Mežsaimnieks Atis Poga.
Mežsaimnieks Atis Poga.
Publicitātes foto

Sakopts mežs ir laba vieta, kur smelties enerģiju jauniem darbiem un izaicinājumiem 0

Mārtiņš Ailts, žurnāls “Baltijas Koks”

 Nu jau ceturto gadu pēc kārtas Latvijas Meža īpašnieku biedrība rīko konkursu meža īpašniekiem Sakoptākais mežs. Biedrība no saņemtajiem pieteikumiem izraudzījās septiņus meža īpašumus. Ņemot vērā, ka apbalvošana kavējas Covid-19 ierobežojumu dēļ, līdz pasākuma norisei iepazīstināsim ar konkursā pieteikto īpašumu saimniekiem – šoreiz tas būs jelgavnieks Atis Poga, kurš apsaimnieko savu īpašumu Vecpiņņi Valgundes pagastā.

Nedaudz par Ati no studiju gadiem

LA
LA.LV
Ziņas
“Liekas dīvaini, ka atbalstu saņems arī lielo pensiju saņēmēji.” Kučinskis par pabalstu piešķiršanu 44
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Pirmo reizi vēsturē karaliene Elizabete II un viņas vīrs princis Filips tiks “izšķirti” 6
1 diena
SK
Skaties.lv
Ziņas
Atsākušās auto lukturu zādzības: garnadži īpaši iecienījuši vienu auto marku 5
15 stundas
Lasīt citas ziņas

Starp citiem konkursa finālistiem Atis man ir vispazīstamākais – kopā paralēlkursos studējām Latvijas Lauksaimniecības universitātes Meža fakultātē un darbojāmies studējošo mežkopju biedrībā Šalkone, kur jau studentu laikos Atis manā redzeslokā nonāca savas atsaucības, aktīvās iesaistes kopīgos pasākumos un ģimeniskuma dēļ.

Atceros, ka Atis reiz studentu biedrības biedriem organizēja sporta spēles savas ģimenes mājā, kur nedaudz iepazinām gan foršo vectēvu, kuram, cik noprotu, ir vislielākais nopelns Ata lēmumā izglītoties Meža fakultātē, gan jaukos vecākus, kuriem pateicoties Atis izstaro ģimeniskumu, draudzīgumu un uzticību. Tas arī izskaidro to, kāpēc Atim tik viegli iesaistīt ģimeni un pat draugus nu jau sava no vectēva mantotā meža apsaimniekošanā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ģimene un draugi gan visbiežāk tiek iesaistīti tieši lielajos darbos – meža atjaunošanā un kopšanā. Spēja iesaistīt ģimeni un draugus šādos darbos ir ļoti augstu vērtējama, jo, būsim godīgi un atzīsim, ka sūrā patiesība ikdienā lielākajai daļai saimnieku ir tāda, ka mežā viņi strādā vieni paši – ar mačeti, krūmgriezi vai zāģi, cīnās ar odiem, dunduriem, karstumu, aukstumu un visbeidzot ar sevi, jo mežsaimniecībā atšķirībā no citām nozarēm darba augļi vispirms ir jāredz savā iztēlē, tikai pēc tam, pēc ilgāka laika ­– arī dabā.

Publicitātes foto

Par īpašumu

Vecpiņņi ir klasisks ģimenes mežsaimniecības piemērs, jo meža apsaimniekošanas darbos tiek iesaistīta visa ģimene un tas ģimenei, protams, ar pārtraukumiem, ir piederējis vairākās paaudzēs. Atis mežu ir mantojis no vectēva, kurš viņu ievadījis gan meža apsaimniekošanas, gan mednieka gaitās.

Lai gan starp dalībniekiem Vecpiņņu saimnieks ir pats jaunākais, var just, ka Latvijas Lauksaimniecības universitātes Meža fakultātē iegūtais grāds mežzinātnē un darbs AS Latvijas valsts meži Atim devis lielu impulsu un pietiekami daudz zināšanu, lai rūpētos par ģimenes zaļo zeltu.

