Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Ieberzās: 1000 eiro peļņas vietā tiek pie sodāmības 0

Ritvars Raits, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
Cik lieli būs apkures rēķini rīdziniekiem no oktobra? Rīgas izpilddirektora aprēķini
Kas būs, kad ukraiņi padzīs krievus no savas zemes? Vai viņiem vienmēr būs jābūt kaujas gatavībā? Atbild Slaidiņš
Lasīt citas ziņas

 

Ekonomisko lietu tiesas tiesnesis Kaspars Vec­ozols apstiprinājis vienošanos par vainas atzīšanu un sodu, ko noslēgusi prokurore Inta Liepa ar apsūdzētajiem Marku S. un Františeku G. Šajā stāstā galvenais vainīgais ir Marks, kurš pērnā gada nogalē bija nolēmis izmantot savu amatu, lai gūtu ienākumus, tirgojot viltotus vakcinācijas sertifikātus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Uz tiesnešu galdiem nonāk arvien jaunas krimināllietas par tirgošanos ar viltotiem vakcinācijas pret Covid-19 sertifikātiem. Noziedznieku izdomātās un īstenotās shēmas mēdz atšķirties, bet mērķis viņiem visiem viens – saņemt viegli nākušu naudu. Tomēr atkal nākas pārliecināties, ka ideālu shēmu nav, ir tikai ļoti liels risks sabojāt reputāciju un tikt sodītam.

 

Plāns top vēl pirms pirmās algas

Marku, jaunu vīrieti, kuram tobrīd bija 26 gadi, 2021. gada 15. oktobrī pieņēma darbā vienā no Rīgas vakcinācijas punktiem. Mediķis gan viņš nav, bet pildīja atbalsta personāla funkcijas, ārstniecības iestādē būdams klientu un pacientu reģistrators. Marks bija pilnvarots veikt vakcinācijas pret Covid-19 dokumentēšanu e-veselības sistēmā.

Jaunais reģistrators vēl nebija nostrādājis pat pusmēnesi, kad pie viņa vērsās kāda persona, interesējoties, vai viņam nav zināmi cilvēki, kas varētu palīdzēt ar viltotu vakcinācijas sertifikātu iegūšanu. Marks atbildējis, ka kaut ko zinot gan, tikai jānoskaidro darījuma detaļas. Kā vēlāk atklājās, viņam zināms nebija nekas, bet radās ideja ar nelikumīgā rūpala palīdzību nopelnīt pašam.

 

Par diviem sertifikātiem prasa 1000 eiro

Marks 10. novembrī sazinājies ar to pašu personu, kas bija viņu uzrunājusi, un, neatklājot, ka viņš pats e-veselības sistēmā var ievadīt ziņas par it kā notikušu vakcināciju, apsolīja par zināmu samaksu visu nokārtot. Par diviem viltotiem sertifikātiem Marks pieprasīja 1000 eiro.
Nauda esot jāsamaksā pa daļām – 500 eiro pirms datu ievadīšanas, bet pārējā – pēc tam.

Tobrīd Marks vēl nenojauta, ka viņa “pirmais kaķēns” būs arī pēdējais, jo tas, ko viņš uzskatīja par vieglas peļņas darījumu, Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes 3. biroja 2. nodaļas izpratnē bija speciālais izmeklēšanas eksperiments.

Jau 11. novembrī Markam tika nosūtīti divu personu dati, kam it kā būtu vajadzīgi viltus vakcinācijas sertifikāti. Pa to laiku Marks bija izdomājis, ka pirmos 500 eiro nesaņems pats, bet uz tikšanos ar “klientu” aizsūtīja savu draugu Františeku. Draugam Marks bija atklājis visas pasākuma nianses, bet nekādu samaksu par palīdzību gan ne solīja, ne deva. Var teikt, ka Františeks šajā ķezā iekūlās tikai tāpēc, ka piekrita izpalīdzēt draugam. Jāpiebilst, ka Marks no Františeka skaidrā naudā gribēja saņemt tikai 250 eiro, bet par otru pusi summas palūdza, lai draugs sarunā kādu paziņu, kas 250 eiro iemaksātu savā bankas kontā, bet pēc tam pārskaitītu uz viņa kontu. Arī šo lūgumu Františeks laipni izpildīja.

