Foto: pexels-karolina-grabowska

Siltums lētāks, bet… “Rīgas siltuma” tarifa samazinājumu iedzīvotāji jutīs vāji 40

Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
Austrumu slimnīcā ar NBS helikopteru nogādāta gados jauna paciente kritiskā stāvoklī 53
TV24
“Ko viņi darīs pirmos mēnešus? Viņi dropēs!” Rajevs skeptiski vērtē Krievijas demobilizācijas plānu
Labs darbiņš, kas padarīts – “Visiem nepietiek!” Krievijā sācies 95.benzīna deficīts 73
Lasīt citas ziņas

Rīgas siltumapgādes uzņēmumā “Rīgas siltums” plāno no 15. maija ievērojami samazināt siltum­enerģijas tarifu. Uzņēmumā sola, ka no maija vidus tas varētu sarukt aptuveni par 45%, salīdzinot ar siltumenerģijas tarifu apkures sezonas laikā, kad tas vidēji bija 180,97 eiro par megavatstundu (MWh).

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai (SPRK) iesniegtais tarifs no 15. maija plānots 91,26 eiro par MWh bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN).

CITI ŠOBRĪD LASA

No 1. aprīļa tarifs jau ticis samazināts par 10% un pašlaik ir 165,32 eiro par megavatstundu. Kopā ar valsts atbalstu aprīlī mājsaimniecībām siltumenerģijas tarifs būs 110,53 eiro par MWh bez PVN – līdzšinējo 112,39 eiro par MWh bez PVN vietā.

Tarifa samazinājumu “Rīgas siltums” izskaidro ar dabasgāzes, šķeldas un pirktās enerģijas cenu kritumu.

“Visvairāk tarifa izmaiņas sajutīs nedzīvojamais fonds, iestādes, uzņēmēji, veikali, jo šiem klientiem nebija valsts sniegtā atbalsta,” skaidro “Rīgas siltuma” pārstāve Linda Rence. Tarifs iedzīvotājiem, ņemot vērā valsts sniegto atbalstu, šoziem bija 110,53 eiro par MWh.

Tomēr ieguvēji būsim visi, jo, sākot ar maiju, galvenais siltumenerģijas patēriņš ir karstā ūdens sagatavošanai, tādējādi par to maksāsim būtiski mazāk.”

Latvijas Darba devēju konfederācijas finanšu un nodokļu eksperts Jānis Hermanis teic, ka iedzīvotāji tomēr neizjutīs tik lielu izdevumu samazinājumu. No maija vidus samazinājums par aptuveni 45% būs siltumenerģijas ražotājiem, ņemot vērā pieminēto cenu kritumu kurināmajam. Savukārt mājsaimniecībām izdevumi par siltumu varētu samazināties par 20%.

“Šāds atšķirīgs kritums ir izskaidrojams ar valsts atbalsta pasākumiem šīs apkures sezonas laikā,” skaidro Jānis Hermanis, “iznākumā ir divu līmeņu tarifi. Pirmais ir siltuma uzņēmumam, lai nosegtu siltuma ražošanas, pārvades, sadales un tirdzniecības izdevumus. Bet otrs ir tarifs, kuru maksā patērētājs. Aprīlī maksāto 110,53 eiro vietā, kas jau ir tarifs ar piemērotu valsts atbalstu, no maija vidus patērētājam būs jāmaksā 91,26 eiro par MWh, kas ir pilna apjoma tarifs, jo valsts atbalsta vairs nebūs un visi rēķini patērētājam būs jāmaksā pašam. Ar šādām cenām valsts atbalsts, visticamāk, pat nebūtu vajadzīgs. Ja nākamajā apkures sezonā kurināmā cenas atkal kāps, tad, iespējams, valstij būs tomēr jādomā par atbalsta veidiem iedzīvotājiem.”

Reklāma
Reklāma

“Firmas.lv” dati liecina, ka 2021. gadā uzņēmuma “Rīgas siltums” apgrozījums bijis 146,45 miljoni eiro, bet peļņa – 5,4 miljoni eiro. Uzņēmumā 49% akciju pieder Rīgas pašvaldībai, 48,99% – Latvijas valstij, 2% – SIA “Enerģijas risinājumi. RIX”, bet 0,005% –”Latvenergo”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.