar Covid-19 15
6 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Ķepainis par dzīvību cīnījās pēdējiem spēkiem! Ogrē, pateicoties drošsirdīgam garāmgājējam, izglābj slīkstošu suni
19 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Gudrais luksofors” identificē auto vadītājus, kuri brauc pie sarkanās gaismas
2 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Kā Covid-19 laikā strādā lielākā daļa ministriju?
2 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Šobrīd skolas vecuma bērni ar koronavīrusu inficējoties biežāk nekā Latvijas iedzīvotāji vidēji 2
2 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Ienīda ne tikai Maskavā. Kāpēc tika gāzts politisko intrigu upuris – ģenerālis Radziņš
2 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kad melns tiek pasludināts par baltu 5
4 stundas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Aktrise Rēzija Kalniņa: “Man šķiet, šobrīd ar mums vienkārši spēlējas…” 4
Intervija 10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. SPKC direktore atklāj, kur saslimstība ar Covid-19 ir vislielākā
9 stundas
KD
Krista Draveniece
Ziņas
„Mums jārestartē domāšana!” AS „Olainfarm” priekšsēdētājs Jerūns Veitess par Covid-19, narkotiku baumām un kaitīgo cukuru
5 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Rīgā pa nakti vairākiem auto nozagti lukturi – zagli interesējis tikai vienas markas auto 2
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vidzemē desmit pusaudži nozog automašīnu un bēg no policijas 2
6 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Bundža, Černobiļa, Deficīts. Kādus vārdus Latvijā liek kaķiem un, kurš ir vispopulārākais? 2
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Tradicionālie britu karaliskās ģimenes Ziemassvētki apdraudēti: darbinieki uzsākuši boikotu pret karalieni 2
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Ballēšanās krāšņajā “Rīgas ballē” ierobežojumu laikā var nepalikt nesodīta 4
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nicā pie baznīcas noticis uzbrukums: noslepkavoti trīs cilvēki, vairāki ievainoti 2
9 stundas
VK
Vita Krauja
Stāsti
“Kā staigājot pa naža asmeni.” Saruna ar “Lielā dzintara” valdes priekšsēdētāju Timuru Tomsonu
14 stundas
LE
LETA
Laukos
“Upmaļi” no Iecavas novada ieguldīs pusmiljonu eiro dārzeņu apstrādes ceha un noliktavas izveidē 1
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Afēra lielos apmēros: latviešiem “iesmērē” viltotu “Calvin Klein”
10 stundas
SK
Skaties.lv
Veselam
“Viņiem ir bail.” Daļa veselības aprūpes darbinieku plāno atteikties strādāt ar Covid-19 pacientiem 25
1 diena
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Māris Antonevičs: Latvijas veiksmes formula izputējusi? Pašlaik Kariņa balsī skan tāds kā izmisums 16
1 diena
LE
LETA
Veselam
Viņķele: Ja skaitļi iet uz augšu, uzreiz viens no pirmajiem risinājumiem ir aizvērt bārus un krogus 29
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Ģimenē ar Covid-19 inficējies bērns. Mamma Elīna pastāsta, kā izdevies nesaslimt pārējiem 3
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķis Ralfs Eilands saviem faniem sagādājis patīkamu pārsteigumu
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kamēr maksās algas, viņi klusēs. Ainars Mielavs par sašķeltību Latvijā 9
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Laimonis, Laimis, Elvijs, Elvis un Elva
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vai beidzot būsim pelnījuši baltus Ziemassvētkus? Nākamo mēnešu laika prognoze 1
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Rīgas Modes nedēļā notikusi īpaša modes skate: kolekcija tapusi sadarbībā ar bērniem
8 stundas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Pabalsti Latvijā mudina vai attur no ģimenes veidošanas? Sola vērienīgas pārmaiņas 15
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tu vari būt ļoti trausls un viegli ievainojams! Horoskopi 30.oktobrim
2 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Ķepainis par dzīvību cīnījās pēdējiem spēkiem! Ogrē, pateicoties drošsirdīgam garāmgājējam, izglābj slīkstošu suni
21:41
LE
LETA
Ziņas
Pēc mēneša par mutes un deguna aizsega nelietošanu varēs piemērot līdz 50 eiro sodu 1
21:04
LA
LA.LV
Ziņas
Kāpēc nedarījām visu, lai maskas ražotu Latvijā? Muižniece par ASV izbrāķētajiem respiratoriem miljonu vērtībā 1
20:25