Saimnieka 11,8 hektārus lielajā meža īpašumā, daļēji izmantojot ES atbalsta fondus, izkopts teju katrs kvadrātmetrs, kā arī uzturēts meliorācijas grāvju tīkls. Īpašuma kopšana Atim ir ļoti liels izaicinājums un reizē cīņa ar dabu, jo meža zeme ir ļoti auglīga, līdz ar to ir gan nemitīga cīņa ar apiņiem, kas ir apdraudējums jaunajiem kokiem, gan spēcīgu zāli, kas nomāc jaunos kociņus atjaunotajā meža daļā.

Īpašnieks, sagaidot vērtēšanas komisiju, bija sagatavojis arī ļoti labu uzskates materiālu ar bildēm un kartēm no dažādiem darbiem, lai komisija labāk izprastu paveiktās aktivitātes mežā. Atis pieteicies konkursam, jo ir pārliecināts, ka šo, nu jau teju piecpadsmit gadu laikā ir izdarīts gana daudz, lai īpašumu būtu vērts rādīt plašākai sabiedrībai un, iespējams, iedvesmot arī kādu citu meža saimnieku.

Publicitātes foto

Kāpēc pieteicies konkursam?

Kā stāsta Atis, konkursam viņš plānojis pieteikties jau gadu agrāk, taču uztraucies par to, ka ne visi darbi ir paveikti. Šogad pieteicies, jo bijis gatavs īpašumu rādīt arī citiem.

Tiem, kas vēl tikai domā par dalību šādā konkursā, Atis iesaka, ka nevajag baidīties no nepadarītiem darbiem, jo mežā tādi būs vienmēr, turklāt atzina, ka saņēmis arī ļoti vērtīgus žūrijas ieteikumus, kādā virzienā saimniekot tur, kur pats šaubījies par pareizo izvēli.

Galvenais mērķis bija parādīt savu darbu un iedvesmot citus meža īpašniekus vairāk padomāt par sava meža apsaimniekošanu neatkarīgi no sugas, kas tajā aug. Par pārsteigumu Atim, pēc konkursa tika saņemti arī atzinīgi vārdi no kolēģiem un nozares cilvēkiem, kuri pat nezināja, ka viņam ir pašam savs mežs.

Kāds ir tavs sapņu mežs?

Tas pavisam noteikti ir sakopts mežs. Nav svarīgi vai tur aug baltalkšņi, apse, priede vai kāda cita koku suga, bet vissvarīgākais, ka tas ir sakopts, jo tad tā ir ļoti laba vieta, kur smelties enerģiju jauniem darbiem un izaicinājumiem. Mežā jau darbs ir vienmēr.

Kā tu vērtē sabiedrības negatīvo noskaņojumu pret mežsaimniecību Latvijā?

Diemžēl daļa sabiedrības uzskata, ka mēs tikai cērtam un pēc tam neko mežā nedarām, kas ir kļūdaini un nepareizi. Reālā situācija gan liecina par kaut ko citu, jo visu laiku notiek aktīva mežizstrāde, bet meži kaut kā nebeidzas, to skaits pat pieaug. Viss aug un notiek. Vairāk jāstrādā ar sabiedrības izglītošanu, un viss būs labi.

Kā tu realizēsi pirmos iegūtos līdzekļus no saviem darba augļiem?

Pats svarīgākais ir ieguldīt atpakaļ īpašumā – iegādāties stādāmo materiālu un ierēķināt līdzekļus jaunās un citu audžu kopšanai. Tas, kas paliks pāri, tiks atstāts dēlam. Protams, vēl nav izlemts kādā formā – varbūt tas būs noguldījums bankā, varbūt papildus iegādātā mežā.

Vai mežs ir tavs sapņu darbs?

Viennozīmīgi jā, mežs ir mana ikdiena un sapņu darbs. Jau vairākus gadus ikdienā strādāju par plānotāju AS Latvijas Valsts meži un esmu ļoti apmierināts, jo varu pats plānot savu laiku, daudz atrasties svaigā gaisā, mežā, man ir zināmi savi darba uzdevumi un izpildes termiņi.

