Publicitātes foto

Zīmols O’Wood ar Ošukalna identitāti 0

Uģis Krūms, žurnāls “Baltijas koks”

Šopavasar Ķīpsalas izstāžu centrā izstādē Māja I daudznozaru uzņēmums Ošukalns prezentēja jaunu saunas apdares materiālu un interjera preču zīmolu O’Wood. Kompānijas eksporta pārdošanas vadītājs Juris Kudeiko žurnālam Baltijas Koks stāsta, ka patlaban Ošukalna darbības virzieni ir mežizstrāde, kokapstrāde, ceļu būve, dabīgo izrakteņu ieguve, asfaltbetona ražošana, nekustamie īpašumi, kravas auto rezerves daļu tirdzniecība un serviss, siltumenerģijas un elektroenerģijas ražošana, bet ar saunu industriju saistītais zīmols O’Wood ir turpinājums kompānijas aizsākumos attīstītajai mežizstrādes līnijai kokapstrādes un termokoksnes izstrādājumu virzienā.

Nosvinēta gadsimta ceturkšņa jubileja

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja nav tevis, nav arī manis…” – juriste un deputāte Ieva Brante piedzīvo kārtējo smago zaudējumu 89
14 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Tiesa lauza galvu, vai un kā sodīt 84 gadus veco kolekcionāru, kura pagrabā Heikendorfā atrada Otrā pasaules kara ieroču arsenālu 43
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas tur nāk laukā, tie ir murgi!” Pēteris Apinis par Veselības ministriju 115
9 stundas
Lasīt citas ziņas

Pagājušajā vasarā kompānija Ošukalns nosvinēja 25 gadu darbības jubileju. Par kompānijas sākumu gan var uzskatīt jau 1993. gada vasaru, kad visi trīs arī pašreizējie uzņēmuma valdes locekļi – Aigars Nitišs, Ivars Dāboliņš un Aldis Buks – nodibināja SIA Ošukalns. Tolaik tā bija neliela firma, kas nodarbojās ar mežu ciršanu un baļķu pārdošanu.

Uzņēmuma vadītājiem kā darbīgiem cilvēkiem bija vēlme savu darbību kokapstrādes virzienā attīstīt tālāk. Jau 1995. gadā tika izveidota sava zāģētava.
CITI ŠOBRĪD LASA

Tas sakrita ar iepazīšanos ar jau tolaik Igaunijā veiksmīgas saunas dēļu ražotnes pārstāvjiem, kas rezultējās ar apses un melnalkšņu apdares dēļu piegādi šim uzņēmumam. Gadsimtu mijā Ošukalns sāka ēvelēt saunas dēļu profilus un pārdot vairumtirgotājiem ārzemēs, pamazām iekarojot pozīcijas ārzemēs. Juris Kudeiko uzsver, ka pašlaik Ošukalns ir lielākais apses un alkšņa pilna cikla pārstrādes uzņēmums Ziemeļaustrumeiropas reģionā, uzņēmums nodarbojas ar kokmateriālu šķirošanu, sazāģēšanu, kaltēšanu un ēvelēšanu, tagad arī termēšanu. Šāda pilna cikla ražošana ļauj pilnībā kontrolēt gan produkcijas kvalitāti, gan piegādes termiņus. Tas Ošukalnu atšķir no citiem ražotājiem, kuri ir atkarīgi no mazo zāģētavu dēļu piegādēm.

 

Lauvas tiesa produkcijas tiek eksportēta

Eksporta pārdošanas vadītājs Juris Kudeiko norāda, ka visu šo laiku Ošukalna kokapstrādes nozares attīstība notikusi soli pa solim, vienmērīgi fokusējoties uz apjoma palielināšanu zāģētavā.

Protams, uzņēmuma Ošukalns vadītāju ikdienas tēma allaž ir bijusi darba ražīgums. Tāpēc 2018. gada decembrī tika iedarbināta jaunā atklātā tipa termokalte, kas ļauj ražot produkciju ar augstāku pievienoto vērtību. Iekārtu apkalpo tikai trīs cilvēki, bet tās jauda ir 3000 kubikmetru termokoksnes gadā. No tiem apmēram 1200 kubikmetrus nodrošina pašu apse un alksnis, bet pārējo – importēti kokmateriāli.

