Ilze Kalve pēc pilsonības sertifikāta saņemšanas pie Krolijas pilsētas pašvaldības ēkas.
Ilze Kalve pēc pilsonības sertifikāta saņemšanas pie Krolijas pilsētas pašvaldības ēkas.
Publicitātes foto

Britu pilsonības iegūšana ir piņķerīgs process, kas var izmaksāt 2000 eiro. Pieredzes stāsts 6

Ilze Kalve, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Covid-19 pandēmija ieviesusi izmaiņas Apvienotās Karalistes (AK) pilsonības iegūšanas procesā, galvenokārt to pamatīgi aizkavējot.

AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Seniors piekārtoja ziedus un nogranda sprādziens! Vitālija mātes kapavietā paslēptais paštaisītais spridzeklis nogalina nevainīgu cilvēku 25
10 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Tā ir ļoti nopietna informācija, kuru nedrīkst ignorēt!” Keris par vakcīnu drošumu cilvēkiem, kuri ir jaunāki par 25 gadiem 69
3 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Situācija ārpus kontroles: Cimanouskas vīrs steigšus pamet Baltkrieviju. Kas īsti notika leģendārajā vakarā olimpiskajās spēles? 49
10 stundas
Lasīt citas ziņas
Lai kļūtu par pilsoni, ne tikai jāizpilda daudzi nosacījumi, bet arī obligāti jāpiedalās pilsonības ceremonijā personīgi, tādēļ kopš pavasara izveidojies pamatīgs sastrēgums, jo ceremonijas atsākušās tikai rudenī.

Līdz nākamā gada 30. jūnijam visiem ES pilsoņiem nepieciešams reģistrēties jaunajam rezidenta statusam. Tas nākotnē dos teju tādas pašas tiesības kā AK pilsoņiem, taču daudzi izvēlas kļūt par AK pilsoņiem, pieļaujot, ka nākotnē likumi varētu mainīties. Pašlaik ir 5104 AK un Latvijas dubultpilsoņi, iespējams, ka visi par dubultpilsonību nav vēl paziņojuši, kā arī daudzi uz pilsonības ceremoniju joprojām gaida.

 

Jāmaksā ir par visu

CITI ŠOBRĪD LASA
AK pilsonības iegūšana ir diezgan piņķerīgs process, kas aizņem gadu vai vairāk, un kopumā var izmaksāt pat virs 2000 eiro.

Jāmaksā ir par visu – par eksāmeniem, par dokumentu un pirkstu nospiedumu skenēšanu, par pieteikuma iesniegšanu, kas maksā visvairāk – šobrīd 1330 sterliņu mārciņas (1455 EUR). Ir daudz kritēriju, kam jāatbilst, turklāt nupat britu valdība pieņēmusi stingrākus noteikumus, kas atsijās tos, kuru pēdējo piecu gadu atrašanās valstī dažādu iemeslu dēļ neatbilst likumiem.

Piemēram, nestrādājošam studentam vai mājsaimniecei teorētiski vajadzētu būt privātajai veselības apdrošināšanai, un, ja tās nav, tad jauno rezidenta statusu iegūt var, bet pilsonību – ne.

Rezidenta statuss neļauj piedalīties parlamenta vēlēšanās, kas gan nebūtu liela bēda, taču atšķirībā no pilsonības rezidenta statusu var pazaudēt, ja pieci gadi nodzīvoti ārpus valsts. Tāpat dažām profesijām pilsonība ir obligāta.

 

Lielākais bieds – ­vēstures eksāmens

Vispirms jānoliek divi eksāmeni – vēstures un angļu valodas. Angļu valodas eksāmens ir ikdienas sarunvalodas līmenī, jāspēj pastāstīt par paša izvēlētu tēmu – dzīvesvietu, profesiju, hobiju – jāatbild uz eksaminētāja uzdotajiem jautājumiem. Lai arī eksāmens ir vieglāks par vieglu, tomēr sertifikāts būs derīgs tikai divus gadus.

Toties vēstures eksāmens, kam derīguma termiņa nav, liks pamatīgi pasvīst.

