Mežsaimnieks Atis Poga.
Mežsaimnieks Atis Poga.
Publicitātes foto

Sakopts mežs ir laba vieta, kur smelties enerģiju jauniem darbiem un izaicinājumiem 0

Mārtiņš Ailts, žurnāls “Baltijas Koks”

 Nu jau ceturto gadu pēc kārtas Latvijas Meža īpašnieku biedrība rīko konkursu meža īpašniekiem Sakoptākais mežs. Biedrība no saņemtajiem pieteikumiem izraudzījās septiņus meža īpašumus. Ņemot vērā, ka apbalvošana kavējas Covid-19 ierobežojumu dēļ, līdz pasākuma norisei iepazīstināsim ar konkursā pieteikto īpašumu saimniekiem – šoreiz tas būs jelgavnieks Atis Poga, kurš apsaimnieko savu īpašumu Vecpiņņi Valgundes pagastā.

Nedaudz par Ati no studiju gadiem

LA
LA.LV
Veselam
“Tā ir ļoti nopietna informācija, kuru nedrīkst ignorēt!” Keris par vakcīnu drošumu cilvēkiem, kuri ir jaunāki par 25 gadiem 92
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liene Greifāne ar sarkano diplomu absolvē augstskolu: dziedātāju vairs nevar atpazīt 22
6 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Situācija ārpus kontroles: Cimanouskas vīrs steigšus pamet Baltkrieviju. Kas īsti notika leģendārajā vakarā olimpiskajās spēles? 51
12 stundas
Lasīt citas ziņas

Starp citiem konkursa finālistiem Atis man ir vispazīstamākais – kopā paralēlkursos studējām Latvijas Lauksaimniecības universitātes Meža fakultātē un darbojāmies studējošo mežkopju biedrībā Šalkone, kur jau studentu laikos Atis manā redzeslokā nonāca savas atsaucības, aktīvās iesaistes kopīgos pasākumos un ģimeniskuma dēļ.

Atceros, ka Atis reiz studentu biedrības biedriem organizēja sporta spēles savas ģimenes mājā, kur nedaudz iepazinām gan foršo vectēvu, kuram, cik noprotu, ir vislielākais nopelns Ata lēmumā izglītoties Meža fakultātē, gan jaukos vecākus, kuriem pateicoties Atis izstaro ģimeniskumu, draudzīgumu un uzticību. Tas arī izskaidro to, kāpēc Atim tik viegli iesaistīt ģimeni un pat draugus nu jau sava no vectēva mantotā meža apsaimniekošanā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ģimene un draugi gan visbiežāk tiek iesaistīti tieši lielajos darbos – meža atjaunošanā un kopšanā. Spēja iesaistīt ģimeni un draugus šādos darbos ir ļoti augstu vērtējama, jo, būsim godīgi un atzīsim, ka sūrā patiesība ikdienā lielākajai daļai saimnieku ir tāda, ka mežā viņi strādā vieni paši – ar mačeti, krūmgriezi vai zāģi, cīnās ar odiem, dunduriem, karstumu, aukstumu un visbeidzot ar sevi, jo mežsaimniecībā atšķirībā no citām nozarēm darba augļi vispirms ir jāredz savā iztēlē, tikai pēc tam, pēc ilgāka laika ­– arī dabā.

Publicitātes foto

Par īpašumu

Vecpiņņi ir klasisks ģimenes mežsaimniecības piemērs, jo meža apsaimniekošanas darbos tiek iesaistīta visa ģimene un tas ģimenei, protams, ar pārtraukumiem, ir piederējis vairākās paaudzēs. Atis mežu ir mantojis no vectēva, kurš viņu ievadījis gan meža apsaimniekošanas, gan mednieka gaitās.

Lai gan starp dalībniekiem Vecpiņņu saimnieks ir pats jaunākais, var just, ka Latvijas Lauksaimniecības universitātes Meža fakultātē iegūtais grāds mežzinātnē un darbs AS Latvijas valsts meži Atim devis lielu impulsu un pietiekami daudz zināšanu, lai rūpētos par ģimenes zaļo zeltu.