Lielākā daļa – apmēram 90% – kokapstrādes produkcijas, kurā ietilpst ne tikai termokoksne, bet arī līmētie un audzētie profili kā arī taras dēļi, tiek eksportēta. Visvairāk Ošukalna ar saunu industriju saistītie ražojumi nonāk Somijā, kas pamatoti tiek uzskatīta par saunu zemi. SPA centri un mājas SPA šobrīd arvien populārāki kļūst Eiropas vāciski runājošajā daļā – Vācijā, Šveicē un Austrijā. Taču gadu gaitā uzņēmuma klienti bijuši arī no ASV, Turcijas, Ķīnas un, protams, tepat Eiropā ārpus jau pieminētājām valstīm.

Nepietiek tikai ar saviem kokmateriāliem

SIA Ošukalns eksporta pārdošanas vadītājs stāsta, ka bijis laiks, kad pietika ar kokmateriāliem no uzņēmuma apsaimniekotajiem mežiem. Taču patlaban, lai arī kompānija zāģē apsi un alkšņus vairāk nekā līdzīgi uzņēmumi reģionā, visas vajadzības tikai ar savu mežizstrādes nozari nevar nodrošināt.

Tāpēc pašlaik Ošukalns kokmateriālus iepērk no AS Latvijas Valsts meži un privātajām firmām. Tas ļauj atlasīt labākos kokmateriālus, kas nepieciešami eksporta produkcijas ražošanai.

Kopš uzņēmumā tiek ražota termokoksne, tiek iepirkta arī Somijas vidienē un ziemeļos augusi priede. Šīs priedes aug lēnāk, un tām ir no Latvijas priedes atšķirīga zaru struktūra. Turklāt saunas apdares dēļu ražošanai no Jaunzēlandes tiek eksportēts priedes Radiata paveids. Tur tā aug plantācijas un tiek cirsta jau pēc 28 gadiem, un no tās var izzāģēt 200 mm platus bezzarainus dēļus. Latvijas tirgū produkti no šīs koksnes ienāk lēnām, bet eksporta tirgos to pazīst un labprāt pērk. Ja runa ir par izmaksām, jāņem vērā, ka cilvēki ir dažādi un atšķirīga ir viņu maksātspēja. Var pirtī iebūvēt parastu egles dēli un riskēt ar sveķiem, kas karstumā pilēs uz galvas, bet var izmantot arī augstvērtīgus materiālus gan no vietējās apses un alkšņa, gan Jaunzēlandes priedes. Uzņēmums iepērk arī osi un ozolu no ASV un Kanādas.

Savukārt Ošukalna eksportētos audzētos un līmētos kokmateriālus, kas iegūti no pārpalikumiem – īsajiem apses dēlīšiem –, labprāt izmanto finierēto un laminēto mēbeļu ražotāji. Juris Kudeiko redzējis, kā no šādas Ošukalna produkcijas Ķīnā tiek ražotas mēbeles ASV tirgum. Tas, viņaprāt, nozīmē, ka apse šobrīd ir novērtēta. Tāpēc tikai neliela daļa nekvalitatīvu zāģmateriālu pārpalikumu un ēveļskaidas tiek pārstrādātas apkures briketēs.

Konkurentu netrūkst arī tepat Latvijā

Juris Kudeiko atzīst, ka nozarē, kas ražo produkciju saunu industrijai, ir arī konkurence. Šajā tirgū spēcīgie dalībnieki ir Igaunijas firmas, kas konkurē ar latviešiem Somijas tirgū. Taču arī tepat Latvijā strādā citi vērā ņemami ražotāji. SIA Ošukalns pārstāvis gan piebilst, ka saunu tirgus ir pietiekami ietilpīgs un katrs, kas vēlas, var atrast savu ražojumu nišu un klientu loku, kā arī valsti, kuras tirgū ar savu produkciju jūtas vislabāk. Tāpēc, viņaprāt, nepatiesi būs apgalvojumi, ka šajā nozarē būtu tik nežēlīga konkurence, kas izskatītos pēc savstarpējas rīkļu graušanas.

