Ekonomika
Darbs un nauda

Šogad darbā iekārtojušies vairāk nekā 10 tūkstoši ilgstošo bezdarbnieku0


Sētnieka slota.
Sētnieka slota.
Foto: Evija Trifanova/LETA

2018.gada 9 mēnešos pastāvīgā darbā ir iekārtojušies 10 150 Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) reģistrēto ilgstošo bezdarbnieku, no tiem 6465 ilgstošie bezdarbnieki darbā iekārtojās pēc kāda NVA pasākuma pabeigšanas.

Lai ilgstošo bezdarbnieku iekļaušanās darba tirgū vai iesaistīšanās mācībās būtu pēc iespējas ātrāka un efektīvāka, NVA turpina īstenot Eiropas Sociālā fonda (ESF) projektu “Atbalsts ilgstošajiem bezdarbniekiem”, kura ietvaros piedāvā arī iespēju noteikt veselības stāvoklim piemērotākās profesionālās darbības jomas un profesijas.

Šo atbalsta pasākumu jau ir izmantojuši vairāk nekā 380 ilgstošo bezdarbnieku, kuriem tika noteikta piemērotība kopumā vairāk nekā 140 dažādām profesijām, savukārt 45 ilgstošie bezdarbnieki pēc profesionālās piemērotības noteikšanas jau ir ieguvuši profesionālo kvalifikāciju 26 jaunās profesijās.

Nodarbinātības valsts aģentūras direktore Evita Simsone norāda, ka, sniedzot komplekso atbalstu ilgstošajiem bezdarbniekiem, NVA identificē un palīdz pārvarēt ilgstošā bezdarba iemeslus, kuru vidū ir profesionālo prasmju un zināšanu neatbilstība mūsdienu darba tirgus prasībām, motivācijas trūkums, kā arī ar veselības stāvokli saistītas problēmas.

Tāpēc, lai veicinātu ilgstošo bezdarbnieku iekļaušanos un noturēšanos darba tirgū, ir ļoti svarīgi katrā individuālajā gadījumā precīzi noteikt gan bezdarba iemeslus, gan tās profesijas un profesionālās darbības jomas, kuras būtu piemērotas bezdarbniekam, ņemot vērā viņa veselības stāvokli, dotības, izglītību, prasmes, pieprasījumu darba tirgū un citus būtiskus faktorus.

Nākamais solis – jau mērķtiecīga piemērota darba meklēšana vai piemērotas jaunas profesijas apguve.

Taču sasniegt mērķi ir iespējams, ja ilgstošais bezdarbnieks pats ir motivēts un vēlas aktīvi līdzdarboties, uzsver Simsone.

Profesionālā piemērotība tiek izvērtēta un noteikta katram klientam individuāli. Profesionālās piemērotības noteikšanas laikā speciālisti noskaidro klienta motivāciju, vēlmes un spējas, profesionālās intereses, veselības stāvokli un veic citas pārbaudes.

Speciālistu vidū ir psihologi, karjeras konsultanti, sociālie darbinieki, pedagogi, psihiatri, fizioterapeiti, ergoterapeiti un ārsti.

Tā rezultātā tiek sagatavots ieteikums ar veselības stāvoklim piemērotu darbu un nepieciešamo pasākumu kopumu, lai ilgstošais bezdarbnieks veiksmīgāk varētu iesaistīties darba tirgū vai uzsākt viņam piemērotas profesijas apguvi vai pilnveidošanu.

Lai palīdzētu ilgstošajiem bezdarbniekiem atgriezties darba tirgū, ESF projekta “Atbalsts ilgstošajiem bezdarbniekiem” ietvaros NVA piedāvā arī citus atbalsta pasākumus – speciālistu konsultācijas, veselības pārbaudes pie arodslimību ārsta, motivācijas programmu darba meklēšanai un sociālā mentora pakalpojumus, kā arī atbalsta pasākumus personām ar atkarību problēmām.

Lai padarītu atbalsta pasākumus pieejamākus, programmas dalībniekiem tiek piedāvāti arī transporta pakalpojumi, ēdināšana un atsevišķos gadījumos – izmitināšana.

Pieteikties atbalsta pasākumam “Profesionālās piemērotības noteikšana” var bezdarbnieki, kuri darbu nevar atrast ilgāk nekā gadu, viņiem ir arī jāatbilst vienam no šādiem papildu kritērijiem: ir invaliditāte vai prognozējamā invaliditāte, ir garīga rakstura traucējumi un atbalsta pasākuma “Veselības pārbaudes” ietvaros ir saņemta rekomendāciju veikt profesionālās piemērotības noteikšanu.

Visi ESF projekta “Atbalsts ilgstošajiem bezdarbniekiem” pasākumi ir bez maksas.

Lai veicinātu ilgstošo bezdarbnieku iekļaušanos darba tirgū, NVA turpina informatīvo kampaņu “Bezdarbs nav bezdarbība”, uzrunājot ilgstošos bezdarbniekus un informējot viņus par NVA piedāvātajiem atbalsta pasākumiem.

Plašāka informācija par NVA pasākumiem, kas ir pieejami ilgstošajiem bezdarbniekiem, un pieteikšanās kārtība atrodama NVA interneta vietnes sadaļā “Klientiem” → “Atbalsta pasākumi”.

Saistītie raksti

2018.gada oktobra sākumā NVA bija reģistrēti 15 115 ilgstošie bezdarbnieki jeb 26,6% no reģistrēto bezdarbnieku kopskaita. 2018.gada oktobra sākumā 58,8% ilgstošo bezdarbnieku bija vecumā virs 50 gadiem, 25% – personas ar invaliditāti.

Lielākais ilgstošo bezdarbnieku skaits pēc pēdējās nodarbošanās (profesijas): palīgstrādnieks (1258), apkopējs (516), mazumtirdzniecības veikala pārdevējs (485), sētnieks (262), aprūpētājs (242), kurinātājs (141) u.c.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
SD
Sandra Dieziņa
Ekonomika
Rada lietotni kravas pārvadātājiem
1 diena
LA
LA.LV
Ekonomika
Rimi e-veikalā pasūtītos pirkumus pircēji varēs saņemt arī nakts stundās
1 diena
LE
LETA
Ekonomika
“Sadales tīkls” saņēmis 544 uzņēmumu pieteikumus elektroenerģijas jaudas samazināšanai un pieslēguma atslēgšanai
1 diena

Lasītākie

LE
LETA
Latvijā
Plānotā krava ar 4,5 miljoniem aizsargmasku un 970 000 respiratoru aizkavēsies
40 minūtes
LE
LETA
Veselam
Diennakts laikā konstatēti 24 jauni Covid-19 gadījumi, kopējam slimnieku skaitam sasniedzot 533
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Valsts policija sabiedriskās kārtības nodrošināšanā sāk iesaistīt motoekipāžas
24 minūtes
LE
LETA/BNS
Pasaulē
Igaunijā ar koronavīrusu inficēto skaits sasniedzis 1097, mirušo skaits pieaudzis līdz 15
53 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Lietuvā apstiprināts vienpadsmitais nāves gadījums no Covid-19
3 stundas