Foto: Valdis Semjonovs

RD ar VARAM vienojusies par atkritumu apsaimniekošanas noteikumu precizēšanu 0

Rīgas dome, kuras pagaidu administrāciju vada Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) valsts sekretārs, vienojusies ar VARAM par atkritumu apsaimniekošanas saistošo noteikumu atsevišķu punktu precizēšanu, līdz ar ko dome tomēr Satversmes tiesā neapstrīdēs ministra Jura Pūces (AP) izdoto rīkojumu par šo punktu darbības apturēšanu, noskaidrojas aģentūra LETA.

“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
Kāpēc Latvijā ražoto medikamentu klāstā joprojām dominē padomju laikā radītās zāles? Sarunā atklāj LZA prezidents Ivars Kalviņš 1
Lasīt citas ziņas

Pērn novembra izskaņā Rīgas dome pieņēma atkritumu apsaimniekošanas jomu regulējošos noteikumus, taču dažas nedēļas vēlāk vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP) izdeva rīkojumu, ar kuru apturēja atsevišķu šo noteikumu punktu – 8.4.apakšpunkta un 11.punkta – darbību.

Šajos punktos bija atrunāts atkritumu savākšanas biežums uzņēmumiem, kas nodarbojas ar pārtikas tirdzniecību vai ēdināšanu, kā arī tiem klientiem, kas veic atkritumu šķirošanu.
CITI ŠOBRĪD LASA

Domē skaidroja, ka saistošo noteikumu 11.punkta apturēšana nozīmē, ka pilnīgi visiem klientiem, kuri vēlētos iesaistīties dalītās atkritumu savākšanas sistēmā, tiktu liegta iespēja samazināt nešķirotu sadzīves atkritumu izvešanas biežumu un līdz ar to samazināt pakalpojuma izmaksas.

Savukārt ministrijā skaidroja, ka punkti apturēti, jo tie ir pretrunā ar normatīvajiem aktiem, kas, piemēram, nosaka, ka bioloģiski noārdāmos atkritumus savākšanas punktā uzglabā ne ilgāk kā 72 stundas vasaras periodā vai 168 stundas ziemas periodā.

Ministrijā arī skaidroja, ka saistošo noteikumu 8.4.apakšpunkts noteic, ka saimnieciskās darbības veicējam, kura darbība ir saistīta ar pārtikas preču tirdzniecību, sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu sniegšanu vai kas nodarbojas ar pārtikas produkcijas ražošanu vai apstrādi un kurš noslēdzis līgumu ar atkritumu apsaimniekotāju saskaņā ar saistošo noteikumu 34.punktu, atkritumus izved ne retāk kā vienu reizi četrās nedēļās.

Ņemot vērā, ka tas saistās ar bioloģiski noārdāmiem atkritumiem – pārtikas produktu atliekām -, šāda termiņu neievērošana var radīt smagas, pat neprognozējamas sekas, piemēram, dažādas epidemioloģiskās situācijas, grauzēju un citu dažādu infekcijas pārnēsātāju nekontrolētu savairošanos un tamlīdzīgi, norādīja VARAM.

Turpretim Rīgas dome šādiem ministrijas apgalvojumiem nepiekrita, uzsverot, ka ministrijas minētie Ministru kabineta noteikumu nav attiecināmi uz konkrēto situāciju, jo piemērojami tikai tādu sadzīves atkritumu dalītās vākšanas sistēmas infrastruktūras apkalpošanai, kas ir publiski pieejami plašam sabiedrības lokam.

Proti, saistošo noteikumu 8.4.apakšpunkts piemērojams tikai attiecībā uz nešķiroto sadzīves atkritumu daļu un attiecībā uz tādu saimnieciskās darbības veicēju, kurš noslēdzis līgumu ar atkritumu apsaimniekotāju par dalīti savāktu sadzīves atkritumu izvešanu.

Rezultātā Rīgas dome pieņēma lēmumu vērsties ST, lai rīkojumu apstrīdētu.

Taču piektdien, 6.martā, gaidāmajā Rīgas domes administrācijas sēdē iekļauts lēmums par šo noteikumu pilnveidi. Kā aģentūrai LETA apstiprināja gan VARAM, gan pašvaldībā – ir panākta vienošanās par regulējumu, kas apmierina abas puses. Vienošanās gan esot tikusi panākta vēl pirms domes atlaišanas.

Proti, plānots, ka pilnveidotie noteikumi ļaus atkritumu apsaimniekotājam samazināt nešķiroto atkritumu izvešanas biežumu, nosakot divas reizes retāku atkritumu izvešanu, ja iedzīvotāji iesaistās dalītās atkritumu savākšanas sistēmā, tādējādi veicinot atkritumu šķirošanu un samazinot atkritumu apsaimniekošanas izmaksas.

Vienlaikus noteikumos būs iekļauts pienākums atkritumu radītājiem, kas darbojas kādā no pārtikas piegādes ķēdes posmiem (primārā ražošana, pārstrāde un ražošana, pārtikas mazumtirdzniecība un citāda izplatīšana, restorāni un ēdināšanas pakalpojumi) dalīti vākt bioloģiski noārdāmos atkritumus, kas rodas to saimnieciskās darbības rezultātā.