 

Taisno līniju dizains

Zīmola O’Wood stendā izstādē Māja I interesenti varēja pārliecināties, ka Ošukalna ražojumi vispirms jau izceļas ar savu estētisko pievilcību, jo ražojumiem jāiekaro vieta zemēs, kas allaž izcēlušās ar senām dizaina skolām.

Juris Kudeiko gan teic, ka mēģinājumi sākt sadarbību ar vietējiem dizaineriem diemžēl nav bijuši pārāk sekmīgi. Protams, šie speciālisti – arhitekti un dizaineri – allaž tiek gaidīti un ir aicināti piedāvāt arī savas idejas saunas aksesuāru un kabīņu dizaina, kā arī koka interjeru un fasāžu radīšanā. Taču līdz šim O’Wood produkcijas izskats nodrošināts ar saviem spēkiem un pašu radošumu, ņemot vērā pasūtītāju intereses. Pašlaik tirgū visvairāk pieprasītie ir izstrādājumi, kurus raksturo tīro līniju dizains bez lieliem kruzuļiem, un patiesībā šādas tīras līnijas izstrādāt ir daudz grūtāk nekā ražojumus ar kruzuļiem.

Cik vienota patlaban ir kokapstrādes nozare?

Pēc atbildes par konkurenci nozarē vietā šķiet pavaicāt, ko Juris Kudeiko kā kokrūpniecības eksporta nozari pārzinošs speciālists darītu, ja pie viņa pārstāvētās kompānijas vērstos pasūtītājs ar piedāvājumu, kas apjoma ziņā Ošukalnam vienam pašam nebūtu paceļams. Vai būtu iespējams ar labu piedāvājumu vērsties pie konkurentiem un kopīgi labi nopelnīt, pie viena uzspodrinot Latvijas kocinieku mundieri?

Juris Kudeiko atzīst, ka dažādas nozari apvienojošas asociācijas gan funkcionē, bet sadarbību ar citiem ražotājiem viņš drīzāk raksturotu kā latviskas grūtības kooperēties. Daudziem uzņēmējiem interesantāk šķiet pārdot neēvelētu dēli, piemēram, somiem, nevis vietējam ražotājam, kurš to noēvelēs un jau ar pievienotu vērtību aizvedīs uz to pašu Somiju.

SAISTĪTIE RAKSTI

Savukārt uz jautājumu, kāda viņam izskatās O’Wood pārstāvētās nišas nākotne, seko atbilde, ka tādas nišas kā saunas industrijas produkti ir bijušas un būs aktuālas īpaši tādos brīžos, kad pasaulē ir ne tikai Covid 19 vīruss, bet jāsaskaras arī ar nestabilu politisko situāciju un teroru. Krīzes gados cilvēkiem ne vienmēr bija nauda, lai apceļotu pasauli, bet viņiem tās pietika, lai uzbūvētu, piemēram, nelielu mājas SPA, kur atgūt fizisko un garīgo līdzsvaru. Kad ceļošanu ierobežo vīruss, kas apdraud veselību, kāpēc gan nepasēdēt pirtī, kas darināta no Jaunzēlandes priedes dēļiem, un justies labi?!

Vairāk par to, ko piedāvā jaunais zīmols O’Wood, aicinām iepazīties jaunizveidotajā tīmekļvietnē www.owood.lv, kas patlaban lasāma angliski, bet pavisam tuvā nākotnē klientu ērtībai tiks piedāvāta vēl vismaz trīs valodās.

