Brovari, Ukraina

Ukraina apsūdz divus krievu snaiperus par vardarbību pret četrgadīgu bērnu un par viņa mātes grupveida izvarošanu 45

Ukraina apsūdz divus Krievijas karavīrus seksuālā vardarbībā pret četrus gadus vecu meiteni un par viņas mātes izvarošanu viņas vīra acu priekšā, draudot ar ieroci. Tā ir daļa no plaši izplatītām apsūdzībām par vardarbību vairāk nekā gadu ilgās karadarbības laikā, raksta aģentūra Reuters.

Reklāma
Reklāma
Veselam
5 populāri pārtikas produkti izraisa atmiņas zudumu – to iedarbība novērota jau īstermiņā
“Piedodiet, bet mājās jūs netiksiet!” Ukraina skaidro pavisam reālos frontes sabrukšanas iemeslus 85
TV24
Vitenbergs: Baumu līmenī ik pa brīdim izskan, ka parlamentārā sekretāre ir “nokodusi” ministri
Lasīt citas ziņas

Ukrainas Ģenerālprokuratūras kara noziegumu biroja apkopotie dokumenti liecina par 12 Krievijas karavīriem, kuri tiek turēti aizdomās par seksuālu vardarbību Brovari rajonā Kijevas pievārtē 2022. gada martā. Saskaņā ar aģentūras Reuters rīcībā esošajiem Ukrainas prokuratūras materiāliem šie incidenti bija viens no seksuālajiem noziegumiem, ko Krievijas 15.atsevišķās motorizētās strēlnieku brigādes karavīri pastrādāja četrās mājās Brovari rajonā netālu no galvaspilsētas.

Krievijas Aizsardzības ministrija uz komentāru pieprasījumu neatbildēja. Brigādes norādītie tālruņu numuri nedarbojās. Divas amatpersonas Samāras garnizonā, kurā ietilpst minētā brigāde, sacīja, ka nevar sniegt vienības kontaktus, bet viena sacīja, ka tie ir slepeni.

CITI ŠOBRĪD LASA
Ekrānšāviņš. Reuters.

Laikā, kad Maskava pēc 24.februāra iebrukuma neveiksmīgi centās ieņemt Kijevu, dažas dienas vēlāk karavīri ienāca Brovari, izlaupot un pielietojot seksuālu vardarbību kā apzinātu taktiku, lai terorizētu iedzīvotājus, paziņoja Ukrainas prokurori. Lielākā daļa zvērību notikušas 13.martā, kad karavīri “alkohola reibuma stāvoklī ielauzās mājas pagalmā, kurā dzīvoja jauna ģimene”, apgalvoja prokurori.

Tēvs tika sists ar metāla podu, pēc tam spiests mesties ceļos, kamēr viņa sievu grupveidā izvaroja. Viens no karavīriem četrus gadus vecajai meitenei teica, ka “padarīs viņu par sievieti”, pirms arī viņa tiks izmantota, teikts dokumentos.

Abi vainīgie karavīri bija 32 un 28 gadus veci snaiperi, teikts dokumentācijā, piebilstot, ka pirmais gājis bojā, kamēr jaunākais, vārdā Jevgēņijs Černokņižnijs, atgriezās Krievijā.

Krievijas prezidenta Vladimira Putina valdība, kas saka, ka tā cīnās pret Rietumu atbalstītajiem “neonacistiem” Ukrainā, ir vairākkārt noliegusi apsūdzības par zvērībām. Tā arī noliegusi, ka tās militārie komandieri būtu informēti par karavīru seksuālo vardarbību. Kad Reuters jautāja abu karavīru identitātes, prokurori sniedza tikai jaunākā vīrieša vārdu. Kad Reuters piezvanīja viņam uz numuru tiešsaistes datu bāzēs, kāds, kurš teica, ka viņš ir Černokņižnija brālis, paziņoja, ka brālis ir miris. “Viņš nomira. Jūs nekādi nevarat viņu satvert,” raudot sacīja vīrietis. “Tas ir viss, ko es varu pateikt.”

Reuters neatkarīgu apstiprinājumu teiktajam apgalvojumam neatrada.

Reklāma
Reklāma

Abi snaiperi bija starp sešiem aizdomās turamajiem, kas apsūdzēti uzbrukumos Brovari, kas, pēc prokuroru teiktā, ir viena no plašākajām seksuālās vardarbības izmeklēšanām kopš iebrukuma.

Pēc uzbrukuma meitenei un viņas vecākiem abi karavīri iekļuva kaimiņu mājā pie gados vecāka pāra; tur viņus piekāva, sacīja prokurori, izvarojot arī 41 gadu vecu grūtnieci un 17 gadus vecu meiteni. Citā vietā, kur dzīvoja vairākas ģimenes, karavīri piespieda visus ieiet virtuvē un grupā izvaroja 15 gadus vecu meiteni un viņas māti. Visi cietušie izdzīvoja, sacīja prokurori, un viņiem tika sniegta psiholoģiskā un medicīniskā palīdzība.

Turpinās pirmstiesas izmeklēšana par Krievijas augstāko amatpersonu iespējamo lomu uzbrukumos Brovari, paziņoja prokurori, kas papildina pieaugošo apsūdzību skaitu par Krievijas karavīru piedalīšanos sistemātiskā seksuālā izmantošanā.

Ukrainas Ģenerālprokuratūra paziņojusi, ka izmeklē vairāk nekā 71 000 ziņojumu par kara noziegumiem, kas saņemti kopš Krievija pāri robežai nosūtīja desmitiem tūkstošu karavīru.
Bučas pilsēta pēc Krievijas armijas iebrukuma (brīdinām, ka fotogrāfijās redzami nepatīkami skati)

Ukrainas izmeklētāji zina, ka aizdomās turamo atrašana un sodīšana iespējamība ir zema, un iespējamās tiesas prāvas galvenokārt notiktu neklātienē, taču ir arī starptautiski centieni saukt pie atbildības kara noziegumus, tostarp Starptautiskā Krimināltiesa. Maz ticams, ka Maskava aizdomās turamos nodos tiesāšanai, bet ikviens aizmuguriski notiesātais var tikt iekļauts starptautiskajos personu meklēšanas sarakstos, kas apgrūtinātu nākotnē viņu ceļošanu.

ANO cilvēktiesību novērošanas misija Ukrainā paziņojusi, ka lielākā daļa apsūdzību par seksuālo vardarbību ir vērsta uz Krievijas militārpersonām. Līdz šim Ukrainas prokurori par kara noziegumiem ir notiesājuši 26 krievus.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.