Aktieransamblis savus uzdevumus izpilda precīzi, taču dzīva saikne un uzmanību saistoši raksturi neveidojas. Notiekošajam spēcīgu ironisku nokrāsu un vienlaikus vispārinājumu piešķir arī pa skatuvi klīstošie slieku kostīmos ieģērbtie Emīls Gilučs, Ričards Murāns un Jānis Silavs.
Aktieransamblis savus uzdevumus izpilda precīzi, taču dzīva saikne un uzmanību saistoši raksturi neveidojas. Notiekošajam spēcīgu ironisku nokrāsu un vienlaikus vispārinājumu piešķir arī pa skatuvi klīstošie slieku kostīmos ieģērbtie Emīls Gilučs, Ričards Murāns un Jānis Silavs.
Publicitātes (Jāņa Deinata) foto

„Dailes teātra iestudējums „Sidraba šķidrums” spēlējas ar “politnekorektuma” jēdzienu.” Ievas Rodiņas recenzija 0

Ieva Rodiņa, “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”

Režisores Paulas Pļavnieces un dramaturģes Justīnes Kļavas tandēms Latvijas teātrī nav svešs. 2017. gadā “Spēlmaņu nakts” balvu kā “Gada mazās formas izrāde” ieguva Daugavpilī tapušais kopdarbs “Jubileja ‘98”, kur asprātīgā inscenējumā un precīzā dāņu kinofilmas “Festen” scenārija adaptācijā uz Latvijas 90. gadu sākuma politekonomiskā fona tika izspēlēts kādas ģimenes konflikts.

LA
LA.LV
Ziņas
“Problēmas ir ļoti nopietnas.” Vai Lietuva kļūdījusies, aizliedzot nevakcinētiem cilvēkiem apmeklēt lielveikalus? 147
1 diena
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
“Ministra dēļ zaudējumi ir lielāki par visu antivakseru nodarīto kaitējumu!” Apinis par bailēm un haosu 157
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Bērnu rotaļu laukumā lāču mamma ar lācēnu spēlējoties šļūc pa slidkalniņu 17
1 diena
Lasīt citas ziņas

Kā nosacīts turpinājums tēmai par 90. gadiem kā pārmaiņu laiku tapa arī izrāde “Klubs “Paradise”” (2018, “Dirty Deal Teatro”), kuras centrā bija sievietes pasaules uztvere maskulīnajā 90. gadu vidē. Šajā kontekstā Dailes teātrī iestudētā izrāde “Sidraba šķidrums”, kas tapusi sadarbībā ar teātra trupu “Kvadri-frons”, ierakstās kā nosacīts tēmas turpinājums.

Kaut arī šī izrāde ir par mūsdienām, ne vairs 90., visus minētos skatuves darbus vieno režisores un dramaturģes interese par cilvēka uzvedības modeļiem, sabiedrībā spēlētajām lomām un stereotipiem, kas tās pavada, sociopolitiskajiem procesiem un ģimeni kā fundamentu pārmaiņu laikā.

CITI ŠOBRĪD LASA
Līdzīgi kā 90. gados, arī šodienas pasaule un līdz ar to sabiedrība strauji mainās, mainot arī uztveres modeļus un vērtību sistēmu.

Atspoguļojot šos procesus, dramaturģe Justīne Kļava uzmanības centrā nostādījusi tipizētus tēlus, kuri pauž ļoti konkrētu personisko un sabiedrisko nostāju. Šajā ziņā “Sidraba šķidrums” pat varētu tikt uzskatīts par “Dvēseļu uteņa” (2017, “Dirty Deal Teatro”, rež. Inga Tropa) turpinājumu, jo abos darbos autore spēlējas ar “politnekorektuma” jēdzienu.

“Dvēseļu uteņa” gadījumā varoņi bija jaunieši ar dažādu nacionalitāti un dzīves pieredzi, kuru “ādā” dramaturģei izdevās iejusties absolūti organiski, veidojot dzīvu dialogu.

Tikmēr “Sidraba šķidrumā” tēlu sistēmu veido daudz plašāka sabiedrības slāņu izlase – no pāra, kas cenšas attīstīt slieku audzēšanas biznesu, līdz katoļu priesterim, kas pret savu gribu ierauts ģimenes skandālā, no heteroseksuāla laulāta pāra līdz homoseksuālim un dzimumu mainījušai personai, kuri vēlas legalizēt savas attiecības.

Tēlu sistēmas radikalizācijas un “Delfi.lv” komentāru sadaļas iedvesmoto domāšanas modeļu dēļ luga nevilšus iestieg publicistiskā frāžainībā, kas varoņus liek uztvert nevis kā dzīvus cilvēkus ar savu unikālu personību, bet gan kā noteiktu ideju ruporus.

Konflikta dziļumu mazina arī režijas līmenī aktualizētais melnbaltuma princips, kas skāris teju visus izrādes tēlus, iedalot tos “konservatīvajā” un “brīvdomīgajā” frontē atkarībā no viņu attieksmes pret lugas galveno notikumu – geja Oskara un dzimumu mainījušās Rūtas/Riharda gaidāmajām kāzām.

