Foto. Scapnix/LETA

Putnu gripas izplatību veicina cilvēks? Globālā apetīte uzņem apgriezienus, tāpēc mirst tūkstošiem pingvīnu, roņu, jūras lauvu 21

Pirmo reizi zinātnieki Antarktīdā ir atklājuši nāvējošo putnu gripas vīrusu. Tūkstošiem pingvīnu un kormorānu ir apdraudēti. Inficētie gājputni agresīvo vīrusu pārnēsā visā pasaulē. Pat visattālākajās salās putnu gripa nogalina tūkstošiem dzīvnieku

Reklāma
Reklāma
Mājas
Vārītus rīsus nedrīkst uzglabāt ilgāk par vienu dienu! 10 bieži pieļautas kļūdas gatavojot, kas var izraisīt saindēšanos ar pārtiku
Kokteilis
Auns – Minhene, Lauva – Parīze: kuru Eiropas pilsētu vajadzētu apmeklēt tavai zodiaka zīmei 19
“Kad esi ko parādā VID, atgādinājumi nāk nemitīgi, bet, ja esi strādājošs pensionārs, neviens neatgādina…” Iveta par pensionāru iespējām saņemt pārrēķinu
Lasīt citas ziņas

Tas bija tikai laika jautājums, kad ļoti agresīvie putnu gripas vīrusi sasniegs Antarktiku. Patogēni caur savvaļas dzīvniekiem sasniedz apgabalus, kur putnu gripa iepriekš nekad nav bijusi. Vīruss skar dzīvniekus, kuri nekad nav bijuši saskarē ar vīrusu un tāpēc viņiem nav imūnsistēmas pret to, par šo tēmu aizvadītajā nedēļā vēstīja daudzi ārvalstu mediji.

Tas daudzviet izraisa masveida ne tikai putnu, bet arī zīdītāju masveida izzušanu. Klusā okeāna piekrastē Čīlē un Peru jau ir atrasti tūkstošiem beigtu roņu, jūras ūdru un jūras lauvu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ļoti lipīgo vīrusu celmu H5N1 un H5N8 izcelsme, iespējams, radusies mājputnu fermās Austrumāzijā.

Mājputnu gaļas ražošanas milzīgā paplašināšanās visā pasaulē, bet jo īpaši Ķīnā un Dienvidaustrumāzijā, izraisīja pašreizējā ļoti agresīvā patogēna dramatisku izplatību.

Kad putnu gripa iepriekš tika atklāta putnu fermās, rezultāts bija tāds, ka tūkstošiem putnu tika iznīcināti, t.i., nogalināti. Augsti patogēnie vīrusi tādejādi tika iznīcināti to koncentrēšanās punktos un vismaz nevarēja sasniegt savvaļas putnu populācijas.

Taču tas ir mainījies. Īpašo lopkopības formu dēļ Āzijā, piemēram, kad pīles tiek dzītas baroties uz novāktiem rīsu laukiem, ir tiešas saskarsmes iespējas savvaļas putnu populācijai un inficētajiem mājputniem. Tas noveda pie vīrusa izplatīšanās ar gājputniem.

Agrāk putnu gripa parasti bija tikai rudenī un ziemā, tā nāca ar gājputniem no ziemeļaustrumiem un atkal pazuda, kad putni pavasarī atlidoja. Taču šī sezonalitāte vairs nepastāv.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.