Mārtiņš Bondars.
Mārtiņš Bondars.
Foto: Timurs Subhankulovs

Saeimas komisija nevērtēs Bondara rīcības ētiskumu saistībā ar dāvinājumu sievai 1

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas vairākums šodien lēma neierosināt Saeimas deputāta ētikas kodeksa pārkāpuma lietu saistībā ar deputātes Ļubovas Švecovas (S) iesniegumu par parlamentārieša Mārtiņa Bondara (AP) rīcības ētiskumu, veicot naudas dāvinājumu sievai un rīcību Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vadītāja amatā.

PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 111
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja Aminata publisko foto, kurā redzama ģērbusies tikai džinsos un zābakos 46
18 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Cerīgais jūnijs, kad varēs nevilkt maskas un doties uz koncertiem! Pavļuts brīdina, ka jāgatavojas revakcinācijai 106
1 diena
Lasīt citas ziņas
Komisijas locekļi, kuri balsojuši pret lietas ierosināšanu, norādījuši, ka Švecovas iesniegumā nav faktu, kas apliecinātu ētikas kodeksa pārkāpumus.

Uzsverot, ka iesniegumā minētās publikācijas medijos nekalpojot par apstiprinājumu pieņēmumiem, ka Bondars deputāta amatā būtu rīkojies neētiski.

CITI ŠOBRĪD LASA

Komisijas priekšsēdētāja Janīna Kursīte-Pakule (VL-TB/LNNK) norādīja, ka Švecovas iesniegumā minētie apgalvojumi ir jāvērtē tiesībsargājošajām institūcijām nevis Saeimas ētikas komisijai.

Švecova uzsvēra, ka faktus par noziedzīgām rīcībām viņa deputātiem varēs parādīt vien tad, kad viņas sniegto informāciju izvērtēt tiesībsargājošās iestādes, kur deputāte vērsusies līdztekus komisijai.

Deputāts Raivis Dzintars (VL-TB/LNNK) pauda, ka viņš nespēj saskatīt Bondara kā Saeimas deputāta ētikas pārkāpumus attiecībā uz iesniegumā minētajiem apgalvojumiem, jo tie datējāmi ar 2012. un 2013.gadu, kad Saeimas sastāvā bija citi politiķi.

“Šim iesniegumam ir vairāk politiski motīvi, politiska reklamēšanās, bet nav saskatāmi pēc būtības pārkāpumi. Rosinu neturpināt skatīt šo lietu,” sacīja Dzintars.

Bondars atzina, ka Švecovas iesniegums esot “pārvilcis svītru” līdz šim gūtajam viedoklim par kolēģi. “Švecovas iesniegums ir indīgs, maldinošs un aizvainojošs. Tas, kā mēs konkurējam savā starpā, atkarīgs no mums pašiem. [..] Nesaprotu kolēģes aizvainojošo daļu attiecībā pret Ievu Bondari. Viņa vairāk nekā 10 gadus akadēmiski mācījusies, daudz praktizējusi, katru dienu glezno. Teikt, ka nepieciešams Mārtiņš Bondars, lai pārdotu viņas mākslu? Viņš pilnīgi nav nepieciešams. Man ir aizdomas par Ļubovas kundzi, bet nav vērts kultivēt naidu, negācijas un aizvainojumus,” komisijas sēdē sacīja deputāts.

Komisijas priekšsēdētājas biedrs Vitālijs Orlovs (S) gan akcentēja, ka šī komisijas sēde esot laba iespēja Bondaram atspēkot Švecovas iesniegumā minētos argumentus. “Jums ir iespēja pateikt, ka kāds no pantiem ir maldinošs,” teica Orlovs.

“Jūs mediķis esat. Ja Švecova uzrakstītu, ka viņai ir aizdomas, ka es esmu cūka, vai man būtu jāpierāda, ka neesmu? Man ir līdzīga DNS kā cūkai, esmu dzimis cūkas gadā!” sekojot Orlova aicinājumam, uzsvēra Bondars.

Bondars gan norādīja, ka ir uzprasījis savai sievai, vai viņas gleznas ir iegādājies mākslas kolekcionārs Jānis Zuzāns, uz ko saņēmis noraidošu atbildi.

Deputāts Ilmārs Dūrītis (AP) atgādināja, ka komisijas pienākums ir deputātu ētikas kodeksa pārkāpumu izskatīšana. “Mēs skaidri zinām, ka masu mediji pelna naudu arī uz lētām un nepatiesām ziņām. Vai tad, ja kāds tiek apmelots, viņam sevi par katru cenu arī publiski ir jāattaisno? Katram ir tiesības vērsties tiesībsargājošās institūcijās,” pauda Dūrītis.