 

Izmanto svešus piekļuves datus

Nepatieso informāciju par divu savu “klientu” sapotēšanos ar vakcīnu “Janssen” Marks e-veselības sistēmā ievadīja 12. novembra pēcpusdienā. Lai jauktu iespējamās izmeklēšanas pēdas, vīrietis bija izdomājis it kā ģeniālu gājienu. Viņš jau iepriekš bija noskatījies, kādi piekļuves dati ir kolēģei, tāpēc sava noziedzīgā nodarījuma īstenošanas brīdī nepatiesos datus ievadīja viņas vārdā.

Tās pašas dienas vakarā Marks piezvanīja sertifikātu pasūtītājam un paziņoja, ka dati ievadīti, viltus sertifikāts būs. Jau pēc pusstundas abi satikās Marka noteiktajā vietā. Klientu reģistrators atdeva divas rokrakstā aizpildītas vakcinācijas kartītes, bet pretī saņēma kārotos 500 eiro. Par tiem papriecāties gan viņam neiznāca, jo uzreiz pēc tam puisis tika aizturēts. Tāds pats liktenis gaidīja arī viņa izpalīdzīgo draugu Františeku.

 

Františekam jāstrādā, Marku uzraudzīs

Františeks tika apsūdzēts tikai viena noziedzīga nodarījuma izdarīšanā – par to, ka viņš atbalstīja sava drauga darbības, kas bija saistītas ar prettiesiska labuma pieprasīšanu un pieņemšanu. Jaunais vīrietis tika sodīts ar 150 stundām sabiedriskajā darbā.

Sarežģītāk bija ar Marku, kuram tika inkriminēti trīs noziedzīgi nodarījumi – ne tikai prettiesiska labuma pieprasīšana un pieņemšana, bet arī patvaļīga piekļūšana automatizētai datu apstrādes sistēmai, izdarot to mantkārīgā nolūkā, un nelikumīga rīcība ar automatizētās datu apstrādes sistēmā iekļauto informāciju.

Daļēji saskaitot trīs sodus, Markam tika piespriesta brīvības atņemšanu uz pusotru gadu, piemērojot šo sodu nosacīti, un pārbaudes laiks uz diviem gadiem. Vēl viņam uz vienu gadu piemērota probācijas uzraudzība, bet uz diviem gadiem aizliegts ieņemt ārstniecības iestādes klientu un pacientu reģistratora amatu. Abiem vīriešiem tā ir pirmā sodāmība.

Mantas konfiskācija nevienam no apsūdzētajiem netika piemērota, ja neskaita to, ka 580 eiro, kas tika atrasti pie Marka un arestēti, tiesa atzina par noziedzīgi iegūtiem līdzekļiem, jo viņš nevarēja izskaidrot un pierādīt to izcelsmi. Tie gan tiks konfiscēti un ieskaitīti valsts budžetā.

Policija no 1000 eiro, kas tika izmantoti speciālajā izmeklēšanas eksperimentā, atpakaļ atguva 750 eiro. Iztrūkstošos 250 eiro solidāri jāsedz Markam un Františekam, mēneša laikā iemaksājot tos iestādes bankas kontā.

 

Vienīgais klients

SAISTĪTIE RAKSTI

Pēc visa spriežot, Valsts policijas piesūtītā persona bija Marka vienīgais klients, kuram viņš mēģināja sarūpēt viltotus vakcinācijas sertifikātus. Prokurore Inta Liepa pēc tiesas sprieduma pasludināšanas pastāstīja, ka rūpīgi tikuši pārbaudīti gan visi Marka, gan arī viņa kolēģu – reģistratoru ievadītie dati, bet neviena cita persona, kas varētu būt saņēmusi sertifikātu nepotējoties, neesot atrasta.

Prokurore arī veltīja atzinīgus vārdus Kriminālpolicijas pārvaldes 3. biroja 2. nodaļas darbiniekiem, kas šo noziegumu izmeklēja gan ātri, gan arī ļoti profesionāli un kvalitatīvi.

VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
Cik lieli būs apkures rēķini rīdziniekiem no oktobra? Rīgas izpilddirektora aprēķini
Kas būs, kad ukraiņi padzīs krievus no savas zemes? Vai viņiem vienmēr būs jābūt kaujas gatavībā? Atbild Slaidiņš
“Izmeklēšana nozieguma vietā stiprinājusi aizdomas.” Zviedrija par atklāto “Nord Stream” noplūžu vietās
Pie Igaunijas krastiem manīta Putinam piederoša superjahta 3
Lasīt citas ziņas
Līdzšinējo Saeimas spīkeri Mūrnieci varētu virzīt darbam valdībā
“Pasaule ir nukleāra Armagedona draudu priekšā.” Baidens brīdina, ka Putins nejoko, draudot lietot kodolieročus 49
Sākts kriminālprocess par partijas “Stabilitātei!” deputātes Grevcovas iespējamo melošanu CVK 36
“Šoreiz pie valdības tiksim ātri!” Saruna ar profesoru Klāvu Sedlenieku
Ilze Pētersone: Vēlēšanu prieks ar paģiru garšu
21:51
Līdzšinējo Saeimas spīkeri Mūrnieci varētu virzīt darbam valdībā
21:45
Paši dzen sevi stūrī: amatieru bokss pasaulē pārdzīvo grūtus laikus
21:35
Iemīlējuši Latvijas skaņu: “Grammy” balvas ieguvēji atgriežas Rīgā ar jaunu projektu
VIDEO. Vīrietis, kurš Krievijas gaisa trieciena laikā zaudēja visu ģimeni: “Viņi nogalināja visu, kas bija manā dvēselē”
Polijā mājputnu barībā konstatētas neatļautas vielas. Vēl nav zināms, vai šī barība un putnu gaļa nonākusi arī Latvijā
FOTO. Kā izskatās skaistākās Jūrmalas vēsturiskās ēkas? 1
Cik lieli būs apkures rēķini rīdziniekiem no oktobra? Rīgas izpilddirektora aprēķini
Ilze Pētersone: Vēlēšanu prieks ar paģiru garšu
SPECIĀLIZLAIDUMS. Jaunākais par karu Ukrainā ar Jāni Slaidiņu 6
Zelenska un Maska strīds “Twitterī”: “Ja kāds nozog Jūsu “Teslas” riteņus, tas nepadara viņu par automašīnas īpašnieku”
Vai laikapstākļi mainīsies? Sinoptiķu prognoze sestdienai
Kāda ir bibliotēku loma mūsdienu apstākļos?
FOTO. Influenceri un slavenības tiekas īpašā pēcpusdienas tējas dzeršanas ballītē
“Režīma pilsēta”: kā Liepāja kļuva par PSRS militāro objektu – “nepiederošām” civilpersonām nepieejamu zonu
Gada inflācija septembrī varētu būt vismaz 22%
Pie Igaunijas krastiem manīta Putinam piederoša superjahta 3
Kurzemē policija uziet melnajam tirgum paredzētus šaujamieročus
Kas būs, kad ukraiņi padzīs krievus no savas zemes? Vai viņiem vienmēr būs jābūt kaujas gatavībā? Atbild Slaidiņš
VIDEO. “Pie kājas man tavs makrolīmenis! Lai no šodienas cenas neceltos!” Lukašenko aizliedzis paaugstināt cenas 73
Jānis Grasis: Ņemsim piemēru no ebreju kopienas, kas prasa un beigās arī dabū.
Monika Zīle: Politisko kaislību duļķes un nogulsnes
Dūra mātei, dūra skolotājai! Vai no šīs nelaimes varēja izvairīties? 52
VIDEO. Soctīklotāji pārsteigti par kāda zvejnieka neparasto lomu – haizivs olu 3
Liepājā aizdegusies šķeldas kaudze rada spēcīgu sadūmojumu plašākā apkārtnē
Bēgot no mobilizācijas, divi krievi ar laivu atbraukuši uz Aļasku
Krāpnieki uzdodas par VSAA darbiniekiem, solot pabalstus iedzīvotājiem