Mežsaimnieks Atis Poga.
Mežsaimnieks Atis Poga.
Publicitātes foto

Sakopts mežs ir laba vieta, kur smelties enerģiju jauniem darbiem un izaicinājumiem 0

Mārtiņš Ailts, žurnāls “Baltijas Koks”

 Nu jau ceturto gadu pēc kārtas Latvijas Meža īpašnieku biedrība rīko konkursu meža īpašniekiem Sakoptākais mežs. Biedrība no saņemtajiem pieteikumiem izraudzījās septiņus meža īpašumus. Ņemot vērā, ka apbalvošana kavējas Covid-19 ierobežojumu dēļ, līdz pasākuma norisei iepazīstināsim ar konkursā pieteikto īpašumu saimniekiem – šoreiz tas būs jelgavnieks Atis Poga, kurš apsaimnieko savu īpašumu Vecpiņņi Valgundes pagastā.

Nedaudz par Ati no studiju gadiem

GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Meli un maldināšana par Covid-19 un pret to attīstītajām vakcīnām noteikti apdraud cilvēku dzīvību
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja Aminata publisko foto, kurā redzama ģērbusies tikai džinsos un zābakos 50
22 stundas
PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 115
1 diena
Lasīt citas ziņas

Starp citiem konkursa finālistiem Atis man ir vispazīstamākais – kopā paralēlkursos studējām Latvijas Lauksaimniecības universitātes Meža fakultātē un darbojāmies studējošo mežkopju biedrībā Šalkone, kur jau studentu laikos Atis manā redzeslokā nonāca savas atsaucības, aktīvās iesaistes kopīgos pasākumos un ģimeniskuma dēļ.

Atceros, ka Atis reiz studentu biedrības biedriem organizēja sporta spēles savas ģimenes mājā, kur nedaudz iepazinām gan foršo vectēvu, kuram, cik noprotu, ir vislielākais nopelns Ata lēmumā izglītoties Meža fakultātē, gan jaukos vecākus, kuriem pateicoties Atis izstaro ģimeniskumu, draudzīgumu un uzticību. Tas arī izskaidro to, kāpēc Atim tik viegli iesaistīt ģimeni un pat draugus nu jau sava no vectēva mantotā meža apsaimniekošanā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ģimene un draugi gan visbiežāk tiek iesaistīti tieši lielajos darbos – meža atjaunošanā un kopšanā. Spēja iesaistīt ģimeni un draugus šādos darbos ir ļoti augstu vērtējama, jo, būsim godīgi un atzīsim, ka sūrā patiesība ikdienā lielākajai daļai saimnieku ir tāda, ka mežā viņi strādā vieni paši – ar mačeti, krūmgriezi vai zāģi, cīnās ar odiem, dunduriem, karstumu, aukstumu un visbeidzot ar sevi, jo mežsaimniecībā atšķirībā no citām nozarēm darba augļi vispirms ir jāredz savā iztēlē, tikai pēc tam, pēc ilgāka laika ­– arī dabā.

Publicitātes foto

Par īpašumu

Vecpiņņi ir klasisks ģimenes mežsaimniecības piemērs, jo meža apsaimniekošanas darbos tiek iesaistīta visa ģimene un tas ģimenei, protams, ar pārtraukumiem, ir piederējis vairākās paaudzēs. Atis mežu ir mantojis no vectēva, kurš viņu ievadījis gan meža apsaimniekošanas, gan mednieka gaitās.

Lai gan starp dalībniekiem Vecpiņņu saimnieks ir pats jaunākais, var just, ka Latvijas Lauksaimniecības universitātes Meža fakultātē iegūtais grāds mežzinātnē un darbs AS Latvijas valsts meži Atim devis lielu impulsu un pietiekami daudz zināšanu, lai rūpētos par ģimenes zaļo zeltu.

