Strādājošie no Spānijas, uzrādot pasi, 4. janvārī dodas strādāt uz Gibraltāru, kas ir Apvienotās Karalistes sastāvā, bet izņēmuma kārtā paliek ES Šengenas zonā.
Strādājošie no Spānijas, uzrādot pasi, 4. janvārī dodas strādāt uz Gibraltāru, kas ir Apvienotās Karalistes sastāvā, bet izņēmuma kārtā paliek ES Šengenas zonā.
Foto A Carrasco Ragel/EPA/SCANPIX/LETA

Uz robežas var apturēt un liegt iebraukšanu. Vai tagad izdevīgi doties peļņā uz Lielbritāniju? 4

Ilze Kalve, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Lai arī Eiropas Savienības (ES) un Apvienotās Karalistes (AK) tirdzniecības līgums ir atrisinājis virkni sasāpējušu jautājumu, tomēr daudz kas vēl miglā tīts un arī parastiem cilvēkiem dzīve nu kļuvusi daudz grūtāka.

AK
Atis Klimovičs
Ziņas
FOTO. Brutāli sadragāti galvaskausi un ribas dziļi ietriektas pie mugurkaula…Šaušalīgs, bet Latvijas vēsturei nozīmīgs atradums Tilžā 63
15 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Muļķīgi amatieriskie klipi, kurus Pavļuts nodēvējis par potēšanās aicinājumu, ir kārtējais ledusbluķis
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tev nevienam nevajadzētu neko solīt! Horoskopi 24.jūlijam 4
16 stundas
Lasīt citas ziņas
Sākot ar to, ka studēt un strādāt uz AK varēs doties tikai ar vīzu, un beidzot ar muitas maksājumiem, par ko pat AK oficiālajā valdības mājaslapā ievietots paziņojums, ka informācija neatbilst patiesībai un tiks mainīta.

Karaliskā pasta informācija atšķiras no pašu uzrādītā avota britu nodokļu inspekcijā, un arī breksita sadaļa Latvijas Valsts ieņēmumu dienesta (VID) mājaslapā drīzumā tiks aktualizēta atbilstoši jaunajam tirdzniecības līgumam.

Tādēļ šoreiz vairāk par to, kas skaidrāks – kā tikt pie darba vīzas.

 

Kam vajag darba vīzu?

CITI ŠOBRĪD LASA

Nepārtraukti tiek atgādināts, ka jaunajam rezidenta statusam – “presettled” vai “settled” atkarībā no valstī nodzīvotā laika – var pieteikties līdz 30. jūnijam. Ja tas nebūs izdarīts, tad eiropietis AK atradīsies nelegāli un var tikt izsūtīts.

Jāatgādina, ka jauno statusu vajag nokārtot arī maziem bērniem, ja viņiem nav AK pilsonības, savukārt tiem, kuriem ir vecā “Permanent Resident Card”, to nepieciešams apmainīt pret jauno statusu.

Ir arī daži izņēmumi, taču jebkurā gadījumā labāk lieku reizi pārliecināties, vai visi dokumenti kārtībā nekā, kļūt par nelegālo imigrantu.

Tie, kuri kādreiz strādājuši AK un atgriezušies Latvijā, diemžēl jauno rezidenta statusu dabūt nevarēs, jo obligāts nosacījums ir atrasties valstī pusgadu pirms breksita, kas ir 2020. gada 31. decembris.

Savukārt tie, kuriem jaunais rezidenta statuss piešķirts, var droši turpināt dzīvot, strādāt, studēt AK. Īpaši labvēlīga sistēma iebraukšanai valstī būs arī rezidentu ģimenes locekļiem, taču par to sīkāk citreiz.

Jāpiebilst, ka, ieceļojot valstī, rezidenta statusa apliecinājums ir pats dokuments, ar ko šis statuss iegūts. Piemēram, pase. Ja pase tiek mainīta, tad par to jāziņo arī britu varasie­stādēm, pretējā gadījumā var izrādīties, ka cilvēks netiek ielaists valstī, jo dati nesakrīt.

Ja apliecinājums ir eID karte, tad jāatceras, ka no 1. oktobra eID karte vairs nebūs derīgs ieceļošanas dokuments AK, taču, ja eID karte ir bijis dokuments, ar kuru iegūts rezidenta statuss, tad nāksies līdzi ņemt gan pasi, gan eID.

 

Noziedznieki valstī nav vēlami

Vēl būtiski piebilst, ka tūristiem vīzas nevajag, AK var ciemoties līdz pat sešiem mēnešiem gada laikā, taču strādāt nedrīkst.

