Foto: Evija Trifanova/LETA

Patiesais iemesls, kāpēc “Saskaņa” un tās premjera kandidāts šķīrās 5

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Pieticīgie rezultāti Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās, pēc kurām “Saskaņa” ar 12 mandātiem paliks Rīgas domes opozīcijā, uz partiju nav atstājuši tik lielu iespaidu kā tās bijušā premjera kandidāta Vjačeslava Dombrovska paziņojums par aiziešanu no “Saskaņas” valdes un arī no tās priekšsēdētāja vietnieka amata.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai apprecējusies? Madara Kiviča soctīklos nomainījusi uzvārdu – viņa atklāj patieso iemeslu 34
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es esmu dzīvs cilvēks! Protams, ka man ir vēderiņš, ir grumbiņas”: dziedātāja Elīna Gluzunova faniem atrāda bildes apakšveļā 9
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kur princis Harijs un Megana, tur jauns skandāls: kas noticis šoreiz? 14
10 stundas
Lasīt citas ziņas

Otrdien “Saskaņas” valde viņu un arī Saeimas deputāti Ļubovu Švecovu izslēdza no partijas par statūtu neievērošanu, aicinot frakciju lemt arī par abu izslēgšanu no tās. Visticamāk, “Saskaņa” V. Dombrovskim varētu atņemt arī Ilgtspējīgas attīstības komisijas priekšsēdētāja amatu, kas ir viens no diviem partijai atvēlētajiem komisiju vadītāju posteņiem.

V. Dombrovskis aizgāja no valdes, atsaucoties uz pretrunām ar partijas vadību. Viņa paziņojums atklāja, ka pērn rudenī šķietami pārvarētā krīze “Saskaņā” tomēr turpinās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tas bija jūtams arī nespējā mobilizēties Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām, kas tika sagaidītas bez pamanāmas kampaņas un spilgtiem līderu iznācieniem. “Vjačeslavam savā ziņā ir taisnība, bet viņš nav tas cilvēks, kuram ir tiesības partijai to pārmest. Situācija varēja būt labāka, ja viņš būtu piekritis kļūt par Rīgas mēra kandidātu, nedomājot par to, vai kandidējot nebūs finansiāli zaudējis,” “Latvijas Avīzei” atzina kāds “Saskaņas” biedrs.

Urbanovičs min necieņu pret kolēģiem

Tas, ka V. Dombrovskim un partijas priekšsēdim Jānim Urbanovičam ir atšķirīgs redzējums par politiskā spēka darbību, bija jūtams jau pērn “Saskaņas” kongresā, kad abi pretendēja uz priekšsēdētāja amatu.

Cīņā par to iesaistījās arī Andris Morozovs (ievēlēts Rīgas domē), bet atklātā balsojumā pārliecinoši uzvarēja J. Urbanovičs. “Pasaule mainās un partijai ir jāmainās līdzi,” toreiz sacīja V. Dombrovskis, kurš tagad atzina, ka viņam neizdevās par to pārliecināt vadību, no kuras sagaidījis skaidru vērtējumu par korupcijas skandāliem Rīgas domē, kā arī stratēģiju par to, kā iziet no etniskajām “sarkanajām līnijām”.

“Esmu gatavs pieciest lietas, kas man nepatīk, bet te jau ir pārkāptas robežas, izrādot necieņu pret kolēģiem. Komandas stils paģēr ņemt vērā vairākuma viedokli, nevis izrādīt savu pārākumu,” “Latvijas Avīzei” sacīja J. Urbanovičs.

Runa esot arī par V. Dombrovska un Ļubovas Švecovas darbību Saeimā, kad sēdēs viņi balsojumos vai debatēs pauduši no frakcijas atšķirīgu viedokli. J. Urbanovičs savulaik piekritis bijušā līdera Nila Ušakova piedāvājumam uzaicināt V. Dombrovski partijā un izvirzīt viņu arī par premjera kandidātu.

“Es viņu redzēju arī kā partijas priekšsēdētāju pēc Nila, bet tad nelaimīgā kārtā es Vjačeslavu iepazinu,” piebilda J. Urbanovičs. Viņš feisbukā atklāja, kas ar teikto ir domāts: “Mēs pārstāvam noteiktu politisku uzskatu kopumu, ko darīt ir uzticējis vēlētājs. Tāpēc vektoram ir jābūt skaidram un vienotam.

Rīkoties pretēji tam nav “iekšējais disidentisms”, bet gan nodevība pret vēlētājiem. Tad godīgi jālemj par savu atrašanos partijā un tās Saeimas frakcijā. Vismaz aiz cieņas pret pārējiem frakcijas kolēģiem. Viņiem nav patīkami apzināties, ka vieniem “Saskaņa” ir noteiktu uzskatu kopums, dzīves pozīcija un darbs, bet citiem – pacelšanās laukums jauniem lidojumiem.”

