Latvijā
Politika

Vairāki Saeimas deputāti rosina noteikt divu termiņu ierobežojumu tiesībsarga amata ieņemšanai7


Juris Jansons.
Juris Jansons.
Foto: Karīna Miezāja

Vairāki “Jaunās vienotības” un “Attīstībai/Par!” Saeimas deputāti rosina veikt vairākas izmaiņas likumā saistībā ar tiesībsarga apstiprināšanu amatā, tajā skaitā noteikt divu termiņu ierobežojumu tiesībsarga amata ieņemšanai.

Tiesībsarga likumā paredzēts noteikt, ka viena un tā pati persona var būt par tiesībsargu ne vairāk kā divus termiņus pēc kārtas. Pašlaik valstī vairāku augstu amatu ieņemšanai ir noteikts divu termiņu ierobežojums.

Pašreizējam tiesībsargam Jurim Jansonam šis ir otrais termiņš amatā.

Tāpat deputātu piedāvātie grozījumi paredz, ka tiesībsarga amata kandidatūru pašreizējo piecu deputātu vietā būs jāizvirza vismaz desmit deputātiem.

Plānots paaugstināt prasības tiesībsarga amata kandidātam, nosakot, ka pretendentam ir jābūt ar maģistra vai tam pielīdzināma grādu. Tāpat paredzēts likumā ierakstīt, ka kandidātam ir jāpārvalda latviešu valoda un vismaz divas svešvalodas.

Saistītie raksti
Rosināts arī atcelt tiesībsarga administratīvo imunitāti, līdzīgi kā tā jau ir atcelta Saeimas deputātiem un tiesnešiem.

Parlamentārieši norāda, ka likuma grozījumiem sagaidāma pozitīva ietekme, jo tie veicinās tiesībsarga kā nozīmīgas Saeimas vēlētas amatpersonas cilvēktiesību aizsardzības jomā prestižu un vairos sabiedrības uzticību tiesībsarga institūtam.

Saeimai vēl jālemj par šo grozījumu nodošanu izskatīšanai parlamenta komisijās.

LA.LV Aptauja

Vai atbalsti šo priekšliekumu, ka tiesībsargs drīkst ieņemt amatu tikai uz diviem termiņiem pēc kārtas?

  • Jā, atbalstu šādu deputātu ierosinājumu.
  • Nē, kādēļ gan? Iebilstu pret tādu normu.
  • Nezinu.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.