Iepazīstoties ar Švecovas iesniegumu, Dūrītis guvis pārliecību, ka iesniegumā minētos faktus nevar attiecināt uz Ētikas kodeksu. “Lai varētu turpināt šīs lietas skatīšanu, mums nepieciešami konkrēti pierādījumi, kas būtu pievienoti iesniegumam. Uzskatu, ka šis jautājums nav tālāk skatāms,” rezumēja Dūrītis.

Citās domās bija deputāts Artūrs Rubiks (S). “Ja mēs cīnāmies par to, ka deputātiem jābūt tīriem kā eņģeļiem, tad jautājuma skatīšana jāturpina, lai būtu salikti punkti uz i,” sacīja deputāts.

Švecova pauda pārliecību, ka sabiedrībai ir tiesības zināt, kas uztur Bondara ģimeni, kas pērk viņa sievas gleznas, jo Bondars nav parasts cilvēks, bet ir deputāts.

“Švecovas iesniegums ir pieņēmumi,” komisijas sēdes noslēgumā vērtēja Kursīte-Pakule, uzsverot, ka, viņasprāt, iesniegumā nav piedāvāts neviens konkrēts pierādījums ne par Zuzānu, ne kādu citu apgalvojumu.

Desmit deputātiem balsojot pret, bet diviem balsojot par lietas ierosināšanu, komisija, nekonstatējot tam pamatu, lēma neierosināt Bondara Saeimas deputāta ētikas kodeksa pārkāpuma lietu.

Kā ziņots, Švecova iesniegumā atsaucas uz laikraksta “Diena” publikāciju, kurā esot atsauce uz izdrukām no Valsts ieņēmumu dienesta Riska Analīzes sistēmas par Bondara sievas ienākumiem.

Deputāte norāda, ka avīzes rakstā ir informācija, ka politiķis 2013.gadā esot dzīvesbiedrei uzdāvinājis 280 000 ASV dolāru (251 031 eiro pēc pašreizējā kursa).

Švecova apgalvo, ka pēc tam, kad pret Bondaru esot iesniegta prasība tiesā saistībā ar zaudējumu piedziņu pēc “Latvijas Krājbankas” pasludināšanas par maksātnespējīgu “ar augstu ticamību var pieņemt, ka Bondars, zinot par gaidāmo tiesvedību, un, lai izvairītos no saistību izpildes pret maksātnespējīgās bankas kreditoriem, uzdāvināja (pārveda) naudas līdzekļus savai sievai (..)”.

Politiķe pauž, ka saistībā ar 280 000 dolāru dāvinājumu Bondars esot mēģinājis arī “izvairīties no atbildības par nodarītajiem zaudējumiem (..) “Latvijas Krājbankas” kreditoriem”.

Švecova savā iesniegumā arī norāda uz “Bondara pieņemtajiem lēmumiem piešķirt aizdevumus (..) čaulas uzņēmumiem”, esot AS “Latvijas Krājbanka” valdes priekšsēdētāja amatā. Tāpat Švecova esot salīdzinājusi dažādu pieejamo informāciju, secinot, ka Bondara un viņa dzīvesbiedres “izdevumi būtiski pārsniedz uzrādītos ienākumus”.

Politiķe arī min kādu ar spēļu zāļu biznesu saistīts uzņēmēju, kas esot iegādājies parlamentārieša dzīvesbiedres mākslas darbus.

Švecova pauž, ka “var pieņemt, ka Bondars, izmantojot sievas gleznošanu kā noziedzīga nodarījuma piesegumu, ir ieguvis savā rīcībā nezināmas izcelsmes naudas līdzekļus lielā apmērā”.

SAISTĪTIE RAKSTI

Deputāte iesniegumā Ētikas komisijai apgalvo, ka Bondars kā Budžeta komisijas priekšsēdētājs “darīja visu iespējamo, lai noraidītu (..) priekšlikumu par spēļu zāļu darbības ierobežošanu, kas vistiešākajā veidā skar” ar spēļu zāļu biznesu saistītā uzņēmēja saimnieciskās intereses.

