×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.4°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
2. oktobris, 2015
Drukāt

15 ES valstis, tostarp Latvija un Lietuva, aizliegušas ĢMO savā teritorijā (2)

Foto - Shutterstock.comFoto - Shutterstock.com

15 no 28 Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm, tostarp Latvija un Lietuva, ir aizliegušas ģenētiski modificētu organismu (ĢMO) kultivēšanu visā savā teritorijā vai tās daļā, paziņoja Eiropas Komisija (EK).

Sestdien ir pēdējais termiņš, līdz kuram ES dalībvalstis var paziņot par ģenētiski modificētu augu kultivēšanas ierobežošanu vai aizliegšanu savā teritorijā, tādējādi nepievienojoties jauniem ES likumiem par ĢMO.

Šogad pieņemti ES tiesību akti paredz, ka ES dalībvalstis drīkst ierobežot vai aizliegt ģenētiski modificētu augu kultivēšanu savās teritorijās, pat ja to ir atļāvusi ES.

ĢMO kultivēšanu savā teritorijā ir pilnīgi aizliegušas Austrija, Bulgārija, Francija, Grieķija, Horvātija, Itālija, Kipra, Latvija, Lietuva, Nīderlande, Polija, Ungārija un Vācija.

Beļģija ir aizliegusi ĢMO kultivēšanu Valonijas reģionā, bet Lielbritānija to aizliegusi Skotijā, Velsā un Ziemeļīrijā.

ES līdz šim ir atzinusi par nekaitīgiem vairāk nekā 70 ģenētiski modificētus produktus, tostarp cilvēku pārtiku, lopbarību un grieztas puķes.

ĢMO ir dzīvie organismi, kas pārveidoti ar citu organismu gēniem. Izplatītākie ģenētiski modificētie augi galvenokārt ir soja un kukurūza, taču pašlaik pasaulē pārtikā jau plaši izmanto arī ģenētiski modificētus rīsus un rapsi. Pašlaik ES gan atļauta tikai vienas ģenētiski modificētas kukurūzas šķirnes audzēšana.

Dažas ES valstis ir nobažījušās, ka ģenētiski modificēta pārtika var radīt potenciālus draudus cilvēku veselībai un ietekmēt vietējās lauksaimniecības produkcijas reputāciju un integritāti.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

 1. Skumji ir tas ka citi ražos un vedīs uz Latviju to modificēto un tirgos uz nebēdu, bet mēs būsim tie labie neražosim un ēdisim citu s..dus!

 2. Vispār jau(ja tautai būtu mazliet vairāk smadzeņu paurī) varētu arī neaizliegt …
  Ja to izaudzēto TERMISKI APSTRĀDĀ(vāra, cep, sautē),tad šūnu struktūra pārvēršas nedzīvā želejā un NEVIENAM tas Minhauzena brieža ķirsis uz pieres NEIZAUGS …
  Bet vajag vārīt(cept, sautēt)…
  TAGAD TIEK AIZLIEGTS KĀDA biznesa INTERESĒS.
  Un ļautiņi ar platu Šveika smaidu apmierināti aiz savas vientiesības smaida…
  Gan jau kādreiz pārapdzīvotības izraisītais bads piespiedīs to saprast.

Draugiem Facebook Twitter Google+