Kad Britānijā parādījās pirmās kristiešu kopienas, 1.–2. gadsimtā vai 4.–5.? Kurš bija pirmais brits, kas ieguva olimpisko medaļu 10 000 metru skrējienā? Kuras divas no četrām dotajām ir AK ārzemju teritorijas? Kad sākās pilsoņu karš – 1598., 1588., 1640., 1642. gadā? Kurā universitātē mācījās Īzaks Ņūtons?

To un daudz ko citu var iegaumēt, izlasot nelielu “Life in the UK” (latv. val. – “Dzīve AK”) grāmatiņu, taču faktu, skaitļu un iepriekš nedzirdētu uzvārdu tur ir tik daudz, ka topošajam pilsonim nākas neskaitāmas reizes apšaubīt savu motivāciju mācīties.

Vēl jo vairāk tādēļ, ka paši briti neatbildētu pareizi pat desmito daļu un pilsonības eksāmenā izgāztos ar troksni.

Tie, kuri vēlas pārbaudīt savas zināšanas, var mēģināt izpildīt kādu no pilsonības testa uzdevumiem, piemēram, “www.lifeintheuktest.net”, kur tie pieejami par brīvu. Jāatbild uz 24 jautājumiem, pareizi jābūt vismaz 18. Izgāšanās gadījumā zaudētas ir 50 mārciņas (55 EUR) un ceļa nauda, jo eksāmenu var kārtot atkal un atkal. Liela daļa nokārtojušo atzīst, ka vislabākais mācīšanās veids ir internetā pieejamie testi, kur jautājumi noformulēti līdzīgi kā īstajā eksāmenā.

 

Pārpratumi ar valstī nodzīvoto laiku

Britu valdības saitē skaidrojumi par to, kad īsti var pieteikties, ir diezgan sarežģīti, taču visbiežāk būs pieci gadi plus gads pēc rezidenta statusa saņemšanas. Tiem, kuri precējušies ar britu, pietiek ar trīs gadiem, taču rezidenta statuss ir obligāts, bet to savukārt var saņemt tikai pēc pieciem gadiem.

Pilsonības pieteikumā jānorāda personas dati, adreses un darbavietas, ceļojumi ārpus valsts pēdējo piecu (britu laulātajiem – trīs) gadu laikā ar precīziem datumiem, valstīm un iemesliem, turklāt šo piecu gadu laikā nedrīkst uzturēties ārpus valsts ilgāk par 450 dienām.

Jānorāda bijušie un esošie dzīvesbiedri, bērni, arī pieteicēja vecāku dzimšanas dati. Jāatklāj visi vairāk vai mazāk krimināli grēku darbi, pat sodi par ātruma pārsniegšanu. Jāsameklē divi galvotāji, vienam jābūt AK pilsonim un vienam jāpārstāv profesija no īpaša saraksta, kurā minēti tie, kas acīmredzot tiek uzskatīti par īpaši uzticamiem, piemēram, policisti, skolotāji, ārsti, juristi, ugunsdzēsēji. Iesniegums tiek pieņemts tikai pēc 1349 mārciņu (1485 EUR) samaksāšanas, tad jāsavāc vēl kaudze dažādu dokumentu un pierādījumu tam, ka topošais pilsonis tiešām atradies valstī likumīgi.

Darba ņēmējiem tās ir algas lapiņas, pašnodarbinātajiem – gada atskaites nodokļu inspekcijai. Ja jautā britiem, vai viņi cītīgi maksā nodokļus, tad atbilde vienmēr ir “jā”, taču, pajautājot to pašu britu firmās strādājošajiem tautiešiem, atbilde būs pavisam cita.

Ir daudz un dažādu iespēju, kā vairāk vai mazāk legāli norakstīt peļņu, turklāt britu nodokļu inspektori neskries pakaļ katram sīkumam, tādēļ bieži vien pašnodarbinātie maksā mazākos iespējamos nodokļus vai nemaksā nemaz.

Vēl jāuzmanās tiem, kuri saņem pabalstus, jo briti nevēlas jaunus pilsoņus, kuri nākotnē varētu būt slogs sabiedrībai.