Tā, piemēram, Toma Veličko (šajā lomā – arī Kaspars Dumburs) temperamentīgais “konservatīvo” pārstāvis Pēteris zīmēts kā uzskatos iesīkstējis cilvēks, kas personiskās nostājas dēļ vēršas pret paša brāli; Andra Buļa priesteris Modris – kā didaktiska katoļu baznīcas dogmas skandējoša figūra; Alises Danovskas Krista – kā uzskatos un seksualitātē apzināti izaicinoša būtne, un tā tālāk.

Aktieransamblis dotos uzdevumus izpilda precīzi, taču dzīva saikne un uzmanību saistoši raksturi neveidojas, kaut katram no tēliem jau lugā ir dota iespēja izpaust savu “sāpi”.

Publicitātes (Jāņa Deinata) foto

Visas darbības garumā visvairāk šķautņu izdevies atklāt Initai Sondorei mājasmātes Ramonas un Mārtiņam Upeniekam homoseksuālā Oskara lomā. Sondores tēlojumā Ramona no rosīgas un nevainīgas saimnieces pārtop par notikumus orķestrējošu būtni, kura mērķtiecīgi cenšas iekārtot ģimenes attiecības sev vēlamā gultnē.

Kaut arī režisore nav īpaši attīstījusi Oskara un Riharda attiecību līniju, Oskara tēlā ieskanas psiholoģiskuma motīvi, Upeniekam precīzi nospēlējot gan nemitīgo cīņu par savu vietu sabiedrībā un ģimenē, gan zemapziņā gruzdošo aizvainojumu par tēva attieksmi pret viņa seksuālo orientāciju.

Gan režijā, gan skatuves telpā savīti divi līmeņi – sadzīviskais un simboliskais.

Pirmo reprezentē ikdienišķie apģērbi, plastmasas dārza galdiņi un sadzīviskais dialogs (telpas un kostīmu autori – Klāvs Mellis un Ance Strazda).

Otro – Rūdolfa Gediņa veidotā horeogrāfija un Kārļa Tones muzikālā un skaņu partitūra. Pieaugot savstarpējo konfliktu temperatūrai, varoņu plastikā dabiskas, plūstošas kustības nomaina elektrošoka triecienus atgādinošas dejas, kuru efektu pastiprina gan skaņa, gan Jāņa Sniķera veidotā gaismu partitūra.

Notiekošajam spēcīgu ironisku nokrāsu un vienlaikus vispārinājumu piešķir arī pa skatuvi klīstošie slieku kostīmos ieģērbtie Emīls Gilučs, Ričards Murāns un Jānis Silavs. Slieku tēli, kas izauguši no tekstā pieminētā Pētera un Ramonas biznesa, vienlaikus ir gan hermafrodīti (tātad apspēlē izrādes kontekstā aktualizēto dzimumu un seksuālās orientācijas tēmu), gan fallisks jeb hiperseksualizēts simbols.

Sliekas izrādē funkcionē gan kā skatuves pārkārtotājas, gan brīžiem iejaucas darbībā, gan vienkārši skumji no malas vēro uz skatuves platformas notiekošo, iemiesojot tādu kā ironisku parafrāzi par antīko kori.

Dailes teātra iestudējums piesaka ļoti aktuālas tēmas un nenoliedzami uzrunā izrādes radošās komandas vēlme par tām runāt no teātra skatuves. Cits jautājums gan ir, vai izrādei izdodas ko mainīt skatītāju domāšanā.

Justīne Kļava, “Sidraba šķidrums”, iestudējums Dailes teātra Lielajā zālē

Režisore: Paula Pļavniece, scenogrāfija un kostīmi: Klāvs Mellis un Ance Strazda (“Kvadrifrons”), mūzikālā partitūra: Kārlis Tone (“Kvadrifrons”), horeogrāfs Rūdolfs Gediņš, gaismu mākslnieks Jānis Sniķers (“Kvadrifrons”).

Lomās: Kaspars Dumburs vai Toms Veličko, Inita Sondore, Mārtiņš Upenieks, Niklāvs Kurpnieks, Alise Danovska, Andris Bulis u. c.

Nākamās izrādes: 19., 20. augustā.

Vārds skatītājiem

SAISTĪTIE RAKSTI

Līga Strazda: “Man izrāde ļoti patika. Daudz rupja tiešuma, bet ironiski. Viena no šķautnēm, ko sajutu starp tik pretēji domājošiem tēliem, bija bērnības draugu sirsnība, kas brīžiem pārmāca pieaugušā cilvēka ideoloğiju.”