Saimnieka 11,8 hektārus lielajā meža īpašumā, daļēji izmantojot ES atbalsta fondus, izkopts teju katrs kvadrātmetrs, kā arī uzturēts meliorācijas grāvju tīkls. Īpašuma kopšana Atim ir ļoti liels izaicinājums un reizē cīņa ar dabu, jo meža zeme ir ļoti auglīga, līdz ar to ir gan nemitīga cīņa ar apiņiem, kas ir apdraudējums jaunajiem kokiem, gan spēcīgu zāli, kas nomāc jaunos kociņus atjaunotajā meža daļā.

Īpašnieks, sagaidot vērtēšanas komisiju, bija sagatavojis arī ļoti labu uzskates materiālu ar bildēm un kartēm no dažādiem darbiem, lai komisija labāk izprastu paveiktās aktivitātes mežā. Atis pieteicies konkursam, jo ir pārliecināts, ka šo, nu jau teju piecpadsmit gadu laikā ir izdarīts gana daudz, lai īpašumu būtu vērts rādīt plašākai sabiedrībai un, iespējams, iedvesmot arī kādu citu meža saimnieku.

Publicitātes foto

Kāpēc pieteicies konkursam?

Kā stāsta Atis, konkursam viņš plānojis pieteikties jau gadu agrāk, taču uztraucies par to, ka ne visi darbi ir paveikti. Šogad pieteicies, jo bijis gatavs īpašumu rādīt arī citiem.

Tiem, kas vēl tikai domā par dalību šādā konkursā, Atis iesaka, ka nevajag baidīties no nepadarītiem darbiem, jo mežā tādi būs vienmēr, turklāt atzina, ka saņēmis arī ļoti vērtīgus žūrijas ieteikumus, kādā virzienā saimniekot tur, kur pats šaubījies par pareizo izvēli.

Galvenais mērķis bija parādīt savu darbu un iedvesmot citus meža īpašniekus vairāk padomāt par sava meža apsaimniekošanu neatkarīgi no sugas, kas tajā aug. Par pārsteigumu Atim, pēc konkursa tika saņemti arī atzinīgi vārdi no kolēģiem un nozares cilvēkiem, kuri pat nezināja, ka viņam ir pašam savs mežs.

Kāds ir tavs sapņu mežs?

Tas pavisam noteikti ir sakopts mežs. Nav svarīgi vai tur aug baltalkšņi, apse, priede vai kāda cita koku suga, bet vissvarīgākais, ka tas ir sakopts, jo tad tā ir ļoti laba vieta, kur smelties enerģiju jauniem darbiem un izaicinājumiem. Mežā jau darbs ir vienmēr.

Kā tu vērtē sabiedrības negatīvo noskaņojumu pret mežsaimniecību Latvijā?

Diemžēl daļa sabiedrības uzskata, ka mēs tikai cērtam un pēc tam neko mežā nedarām, kas ir kļūdaini un nepareizi. Reālā situācija gan liecina par kaut ko citu, jo visu laiku notiek aktīva mežizstrāde, bet meži kaut kā nebeidzas, to skaits pat pieaug. Viss aug un notiek. Vairāk jāstrādā ar sabiedrības izglītošanu, un viss būs labi.

Kā tu realizēsi pirmos iegūtos līdzekļus no saviem darba augļiem?

Pats svarīgākais ir ieguldīt atpakaļ īpašumā – iegādāties stādāmo materiālu un ierēķināt līdzekļus jaunās un citu audžu kopšanai. Tas, kas paliks pāri, tiks atstāts dēlam. Protams, vēl nav izlemts kādā formā – varbūt tas būs noguldījums bankā, varbūt papildus iegādātā mežā.

Vai mežs ir tavs sapņu darbs?

Viennozīmīgi jā, mežs ir mana ikdiena un sapņu darbs. Jau vairākus gadus ikdienā strādāju par plānotāju AS Latvijas Valsts meži un esmu ļoti apmierināts, jo varu pats plānot savu laiku, daudz atrasties svaigā gaisā, mežā, man ir zināmi savi darba uzdevumi un izpildes termiņi.

