Foto: SHUTTERSTOCK

Planētas Noslēpumi: Zelts var kļūt par medikamentu. Ko tas mums izārstētu? 0

Vilma Veldre, “Planētas Noslēpumi”, AS “Latvijas Mediji”

Galkina koncertā Jūrmalā noticis kāds nepatīkams starpgadījums. Policija sākusi pārbaudi
Krievu jaunieši negrib mirt Ukrainā 2
Ukraiņiem šonakt izdevies iznīcināt vērā ņemamu daudzumu krievu militārās tehnikas un okupantu 2
Lasīt citas ziņas

 

Zinātnes aprindās jau ilgāku laiku nepārejoši rotējusi hipotēze par to, ka ar zelta palīdzību varētu ļoti efektīvi cīnīties pret mikrobiem un apkarot infekcijas, tomēr līdz šim nekādi neizdevās šo derīgo izrakteni pārvērst efektīvā medicīniskajā pretlīdzeklī.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču nesen apvienota ķīniešu un britu pētnieku komanda vairāku eksperimentu sērijā mēģināja “pārpakot” zelta nanoklasterus, tādējādi padarot tos pievilcīgākus baktērijām un mazāk kaitīgus cilvēka organismam. Vēstīts, ka gūtie rezultāti esot pietiekami iepriecinoši.

 

I

Pirmajā acumirklī varētu šķist, ka zelts nekādā gadījumā nevar būt pietiekami efektīvs un acīmredzams līdzeklis mikrobu likvidēšanai, taču, izrādās, samazināts līdz sīkam nanoizmēru putekļu stāvoklim, šis smagais dārgmetāls tomēr ir spējīgs tiem vismaz ļoti būtiski kaitēt. Ielipinot zeltu divās molekulās ar kontrastējošiem elektrostatiskā lipīguma līmeņiem, pētniekiem izdevās izveidot tādu daļiņu, kas spēj caursist daudzu izplatītu un pietiekami bieži sastopamu bakterioloģisko patogēnu aizsardzību, nenodarot nekādu kaitējumu apkārt esošajiem organisma audiem.

Foto: SHUTTERSTOCK

Viens no veidiem, kādā zelta nanodaļiņas spēj sekmīgi tikt galā ar šo uzdevumu, ir dažādu ķīmisko reakciju maksimāli efektīva sadarbība, kā rezultātā izdalās skābekļa paveidi, kas ir spējīgi bojāt DNS. Savukārt kāds cits paņēmiens saistīts ar šūnu membrānu bojāšanu, rezultātā padarot tās ievērojami ievainojamākas dažādām toksiskajām vielām, piemēram, antibiotikām. Tāpat tās pietiekami lielā efektivitātes pakāpē ir spējīgas uzņemt lāzera gaismu, uzsildot un pat faktiski vārda vistiešākajā nozīmē uzcepot tuvāko apkārt esošo vidi. Diemžēl tādi ērti paņēmieni attīrīšanai no infekcijas ne gluži vienmēr spēj atšķirt baktērijas no saimnieka, tāpēc bieži vien pakļauj cilvēka paša šūnas dažādiem ar zelta nanodaļiņu terapiju saistītiem riskiem.

II

Galvenais, kas saistībā ar šo medicīnas pētniekiem tik ļoti svarīgo pētījumu esot vajadzīgs, ir atrast tādu pārliecinošu metodi, kas stimulētu baktērijas uzņemt, cik vien iespējams, daudz zelta un vienlaikus garantētu, ka cilvēka šūnas tieši tādā pašā veidā nedarīs tieši to pašu. Un vēstīts, ka pēdējā laikā pētnieki savos eksperimentos ar zelta nanodaļiņu uzvedību ļoti centīgi manipulē divos veidos.

Pirmais ir precīza to izmēra pārvaldīšana. Proti, ir pietiekami precīzi noskaidrots: ja daļiņu izmērs nepārsniedz divus nanometrus, tās labāk iziet cauri nierēm un organisms ātrāk tās izvada laukā. Iespējams, tieši šā iemesla dēļ pētnieki visas savas galvenās pūles sakoncentrējuši tieši uz savu klasteru izmēra ierobežošanu līdz 25 atomiem.

