Bizness

PVD igauņu un lietuviešu izcelsmes produktos konstatē zirga gaļu0

Foto – LETA./AFP

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) no laboratorijas Lielbritānijā “Genon Laboratories LTD” saņēmis informāciju, ka četros no liellopu gaļu saturošos produktu paraugos no 41 izmeklētā konstatēta zirgu gaļa. Kā biznesa portālu “Nozare.lv” informēja PVD pārstāve Ilze Meistere, PVD ir uzdevis atsaukt no tirdzniecības Igaunijas uzņēmuma AS “Nõo Lihatööstus” (preču zīme Latvijā – “Noo Cepeškungs”) ražoto pilndūmu desas “Parmezāna” partiju, kurā konstatēta zirgu gaļas klātbūtne.

Laboratoriski konstatēts, ka Lietuvas uzņēmuma “Grimeda” ražotās auksti kūpinātās desas “Exclusive” sastāvā ir 9% zirgu gaļas, Igaunijas uzņēmuma “Nõo Lihatööstus” ražotās pilndūmu desas “Parmezāna” sastāvā ir 10 % zirgu gaļas.

Tāpat Latvijas uzņēmuma “Kuršu zeme” ražotā konserva “Sautēta liellopu gaļa” sastāvā konstatēts 15,6% zirgu gaļas, bet uzņēmuma “Forevers” ražoto kupātu sastāvā – 4% zirgu gaļas.

SIA “Kuršu zeme” un SIA “Forevers” produkti, kuros konstatēta zirgu gaļa, tirdzniecībā nav pieejami, jo to izplatīšana jau ir apturēta pašos uzņēmumos. Arī Lietuvas uzņēmuma “Grimeda” desas “Exclusive” partija, kurā konstatēta zirgu gaļa, tirdzniecībā nav pieejama.

Par konstatēto PVD ziņos Eiropas Komisijas Ātrās brīdināšanas sistēmā un kaimiņvalstu uzraudzības dienestiem.

Ņemot vērā laboratorisko izmeklējumu rezultātus, PVD, veicot pārbaudes tirdzniecības vietās, turpmāk pastiprinātu uzmanību pievērsīs Lietuvas ražotāja “Grimeda” un Igaunijas ražotāja “Nõo Lihatööstus” produktu marķējumam, kā arī ņems paraugus laboratoriskajiem izmeklējumiem no citiem šo ražotāju produktiem.

PVD vēl gaida septiņu paraugu padziļinātu laboratorisko izmeklējumu rezultātus. Tostarp atbildi par uzņēmumā “Kuršu zeme” ņemto Polijas izcelsmes izejvielas paraugu, kurā laboratoriski jau ir konstatēts zirgu DNS. Ja izejvielā tiks konstatēts zirgu gaļas piejaukums, kas pārsniegs 1%, PVD par to informēs Polijas pārtikas uzraudzības dienestu, jo izejvielu izsekojamības pārbaudes uzņēmumā “Kuršu zeme” liecina, ka liellopu gaļas atgriezumus, kas izmantoti konservu ražošanā, uzņēmumam piegādājis Polijas uzņēmums.

Tāpat tiek gaidīta atbilde par vienu tirdzniecības posmā ņemtu Polijas izcelsmes produkta paraugu, kā arī atbildes par pieciem SIA “Forevers” ražotās produkcijas paraugiem.

Kā ziņots, 27.februārī gaļas pārstrādes uzņēmumā SIA “Forevers” PVD konstatēja aizdomīgas darbības ar zirga gaļu. Uzņēmumam izejvielu piegādāja lopkautuve “Aibi”, piegādāto zirga gaļu uzdodot par liellopu gaļu. Pārkāpumus PVD konstatēja arī “Viļumenē”, kā arī divās citās kautuvēs – ZS “Kalnpierbes” un SIA “Musino” -, kurās nebija nodrošināta zirga gaļas izsekojamība.

Drīz pēc tam – 1.martā – Lietuvas Valsts pārtikas un veterinārijas dienests aizliedza valstī tirgot Latvijā ražotos SIA “Kuršu zeme” un SIA “Rēzeknes gaļas kombināts” gaļas konservus, kuru sastāvā atklāta zirga gaļa.

Pēc PVD iesnieguma Valsts policija (VP) sākusi pārbaudi par iespējamo krāpšanu, zirga gaļu pavaddokumentos norādot kā liellopu gaļu.

Patlaban Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldē ir sākta resoriskā pārbaude. Atkarībā no šīs pārbaudes rezultāta tiks lemts jautājums par kriminālprocesa sākšanu vai atteikšanos ierosināt lietu. Kriminālprocess tiks sākts, ja pārbaudes laikā konstatēs noziedzīga nodarījuma sastāvu.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

LA
LA.LV
Ekonomika
Miljardus ienesošā tūrisma nozare Latvijā ir teju iznīcināta. “Man ir ļoti lielas aizdomas, ka mēs visi nevarēsim kļūt par IT speciālistiem…”
3 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Iespējams tikai Latvijā? Maksātnespējas administrators nepārskaita valstij konfiscētu “netīru” naudu 7,6 miljonu eiro apmērā
2 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
“Nav skaidrs ar ko viņi nodarbojas!”: Rīgas pašvaldības policijā, vairākus gadus, iespējams, fiktīvi “strādā” daži vadošie darbinieki 5
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Noziedznieki siro prestižajā Pierīgas Langstiņu rajonā: Gerkenam nozog dārglietas, Rimševicam – seifu, bet advokātu Rebenoku nežēlīgi noslepkavo 8
10 stundas
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
FOTO. Aktieris Kaspars Gods ar draugu un kolēģu atbalstu iekārtojis mājokli: kādreiz te bija bērnudārza grausts, tagad – mīlīga muižiņa
12 stundas