“Tas statuss jums diemžēl nedos iespējas strādāt, mācīties, izmantot medicīnisko aprūpi. Jums būs tiesības šeit paciemoties, kā tūristam apskatīt Lielbritāniju. Bet jums nebūs atļaujas šeit strādāt un dzīvot pa­tstāvīgi,” skaidro imigrācijas juriste Daiga Bārzdiņa, Londonas juristu biroja “Sterling & Law” darbiniece.

Viņa arī brīdina, ka nedrīkstēs pēkšņi izdomāt – tā, man te iepatikās, eju strādāt nelegāli, jo tad darbinieks riskē ar deportāciju un darba devējs ar tūkstošiem lielu sodu.

“Lielbritānija ir paziņojusi, ka tos cilvēki, kas ir pārkāpuši likumu Latvijā vai citā valstī un ir saņēmuši nosacītu sodu vai ieslodzījumu uz gadu un vairāk, briti nevēlas redzēt pie sevis. Ja jūs iesniegsiet darba vīzas pieteikumu, sodāmība būs jādeklarē, tas būs iemesls atteikt vīzu. Arī tad, ja brauksiet uz Lielbritāniju kā viesis, jūs uz robežas var apturēt un iebraukšanu liegt,” brīdina imigrācijas juriste, kurai šādu un līdzīgu jautājumu risināšana ir ikdiena.

 

Sarakstā – teju visas iespējamās profesijas

Sākotnēji jaunā imigrācijas sistēma bija ieplānota visai skarba, ļaujot iebraukt valstī tikai augstu kvalificētiem un labi apmaksātiem viesstrādniekiem.

Taču uzņēmēji protestēja, un britu Iekšlietu ministrijai nācās nolaisties uz zemes, saprotot, ka paliks bez santehniķiem un celtniekiem. Tā nu profesiju saraksts papildināts ar teju visām iespējamajām specialitātēm, der ne tikai universitātes izglītība, bet arī koledža, tehnikums vai pat vidējā speciālā izglītība, ja vien tā atbilst veicamajam darbam.

Iebraukt drīkstēs celtnieki, galdnieki, krāsotāji, santehniķi, fermeri, skolotāji, klavierskaņotāji, šuvēji, kurpnieki, konditori, pārdevēji, pavāri, policisti, ugunsdzēsēji, sociālie darbinieki, arī mūziķi, dejotāji un mākslinieki.

Visu veidu medicīnas darbinieki, zinātnieki, programmētāji, dažādi menedžeri un vadītāji. Apkopēja sarakstos nebija, taču diez vai šādam darbam iespējama profesionālā kvalifikācija. Toties sarakstā ir atkritumu utilizēšanas un pārstrādes centru menedžeri.

Obligāta prasība ir alga, kam jābūt vai nu 25 500 mārciņu gadā (28 240 EUR) vai arī jāatbilst nākamā darba devēja minimālajai algai attiecīgajā profesijā atkarībā no tā, kura summa ir augstāka.

Piemēram, ja minimālā alga profesijā ir 30 000 mārciņu gadā (33 224 EUR), tad viesstrādnieka algai jābūt 30 000. Taču ir izņēmumi, kad plānotā alga drīkst būt mazāka par 25 500. Viens no izņēmumiem ir profesija no steidzami nepieciešamo profesiju saraksta (“shortage occupations”), tādā gadījumā alga var būt 80% no standarta likmes, piemēram, arheologiem – 20 720 gadā (22 946 EUR).

Arī darba devējam jāsaņem īpašs sponsora sertifikāts, ko izdod britu Iekšlietu ministrija – “Home Office”. Darba piedāvājumam jābūt apstiprinātam, pirms tiek iesniegts pieteikums darba vīzai.

Vīzas kārotājam jāmāk arī angļu valoda B1 līmenī. Eksāmenā rakstība netiek pārbaudīta, nepieciešams izvēlēties tēmu, par ko runāt, turklāt paredzēts, ka līdzi var ņemt lapu ar stāstījuma plānu.

Pēc tam ir jāvar atbildēt uz eksaminētāja jautājumiem. Šī raksta autorei arī nācās likt B1 eksāmenu, piesakoties pilsonībai, un jāatzīst, ka eksāmens ir izcili viegls, tiem, kuri ir spējīgi brīvi sarunāties angliski, gatavošanās nav nepieciešama vispār. Kā jau visur, arī šeit ir izņēmumi, piemēram, ja studēts angļu valodā, tad iespējams, ka derēs universitātes diploms.