J. Urbanovičs apgalvoja, ka Rīgas domes vēlēšanu rezultāti un problēmas partijā tiekot vērtētas, tikai lēmuma par to neesot. Diskusijas turpinoties, tāpēc konkrētāk par to viņš neizteicās. Bija dzirdēts, ka “Saskaņas” mēģinājums atgūties varētu būt saistīts ar Rīgas mēra kandidātu Konstantīnu Čekušinu un A. Morozovu kā līderiem.

Lūgts to komentēt, J. Urbanovičs atbildēja: “Nesaku “nē”, bet – ne viņi vienīgie.” A. Morozovs “Latvijas Avīzei” apstiprināja, ka viņam ir šādas ambīcijas, par ko liecina jau kandidēšana priekšsēža vēlēšanās.

Varbūt veidos jaunu partiju

Ar V. Dombrovski “Latvijas Avīze” otrdien sazinājās laikā, kad notika “Saskaņas” valdes sēde, kurā lēma par viņa izslēgšanu bez politiķa klātbūtnes. Viņam arī neviens neesot paskaidrojis, kāpēc šāds lēmums. Pagājušajā ceturtdienā abi ar J. Urbanoviču esot Saeimas sēdē sēdējuši līdzās un visai draudzīgi runājušies.

V. Dombrovskis apgalvoja, ka neko nav varējis ietekmēt partijā, Covid-19 krīzes laikā neesot notikušas ne valdes, ne frakcijas sēdes. Vēlme aiziet no valdes bijusi jau vasaras sākumā, taču neesot vēlējies to darīt pirms vēlēšanām.

Uz vaicāto, kāpēc pats nepiekrita kļūt par Rīgas mēra kandidātu, V. Dombrovskis atbildēja, ka oficiāli tas nemaz neesot piedāvāts, bet partijas domes sēdē kampaņas virs­vadība ir uzticēta N. Ušakovam, un “mums ar Nilu atšķīrās redzējums par kampaņas stratēģiju un komandu”. Tiesa, N. Ušakovs priekšvēlēšanu laikā atradās Briselē un viņa klātbūtne kampaņā vēlētājiem nebija jūtama.

Atšķirībā no “Saskaņas” līderiem, kas visu laiku atradušies opozīcijā, V. Dombrovskim ir arī valdības darba pieredze – viņš bijis izglītības un zinātnes, kā arī ekonomikas ministrs. V. Dombrovska iepriekšējā politiskā darbība saistīta ar Reformu partiju, bet no “Vienotības”, nebūdams tās biedrs, bija ievēlēts 12. Saeimā.

Tagad viņš vairs neplāno pievienoties nevienai no partijām, jo tās neīstenojot viņam svarīgus principus – ambiciozu ekonomisko izaugsmi un atteikšanos no etniskajām “sarkanajām līnijām”. Ja izlemšot palikt politikā, tad, visticamāk, nākšoties veidot alternatīvu politisko spēku.

Ļ. Švecova bija viena no V. Dombrovska politiskajām domubiedrēm, kas vēl nesen feisbukā, it kā jokojot, bija ierakstījusi: “Ziniet, Urbanovičs kongresā sacīja, ka gaida, kad viņu novāks. Tad, lūk, ja kas, man “roka nenodrebēs”… Jokoju, bet varu nekad nevienam uz balta šķīvīša ar zelta maliņu nenodod.

SAISTĪTIE RAKSTI

Jāgatavojas “Saskaņas” kongresam.” Drīz pēc tam sekoja J. Urbanoviča atbildes ieraksts: “Uzskatu, ka ir pārkāptas robežas. Kad viens partijas biedrs par citu saka, ka tas ir “jānovāc”, un uzsver, ka “man roka nenodrebēs”, tas nav ne asprātīgi, ne koleģiāli, ne ētiski. (..) Manā vēstures kodā ir ieprogrammētas dziļas bažas par to, kas notiek šādu “plinšu sievu” zemapziņā. Domāju, ir pienācis laiks mums atklāti izrunāties un pieņemt lēmumus.