Kad samaksāts par klātienes vizīti, dokumentu kopijas pārbaudītas un nodotas, pirkstu nospiedumi noskenēti un topošais pilsonis nofotografēts, sākas atbildes gaidīšana. Ja atbilde negatīva, var atvadīties no savām 1349 mārciņām, tās atmaksātas netiks. Diemžēl ir atteikts arī latviešiem, vismaz vienā gadījumā iemesls bija pabalsti, taču atteikt var vēl daudzu citu iemeslu dēļ.

 

Haoss ar ceremonijām

Lēmums par pilsonības piešķiršanu parasti tiek saņemts 2–6 mēnešu laikā, taču vēl jāpiedalās pilsonības ceremonijā. Normālos apstākļos tas ir svinīgs pasākums ar skatītājiem, runām un zvēresta došanu, kopīgu himnas dziedāšanu un pilsonības sertifikāta saņemšanu. Tagad, pandēmijas laikā, palikušas tikai pašas nepieciešamākās lietas – uzticības zvērēšana karalienei Elizabetei II un pilsonības sertifikāta saņemšana. Topošajiem pilsoņiem jāievēro Covid-19 drošības nosacījumi, kādi nu tie attiecīgajā pilsētā ir, jāvalkā maskas un jāturas pa gabalu vienam no otra.

Knapi desmit minūtes ilgajā ceremonijā, kurā piedalījās arī šī raksta autore, netika novilkti pat mēteļi, laimīgie jaunie pilsoņi paši paņēma savu sertifikātu no galda un uzreiz devās prom.

Taču citas pašvaldības ceremonijās joprojām atļauj gan fotografēties, gan atskaņo himnu, tiesa, bez līdzdziedāšanas.

 

Pase pa pastu

Jaunās pases foto var uzņemt pats un augšupielādēt tiešsaistē, arī samaksāt var, neizejot no mājas. Pēc tam, kā ierasts AK, jāsūta divi svarīgākie dokumenti – pilsonības sertifikāts un esošā pase – pa pastu. Vai tiešām dokumenti nekad nepazūd? Protams, pazūd.

SAISTĪTIE RAKSTI
Jāatceras, ka Latvijas pilsoņiem jāpaziņo Latvijai par citas valsts pilsonības iegūšanu pašiem, tas nenotiek automātiski, turklāt turpmāk par jebkādām izmaiņām būs jāinformē divas valstis.

