Slepenā zīme bija konfekte “Lācītis ķepainītis”. Lai medicīnas māsa tikai imitētu potēšanu, klientam viņai bija jāiedod šī konekte, ko klients saņēma pirms tam no noziedzīgās shēmas starpnieces instruēšanas laikā pilsētā.
Slepenā zīme bija konfekte “Lācītis ķepainītis”. Lai medicīnas māsa tikai imitētu potēšanu, klientam viņai bija jāiedod šī konekte, ko klients saņēma pirms tam no noziedzīgās shēmas starpnieces instruēšanas laikā pilsētā.
Foto: Sintija Zandersone/LETA

Viltus potētājai tiesa piespriež sabiedriskos darbus 0

Ritvars Raits, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Ar Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesas spriedumu apstiprināta vienošanās ar prokuroru par vainas atzīšanu un sodu trim sievietēm, kas nodarbojās ar fiktīvas vakcinācijas organizēšanu. Viņas palīdzēja saviem “klientiem” par noteiktu atlīdzību iegūt viltotus Covid-19 sertifikātus. Personas tika apsūdzētas par prettiesisku labuma pieprasīšanu un pieņemšanu par kādas darbības neizdarīšanu, izmantojot savas pilnvaras.

Uz apsūdzēto sola bija nonākušas trīs sievietes vecumā līdz piecdesmit gadiem – vakcinācijas centrā strādājusī medicīnas māsa Renāte, kā arī Sarmīte un Iveta, kuras meklēja un piegādāja Renātei cilvēkus, kuriem bija vajadzīgs sadarbspējīgs Covid-19 sertifikāts, bet tik ļoti negribēja bezmaksas poti pret šo vīrusu, ka maksāja iespaidīgas naudas summas, lai medmāsa ar šļirces adatu viņu plecā netrāpītu. Tas ir pirmais no vairākiem desmitiem pērn Latvijā par līdzīgiem noziedzīgajiem nodarījumiem uzsāktiem kriminālprocesiem, kurā paziņots tiesas spriedums.

Nozieguma shēma

CITI ŠOBRĪD LASA

2021. gada 1. aprīlī Renāte noslēdza līgumu ar medicīnas iestādi, lai varētu strādāt par medicīnas māsu vakcinācijas centrā, kas bija ierīkots tirdzniecības centrā “Dole”. Renātes pienākums bija pacientiem ievadīt vakcīnas pret vīrusu Covid-19. Kā liecina saīsinātajā spriedumā iekļautā informācija, medmāsa šo darbu godīgi veikusi tikai vienu mēnesi. Maija sākuma viņai radies plāns, kā iegūt papildu peļņu uz to personu rēķina, kurām nepieciešams Covid-19 sertifikāts, bet potēties negribas.

Lai shēmu īstenotu, Renātei bija vajadzīga līdzdalībniece. Par tādu kļuva medmāsas paziņa Sarmīte. Abas vienojās, ka Sarmītes pienākums būs sameklēt cilvēkus, kuri būs ar mieru maksāt par sertifikātu. Ņemot vērā, ka Renāte šos cilvēkus lielākoties nepazina, sievietes bija vienojušās par slepeno zīmi, pēc kuras viņa varēs atpazīt savus īpašos “pacientus”. Sarmīte ar klientiem tikās kaut kur pilsētā un instruēšanas laikā iedeva viņiem pa konfektei “Lācītis ķepainītis”, kas, dodoties uz vakcinācijas centru “Dolē”, bija jāuzdāvina konkrētajai medicīnas darbiniecei – Renātei, kura pēc tam tikai imitēs, ka veic potēšanu.

Pirms tam viltus sertifikāta kārotājam bija jāsamaksā Sarmītei nauda par “pakalpojumu”, tad interneta vietnē “manavakcina.lv” jāpiesakās uz poti konkrētajā vakcinācijas centrā. Lai negadītos pārpratumi, Sarmīte vienmēr vēl iepriekš informēja Renāti par to, kurā dienā, ap cikiem un cik personu ieradīsies, lai iegūtu viltus vakcinācijas sertifikātu. Saziņa starp līdzdalībniecēm notikusi mobilajā lietotnē “Telegram”.

Vēl divi “ķepainīši”

Noziedzīgā shēma nevainojami darbojusies un devusi gaidīto peļņu gandrīz trīs mēnešus, līdz informācija par medmāsas Renātes un viņas sabiedrotās Sarmītes nelikumīgo rūpalu sasniedza Valsts policiju. Tika nolemts veikt speciālo izmeklēšanas eksperimentu, kurā galvenā loma tika uzticēta Marinai (vārds mainīts).