Turklāt darbs meža nozarē nozīmē arī zināmu stabilitāti, jo šobrīd Covid-19 dēļ daudzi cilvēki ir zaudējuši darbu, bet mums nekas nemainās, turklāt tā tas bijis arī iepriekšējās krīzēs. Varbūt nākotnē gribēšu ko citu, bet šobrīd jūtos labi.

Ko saka tava otra puse par darbu vienam pašam dziļi mežā?

Iespēju robežās cenšos savu ģimeni iesaistīt visās aktivitātēs. Var jau arī ar otru pusīti braukt nevis uz kafejnīcu, bet uz mežu piknikā un pēc tam mazliet izvingrināt kaulus ar mačeti. Tāpat ir forši, ja ir vieta, kur aicināt satikties arī draugus un radus.

Kāds ir Tavs aicinājums citiem meža īpašniekiem, kas vēl domā par dalību šādos konkursos?

Galvenais ir nebaidīties no domas, ka viss vēl nav izdarīts. Mežs, gluži kā Rīga, nekad nebūs gatavs. Turklāt ir svarīgi arī žūrijai izklāstīt savus nākotnes plānus, jo tādā veidā var gūt vērtīgas atziņas, par kurām varbūt līdz šim nav padomāts.

Ko tu novēlētu citiem meža īpašniekiem Jaunajā gadā?

Pirmkārt, aizbraukt uz savu mežu un apsveikt to dzimšanas dienā, jo bioloģiski ziemas saulgriežus, bet no likumdošanas viedokļa 1. janvāri var uzskatīt par meža dzimšanas dienu.

Otrkārt, pasargāt savas egļu jaunaudzes ceļa malā no eglīšu kārotājiem. Kā to izdarīt? Trīs varianti: pirmais – sēdēt klāt ar mašīnu un sargāt, otrais – paņemt meža krāsas baloniņu un mērķa kokus appūst ar košu krāsu, trešais – ar mačeti nedaudz apstrādāt sānu zarus.

Ņemot vērā Covid-19 izraisītos apstākļus, 2020. gadā nenotiks meža nozares gada balvas Zelta čiekurs pasniegšanas ceremonija, kurā sveic arī konkursa Sakoptākais mežs pirmo triju vietu ieguvējus. Balvas tiks pasniegtas neierastākā veidā, savukārt plašāka sabiedrība ar laureātiem tiks iepazīstināta februārī filmā.