Saimnieka 11,8 hektārus lielajā meža īpašumā, daļēji izmantojot ES atbalsta fondus, izkopts teju katrs kvadrātmetrs, kā arī uzturēts meliorācijas grāvju tīkls. Īpašuma kopšana Atim ir ļoti liels izaicinājums un reizē cīņa ar dabu, jo meža zeme ir ļoti auglīga, līdz ar to ir gan nemitīga cīņa ar apiņiem, kas ir apdraudējums jaunajiem kokiem, gan spēcīgu zāli, kas nomāc jaunos kociņus atjaunotajā meža daļā.

Īpašnieks, sagaidot vērtēšanas komisiju, bija sagatavojis arī ļoti labu uzskates materiālu ar bildēm un kartēm no dažādiem darbiem, lai komisija labāk izprastu paveiktās aktivitātes mežā. Atis pieteicies konkursam, jo ir pārliecināts, ka šo, nu jau teju piecpadsmit gadu laikā ir izdarīts gana daudz, lai īpašumu būtu vērts rādīt plašākai sabiedrībai un, iespējams, iedvesmot arī kādu citu meža saimnieku.

Publicitātes foto

Kāpēc pieteicies konkursam?

Kā stāsta Atis, konkursam viņš plānojis pieteikties jau gadu agrāk, taču uztraucies par to, ka ne visi darbi ir paveikti. Šogad pieteicies, jo bijis gatavs īpašumu rādīt arī citiem.

Tiem, kas vēl tikai domā par dalību šādā konkursā, Atis iesaka, ka nevajag baidīties no nepadarītiem darbiem, jo mežā tādi būs vienmēr, turklāt atzina, ka saņēmis arī ļoti vērtīgus žūrijas ieteikumus, kādā virzienā saimniekot tur, kur pats šaubījies par pareizo izvēli.

Galvenais mērķis bija parādīt savu darbu un iedvesmot citus meža īpašniekus vairāk padomāt par sava meža apsaimniekošanu neatkarīgi no sugas, kas tajā aug. Par pārsteigumu Atim, pēc konkursa tika saņemti arī atzinīgi vārdi no kolēģiem un nozares cilvēkiem, kuri pat nezināja, ka viņam ir pašam savs mežs.

Kāds ir tavs sapņu mežs?

Tas pavisam noteikti ir sakopts mežs. Nav svarīgi vai tur aug baltalkšņi, apse, priede vai kāda cita koku suga, bet vissvarīgākais, ka tas ir sakopts, jo tad tā ir ļoti laba vieta, kur smelties enerģiju jauniem darbiem un izaicinājumiem. Mežā jau darbs ir vienmēr.

Kā tu vērtē sabiedrības negatīvo noskaņojumu pret mežsaimniecību Latvijā?

Diemžēl daļa sabiedrības uzskata, ka mēs tikai cērtam un pēc tam neko mežā nedarām, kas ir kļūdaini un nepareizi. Reālā situācija gan liecina par kaut ko citu, jo visu laiku notiek aktīva mežizstrāde, bet meži kaut kā nebeidzas, to skaits pat pieaug. Viss aug un notiek. Vairāk jāstrādā ar sabiedrības izglītošanu, un viss būs labi.

Kā tu realizēsi pirmos iegūtos līdzekļus no saviem darba augļiem?

Pats svarīgākais ir ieguldīt atpakaļ īpašumā – iegādāties stādāmo materiālu un ierēķināt līdzekļus jaunās un citu audžu kopšanai. Tas, kas paliks pāri, tiks atstāts dēlam. Protams, vēl nav izlemts kādā formā – varbūt tas būs noguldījums bankā, varbūt papildus iegādātā mežā.

Vai mežs ir tavs sapņu darbs?

Viennozīmīgi jā, mežs ir mana ikdiena un sapņu darbs. Jau vairākus gadus ikdienā strādāju par plānotāju AS Latvijas Valsts meži un esmu ļoti apmierināts, jo varu pats plānot savu laiku, daudz atrasties svaigā gaisā, mežā, man ir zināmi savi darba uzdevumi un izpildes termiņi.

