Mobilā versija
+3.1°C
Oļģerts, Aļģirds, Aļģis, Orests
Piektdiena, 20. janvāris, 2017
15. janvāris, 2013
Drukāt

1923. gada 15. janvārī

15janv_klaipeda_23

Pirms 90 gadiem, 1923. gada 15. janvārī, izmantojot Vācijas vājumu un rietumvalstu pasivitāti, Lietuva organizēja Vācijai pēc Pirmā pasaules kara atdalītā Klaipēdas apgabala lietuviešu sacelšanos.

 

Pārvaldi apgabalā un svarīgajā ostas pilsētā tobrīd īstenoja Tautu Savienība (ANO pirmskara līdziniece), kuru Klaipēdā pārstāvēja Francijas norīkota administrācija un 250 karavīri. Apvērsuma laikā divi franču karavīri krita.

Lietuviešu izveidotā glābšanas komiteja pasludināja varas ņemšanu savās rokās. Lietuva Klaipēdu uzskatīja par kompensāciju poļiem zaudētā Viļņas apgabala vietā. Kaut vāciešu pilsētā bija 57%, šī diaspora neprotestēja, jo arī vāciešiem nesimpatizēja franču direktorijas nemākulīgā saimnieciskā politika. Apvērsuma 10. gadadienā “Jaunākās Ziņas” atzīmēja: “Klaipēdai kā Lietuvas vienīgai izejai uz jūru ir taisni organiska nozīme priekš Lietuvas valsts. Klaipēda ir viņai dzīves nepieciešamība, kādēļ Lietuvas valdība dara visu iespējamo, lai izkoptu Klaipēdas ostu.”

 

Pievienot komentāru

Polija paziņo par ieceri iegādāties pretraķešu sistēmu (1) Polija trešdien paziņojusi par ieceri iegādāties pretraķešu sistēmu, helikopterus un iznīcinātājus armijas spēku pastiprināšanai.
Interneta hits Igaunijā: "Esmu krievs, bet mīlu Igauniju" (6)Igaunijas interneta lietotāju vidū lielu interesi dažu dienu laikā izpelnījusies Narvas repera Jevgeņija Ļapina igauniski un krieviski dziedātā dziesma “Olen venelane” (“Esmu
Draugiem Facebook Twitter Google+