Sāpīgus, bet neizbēgamus.” Ļ. Švecova aģentūrai LETA paskaidrojusi, ka viņa atsaukusies uz “Saskaņas” frakcijas vadītāja teikto kongresā, kur viņš netieši norādījis, ka partijas vadību kaut kad aizvietos jauni cilvēki.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai apprecējusies? Madara Kiviča soctīklos nomainījusi uzvārdu – viņa atklāj patieso iemeslu 33
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es esmu dzīvs cilvēks! Protams, ka man ir vēderiņš, ir grumbiņas”: dziedātāja Elīna Gluzunova faniem atrāda bildes apakšveļā 9
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kur princis Harijs un Megana, tur jauns skandāls: kas noticis šoreiz? 11
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Rīgas centrā nākotnē, iespējams, būs ļoti ierobežota iespēja iebraukt ar privāto transportu 92
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir prātam neiedomājas lietas, kas notiek!” Lato Lapsa par Indriķa Latvieša jaunāko grāmatu “Nāve” 110
1 diena
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
“Par to ir ilgi runāts un diskutēts.” Valdība noteiks pienākumu vakcinēties konkrētām profesijām. Vai ņems vērā arī testus? 61
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Vai līdz ar Brīvības pieminekļa izgaismošanu naktī varētu atdzīvoties arī pārējās pilsētas ēkas? 5
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Būs par grādu vēsāks. Laika prognoze otrdienai 3
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Rīgas centrā nākotnē, iespējams, būs ļoti ierobežota iespēja iebraukt ar privāto transportu 92
9 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Ziņas
“Grāmatā neļāvu Benjamiņai nomirt, šķita – tik spēcīga, enerģiska personība nevar tā vienkārši nomirt badā.” Saruna ar Laimu Kotu
21:30
LE
LETA
Ziņas
Vakcinācijas pret Covid-19 rādītāji uzlabojušies. Cik cilvēku pagājušajā nedēļā saņēmuši poti? 5
20:15
LL
Lilija Limane
Stāsti
Arestēti “uzņēmēji”: bagātības iegūtas vācu okupācijas laikā 3
19:25
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai apprecējusies? Madara Kiviča soctīklos nomainījusi uzvārdu – viņa atklāj patieso iemeslu 33
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Pensionāru pāris Ogrē izved suni pastaigā ar stilu 1
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Traģēdija Ventspils peldbaseinā: zināms, kādu sodu saņēmis bijušais sporta skolas direktors 2
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pieci sasirgušie miruši. Cik kovida slimnieki atklāti svētdien? 20
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
VID nodod kriminālvajāšanai “naudas mūli”; legalizējis vairāk nekā trīs miljonus eiro 8
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vizītes laikā Francijas prezidentam iemet ar olu 11
6 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Mūsu acu priekšā notiek desmitgades lielākā vētra enerģētikā. Kāpēc elektrības cenas tik drīz nekritīs? 44
11 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Jaunais budžets: Ministri pateicas kā “Oskarā”, pašvaldības skābā noskaņojumā, bet Kariņš priecīgs 25
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Tā ir okupācija? Vai mēs ko nezinām?”: cilvēki soctīklos iesmej par kuriozu ar Latvijas karti TV šovā 5
10 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Vēzis nekur nav pazudis!” Šogad audzis ceturtajā stadijā atklāto vēža gadījumu skaits 19
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es esmu dzīvs cilvēks! Protams, ka man ir vēderiņš, ir grumbiņas”: dziedātāja Elīna Gluzunova faniem atrāda bildes apakšveļā 9
12 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kad āboliem ražas laiks, jācep gardumi: drumstalu ābolkūka un ābolu tarte
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kur princis Harijs un Megana, tur jauns skandāls: kas noticis šoreiz? 11
10 stundas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 27. septembra līdz 4.oktobrim: novāc burkānus, kartupeļus, stāda kokus un krūmus 2
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir prātam neiedomājas lietas, kas notiek!” Lato Lapsa par Indriķa Latvieša jaunāko grāmatu “Nāve” 110
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Rudenī ceļa tuvumā biežāk uzturas meža dzīvnieki. Kas jāievēro autovadītājiem? 25
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Kur pazuda 30 miljoni no bankrotējušās “PNB bankas” – izlocīšanās no atbildības vai arī nē? 14
1 diena
Inita Šteinberga
Ziņas
Šogad medus raža bijusi laba, bet kā zināt, vai tas ir labs?
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Valsts nemāk pieņemt dāvanas!” “Apturi Covid” aplikācijas izstrādātāji vīlušies par sava darba likteni 40
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kovids nezina, ka viņam ir jāapstājas pie diviem metriem.” Eksperts par divu metru distanci no zinātniskā viedokļa 73
1 diena
TA
Tavs Auto TV
Ziņas
“Praktisks, simpātisks un teju par velti!” Roberto Meloni par patriotismu, ēdienu un itāļu automobiļiem 17
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķi Lauri Reiniku, piedraudot ar apsardzi, izdzen no vēsturiskas vietas par nepiemērotu apģērbu 53
1 diena
UG
Uldis Graudiņš

Laukos
Noskaidrots, kam pieder lielākās Latvijas pļavas 12
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Ilgonis un Ādolfs
11 stundas