2021. gada 2. augustā Marina satikās ar Sarmīti un saņēmu precīzu instrukciju, kā viņai jārīkojas, lai jau nākamajā dienā iegūtu atzīmi par vakcīnu pret Covid-19, bet pēc pāris nedēļām arī viltus sertifikātu. Marina par “pakalpojumu” samaksāja 200 eiro. Kā vēlāk izmeklēšanas laikā tika noskaidrots, no šīs summas 125 eiro bija paredzēti medmāsai Renātei, bet atlikušie 75 eiro – Sarmītei par klienta sameklēšanu un instruēšanu. Pretī Marina saņēma jau pieminēto “Lācīti ķepainīti”, kas bija jānodod konkrētajai medmāsai.

Reklāma
Reklāma

Izmeklēšanas eksperiments noritēja vairāk nekā veiksmīgi, jo ne tikai apstiprināja policijas rīcībā esošo informāciju Renātes un Sarmītes noziedzīgajām darbībām, bet deva iespēju iegūt arī citus pierādījumus un noskaidrot vēl vienu iesaistīto – Ivetu.

3. augustā pie medmāsas Renātes ar zīmīgo konfekti “Lācītis ķepainītis” ieradās arī Artis. Arī šim viltus sertifikāta kārotājam draudējušas pamatīgas nepatikšanas, tomēr, ņemot vērā, ka viņš sadarbojies ar policiju, pret Arti sāktais kriminālprocess ticis izbeigts.

Kā izrādās, divus vienas ģimenes locekļus – Arti un Indru – savervējusi jau trešā šīs pašas noziedzīgās shēmas dalībniece Iveta. Viņai nebija tiešu kontaktu ar medmāsu Renāti, viss noticis ar Sarmītes starpniecību, kura nekautrējās no noziedzīgi iegūtās peļņas pieprasīt savu daļu. Artis par to, lai iegūtu viltus sertifikātu ne tikai sev, bet arī Indrai, bija samaksājis Ivetai 350 eiro, kas tika sadalīti starp līdzdalībniecēm. Vienīgi Artim pašam bijis jānopērk divas konfektes, ko viņš un Indra varētu “uzdāvināt” medmāsai.

Vainu izpirks ar sabiedriskajiem darbiem

Kad policija bija ieguvusi pietiekami daudz pierādījumu, visas trīs sievietes tika aizturētas. Iespējams, medmāsa Renāte bija pirmā, kas piekrita sadarboties ar izmeklēšanu, jo viņa aiz restēm pavadīja tikai pusi no aizturēšanai paredzētā termiņa – vienu dienu, kamēr abas līdzdalībnieces – divas diennaktis. Pirmstiesas izmeklēšanas laikā 2022. gada 22. martā visas trīs apsūdzētās atzina vainu un vienojās par sodu ar Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūras prokuroru Kristapu Tretjuku. Tiesnesei Vitai Rūsiņai atlika tikai rakstveida procesā izskatīt krimināllietu, pārbaudot vienošanos.

Saīsinātais spriedums tika paziņots 19. aprīlī. Visas trīs apsūdzētās bija vienojušās ar prokuroru, ka savu vainu izpirks, strādājot sabiedriskos darbus. Renātei būs jānostrādā 192 stundas, Sarmītei – 184 stundas, bet Ivetai – 94 stundas. Jāpiebilst, ka apsūdzētās samērā viegli tikušas cauri, jo Krimināllikumā par viņu pastrādātajiem noziedzīgajiem nodarījumiem paredzēta arī brīvības atņemšana uz laiku līdz trim gadiem.

Konfiscē mašīnu un tūkstošiem eiro

Lai arī Renāte un viņas līdzdalībnieces apsūdzētas tikai par divām noziedzīga nodarījuma epizodēm, var nojaust, ka tādu trīs mēnešu laikā bijis vairāk. Par to liek domāt visām trim apsūdzētajām piemērotais papildsods – mantas konfiskācija. Ivetas dzīvesvietas un automašīnas kratīšanā atrasti un izņemti 1965 eiro, Sarmītes mājoklī kratīšanas laikā izņēma 4285 eiro, bet Renāte visu skaidro naudu jeb 2300 eiro bija glabājusi mašīnā. Tika konfiscēta arī Renātes nesen iegādātā automašīna – 2008. gada “Nissan Qashqai”, par kuras īpašnieci viņa bija kļuvusi tikai nedēļu pirms aizturēšanas.

Jāpiebilst, ka medmāsas, kuras 2021. gadā strādāja lielajos vakcinācijas centros, varēja oficiāli nopelnīt pieklājīgu atalgojumu. Kā bija noskaidrojuši LTV raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” žurnālisti, pagājušā gada vasarā, kad potēšanās ritēja ļoti raiti, vakcinācijas centros medicīnas māsām alga mēnesī pirms nodokļu nomaksas sasniedza pat 5000–6000 eiro.

SAISTĪTIE RAKSTI