Mobilā versija
+1.7°C
Andulis, Alnis
Ceturtdiena, 19. janvāris, 2017
28. aprīlis, 2016
Drukāt

1956. gada 28. aprīlis

Izsūtītie Omskas apgabalā.Izsūtītie Omskas apgabalā.

Pirms 60 gadiem, 1956. gada 28. aprīlī, ar PSRS Augstākās padomes lēmumu uz Sibīriju un citiem Padomju Savienības tālajiem apgabaliem izsūtītos atbrīvoja no specnometināto statusa.

Vairs nebija regulāri jāreģistrējas vietējās komandantūrās, un viņi varēja brīvi izvēlēties dzīvesvietu. Par specnometinājuma vietas pamešanu vairs nedraudēja ieslodzījums. No Latvijas 1941. un 1949. gadā deportēto ģimeņu gadījumā tas nozīmēja formālu iespēju atgriezties dzimtenē. 1956. – 1957. gadā atbrīvoja 29 838 cilvēkus, kas bija lielākā daļa no 1949. gadā 42 125 izsūtītajiem. Sešpadsmit gadu vecumu nesasniegušie deportēto bērni, ja vien tiem bija tāda iespēja, oficiāli drīkstēja braukt uz Latviju jau 1954. gadā. Atbrīvotajiem reti kad izdevās atgriezties iepriekšējā dzīvesvietā Latvijā. Viņiem neatdeva ne mājokļus, kur tie bija dzīvojuši pirms deportācijas, ne īpašumu. Lai arī vairākumu reabilitēja kā nepamatoti notiesātus, pagātnes dēļ šie ļaudis bieži nevarēja iekārtoties darbā. Ja nebija darba vietas, nevarēja saņemt dzīvesvietas pierakstu un nācās pārcelties tur, kur pieņēma darbā.

Pievienot komentāru

Bērnu vecāki varēs ātrāk iet pensijā? (3)Līdz valsts simtgadei plānots iedarbināt ambiciozu demogrāfiskās atveseļošanas programmu, kurai dots nosaukums “Māras solis”. Viens no tās priekšlikumiem – dot iespēju bērnu vecākiem ātrāk doties pensijā, vēstīja "TV3 ziņas".
Kaimiņu sadusmo kliba jaunieša skaļā pārvietošanās pa dzīvokli (8)Kaimiņu sadusmo kliba jaunieša skaļā pārvietošanās pa dzīvokli un viņš izsauc likumsargus, informēja Rīgas pašvaldības policijā (RPP).
Draugiem Facebook Twitter Google+