Švecova minētajā iesniegumā ir vēl sīkāk iezīmējusi savus apgalvojumus par Bondaru, lūdzot izvērtēt deputāta rīcības atbilstību Saeimas deputātu ētikas kodeksa vairākiem punktiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 111
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja Aminata publisko foto, kurā redzama ģērbusies tikai džinsos un zābakos 46
17 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Cerīgais jūnijs, kad varēs nevilkt maskas un doties uz koncertiem! Pavļuts brīdina, ka jāgatavojas revakcinācijai 106
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Kurā novadā visvairāk inficēto? Publicē karti ar visām pašvaldībam 4
17 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viņas pacientiem jāparaksta īpaši sagatavots dokuments. Ārste iesaka pret vakcinēšanos izturēties ļoti nopietni un ziņot par blakusparādībām 62
16 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lielākais drauds ir mutācijas, kas rodas tādās vietās kā Indija!” Rēvalds par maigo kovidu un vakcīnu efektivitāti pret jaunajiem Covid-19 veidiem 23
8 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Veicot vairāku lielveikalu stāvvietu apsekošanu, konstatēts, ka tās ir par šauru. Cik ilgi vēl skrambāsim savas un kaimiņu durvis?
9 stundas
LA
LA.LV
Medības
Vilku sāga turpinās! Meža kamerā uzfilmēts, kā sivēnmāte aizstāv sivēnus, kad uzbrūk vilki 15
10 stundas
IF
Imants Frederiks Ozols
Ziņas
“Viņš ir pierādījums tam, ka Latvija nav maza valsts!” Profesors Grēns, kurš trīsreiz atteicies no Triju Zvaigžņu ordeņa
13 stundas
LE
LETA
Uncategorized
Ķekavas novada pašvaldība pieteiksies uz valsts līdzfinansējumu veloceliņa izbūvei gar Bauskas šoseju 1
22:48
LE
LETA
Ziņas
“Varbūt vajag vairāk līderības no premjera puses?” Pūce domā, ka Kariņš valdībā varētu izrādīt lielāku drosmi 3
22:21
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Iepirkumu uzraudzības birojs pārbaudīs iepirkumus saistībā ar Jēkabpils domnieka Gavrilova būvuzņēmumu
21:57
LA
LA.LV
Ziņas
Latviete Telavivā nofilmē baisu skatu un ziņo par kāda vīrieša nāvi 28
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Šovasar ieviesīs maksu par iebraukšanu bijušajā padomju armijas raķešu bāzē Zeltiņu pagastā 22
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Zināms, kā izskatīsies Samantas Tīnas uzstāšanās “Eirovīzijas” dziesmu konkursā 12
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Varbūt vajag vairāk līderības no premjera puses?” Pūce domā, ka Kariņš valdībā varētu izrādīt lielāku drosmi 3
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijas hokeja izlase arī otrajā pārbaudes spēlē pret Šveici piedzīvo zaudējumu
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja Aminata publisko foto, kurā redzama ģērbusies tikai džinsos un zābakos 46
17 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Ziņas
Muzeju nakts – citā realitātē: attālināti un brīvdabā, apmeklējot individuāli un ievērojot distancēšanos 2
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kur visvairāk ar Covid-19 sasirgušo 6
10 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Meli un maldināšana par Covid-19 un pret to attīstītajām vakcīnām noteikti apdraud cilvēku dzīvību
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā gaidāma migla un lietus mākoņi 1
13 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Stāsti
“Sen jau tas bija jādara!” Rīdziniece Sanija jau astoņu gadus cīnās par iekļūšanu mājās
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Tie ir spermas donori!”: Uģis Kuģis skarbi izsakās par vīriešiem, kas neaudzina savus bērnus 18
16 stundas
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Man daudzreiz ir teikts, ka atšķiros no itāļiem!” Latviete Itālijā – Marija Džūlija da Sakko
11 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
“Pavasaros mūs grūti mierā noturēt!” Rucava-Dundaga-Jaunpils: dodamies!
14 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viņas pacientiem jāparaksta īpaši sagatavots dokuments. Ārste iesaka pret vakcinēšanos izturēties ļoti nopietni un ziņot par blakusparādībām 62
16 stundas
PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 111
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Kurā novadā visvairāk inficēto? Publicē karti ar visām pašvaldībam 4
17 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viņķele: “Latvijā visus nevakcinētos sauc par nozombētiem vakcīnidiotiem, bet nedrīkst jaukt piesardzīgos ar “antivakseriem”! 307
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Sofija, Taiga, Arita un Airita 1
19 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Cerīgais jūnijs, kad varēs nevilkt maskas un doties uz koncertiem! Pavļuts brīdina, ka jāgatavojas revakcinācijai 106
1 diena
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Vardarbības pereklis vai civilizācijas pēdējais bastions? 120
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs intervijā paziņo, ka, dzīvojot britu karaliskajā ģimenē, esot juties kā “dzīvnieks zooloģiskajā dārzā” 38
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 15. līdz 21. maijam: kādas vēlmes piepildīsies
1 diena
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Šonedēļ dosi priekšroku vienatnei vai attiecībām ar pašiem tuvākajiem! Horoskopi no 17. līdz 23. maijam
7 stundas