Turklāt darbs meža nozarē nozīmē arī zināmu stabilitāti, jo šobrīd Covid-19 dēļ daudzi cilvēki ir zaudējuši darbu, bet mums nekas nemainās, turklāt tā tas bijis arī iepriekšējās krīzēs. Varbūt nākotnē gribēšu ko citu, bet šobrīd jūtos labi.

Ko saka tava otra puse par darbu vienam pašam dziļi mežā?

Iespēju robežās cenšos savu ģimeni iesaistīt visās aktivitātēs. Var jau arī ar otru pusīti braukt nevis uz kafejnīcu, bet uz mežu piknikā un pēc tam mazliet izvingrināt kaulus ar mačeti. Tāpat ir forši, ja ir vieta, kur aicināt satikties arī draugus un radus.

Kāds ir Tavs aicinājums citiem meža īpašniekiem, kas vēl domā par dalību šādos konkursos?

Galvenais ir nebaidīties no domas, ka viss vēl nav izdarīts. Mežs, gluži kā Rīga, nekad nebūs gatavs. Turklāt ir svarīgi arī žūrijai izklāstīt savus nākotnes plānus, jo tādā veidā var gūt vērtīgas atziņas, par kurām varbūt līdz šim nav padomāts.

Ko tu novēlētu citiem meža īpašniekiem Jaunajā gadā?

Pirmkārt, aizbraukt uz savu mežu un apsveikt to dzimšanas dienā, jo bioloģiski ziemas saulgriežus, bet no likumdošanas viedokļa 1. janvāri var uzskatīt par meža dzimšanas dienu.

Otrkārt, pasargāt savas egļu jaunaudzes ceļa malā no eglīšu kārotājiem. Kā to izdarīt? Trīs varianti: pirmais – sēdēt klāt ar mašīnu un sargāt, otrais – paņemt meža krāsas baloniņu un mērķa kokus appūst ar košu krāsu, trešais – ar mačeti nedaudz apstrādāt sānu zarus.

Ņemot vērā Covid-19 izraisītos apstākļus, 2020. gadā nenotiks meža nozares gada balvas Zelta čiekurs pasniegšanas ceremonija, kurā sveic arī konkursa Sakoptākais mežs pirmo triju vietu ieguvējus. Balvas tiks pasniegtas neierastākā veidā, savukārt plašāka sabiedrība ar laureātiem tiks iepazīstināta februārī filmā.

Šogad ierasto balvu fondu – motorinstrumentu jaunaudžu kopšanai un divas dāvanu kartes – papildinās Latvijas Lauksaimniecības universitātes piemiņas velte un kompānijas Makita Oy specbalva. Sociālo tīklu vietnē Facebook ir publicēti īsi videoatskati par katru apskatīto meža īpašumu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Lauki turpina iztukšoties: saimniecību skaits sarucis pat divkārt 35
2 dienas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
“Kūdras nozari sagaida tāds pats liktenis kā cukurfabrikas!” Uzņēmējus satrauc nodoms pārtraukt kūdras ieguvi Latvijā 53
3 dienas
AP
Anita Pirktiņa


Ziņas
Vai Latvijā notiek lauksaimnieku pretnostatīšana, nevis situācijas izvērtēšana ar skatu nākotnē? 18
5 dienas
LE
LETA
Laukos
Aptauja: Vai atbalsti pesticīdu jeb augu aizsardzības līdzekļu lietošanu lauksaimniecībā? 20
5 dienas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Meli un maldināšana par Covid-19 un pret to attīstītajām vakcīnām noteikti apdraud cilvēku dzīvību
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja Aminata publisko foto, kurā redzama ģērbusies tikai džinsos un zābakos 50
22 stundas
PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 115
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Ieklausies tajā, ko tev saka tavi draugi! Horoskopi 16.maijs 1
13 stundas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Šonedēļ dosi priekšroku vienatnei vai attiecībām ar pašiem tuvākajiem! Horoskopi no 17. līdz 23. maijam
11 stundas
Lasīt citas ziņas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Ukstiņu sīpolpīnes: pārcelšanās uz laukiem jaunu ģimeni rosina sākt sīpolu audzēšanu 4
Nedēļa
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Var nākties atbildēt ar savu maku!” “Rīgas mežu” bijušajai valdei prasīs atmaksāt miljonus 12
7. maijs, 2021
LA
LA.LV
Laukos
Atbildīgi pret vidi? Skaidrojam elektrovelosipēda priekšrocības 8
5. maijs, 2021
LA
LA.LV
Laukos
Atbildības ētikai jākļūst par vides aizsardzības pamatnosacījumu 6
3. maijs, 2021
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Vietējo ābolu un ogu nepietiek. Kāpēc uzņēmēji nespēj nodrošināt pieprasījumu? 14
3. maijs, 2021
UG
Uldis Graudiņš