 

Izmaksas – vairāki tūkstoši

Viens no nepatīkamākajiem momentiem ir maksa par vīzas pieteikumu un veselības apdrošināšana.

Standarta pieteikuma maksa ir no 610 mārciņām (675 EUR) līdz pat 1408 (1559 EUR), tas atkarīgs no individuālās situācijas. Ja profesija ir steidzami nepieciešamo profesiju sarakstā, tad maksa var būt mazāka.

Veselības apdrošināšana ir 624 mārciņas (691 EUR) gadā, taču vēl jāspēj uzrādīt, ka vīzas ieguvējs spēs sevi uzturēt, tādēļ bankas kontā jābūt vismaz 1270 mārciņām (1406 EUR). Taču kā jau visam arī šeit ir izņēmumi, kas izskaidroti britu valdības oficiālajā mājaslapā www.gov.uk/skilled-worker-visa.

Darba vīzu var iegūt uz pieciem gadiem, pēc tam to var pagarināt tik reižu, cik vien grib, ja vien kvalificējas.

 

Visu var nokārtot, ja vien grib!

Tā uzskata uzņēmējs Miks Vizbulis, viens no darbā iekārtošanas aģentūras “Amber Staff Ltd” īpašniekiem: “Darba apjoms turpina pieaugt, un darbaspēks būs nepieciešams, tā trūkst jau šobrīd. No ES valstīm turpināsies kvalificētu darbinieku iekārtošana darbā.

Nekvalificētiem darba meklētājiem diemžēl šobrīd nebūs izdevīgi pārcelties, Lielbritānija vairs nebūs izdevīga, jo būs papildu izmaksas darba vīzas sakārtošanai.

Manuprāt, pirmie divi gadi Lielbritānijā būs ļoti interesanti gan darba devējiem, gan ņēmējiem no ES, kamēr visi visu izpratīs praksē, kā tas strādā. Noteikti uzņēmumi sertificēsies, jo darbaspēks no ES ir ļoti būtisks Lielbritānijas ekonomikā.”

 

Latvijas autovadītāja apliecība NAV jāmaina

SAISTĪTIE RAKSTI
Lai arī Latvijas medijos ir izskanējusi informācija, ka Latvijas autovadītāja apliecība jānomaina trīs gadu laikā pēc pārcelšanās uz AK, tomēr tā nav taisnība.

Sazinoties ar DVLA (britu analogs mūsu CSDD), tika paskaidrots, ka ES izdota autovadītāja apliecība ir derīga tik ilgi, cik uzrādīts uz pašas apliecības. Vienīgais izņēmums ir tad, ja apliecības īpašnieks ir sasniedzis 70 gadu vecumu, tad to nepieciešams atjaunot.

