“Ecolines” autobuss Rīgas Starptautiskajā autoostā.
“Ecolines” autobuss Rīgas Starptautiskajā autoostā.
Foto: Ieva Lūka/LETA

VIDEO. “Ir arī sievietes…” Autobusu reisos Maskava-Rīga pērn pieķertas aptuveni 300 nacionālajai drošībai bīstamas personas 48

Ar pasažieru pārvadātāja “Ecolines” maršruta Maskava-Rīga autobusiem 2023.gadā centušies Latvijā iebraukt mūsu valstij naidīgas personas. Viņu tālākie plāni nav realizējušies, jo apturēti jau uz robežas, liedzot tālāku ieceļošanu, tā vēstīja raidījums “360TV Ziņeši” , atsaucoties uz Valsts Robežsardzes Terehovas punkta priekšnieku.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
7 datumi, kuros dzimuši izredzētie: visticamāk, viņi nenojauš par kādu apslēptu talantu
Veselam
11 drošas pazīmes, ka ar jūsu veselību viss ir kārtībā
VIDEO. “Kaut ko tādu dzīvē nebiju redzējusi!” Kristīne netālu no Valmieras vakarā sastapusies ar veselu “zoodārzu” 8
Lasīt citas ziņas

Valsts Robežsardze, Valsts Drošības dienests un autobusa pasažieru pārvadātājs “Ecolines” strādājot ciešā sazobē, lai starp regulāro pārvadājumu pasažieriem jau laikus identificētu potenciālā riska radītājus. Pērn Terehovas robežpunktā liedza Latvijā ieceļot 1237 personām no trešajām valstīm un ceturtdaļa par risku nacionālajai drošībai. Un daļa no tiem tiešām braukusi ar pasažieru autobusiem. Tie bijuši galvenokārt Krievijas federācijas un Baltkrievijas pilsoņi.

“Iekšējā drošība ir ļoti aktuāls jautājums. Trešo valstu pilsoņiem, kurus saskata par draudu nacionālajai drošībai, atsaka ieceļošanu. Pagājušajā gadā tādas bija ap 300 personu, kas varēja apdraudēt mūsu drošību. Šogad līdz šim nav fiksēti šādi gadījumi,” tā raidījumam “360TV Ziņeši” stāsta Valsts Robežsardzes Terehovas RKP priekšnieks Aleksejs Kakaulins.

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijā pērn neesot centušies iekļūt civilajās drēbēs tērpti kaujinieki, algotņi. Kas tad būtu bijuši šie potenciālie citi riski nacionālajai drošībai, Valsts drošības dienests atbildes raidījumam nesniedza. Tikmēr Terahovas robežpunkta priekšnieks atklāj, ka tie nav tikai vīrieši.

“Ir arī sievietes. Vecums no 18 līdz 50 gadiem. Ir gadījumi, kad 60 gadīgiem ir atteikta ieceļošana, saskatot draudus nacionālajai drošībai,” saka Kakaulins.

Valsts Robežsardzei esot laba sadarbība ar pārvadātāju. Līdz ar to par aizdomīgām personām viņi jau iepriekš saņem informāciju. Līdzko autobuss Maskava-Rīga iebrauc Latvijā, pilnīgi katru pasažieri pārbaudot, arī viņa gabāžu.

Aleksejs Kakaulins, Valsts Robežsardzes Terehovas RKP priekšnieks raidījumam norādīja: “Robežsargs iekāpj katrā autobusā un individuāli pārbauda katru personu. Paņem no katras personas dokumentu un veic intervēšanu, profilēšanu. Ja robežsargam rodas aizdomas, ka cilvēks kaut ko slēpj vai nerunā taisnību, vai mēģina maldināt par ieceļošanas mērķi, tad ir pamats izsaukt personu uz padziļinātu pārbaudi.”

Ja jau pasažieru pārvadājumi ar autobusu uz un no Krievijas ietver vairākus riskus, tad kāpēc vispār šie braucieni tiek atļauti? Par starptautisko pārvadājumu licencēšanu atbildīgajā Autotransporta direkcijā norāda, ka kopā ar Satiksmes ministrijas ekspertiem bijušas diskusijas.

“Atziņa ir tāda, ka tieši regulārie pārvadājumi ir labāk kontrolējami un arī no drošības viedokļa ar mazākiem riskiem, salīdzinājumā ar neregulārajiem pārvadājumiem. Jāņem vērā, ka nav uzlikti liegumi šādiem pasažieru regulārajiem pārvadājumiem,” skaidro Indra Gromule, Autotransporta direkcijas Starptautisko pārvadājumu daļas vadītāja.

Reklāma
Reklāma

Ja pat Latvija vienpersoniski lemtu liegt privātpersonu pārvietošanos pāri robežai ar Krieviju, tas mērķi nesasniegtu. Cilvēki ceļotu uz un no Krievijas caur Igauniju. Tad vajadzētu būt vienotam lēmumam ar Igauniju.

Valsts drošības dienesta vērtējumā jebkāda veida braucieni uz Krieviju un Baltkrieviju ir saistīti ar paaugstinātiem riskiem mūsu valsts iedzīvotājiem. Liels risks – būt nepatiesi apsūdzētiem likumu pārkāpumos. Pret atbrīvošanu – jāsadarbojas ar specdienestiem.

“Šo valstu specdienestiem ir plašas iespējas vervēt Latvijas iedzīvotājus. Krievijas un Baltkrievijas specdienesti veic pastiprinātas ārvalstnieku pārbaudes un iztaujāšanas, kā arī cenšas piekļūt personu elektroniskajām ierīcēm, lai no tām izgūtu informāciju. Līdz ar to VDD rekomendē Latvijas iedzīvotājiem būt piesardzīgiem, nonākot saskarē ar jebkurām Krievijas un Baltkrievijas valsts un pašvaldību iestādēm,” tā atbildē “360TV Ziņeši” raksta Valsts Drošības dienests.

Savukārt Ārlietu ministrija vairākkārt ir izteikusi brīdinājumu Latvijas uzņēmējiem par sankciju, drošības un reputācijas riskiem, uzturot sadarbību ar agresorvalsti.

“Kāda reputācija? Mēs ar viņiem nesadarbojamies. Mēs iebraucam un izbraucam. Tas ir tas pats, kas jautāt – kāpēc Latvijas vēstniecība ir Krievijā. Lielākā pasažieru, kas brauc no Krievijas un uz Krieviju, ir Ukrainas pilsoņi. Mēs esam uzņēmēji. Kamēr cilvēkiem šis pakalpojums ir vajadzīgs, tiktāl tas notiks,” tā savukārt uz ministrijas repliku atbild “Ecolines” vadītājs Andris Podgornijs.

Video variets skatīties šeit:

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.