Jāatceras arī, ka AK pilsonim ieceļošanas dokuments Anglijā ir AK pase, bet ieceļošanas dokuments Latvijā – Latvijas pase vai eID. Atrodoties AK, dubultpilsonis tiks uzskatīts par AK pilsoni, bet, atrodoties Latvijā, par Latvijas pilsoni. Vai visa šī jezga ir AK pilsonības vērta? Uz to laikam jāatbild katram pašam.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Seniors piekārtoja ziedus un nogranda sprādziens! Vitālija mātes kapavietā paslēptais paštaisītais spridzeklis nogalina nevainīgu cilvēku 25
10 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Tā ir ļoti nopietna informācija, kuru nedrīkst ignorēt!” Keris par vakcīnu drošumu cilvēkiem, kuri ir jaunāki par 25 gadiem 69
3 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Situācija ārpus kontroles: Cimanouskas vīrs steigšus pamet Baltkrieviju. Kas īsti notika leģendārajā vakarā olimpiskajās spēles? 49
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liene Greifāne ar sarkano diplomu absolvē augstskolu: dziedātāju vairs nevar atpazīt 18
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Zane Daudziņa nekautrējas un atklāj, kāpēc viņas vīrs ir vislabākais vīrietis 25
1 diena
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Veselam
“Tā ir ļoti nopietna informācija, kuru nedrīkst ignorēt!” Keris par vakcīnu drošumu cilvēkiem, kuri ir jaunāki par 25 gadiem 69
3 stundas
IF
Imants Frederiks Ozols
Ziņas
Imants Frederiks Ozols: Latvieši mēdz sacīt: rupjš ir tas, kas rupji saprot. Ko Pavļuts saskatīja bildē ar volejbolisti? 2
53 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Plēsnieks izcīna olimpisko bronzu svarcelšanā svara kategorijā līdz 109 kilogramiem 5
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Es šovasar dabūju pļauku!” Ločmele par ģimenes vērtībām un LGBTI kopienas tiesībām 71
4 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Zelta medaļa pēdējā lēcienā: par olimpisko čempionu tāllēkšanā kļuvis Grieķijas atlēts Miltiadis Tentoglu
17:24
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Viss mainījās, kad ideju atzinīgi uzņēma Staļins. Kā tapa “Latvijas strēlnieku divīzija”
17:18
LE
LETA
Ziņas
ZVA skaidro, vai vakcīnas pret Covid-19 ir eksperimentālas
17:10
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liene Greifāne ar sarkano diplomu absolvē augstskolu: dziedātāju vairs nevar atpazīt 18
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Antipraidisti taisīja lielāko šovu!” “Inbox.lv” izveidotājs Griķis par praidu 8
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs sākam domāt tikai tad, kad ūdens jau smeļas mutē!” Jaunups par biedēšanu un vakcinēšanos 73
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Rīgā atklāts unikāls izklaides tornis 1
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Naktī termometra stabiņš vietām noslīdēs līdz +7 grādiem. Laika prognoze trešdienai 1
2 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Latvijā olimpiešiem izmaksā vienas no dāsnākajām prēmijām, Igaunijā – mūža atbalsts un lielāka pensija 11
8 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Seniors piekārtoja ziedus un nogranda sprādziens! Vitālija mātes kapavietā paslēptais paštaisītais spridzeklis nogalina nevainīgu cilvēku 25
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vienā diennaktī atklāto Covid-19 gadījumu skaits pirmo reizi kopš jūnija pārsniedzis 100 gadījumu robežu 51
6 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
GN
Gints Narogs
Ziņas
Zelta medaļa pēdējā lēcienā: par olimpisko čempionu tāllēkšanā kļuvis Grieķijas atlēts Miltiadis Tentoglu
21 minūtes
GN
Gints Narogs
Ziņas
Ar prātu izcīnīta uzvara: Pļaviņš/Točs astotdaļfinālā apspēlē olimpisko un pasaules čempionu
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Graudiņa/Kravčenoka iekļūst olimpisko spēļu pusfinālā pludmales volejbolā 2
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Kijevā pazudušais baltkrievu aktīvists atrasts pakārts parkā 16
7 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Omītes recepte: super gardā vistas zupiņa ar nūdelēm 2
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Mūziķa Dzintara Čīčas ģimenē ļoti priecīgs notikums 9
7 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Situācija ārpus kontroles: Cimanouskas vīrs steigšus pamet Baltkrieviju. Kas īsti notika leģendārajā vakarā olimpiskajās spēles? 49
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Melnums” britu karaliskajā ģimenē: princeses Eiženijas mīļotais vīrs pieķerts atpūtā uz jahtas kopā ar modelēm 11
7 stundas
LL
Lilija Limane
Stāsti
Krievijas sauciens pēc palīga: sabiedrības pienākums palīdzēt krievu tautai kā badacietējam 8
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Krapāne: Valdības attieksme ir – liecieties mierā, beidziet uzdot stulbus jautājumus 122
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Mirstības rādītāji vienādi, bet Zviedrija neslēdza skolas un restorānus,” Ošlejs definē “Latvijas traģēdiju” kovida apkarošanā 223
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Kompensācija nedrīkst atšķirties, bezdarbnieka pabalsts jāsaņem uzreiz,” advokāts par nevakcinēto darbinieku atlaišanu 60
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Beidzot sēņotāji var asināt nažus un meklēt grozus!” Bricis par laiku šonedēļ 17
1 diena
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Streips: 1926. gadā Valsts prezidents Jānis Čakste izsludināja likumu, ka potēšana ir obligāta visiem valsts iedzīvotājiem 325
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Zane Daudziņa nekautrējas un atklāj, kāpēc viņas vīrs ir vislabākais vīrietis 25
1 diena
MB
Madara Briede
Praktiski
Ir SARS-CoV-2 antivielas: vai pienākas Covid-19 sertifikāts? 62
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Šī sieviete vēl liks par sevi runāt daudz plašākos mērogos!”: eksperts pārliecināts, ka tiklīdz princis Harijs izdos savu grāmatu, Mārkla aktīvi iesaistīsies Amerikas politikā 20
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dziedātājas Laimas Vaikules ģimenē bēdīgs notikums 28
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieks – Augusts 1
7 stundas