Latvijā
Kriminālziņas

Pēdējā laikā novērotas jaunas un satraucošas iezīmes tabakas izstrādājumu kontrabandā0


Karsējamā tabaka.
Karsējamā tabaka.
Foto: Valsts ieņēmumu dienests

Lai arī pēdējos gados Latvijā bija novērojama tendence samazināties nelegālo cigarešu kontrabandas apjomam, tomēr pēdējā laikā ir novērojamas jaunas satraucošas iezīmes – parādās jaunu tabakas izstrādājumu veidu kontrabanda, kas iepriekš nebija konstatēta.

Piemēram, 17.jūlijā Grebņevas muitas kontroles punktā, veicot no Krievijas iebraukuša kravas transportlīdzekļa skenējuma attēlu analīzi, radās aizdomas par nedeklarētām precēm puspiekabes rezerves ritenī.

Padziļinātās kontroles laikā muitnieki rezerves riepās atklāja gan “Camel” cigaretes ar Kazahstānas akcīzes markām, gan “Marlboro”, “Kiss’’ un “Kent” cigaretes ar Baltkrievijas akcīzes markām, gan arī “Kiss Menthol” cigaretes ar Krievijas akcīzes markām. Tomēr pats interesantākais, ka šo multinacionāli raibo “kompāniju” papildināja arī vairāki iepakojumi ar karsējamo tabaku “Heets” bez akcīzes markām.

Kopumā, slēpjot kontrabandas preces rezerves riteņos, tika mēģināts nelegāli Latvijā ievest 3050 gramus karsējamās tabakas un 4100 paciņas cigarešu.

“Līdz šim muita nebija konstatējusi karsējamās tabakas kontrabandas gadījumus. Nelegālo preču plūsmas tendences parasti ietekmē pieprasījums un cena – ja tirgū parādīsies pieprasījums, tad noteikti sekos arī piedāvājums”, atzīst VID ģenerāldirektora vietnieks muitas jomā, Muitas pārvaldes direktors Raimonds Zukuls.

Atšķirīga situācija līdz šim bija novērojama Lietuvā, kur jau iepriekš vairākos gadījumos tika atklāta karsējamās tabakas kontrabanda.

Galvenā atšķirība starp Latviju un Lietuvu bija akcīzes nodokļa likmēs. Latvijā tās bija zemākas, bet Lietuvā pietiekoši augstas, lai radītu interesi šo preci ievest nelegāli.

Latvijā karsējamo tabaku ar akcīzes nodokli sāka aplikt no 2016. gada 1. marta, un tobrīd akcīzes nodokļa likme karsējamai tabakai bija 62 eiro par 1000 gramiem.

Katru gadu nodokļa likme tika paaugstināta, un šogad tā pieauga līdz 75 eiro par 1000 gramiem. Pazīmes liecina, ka esam sasnieguši to līmeni, kad kontrabandistiem jau kļūst ekonomiski izdevīgi Latvijā ievest un uzsākt nelegāli tirgot arī karsējamo tabaku.

Nodokļu likmei turpinot palielināties, nākamos gados, iespējams, novērosim karsējamās tabakas kontrabandas straumes parādīšanos līdzās tradicionālajām cigaretēm.

Karsējamā tabakas izstrādājumi ir tehnoloģisks jaunievedums, ko cilvēki arvien biežāk izvēlas kā modernāku un mazāk kaitīgu tradicionālo cigarešu smēķēšanas alternatīvu.

Tipiskais karsējamās tabakas lietotājs ir izbijis tradicionālo cigarešu smēķētājs, kurš nevar vai nevēlas pilnībā atteikties no nikotīna produktiem, bet vienlaikus domā par savu veselību.

Saistītie raksti

Tāpēc karsējamā tabaka veido arvien nopietnāku konkurenci tradicionālajai smēķēšanas industrijai, pamazām atņemot tai ierastos klientus.

Zīmīgi, ka, viena no ierīcēm, kurā tiek karsēta tabaka tiešā veidā tā arī saucas IQOS jeb “I-Quit-Ordinary-Smoking”, kas latviski tulkojama kā “es atmetu tradicionālo smēķēšanu”.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

LL
LETA, LA.lv
Veselam
Faktiskais ar Covid-19 inficēto skaits Latvijā varētu būt lielāks par oficiāli reģistrēto 1
4 stundas
LA
LA.LV
Pasaulē
Pasauli aizkustina medmāsa, kura Beirūtas sprādziena laikā izglāba trīs jaundzimušos
8 stundas
GN
Gints Narogs
Sports
“Reti kura sasniedza 20 gadus, bet Rebeka tika vistālāk,” treneris pēc Kohas paziņojuma izvēlēties mīlestību velta mīļus atvadu vārdus
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Rīgā vairs nebūs bezmaksas sabiedriskā transporta nevienos svētkos šogad 1
5 stundas
MZ
Māris Zanders
Latvijā
Māris Zanders: Nav jēgas kliegt nedz “es no tā kovida nebaidos!”, ­nedz “tas ir mūsdienu mēris!”
2 stundas