Tāpat sajukums radies arī ar EVAK kartēm. Šobrīd tās ir derīgas arī AK.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
FOTO. Brutāli sadragāti galvaskausi un ribas dziļi ietriektas pie mugurkaula…Šaušalīgs, bet Latvijas vēsturei nozīmīgs atradums Tilžā 63
15 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Muļķīgi amatieriskie klipi, kurus Pavļuts nodēvējis par potēšanās aicinājumu, ir kārtējais ledusbluķis
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tev nevienam nevajadzētu neko solīt! Horoskopi 24.jūlijam 4
16 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Viņš pie varas būs tik ilgi, kamēr šņabis lēts!” Pierobežā neviens vairs nedzied slavas dziesmas ūsainajam diktatoram 44
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Petraviča: Pilnībā saprotu tos cilvēkus, kas izvēlas nevakcinēties 299
1 diena
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
Mārtiņš Trons: “Principā mēs esam viena no tām retajām Eiropas valstīm, kurā ir tik liels PVN pārtikas produktiem…” 6
42 minūtes
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
“Mūs cenšas sanaidot! Saeimas deputāti augstprātīgi dzen cauri likumus, izplatot maldus un naidu!” Varakļānu novada iedzīvotāju atklāta vēstule latgaliešiem 23
2 stundas
KL
Kristīne Liepiņa
Ziņas
Latvijā precējies šobrīd katrs otrais vīrietis. Vai pandēmija mudināja mīt gredzenus?
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijas džudo cīkstonis Jevgeņijs Borodavko Covid-19 dēļ nevarēs startēt Tokijas olimpiskajās spēlēs 4
1 stunda
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Būsi gatavs aizstāvēt savu taisnību, iespējami konflikti ar autoritātēm! Horoskopi no 26. jūlija līdz 1. augustam
10:40
LA
LA.LV
Ziņas
Mārtiņš Trons: “Principā mēs esam viena no tām retajām Eiropas valstīm, kurā ir tik liels PVN pārtikas produktiem…” 6
10:32
LE
LETA
Ziņas
Tagad pret Covid-19 vakcinēs arī pilsētas svētkos, gadatirgos un dažādos pasākumos 20
10:11
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Jāķer prieks, un viss būs kārtībā!” Māris Štrombergs novēl olimpiešiem un stāsta, kā Latvijā bauda harmonisku ģimenes dzīvi 7
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kaimiņvalstīs Igaunijā un Lietuvā degvielas cenas samazinās, Latvijā – pieaug 4
1 stunda
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
FOTO. Brutāli sadragāti galvaskausi un ribas dziļi ietriektas pie mugurkaula…Šaušalīgs, bet Latvijas vēsturei nozīmīgs atradums Tilžā 63
15 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Noskaņojums mums ir ļoti profesionāls!” Volejbolistes Graudiņa un Kravčenoka par savām pirmajām olimpiskajām spēlēm 4
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. “Kā uzkāpšana uz septītā mākoņa!” Ostapenko un Čavars dalās emocijās 7
12 stundas
ME
Medības
Ziņas
VIDEO. “Sajūta nepatīkama, ka vilks praktiski staigā gar māju!” Sandis par pārsteigumu Talsu pusē 25
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. VIDEO. Protestu gaisotnē Tokijā atklāj XXXII vasaras olimpiskās spēles 20
17 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Ārkārtas palīdzība Vācijai: 250 miljonus papildina ar 200 miljoniem 2
11 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
LE
LETA
Ziņas
Latvijas džudo cīkstonis Jevgeņijs Borodavko Covid-19 dēļ nevarēs startēt Tokijas olimpiskajās spēlēs 4
1 stunda
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Latvijas basketbola izlase Tokijas olimpisko spēļu turnīru sāks ar maču pret spēcīgo Poliju un kvalifikācijas turnīra pārsteigumu Beļģiju 2
11 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Jāķer prieks, un viss būs kārtībā!” Māris Štrombergs novēl olimpiešiem un stāsta, kā Latvijā bauda harmonisku ģimenes dzīvi 7
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Daugavpils “Noah Jurmala” futbola klubs aptur dalību virslīgā 3
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Noskaņojums ir tāds, ka tas likums tiks pieņemts!” Ašeradens par obligāto vakcinēšanos atsevišķās profesijās 132
21 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Nesens valdošās koalīcijas deputāts Kuldīgā rīko pasākumu “pret vakcinēšanās uzspiešanu”; policija soda par neatļautu piketu 58
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
EZA iesaka apstiprināt “Moderna” vakcīnas pret Covid-19 lietošanu arī jauniešiem no 12 līdz 17 gadiem 40
18 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Muļķīgi amatieriskie klipi, kurus Pavļuts nodēvējis par potēšanās aicinājumu, ir kārtējais ledusbluķis
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Konflikts ar īsti dienvidnieciskām kaislībām: zemnieks cīņā pret “Sadales tīklu” ķeras pie motorzāģa 32
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Titavs: “Nav cerību, ka tiksim pie vēl vienas Vairas Vīķes-Freibergas!” 91
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Ārsti – slepkavas!” Alūksnē pret vakcināciju izplata dezinformācijas skrejlapas; policija ierosina lietu 146
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Jāsaprot, ka būt neatkarīgai valstij nav bezmaksas pasākums!” Kariņš par to, vai valsts sektorā tiks celtas algas 216
1 diena
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Ceturto atmodu gaidot: par kolektīvo intelektuālo degradāciju un jaunu vēlēšanu sistēmu, kas varētu mūs izglābt 85
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Vārmes evaņģēliski luteriskās baznīcas pagrabos un zem grīdas atrasti 16 līķu kauli 10
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Petraviča: Pilnībā saprotu tos cilvēkus, kas izvēlas nevakcinēties 299
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO: “Tie var būt bīstami jūrā esošajiem!” Baltijas jūrā pamanīti vairāk nekā 20 ūdensstabi 8
1 diena
IT
Iveta Tomsone
Laukos
“Kur mūsu nauda?” Gaļas liellopu audzētāji ziņo par iespējamu krāpšanu organizētā grupā 45
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Karaliene varētu atcelt Harija un Meganas ielūgumus uz platīna jubilejas svinībām. Kas šoreiz sadusmojis Bekingemas pili? 28
1 diena
KA
Kristīne Akmentiņa
Kokteilis
2021.gads Lauvām: labākie mēneši vēl tikai priekšā!
1 diena