Latvijā
Kriminālziņas

Grupējumu konkurence palīdz apkarot cigarešu kontrabandu0


VID ģenerāldirektora vietnieks muitas jomā, Muitas pārvaldes direktors Raimonds Zukuls.
VID ģenerāldirektora vietnieks muitas jomā, Muitas pārvaldes direktors Raimonds Zukuls.
Foto: Valsts ieņēmumu dienests

Viens no produktivitātes, tehnoloģiju progresa un inovāciju ieviešanas vadošajiem dzinuļiem vienmēr ir bijusi veselīga konkurence. Bet parasti mazāk par to tiek domāts noziedzības apkarošanas kontekstā.

Tomēr arī šeit ir gadījumi, kad konkurences attiecības kalpo likuma un kārtības nodrošināšanai. Tostarp tas ir novērojams arī kontrabandas preču apkarošanas jomā.

Kā norāda VID ģenerāldirektora vietnieks muitas jomā, Muitas pārvaldes direktors Raimonds Zukuls, muitai nav ziņotāju tīkla tradicionālajā izpratnē, bet nereti ir gadījumi, kad informācija par kontrabandas kravām netiešā veidā tiek iegūta no konkurējošu grupējumu pārstāvjiem.

“Nevaru atklāt visas nianses, bet informācija par kontrabandas kravām nonāk pie mums ļoti dažādi. Nepateikšu, kāds ir saņemtās informācijas procentuālais dalījums pēc avotiem, bet izmantojam jebkādu kontrabandas risku informāciju, kas nonāk mūsu rīcībā.

Tā tiek izvērtēta un izmantota, lai novērstu nelegālu preču ievešanu mūsu valstī vai pārķertu kontrabandas kravas.

Protams, ka nav tādu oficiāli rakstītu iesniegumu, ar 100% drošu informāciju par cita kontrabandas grupējuma sūtītajām kravām. Bet mēs izvērtējam jebkuru saņemto informāciju, tostarp arī neoficiālu. Visa iegūtā informācija tiek apkopota Riska vadības daļā, kur to izvērtē un apstrādā.

Pēc tam muita atbilstoši rīkojas, nodrošinot risku mazinošus pasākumus, lai novērstu kontrabandu,” skaidro R. Zukuls.

Covid-19 pandēmija kopumā kāpināja kontrabandistu aktivitāti, un līdz ar to arī mainījās informācijas apjoms par potenciālajām kontrabandas kravām.

“Bija jūtams, ka kontrabandisti ir vairāk aktivizējušies. Tas visdrīzāk ir skaidrojams ar to, ka preču kontrabandai pašos pamatos ir dziļi ekonomiski apsvērumi.

Ja krītas iedzīvotāju maksātspēja, viņi visdrīzāk izvēlēsies kontrabandas preces, kas ir lētākas.

Arī šeit visa pamatā ir pieprasījuma un piedāvājuma līkne. Piemēram, tās pašas Baltkrievijā ražotās cigaretes, ko kontrabandisti regulāri un lielā daudzumā cenšas ievest mūsu valstī, Šveicē nevienam nav vajadzīgas, jo tur nav potenciālo patērētāju.

Šveiciešu ienākumi ir salīdzinoši augsti, lai varētu nopirkt legālas cigaretes, viņiem ir savas iecienītas cigarešu markas un svarīga ir arī kvalitāte,” norāda R. Zukuls.

Saistītie raksti

Šķiet, ka šobrīd mūsu reģionā vislētāk ir saražot cigaretes Baltkrievijā, un to izjūt visas kaimiņvalstis.

Baltkrievijas kontrabandas cigaretes ir pieejamas gan Latvijā un Lietuvā, gan Krievijā un Polijā. Latvijā un Lietuvā tās veido vairāk nekā 75% no kopējā kontrabandas cigarešu tirgus.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

LA
Latvijas Avīze
Latvijā
Beidzot iespēja atgūt naudu, pļāpīgais prokurors un izdegušie mācītāji. Nedēļas notikumu apskats
1 stunda
LL
LETA, LA.lv
Pasaulē
Policijas brutalitāte un neoficiālas uzvaras svinības. Baltkrievijā aizvadīta pirmā nakts pēc prezidenta vēlēšanām
37 minūtes
ML
Māra Lapsa
Latvijā
“Mēs esam aizguvuši no vāciešiem pedantisma gēnu un tajā ieslīgstam arvien dziļāk.” Dendrologs Andrejs Svilāns par latviešu daiļdārziem
Intervija 12 stundas
LE
LETA
Dabā
Latvijā sāks iepūst vēsāks gaiss. Sinoptiķu prognoze pirmdienai
1 stunda
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
“Varu tikai šausmināties par to, kā cilvēki raksta internetā.” Kas visvairāk kaitina filoloģi Ligitu Paegli? 3
Intervija 16 stundas