Sadarbībā ar žurnālu “Baltijas koks”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Laukos
Ventspils pusē konstatēts Āfrikas cūku mēra uzliesmojums mājas cūkām 4
7 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Sausuma dēļ ogas sīkas un raža – pieticīga! Cik šobrīd Centrāltirgū maksā Latvijas mellenes? 9
1 diena
UG
Uldis Graudiņš
Laukos
Saistība ir, amata un teikšanas neesot. Turcijas uzņēmējs par saistību ar parādiem Latvijas gaļas liellopu audzētājiem 5
2 dienas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Jaunaudžu retināšanai piešķirs sešus miljonus 8
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja nav tevis, nav arī manis…” – juriste un deputāte Ieva Brante piedzīvo kārtējo smago zaudējumu 89
13 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Tiesa lauza galvu, vai un kā sodīt 84 gadus veco kolekcionāru, kura pagrabā Heikendorfā atrada Otrā pasaules kara ieroču arsenālu 43
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas tur nāk laukā, tie ir murgi!” Pēteris Apinis par Veselības ministriju 115
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 78
1 diena
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Bērnība bija ļoti grūta, daudzus gadus pavadīju pie logopēda, mācoties runāt.” Saruna ar Nauri Miezi 21
15 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Laukos
Kaspars Kovaļenko: Putnu audzēšanā jāņem vērā arī infekcijas slimību risks 1
4 dienas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. VIDEO. Jelgavas novadā aizdegušies rugāji un labības lauks 16 hektāru platībā 16
4 dienas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Eksperte: Jau gadiem spēkā ir regulējums uz latvāņiem, bet tie joprojām izplatās. Ko tas nozīmē? 38
5 dienas
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
“Varam teikt, ka esam pasaules līmenī” Latvijā ražotie disku arkli pieprasīti Kanādā un pat Islandē 22
6 dienas
IT
Iveta Tomsone
Laukos
“Kur mūsu nauda?” Gaļas liellopu audzētāji ziņo par iespējamu krāpšanu organizētā grupā 62
22. jūlijs, 2021
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
Aptauja. “Žēloties nav laika. Jāstrādā!” Kādu birumu lauku saimniekiem sola no karstuma un sausuma cietušās druvas? 5
Nedēļa
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO, VIDEO. Latvijā atgriežas olimpiskie čempioni 3×3 basketbolā 24
6 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
Nepareizās krāsas pildspalva aptur eksportu… Problēmu Ziemeļīrijā pēc breksita ir daudz 4
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
VID masveidā pamet IT speciālisti: brīdina, ka tas var ietekmēt EDS darbu 17
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas tur nāk laukā, tie ir murgi!” Pēteris Apinis par Veselības ministriju 115
9 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Līdz A finālam pietrūka septiņas sekundes… Latviete, kura pārstāv Īriju, nu cīnīsies par septīto vietu
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kombaina šoferim Smiltenes pusē vairākas reizes izdodas satikt pasakaini skaistu briedi 27
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja nav tevis, nav arī manis…” – juriste un deputāte Ieva Brante piedzīvo kārtējo smago zaudējumu 89
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā sākta 12 līdz 17 gadus vecu pusaudžu vakcinācija ar “Moderna” 68
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 104
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Kāpēc tas nabaga skolotājs ir “jānošpricē”? Petraviča par ieceri noteikt obligāto vakcināciju pedagogiem 179
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 78
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam spiesti paaugstināt.” Rīdziniekiem no 1. septembra būtiski pieaugs maksa par siltumenerģiju 74
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 285
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Nav pagājis vēl mēnesis, bet mēs saprotam – labi nebūs…” Egle par izmaiņām nodokļos 48
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Noslēdza daudzmiljonu darījumus, pēc tam atteicās no pienākumiem karaliskajā ģimenē: princis Harijs un Megana plānoja savu “neatkarību” jau pirms kāzām? 20
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Visam pieeju ar vieglu smaidu, kam paredzēts mirt, tas nomirs, kam jādzīvo, tas dzīvos,” Maestro Raimonds Pauls par uzkurināto tautu 99
1 diena
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Režisore Aija Strazdiņa laulības ostā iestūrējusi otro reizi: “Ir jāļauj vīrietim būt. Sievietes gudrība ir saprast, ka mēs visu varam, bet ne vienmēr visu vajag.” 11
Intervija 1 diena
GN
Gints Narogs
Ziņas
Līdz A finālam pietrūka septiņas sekundes… Latviete, kura pārstāv Īriju, nu cīnīsies par septīto vietu
22:54
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Nav pareizi būvēt nometnes nelegālajiem imigrantiem 1
22:23
LE
LETA
Ziņas
VID masveidā pamet IT speciālisti: brīdina, ka tas var ietekmēt EDS darbu 17
21:46