Šogad ierasto balvu fondu – motorinstrumentu jaunaudžu kopšanai un divas dāvanu kartes – papildinās Latvijas Lauksaimniecības universitātes piemiņas velte un kompānijas Makita Oy specbalva. Sociālo tīklu vietnē Facebook ir publicēti īsi videoatskati par katru apskatīto meža īpašumu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
“Sižets Radio “EHR” nebija nejaušība, bet gan ilgstoša un sistemātiska problēma!” Lazdiņš par “pārmetumu cikliem” lauksaimniekiem 23
3 dienas
LE
LETA
Laukos
Ventspils pusē konstatēts Āfrikas cūku mēra uzliesmojums mājas cūkām 4
4 dienas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Sausuma dēļ ogas sīkas un raža – pieticīga! Cik šobrīd Centrāltirgū maksā Latvijas mellenes? 9
5 dienas
UG
Uldis Graudiņš
Laukos
Saistība ir, amata un teikšanas neesot. Turcijas uzņēmējs par saistību ar parādiem Latvijas gaļas liellopu audzētājiem 6
5 dienas
LA
LA.LV
Veselam
“Tā ir ļoti nopietna informācija, kuru nedrīkst ignorēt!” Keris par vakcīnu drošumu cilvēkiem, kuri ir jaunāki par 25 gadiem 92
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liene Greifāne ar sarkano diplomu absolvē augstskolu: dziedātāju vairs nevar atpazīt 22
6 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Situācija ārpus kontroles: Cimanouskas vīrs steigšus pamet Baltkrieviju. Kas īsti notika leģendārajā vakarā olimpiskajās spēles? 51
12 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Seniors piekārtoja ziedus un nogranda sprādziens! Vitālija mātes kapavietā paslēptais paštaisītais spridzeklis nogalina nevainīgu cilvēku 27
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Zane Daudziņa nekautrējas un atklāj, kāpēc viņas vīrs ir vislabākais vīrietis 27
1 diena
Lasīt citas ziņas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Jaunaudžu retināšanai piešķirs sešus miljonus 8
6 dienas
LA
LA.LV
Laukos
Kaspars Kovaļenko: Putnu audzēšanā jāņem vērā arī infekcijas slimību risks 5
26. jūlijs, 2021
LE
LETA
Ziņas
FOTO. VIDEO. Jelgavas novadā aizdegušies rugāji un labības lauks 16 hektāru platībā 16
26. jūlijs, 2021
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Eksperte: Jau gadiem spēkā ir regulējums uz latvāņiem, bet tie joprojām izplatās. Ko tas nozīmē? 38
25. jūlijs, 2021
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
“Varam teikt, ka esam pasaules līmenī” Latvijā ražotie disku arkli pieprasīti Kanādā un pat Islandē 22
24. jūlijs, 2021
IT
Iveta Tomsone
Laukos
“Kur mūsu nauda?” Gaļas liellopu audzētāji ziņo par iespējamu krāpšanu organizētā grupā 62
22. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
“Tā ir ļoti nopietna informācija, kuru nedrīkst ignorēt!” Keris par vakcīnu drošumu cilvēkiem, kuri ir jaunāki par 25 gadiem 92
5 stundas
IF
Imants Frederiks Ozols
Ziņas
Imants Frederiks Ozols: Latvieši mēdz sacīt: rupjš ir tas, kas rupji saprot. Ko Pavļuts saskatīja bildē ar volejbolisti? 16
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Plēsnieks izcīna olimpisko bronzu svarcelšanā svara kategorijā līdz 109 kilogramiem 8
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Es šovasar dabūju pļauku!” Ločmele par ģimenes vērtībām un LGBTI kopienas tiesībām 97
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liene Greifāne ar sarkano diplomu absolvē augstskolu: dziedātāju vairs nevar atpazīt 22
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
ZVA skaidro, vai vakcīnas pret Covid-19 ir eksperimentālas 38
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Antipraidisti taisīja lielāko šovu!” “Inbox.lv” izveidotājs Griķis par praidu 17
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs sākam domāt tikai tad, kad ūdens jau smeļas mutē!” Jaunups par biedēšanu un vakcinēšanos 80
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Krapāne: Valdības attieksme ir – liecieties mierā, beidziet uzdot stulbus jautājumus 123
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Mirstības rādītāji vienādi, bet Zviedrija neslēdza skolas un restorānus,” Ošlejs definē “Latvijas traģēdiju” kovida apkarošanā 223
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Kompensācija nedrīkst atšķirties, bezdarbnieka pabalsts jāsaņem uzreiz,” advokāts par nevakcinēto darbinieku atlaišanu 60
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Beidzot sēņotāji var asināt nažus un meklēt grozus!” Bricis par laiku šonedēļ 17
1 diena
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Streips: 1926. gadā Valsts prezidents Jānis Čakste izsludināja likumu, ka potēšana ir obligāta visiem valsts iedzīvotājiem 325
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Zane Daudziņa nekautrējas un atklāj, kāpēc viņas vīrs ir vislabākais vīrietis 27
1 diena
MB
Madara Briede
Praktiski
Ir SARS-CoV-2 antivielas: vai pienākas Covid-19 sertifikāts? 62
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Šī sieviete vēl liks par sevi runāt daudz plašākos mērogos!”: eksperts pārliecināts, ka tiklīdz princis Harijs izdos savu grāmatu, Mārkla aktīvi iesaistīsies Amerikas politikā 20
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dziedātājas Laimas Vaikules ģimenē bēdīgs notikums 28
1 diena
IE
Ināra Egle
Ziņas
Iesnaužas pie datora. Deputāti atzīst, ka attālinātais darbs atstāj iespaidu uz Saeimas darba kvalitāti 1
18:46
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izplatības karte: kurā pilsētā un novados “plosās” vīruss? 2
18:26
LA
LA.LV
Kokteilis
Tevi šodien nepametīs sajūta, ka tu esi pieļāvis kādu kļūdu… Horoskopi 4.augustam
18:18