FOTO: Shutterstock.com

Pasaule visdrīzāk tomēr ir plakana – astrofiziķis izpētījis zemi visaugstākajā precizitātes līmenī 87

Izmantojot teleskopu Baryon Oscillation Spectroscopic Survey (BOSS), amerikāņu astrofiziķiem izdevies iemantot pilnībā jaunu Visuma izpētes metodi visaugstākajā precizitātes līmenī. Un pirmais un galvenais šā pētījuma secinājums varētu šķist mēreni šokējošs visiem tiem, kuri dažkārt dižmanīgi ņirgājas par tā dēvētajiem “plakanās pasaules apoloģētiem”. Tagad zinātne gluži oficiāli paudusi – Visumam piemīt plakana forma!

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Neticami, bet tava auto marka atklāj par tevi vairāk, nekā spēj iedomāties 64
Ķīnieši ir sašutuši, jo Putina sabiedrotais sola “pakļaut” Krievijas kaimiņus
Bārmeņi atklāj, kurus dzērienus nekad nevajadzētu pasūtīt “pīķa stundās”
Lasīt citas ziņas

Ar BOSS datu palīdzību izveidota 1,2 miljonu Visuma galaktiku karte, nosakot to atrašanās vietu ar precizitāti līdz vienam procentam. Tiesa, šī karte gan pārstāv tikai pavisam nelielu Visuma daļu, tomēr tā vienalga dod pietiekamu priekšstatu par Visuma funkcionēšanu tā lielajos mērogos. Pateicoties šiem precīzajiem mērījumiem, kosmologi spējuši fiksēt to, ka arī mūsu Visums ir “neparasti plakans un bezgalīgs, plešoties telpā un laikā”. Un šādu plakano visumu kustība vienā virzienā nekad nenoved pie viena un tā paša punkta.

Atbilstoši tam pētniekiem ir iespēja izzināt, kā uzvedas gaisma dažām kopumā no 1,2 miljoniem aplūkoto galaktiku. Pētnieki uzsvēruši, ka no vairākām novērojamā Visuma galaktikām nākošā gaisma paliek paralēla, un šīs nosacītās divas līnijas vienmēr paliks paralēlas, piebilstot, ka vispār viņu intereses pamatā saistībā ar šo tēmu ir fakts, ka Visuma plakanā forma ietekmē tā bezgalīgumu. Tas nozīmē, ka nav iespējams pilnībā precīzi pateikt, ka tas nekad nebeigsies, taču pastāv reāla varbūtība, ka Visums ir bezgalīgs un tas turpināsies laikā. Vārdu sakot, attiecīgā pētījuma rezultāti apstiprinājuši Visuma bezgalību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tostarp gluži ģeometriski Visumam piemīt plakana forma, un paralēlas līnijas paliek paralēlas, lai gan tas nesniedz pilnu priekšstatu par Visuma topoloģiju. Principā pētnieki apgalvojuši, ka Visumam var piemist viena no kopumā 18 dažādām formām. Tieši patlaban pagaidām vēl nepietiekamā redzesleņķa dēļ neesot iespējams noteikt to, tieši kādu formu ieņēmis mūsu Visums.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.