Turklāt darbs meža nozarē nozīmē arī zināmu stabilitāti, jo šobrīd Covid-19 dēļ daudzi cilvēki ir zaudējuši darbu, bet mums nekas nemainās, turklāt tā tas bijis arī iepriekšējās krīzēs. Varbūt nākotnē gribēšu ko citu, bet šobrīd jūtos labi.

Ko saka tava otra puse par darbu vienam pašam dziļi mežā?

Iespēju robežās cenšos savu ģimeni iesaistīt visās aktivitātēs. Var jau arī ar otru pusīti braukt nevis uz kafejnīcu, bet uz mežu piknikā un pēc tam mazliet izvingrināt kaulus ar mačeti. Tāpat ir forši, ja ir vieta, kur aicināt satikties arī draugus un radus.

Kāds ir Tavs aicinājums citiem meža īpašniekiem, kas vēl domā par dalību šādos konkursos?

Galvenais ir nebaidīties no domas, ka viss vēl nav izdarīts. Mežs, gluži kā Rīga, nekad nebūs gatavs. Turklāt ir svarīgi arī žūrijai izklāstīt savus nākotnes plānus, jo tādā veidā var gūt vērtīgas atziņas, par kurām varbūt līdz šim nav padomāts.

Ko tu novēlētu citiem meža īpašniekiem Jaunajā gadā?

Pirmkārt, aizbraukt uz savu mežu un apsveikt to dzimšanas dienā, jo bioloģiski ziemas saulgriežus, bet no likumdošanas viedokļa 1. janvāri var uzskatīt par meža dzimšanas dienu.

Otrkārt, pasargāt savas egļu jaunaudzes ceļa malā no eglīšu kārotājiem. Kā to izdarīt? Trīs varianti: pirmais – sēdēt klāt ar mašīnu un sargāt, otrais – paņemt meža krāsas baloniņu un mērķa kokus appūst ar košu krāsu, trešais – ar mačeti nedaudz apstrādāt sānu zarus.

Ņemot vērā Covid-19 izraisītos apstākļus, 2020. gadā nenotiks meža nozares gada balvas Zelta čiekurs pasniegšanas ceremonija, kurā sveic arī konkursa Sakoptākais mežs pirmo triju vietu ieguvējus. Balvas tiks pasniegtas neierastākā veidā, savukārt plašāka sabiedrība ar laureātiem tiks iepazīstināta februārī filmā.

Šogad ierasto balvu fondu – motorinstrumentu jaunaudžu kopšanai un divas dāvanu kartes – papildinās Latvijas Lauksaimniecības universitātes piemiņas velte un kompānijas Makita Oy specbalva. Sociālo tīklu vietnē Facebook ir publicēti īsi videoatskati par katru apskatīto meža īpašumu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Laukos
Koka paletēs no Ķīnas atklāts bīstams augu karantīnas kaitēklis
1 diena
AP
Anita Pirktiņa