Ziņas
“Pirms šos līdzekļus lietot, vajag padomāt, vai tie vispār ir jālieto. Cena dažkārt ir cilvēka dzīvība.” Vai antibiotiku ēras beigas? 8
30. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Lielākais drauds ir mutācijas, kas rodas tādās vietās kā Indija!” Rēvalds par maigo kovidu un vakcīnu efektivitāti pret jaunajiem Covid-19 veidiem 26
12 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Veicot vairāku lielveikalu stāvvietu apsekošanu, konstatēts, ka tās ir par šauru. Cik ilgi vēl skrambāsim savas un kaimiņu durvis?
13 stundas
LA
LA.LV
Medības
Vilku sāga turpinās! Meža kamerā uzfilmēts, kā sivēnmāte aizstāv sivēnus, kad uzbrūk vilki 17
14 stundas
IF
Imants Frederiks Ozols
Ziņas
“Viņš ir pierādījums tam, ka Latvija nav maza valsts!” Profesors Grēns, kurš trīsreiz atteicies no Triju Zvaigžņu ordeņa
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Latviete Telavivā nofilmē baisu skatu un ziņo par kāda vīrieša nāvi 30
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Šovasar ieviesīs maksu par iebraukšanu bijušajā padomju armijas raķešu bāzē Zeltiņu pagastā 23
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Zināms, kā izskatīsies Samantas Tīnas uzstāšanās “Eirovīzijas” dziesmu konkursā 13
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Varbūt vajag vairāk līderības no premjera puses?” Pūce domā, ka Kariņš valdībā varētu izrādīt lielāku drosmi 9
10 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viņas pacientiem jāparaksta īpaši sagatavots dokuments. Ārste iesaka pret vakcinēšanos izturēties ļoti nopietni un ziņot par blakusparādībām 62
20 stundas
PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 115
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Kurā novadā visvairāk inficēto? Publicē karti ar visām pašvaldībam 4
21 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viņķele: “Latvijā visus nevakcinētos sauc par nozombētiem vakcīnidiotiem, bet nedrīkst jaukt piesardzīgos ar “antivakseriem”! 308
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Sofija, Taiga, Arita un Airita 1
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Cerīgais jūnijs, kad varēs nevilkt maskas un doties uz koncertiem! Pavļuts brīdina, ka jāgatavojas revakcinācijai 106
2 dienas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Vardarbības pereklis vai civilizācijas pēdējais bastions? 121
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs intervijā paziņo, ka, dzīvojot britu karaliskajā ģimenē, esot juties kā “dzīvnieks zooloģiskajā dārzā” 38
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 15. līdz 21. maijam: kādas vēlmes piepildīsies
1 diena
LE
LETA
Uncategorized
Ķekavas novada pašvaldība pieteiksies uz valsts līdzfinansējumu veloceliņa izbūvei gar Bauskas šoseju 2
22:48
LE
LETA
Ziņas
“Varbūt vajag vairāk līderības no premjera puses?” Pūce domā, ka Kariņš valdībā varētu izrādīt lielāku drosmi 9
22:21
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Iepirkumu uzraudzības birojs pārbaudīs iepirkumus saistībā ar Jēkabpils domnieka Gavrilova būvuzņēmumu 2
21:57