Iveta Stepanova: “Traki forša, sabiedrībai neērtas tēmas aizskaroša, mazliet “šizīga”/tas par slieciņām/izrāde. Viss kā no dzīves, jo esam taču tik dažādi savos uzskatos un pārliecībās, katrs ar saviem tārpiņiem galvās. Dailes teātris nebeidz pozitīvi pārsteigt. Smaids no sejas nepazuda vēl ilgi pēc izrādes noskatīšanās.”

twitter un dailesteatris.lv

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Problēmas ir ļoti nopietnas.” Vai Lietuva kļūdījusies, aizliedzot nevakcinētiem cilvēkiem apmeklēt lielveikalus? 147
1 diena
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
“Ministra dēļ zaudējumi ir lielāki par visu antivakseru nodarīto kaitējumu!” Apinis par bailēm un haosu 157
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Bērnu rotaļu laukumā lāču mamma ar lācēnu spēlējoties šļūc pa slidkalniņu 17
1 diena
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 680
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
„Pērc, ko gribi, te viss ir lētāks!” Latvieši dalās pieredzē, kāpēc pēc ikdienas precēm dodas uz „Lidl” Lietuvā 102
1 diena
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Piektdien Latvijā reģistrēti 816 jauni Covid-19 gadījumi. Miruši septiņi sasirgušie 41
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Mūsā konstatēts naftas produktu piesārņojums 2
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Par Latvijas čempioniem šahā kļūst Rogule un Bērziņš 1
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Viņi vēl ir starp mums!” Kam jāapzina 1991. gada augusta puča dalībnieki? 11
4 stundas
AJ
Anita Jaunbelzere
Ziņas
“Mīlnieki, tāpat kā politiķi, dažreiz rīkojas avantūristiski.” Izdota grāmata par mīlu, politiku un mežu
13:23
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Paku piegādes uzņēmums “Venipak” uzsāk tiešās piegādes no Ķīnas
12:57
LE
LETA
Ziņas
IIHF ievēlēts jauns prezidents
12:37
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man gribējās piecelties un teikt – ej tak tu!”: Igors Linga atklāj, kurš pašmāju mūziķis ir bijis visneciešamākais 4
4 stundas
Uldis Šmits
Ziņas
Eiropa pārmaiņu priekšvakarā. Kas mainīsies pēc Merkeles aiziešanas? 15
5 stundas
KK
Kamita Kalniņa
Ziņas
VIDEO. “Laika ceļotājs” no 2027. gada uzskata, ka pēc apokalipses ir pēdējais cilvēks uz Zemes 27
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Tumsa ir uzvarējusi bet vai arī aukstums? Bricis par gaidāmo laiku nedēļas nogalē 4
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Taizemietis rūpējas par gandrīz 1000 uz ielas nonākušiem suņiem, daļa no tiem ir invalīdi 1
3 stundas
RK
Rīta Korpivāra
Ziņas
Somijā ar īpašu programmu cīnās pret ņirgāšanos bērnu vidū. Vai Latvijai jāņem piemērs? 10
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Sīkdatnes jeb kad internetā tējkanna seko! Kāpēc piekrist vai atteikt “kukijiem”? 11
4 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Pagājuši seši gadi, bet taustāmu rezultātu pagaidām nav. Vai trīs jūras savienosies? 5
5 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Lemberga likumu noraida. Judins atzīst, ka viņam kauns, ka Saeima nopietni diskutē par šādiem jautājumiem 45
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja būs iekšējais taisnīgums, mēs tos bēgļus arī pieņemsim.” Rūta Dimanta par problēmām valsts prioritātēs 23
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Krieķis gadu pēc Rebenoka slepkavības: Pirmos pierādījumus atrada pēc mēneša, tīrot māju 32
23 stundas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
“Ministra dēļ zaudējumi ir lielāki par visu antivakseru nodarīto kaitējumu!” Apinis par bailēm un haosu 157
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Reirs skaidro, kāpēc nākamā gada budžetā nav paredzēta minimālās algas celšana 66
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Par interneta hītu kļuvis video, kurā Staķis pārsteigts par sportistiem, kas ieradušies uz apbalvošanu: “Kādā sakarā? Ā, īstais Pļaviņš un Točs!” 40
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Bērnu rotaļu laukumā lāču mamma ar lācēnu spēlējoties šļūc pa slidkalniņu 17
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dziedātājas Elīnas Gluzunovas vīrs pukojas, ka sieva ir kā “saaugusi” ar telefonu: “Tie “like” ir svarīgāki par bērniem!” 8
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
„Pērc, ko gribi, te viss ir lētāks!” Latvieši dalās pieredzē, kāpēc pēc ikdienas precēm dodas uz „Lidl” Lietuvā 102
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Pensija būs jākrāj pašam! Ar laiku pensijas 1. līmenis izzudīs arī Latvijā 126
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Cilvēkus izmanto.” Ilvesa par to, ka ar cilvēkiem tiek manipulēts, mērķtiecīgi izmantojot dažādas tehnoloģijas 63
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Agris un Agrita 1
1 diena
IB
Indulis Burka
Praktiski
Ar kādiem “tautas līdzekļiem” labi var iztīrīt veļasmašīnu, bet kādus labāk tomēr nelietot? 2
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Tad jau mums vajag mēru katrai Rīgas bedrei!” Ušakovs skeptisks par nakts mēra amata ieviešanu galvaspilsētā 41
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TV personības Žaklīnas Cinovskas jaunā darbavieta – pārsteigums daudziem 42
2 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
Lai orhidejas ziedētu vienmēr: dārzniece atklāj vienu “triku” 5
2 dienas