Pašvaldībā uzsver, ka iedzīvotājiem un uzņēmumiem, šķirojot atkritumus, būs reāla iespēja samazināt savas kopējās atkritumu apsaimniekošanas izmaksas.
SAISTĪTIE RAKSTI

“Precizētie saistošo noteikumu punkti paredz izdevīgākus nosacījumus atkritumu ražotājiem, proti, ja iedzīvotāji iesaistās dalītās atkritumu savākšanas sistēmā, tad atkritumu apsaimniekotājs varēs samazināt nešķiroto atkritumu izvešanas biežumu. Tādējādi tiek veicināta atkritumu šķirošana un samazinātas atkritumu apsaimniekošanas izmaksas,” skaidro domē, norādot, ka jo vairāk cilvēki atkritumus šķiros, jo vairāk tiks samazināts nešķiroto sadzīves atkritumu apjoms, kā rezultātā varēs samazināt izvešanas biežumu un ietaupīt līdzekļus.

Vienlaikus no noteikumiem tiek svītrots 39.punkts, kas attiecas uz atkritumu konteineru aprīkošanu ar mikroshēmu atpazīšanai, jo Konkurences padome ir apturējusi pašvaldības noslēgto līgumu ar AS “Tīrīga” uz nenoteiktu laiku un šī punkta prasība nav attiecināma uz tiem atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumiem, kuri strādā pilsētā patlaban.

VARAM apstiprināja, ka ir saņēmusi informāciju par gaidāmajām izmaiņām un tās ir saskaņojusi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
Kāpēc Latvijā ražoto medikamentu klāstā joprojām dominē padomju laikā radītās zāles? Sarunā atklāj LZA prezidents Ivars Kalviņš 1
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē 51
Debešķīgi gards kartupeļu sacepums uz “ātro”
Lasīt citas ziņas
Kvalificēta darbaspēka trūkuma dēļ no 2023. gada uzsāks “bezdarbnieku profilēšanu”
VIDEO. “Es vispār vairs ne no kā nebaidos.” Rīdzinieki dalās sajūtās par Covid-19 vīrusa paveidu omikronu
Kāpēc Latvijā ražoto medikamentu klāstā joprojām dominē padomju laikā radītās zāles? Sarunā atklāj LZA prezidents Ivars Kalviņš 1
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
VIDEO. “Es vispār vairs ne no kā nebaidos.” Rīdzinieki dalās sajūtās par Covid-19 vīrusa paveidu omikronu
06:23
Kvalificēta darbaspēka trūkuma dēļ no 2023. gada uzsāks “bezdarbnieku profilēšanu”
06:06
Kāpēc Latvijā ražoto medikamentu klāstā joprojām dominē padomju laikā radītās zāles? Sarunā atklāj LZA prezidents Ivars Kalviņš 1
22:11
Augstākais saslimstības līmenis ar Covid-19 joprojām Pierīgā
Latvijas kamaniņu braucēji izcīna zelta medaļu Eiropas čempionāta komandu stafetes sacensībās 3
VIDEO. “Vakcinēties man ir bail!” Ārstu konsīlijs arī pēc būtiskām vakcīnas radītām blaknēm par obligātu nosaka trešo poti
Seniors ar jaunu sirdi: Kā Iveta ar Jāni atjaunoja koka māju Rīgas centrā
Nākamnedēļ Latvijā gaidāmi mainīgi laika apstākļi
Gaidāms neliels sniegs, lietus un apledojums. Laika prognoze pirmdienai
Latvijas budžetā ieskaitīs arestētus 1,3 miljonus eiro, kas atradās “ABLV Bank”
Sestdien reģistrēti 4753 jauni Covid-19 gadījumi
Uzcep gleznu: Itāļu maize fokača
Kamaniņu braucēja Elīna Ieva Vītola izcīna bronzas medaļu Eiropas čempionātā 1
“Zelta likums – nav nekādas ātras peļņas.” Kā neuzķerties uz krāpniekiem internetā?
Veļasmašīnu darbinām pilnu, ūdeni tējkannā vārām, cik nepieciešams: padomi, kā saimniecībā ietaupīt 51
APTAUJA. Ap trešdaļa Latvijas iedzīvotāju neapmierināti ar dzīves kvalitāti Covid-19 laikā
Žurnālists un publicists Ilmārs Latkovskis: es negribētu būt Krišjāņa Kariņa vietā
Kazahstānā vairāk nekā 460 cilvēkiem izvirzītas apsūdzības terorismā un nemieru rīkošanā 64
Kalvītis: Nevaru iedomāties, ka es kā valdības vadītājs varētu vienu sabiedrības daļu izslēgt no sabiedrības, tāpēc ka viņi negrib mani klausīt 331
“Man tas ir labs azarts, bet galvenais, ka prieks maniem abiem bērniem.” Rūjienietis pilnveido tautas bobsleju, gūstot ievērību visā pasaulē 25
Vai cilvēkam vispār ir iespējams saprast, kas ir bezgalība? 55
“Rīgā ievāktais medus ir ļoti kvalitatīvs.” Pēdējos gados galvaspilsētā attīstījusies urbānā biškopība 20
“Čīliešus vieno ģimene, bet latviešus – māksla un kultūra.” Latviete pēc 10 gadiem Čīlē ar ģimeni atgriežas dzimtenē 48
Pēteris Apinis: Cilvēka mikrobioms un rezistence pret mikrobiem, vīrusiem un vakcīnām 56
Nauris Puntulis: Žēl, ka pandēmijas situācija neļauj pulcēt seniorus uz semināriem, lai mācītu medijpratību 134
Vējainu laiku prognozē arī februārī un martā 6
Emocionāli vari justies mazliet iztukšots! Horoskopi no 24. līdz 30. janvārim