Ziņas
“Tie, kas kārklus iestādīja pirms gadiem pieciem, tagad tos pļauj.” Enerģētiskās kultūras un biomasa siltumenerģijas iegūšanai 5
3 dienas
Inita Šteinberga
Ziņas
“Pēc iespējas ātrāk ir jāapzina seno sēklu un augu mantojums.” Kļūsti par augu vēstnieku! 3
3 dienas
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
“Zelta čiekura” laureāts Gatis Lācis: Sadzīvojot ar dabu, ir vajadzīgs līdzsvars 2
4 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Liekas dīvaini, ka atbalstu saņems arī lielo pensiju saņēmēji.” Kučinskis par pabalstu piešķiršanu 44
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Pirmo reizi vēsturē karaliene Elizabete II un viņas vīrs princis Filips tiks “izšķirti” 6
1 diena
SK
Skaties.lv
Ziņas
Atsākušās auto lukturu zādzības: garnadži īpaši iecienījuši vienu auto marku 5
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā būs jāceļ algas, citādi nākamgad būs vēl viena lielā izbraukšana,” ekonomists prognozē 33
7 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
ZZS aiz Lemberga kā mūris. Ar saviem paziņojumiem zaļzemnieki nogriež ceļu uz valdību nākotnē? 54
20 stundas
Lasīt citas ziņas
LB
Latvijas Bizness
Laukos
“HKScan Latvia” investē oglekļa neitrālas pārtikas ražošanā
23. februāris, 2021
OZ
Olafs Zvejnieks
Laukos
Lauksaimnieku vidū apdrošināšana kļūst arvien populārāka un uzņem apgriezienus
23. februāris, 2021
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
Vietējā tūrisma organizatori šim pavasarim sarūpējuši daudz interesantu piedāvājumu. Šoreiz vēlams kabatā ņemt līdzi vied­tālruni! 1
3 dienas
LA
LA.LV
Laukos
Zemniekiem šogad atkal ļaus izmantot migrējošo zosu letālo atbaidīšanu 14
6 dienas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
“Valsts atstāj uzņēmējus, lai viņi vieni cīnās par izdzīvošanu.” Saruna ar Saldus maiznīcas vadītāju Ivaru Skrebeli 10
Intervija Nedēļa
LE
LETA
Laukos
Augsti patogēnās putnu gripas izplatības dēļ mājputnu turētājiem putni jātur slēgtās telpās 2
23. februāris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Liekas dīvaini, ka atbalstu saņems arī lielo pensiju saņēmēji.” Kučinskis par pabalstu piešķiršanu 44
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Lai vērotu ledus spridzināšanu Gaujā, Carnikavā ieradušies vairāki simti cilvēku 2
1 stunda
LE
LETA
Kokteilis
Kosmētikas zīmola “Dzintars” produkcija no šodienas atgriezusies veikalu plauktos
35 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Pirms zvanīt trauksmes zvanus vajadzēja izdarīt savus mājasdarbus.” Reizniece-Ozola par Pavļuta vājo darbu un uzticības graušanu 13
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Es esmu parasta mirstīgā!” paziņo Sprūde, soctīklotāji iesmej 13
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Aktrise Ieva Florence-Vīksne dalījusies ar intīmām un atklātām fotogrāfijām no laika, kad gaidījusi bērniņu
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mūžībā devies sporta žurnālists Mariss Andersons
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas ir ļoti smags darbs!” Tiem, kas palīdz bērniem mācīties, katru mēnesi vajadzētu maksāt 500 eiro
1 stunda
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Necilvēki tiesas zālē likuši apcietināt slimu, traumētu cilvēku un izmežģītai pēdai nav uzlikuši ne kompresi! Egila Līcīša feļetons 31
1 diena
SK
Skaties.lv
Ziņas
Atsākušās auto lukturu zādzības: garnadži īpaši iecienījuši vienu auto marku 5
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Sauka: “Kad būs pavisam sūd*gi, Latvija saņemsies un būs Covid-19 veiksmes stāsts. Atceraties 2008. gadu?” 26
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Alise, Auce un Enija
3 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Zeltainas vistas kotletītes ar Parmezāna sieru un zaļumiem: izcep uzreiz vairāk!
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Suns grauž, rok bedres vai bēg no mājām: iespējams, dzīvnieks sirgst ar atšķirtības sindromu
46 minūtes
Inita Šteinberga
Praktiski
Aveņu jaunstādi: kad sāks ražot un kā tie pareizi jāaprūpē?
1 stunda
LA
LA.LV
Veselam
“Datus no manavakcina.lv neesam saņēmuši, visus apzvanām paši,” ģimenes ārsts atklāj, kā patiesībā notiek vakcinēšana 31
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Pirmo reizi vēsturē karaliene Elizabete II un viņas vīrs princis Filips tiks “izšķirti” 6
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Valdība atbalstīja vienreizēja 200 eiro pabalsta piešķiršanu pensionāriem un personām ar invaliditāti
14:23
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Hačapuri pīrāgs: garšīgas un sātīgas gruzīnu virtuves vakariņas uz “ātru roku”
14:11
LA
LA.LV
Ziņas
Igaunija ļaus Huawei veidot 5G tīklus savā valstī
14:01