Foto: wvu.edu

Otrs veids saistīts ar “lipīgo” ķīmisko struktūru, ko dēvē par ligandiem un kas zelta nanodaļiņām piešķir virkni dažādu īpašību, kuras dod iespēju pietiekami viegli izsekot daļiņas vai kontrolēt to formu. Un šajā gadījumā, klasteriem pielietojot pozitīvi lādētus ligandus, pētnieki cerēja, ka negatīvi lādētās bakteriālās šūnas piesaistīs zeltu gluži tāpat, kā svīteris piesaista kaķa spalvas.

Vēstīts, ka turpmāka daļiņu pilnveidošana nolūkā mazināt to iedarbību uz saimnieka organismu sekmēs zelta terapijas pārvēršanu klīniskajā realitātē. Tiesa, visos iepriekšējos pētījumos nav izdevies zelta nanodaļiņas apbruņot ar kaut ko vairāk par viena tipa ligandiem, jo šo ligandu integrācijas metodes ar dažādiem talantiem principā neesot savienojamas.

III

Šajā reizē apvienotajai britu un ķīniešu pētnieku komandai veiksmīga izrādījās formula, kas balstīta ar nosaukumu piridīns un cviterions pazīstamā pozitīvi lādētā veidojumā jeb tātad savienojumā, kam piemīt gan pozitīvi, gan negatīvi lādētas grupas. Var piebilst, ka piridīns palīdz zeltu padarīt maksimāli pievilcīgu baktērijām, savukārt cviterions izvēlēts saistībā ar iepriekšējos eksperimentos gūtajiem rezultātiem, kuri apliecinājuši ievērojami uzlabotu stabilitāti un savietojamību ar dzīvnieku audiem.

Foto: SHUTTERSTOCK

Testēšanas procesā ar Staphylococcus epidermidis (MRSE), kas ir pietiekami noturīga pret meticilīnu, palielinātie zelta klasteri uzrādīja nepārprotamu un skaidri fiksējamu iedarbību uz baktēriju agregācijas spēju. Tāpat tie ģenerēja arī reaktīvas skābekļa formas un izjauca baktēriju membrānu vienoto veselumu. Un tas, kā uzsvēruši apvienotās starptautiskās komandas pētnieki, vērtējams kā vēl lieliskāks rezultāts – proti, kad baktērija saņēma krietnu dažādu antibiotiku devu, to daudzums ļoti ievērojami samazinājās. Vēstīts, ka veiktajos eksperimentos vienā atsevišķā gadījumā MRSE pieauguma apspiešanai vajadzīgā deva esot samazinājusies pat vairāk nekā 100 reižu!

Eksperimenti ar laboratorijas žurkām, kurām bija konstatēta MRSE izraisīta ādas infekcija, arī esot pārliecinoši apstiprinājuši, ka zelta nanodaļiņas lieliski sekmē sadzīšanu, turklāt vienlaikus pat ne mazākajā mērā nekļūstot par kaut kādu traucējošu vai pat tikai nepatīkamu faktoru.

Ķīniešu izcelsmes britu ķīmijas inženieris Dedzjaņs Čzou no Līdsas saistībā ar šo pētījumu plašsaziņas līdzekļiem paudis, ka, sistemātiski regulējot divu ligantu savstarpējās attiecības, pētnieki atklājuši veidu zelta nanoklasteru izmantošanai ne tikai efektīvu pretmikrobu aģentu lomā, bet arī kā antibiotiku darbības mehānisma pastiprinājumu, un tā rezultātā šīs antibiotikas kļuva neefektīvas baktērijas ārstnieciskās noturības dēļ. Viņš arī piebildis, ka konkrētajam pētījumam piemīt ļoti liela nozīme jautājumā par to, kā un ko tagad pētniekiem vispār vajadzētu domāt saistībā ar noturību pret pretmikrobu preparātu un cīņu pret to.

Skaistumkopšanas speciālisti izmanto 24 karātu zeltu, lai atjaunotu sejas ādu.
Foto: SHUTTERSTOCK

SAISTĪTIE RAKSTI

Katrā ziņā pētījuma gala secinājumos īpaši uzsvērts, ka noturības palielināšanās pret antibiotikām patlaban ir viena no aktuālākajām mūsdienu medicīnas problēmām, jo šī parādība draud ar to, ka virkne no jau izstrādātajiem ļoti vērtīgajiem aizsardzības līdzekļiem pret infekcijām var kļūt pilnībā bezspēcīgi un bezjēdzīgi.

