Raimonds Vējonis.
Raimonds Vējonis.
Foto: LETA/Edijs Pālens

Vējonis: Spēlētāju intereses ir saprotamas, taču nebūtu tālredzīgi iedzīt klubus bankrotā 0

Latvijas Basketbola savienības (LBS) prezidents Raimonds Vējonis uzskata, ka krīzes situācijā nepieciešams risinājums, kas apmierinātu gan basketbolistu intereses, gan klubu vajadzības.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Nosaukti 8 pārtikas produkti, kuru patēriņš jāierobežo, kļūstot vecākam 32
TV24
“Kāpēc Zelenskis to lietu izspēlēja?” Rajevu pārsteidzis paziņojums par Ukrainā sagatavotajām 14 jaunām armijas brigādēm
Kokteilis
Personības TESTS. Kura no sejām jums šķiet vispievilcīgākā? Atbildē slēpjas jūsu partnera ideāls 27
Lasīt citas ziņas

Koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 pandēmijas dēļ Latvijas valdības izsludinātā ārkārtējā situācija un “force majeure” apstākļi padarījuši neiespējamu basketbola komandu normālu funkcionēšanu un turnīru norisi. Tādējādi tika pārtraukta Latvijas-Igaunijas līgas sezona un nenotiks Latvijas čempionāta izslēgšanas turnīrs.

Sezonai noslēdzoties, klubiem jānokārto saistības gan pret spēlētājiem, gan atbalstītājiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Latvijas Basketbola līgas (LBL) klubi darbam LBS valdē deleģēja basketbola kluba “Vidzeme” pārstāvi Miku Balodi, kurš apkopoja klubu jautājumus un viedokļus, par tiem informējot valdi. Daļa ir risināmi relatīvi viegli. Piemēram, Latvijas līgu direktors Edgars Bērziņš veicis klubu dalības maksu pārrēķinus, ņemot vērā nenotikušās spēles. Daļa ir procesā,” LBS citē Vējoņa teikto.

Ņemot vērā, ka līgumos ar spēlētājiem strīdīgās situācijās gala vārds paredzēts Starptautiskās Basketbola federācijas (FIBA) arbitrāžā, LBS vērsās pie FIBA vadības ar lūgumu skaidrot, kā konkrēti noteikumi tiks traktēti “force majeure” apstākļos.

“Saņēmām atbildi, ka FIBA arbitrāža ir neatkarīga, bet, tiklīdz tiks saņemti pirmie iesniegumi par konfliktiem, tie tiks izskatīti paātrinātā kārtībā, par rezultātiem informējot nacionālās federācijas. Savukārt mēs nekavējoties informēsim klubus,” komentē Vējonis.

FIBA vadlīnijas būs saistošas arī Latvijas basketbola organizācijām. “Jābūt savstarpējai izpratnei un solidaritātei, jo problēmas būs visiem un, kamēr turpinās ārkārtējā situācija, nav pilnībā skaidrs, cik dziļas.”

“Spēlētāju intereses ir saprotamas, taču nebūtu tālredzīgi iedzīt klubus bankrotā,” secina Vējonis.

LBS prezidents neslēpj, ka sportistu juridiskais statuss Latvijā nav bijis stingri definēts un līdz šim izmantotas dažādas formas klubu un spēlētāju sadarbības reglamentēšanai. “Krīze asi izgaismo šādas prakses nepilnības, jo darba līgumi stipri aizsargā darbiniekus, bet pakalpojumu līgumus “force majeure” apstākļos ir iespēja lauzt. Par problēmām šai ziņā jau skaļi runā kultūras nozares pārstāvji, skaļi jārunā arī mums. Un to visefektīvāk var izdarīt apvienojot spēkus ar kolēģiem sporta nozarē. Piemēram, Latvijas Komandu Sporta spēļu asociācijā (LKSSA), kuras darbā aktīvi piedalāmies,” stāsta Vējonis.

Sports ir starp nozarēm, kas var pretendēt uz valsts solītajām kompensācijām dīkstāves dēļ.

LBS rīcībā esošā informācija par iespējamo palīdzību nodota biedriem un citām basketbola organizācijām, kurām pašām jāpiesakās Valsts ieņēmumu dienestā (VID).

“Izvērtēšana un lēmumi ir VID ziņā, bet aicinām informēt LBS par pieprasījumu apstiprinājumiem un atteikumiem, lai saprastu situāciju un lemtu par turpmāko rīcību – kad jāceļ trauksme un kādā virzienā jāmeklē risinājumus. Tāpat esam informējuši LKSSA par nesen Igaunijā pieņemto sportistu statusa regulējumu, kas izdevīgs gan klubiem, gan spēlētājiem – pieredzi, kas var noderēt arī Latvijā,” skaidro Vējonis.

Tas, vai uz dīkstāves kompensācijām var cerēt arī spēlētāji, atkarīgs no formas, kādā kārtotas darba attiecības. “Šai ziņā arī valsts iestādēm vēl nav atbilžu uz visiem jautājumiem, bet pakāpeniski tās tiek meklētas un sniegtas. Piemēram, premjers solījis, ka šonedēļ darba kārtībā ir kompensāciju mehānisms bez ienākumu avota palikušām pašnodarbinātām personām. Aicinu sekot valdības lēmumiem. Katrā ziņā krīzes mācību jāizmanto, lai ilgtermiņā sakārtotu sportistu juridisko statusu un LBS piedalīsies šajā procesā,” uzsver Vējonis.

Reklāma
Reklāma

Nākamā sezona klubiem varētu būt ļoti sarežģīta. “Skaidrs, ka izšķiroša nozīme būs klubu un reģionālo basketbola centru spējai pārvarēt šo krīzi un turpināt darbību. Komunicēju un turpinu komunicēt ar pašvaldību vadītājiem, aicinot saglabāt atbalstu basketbola organizācijām. Tas nebūs viegli, tomēr basketbola sabiedrībai, solidāri rīkojoties, ir iespēja no šīs krīzes iziet stiprākai,” secina Vējonis.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.