Tostarp ir ļoti labi, ja izdodas atrast jaunus baktēriju iznīcināšanas paņēmienus, taču ārkārtīgi liels atvieglojums visiem iesaistītajiem būtu tieši tajā gadījumā, ja izdotos pietiekami labā līmenī saglabāt vismaz jau esošās ārstēšanas metodes. Tieši tas vārda vistiešākajā nozīmē varētu kļūt par zelta izredzēm iegūt otro iespēju uzrādīt veidu, kā aizsargāties pret slimībām, kuras cilvēces pastāvēšanas vēsturē paņēmušas tik neticami daudz cilvēku dzīvību.

Galkina koncertā Jūrmalā noticis kāds nepatīkams starpgadījums. Policija sākusi pārbaudi
Krievu jaunieši negrib mirt Ukrainā 2
Ukraiņiem šonakt izdevies iznīcināt vērā ņemamu daudzumu krievu militārās tehnikas un okupantu 2
Vai var atstumt savus mantiniekus? Skaidro zvērināta notāre
Streips: Te drīkstu un tāpēc arī paudīšu gandrīz simtprocentīgu pārliecību, ka nevienai no šīm trim partijām nespīd tikt pat tuvu piecu procentu barjerai
Lasīt citas ziņas
Factum: Partiju līderu trijniekā ir izmaiņas, vadībā izvirzījušās Jaunā Vienotība, Saskaņa un Nacionālā Apvienība
Pilnībā indeksējamās pensijas līdz 534 EUR pieaugs vidēji par 23%, kas varētu nosegt prognozējamo inflācijas pieaugumu 4
“Latvijas vēja parki” apņēmušies investēt līdz vienam miljardam eiro, uzstādot vēja enerģijas ģeneratorus mežu masīvos un nodrošinot līdz 30% elektroenerģijas patēriņa
A. Muižniece: “Neraugoties uz izstrādātajām platformām vai drukātām un elektroniskām mācību grāmatām, skolotājiem jāsaglabā izvēles brīvība” 5
Factum: Partiju līderu trijniekā ir izmaiņas, vadībā izvirzījušās Jaunā Vienotība, Saskaņa un Nacionālā Apvienība
19:35
TIEŠRAIDE. Aktuālākais par karu Ukrainā ar Jāni Slaidiņu
18:45
Iespējams, ka šodien tu nokļūsi situācijā, kad izejas no tās īsti nebūs… Horoskopi 9.augustam
18:43
FOTO. Izskanējis Cēsu mākslas festivāla brīvdabas notikums ar smalkiem apmeklētājiem un R. Paulu pie klavierēm 2
FOTO. Daugavpilieši saviļņo “Prāta Vētru”, lūdzot atkārtot dziesmu, kas veltīta Ukrainas karā cietušajiem
P. Strautiņš: Politiķiem ir jāaptur inflācijas skaitītājs, iejaucoties regulatoru lēmumos!
Vai otrdien laika apstākļi Latvijā būtiski mainīsies? 1
LG meitasuzņēmumu “Gaso” nodos jaundibināmai kompānijai 15
Galkina koncertā Jūrmalā noticis kāds nepatīkams starpgadījums. Policija sākusi pārbaudi
Ar kruīza kuģi COSTA FASCINOSA Rīgas ostā ierodas 10 miljonā pasažiere – vāciete no Bavārijas
FOTO. Latvijā uzstādīts jauns Ginesa rekords
FOTO. Emocionālā koncertā “Zvaigznes ceļš” piemin dziedātāju ALEX
Gada inflācija jūlijā Latvijā sasniegusi 21,5% 40
Krievu jaunieši negrib mirt Ukrainā 2
Nedēļas nogalē ievērojami audzis Covid-19 pacientu skaits slimnīcās 1
Iedzīvotājus brīdina, ka virs Rīgas notiks sabiedroto iznīcinātāju zemie mācību lidojumi
Stāda kokus, laista augus, veido vainagus ķiršiem. Kas darāms dārzā no 8. līdz 15.augustam?
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs